Maniak

• Francie Maniac (více)

Morholt

Už úvodní titulky mě příjemně osmdesátkově naladily a v podobném duchu se nesl celý film. Originální forma, jakkoliv mi z počátku vadila, mě postupem času vtáhla do vrahounovy hlavy a já si tak dokonale užil jak vraždy, tak jeho psychostavy. Drobný problém jsem měl jen s Elijahem Woodem. Proti hlasovém projevu, který v tomto případě hrál prim, nic nemám. Oči dokáže také vyvalit tak, že bych se jich lekl, ale prostě mi na toho vraha nesedl. Pokud by vše zůstalo pouze v rovině hlasové, bylo by to lepší. 85% ()

Genero

Šmankote, Saurone, čaruj! I když jsem chlapec švarný a jsem hrdý majitel výstavních jedniček jako Megan, raději na mě sešli tři rakoviny, pět kapavek a dva aidsy, než aby se do mě zamiloval takový zlý člověk jako Frank. Nejlepším hercem je tentokrát kameraman, přesto musím uznat, že to Frodo zpytlíkoval dobře, hrabe mu od začátku do konce, ani chvilku jsem nečekal, že si ho odnese Odula a i když jsem měl dneska večer slíbeno, samým napětím jsem nepíchal. Trochu mi tenhle film připomněl tenhle film, jenom je lépe natočený, hrají v něm opravdoví herci a nikomu tam nekouří ptáka uříznutá hlava. Jako latentní sadista, nadšený fanoušek schizofrenie a neúnavný propagátor skalpování můžu jen doporučit! ()

Gary

ZNEKLIDŇUJÍCÍ pohled na svět očima maniaka. Je to HNUSNÉ, deprimující, krvavé a bezútěšné. Nečekejte, že vás bude Franck Khalfoun šetřit! Tahle ujetá vraždící story o restaurátorovi figurín je však úžasně natočená, NÁPADITÁ, a dostane vás nejen kamera Maxima Alexandra, ale i herci a na míru PŘIŠITÁ hudba. MANIAK vás prostě doslova CHYTNE ZA PAČESY! Musíte mít ale silné žaludky. ()

maseer2

dost nevýrazný počin s nepřesvědčivým Elijahem Woodem, který ani nemusel být téměř na plátně, abych mu toho jeho maniaka nevěřil.. pojetí bylo přesto vcelku originální, ale ani to mě nezbavilo pocitu, že jsem to všechno už viděl někde jinde.. ()

GeusX

Překvapilo mne to. Překvapilo mne, jak mne to otrávilo. Děj samoúčelný a jednotvárný. Od začátku jsem nebyl s to, najít něco, co by mne na filmu zaujalo. Přemáhal jsem se, abych film nevypnul a dodíval se do konce v naději nějakého zvratu či alespoň překvapivého konce. A ono nic... ()

Litsarch

Dobrý psychothriller s moc dobrým technickým zpracováním. Elijah Wood působí jako vrah maniak už v Pánu Prstenů a je vidět, že mu tahle role dětstvím migrénami a depresemi "postiženého" magora sedí. Zahrál to na jedničku, to se tomu musí nechat. Bohužel čeho je moc, toho je příliš a tak jeho stavy po pár opakováních začínají být na jedno brdo a já se přistihl, že mě v půlce filmu začínají nudit. Kamera z prvního pohledu, prokládaná pár záběry kdy je kamera "klasická", působí velice dobře a byl to velmi dobrý tah. Bohužel ale v pár úhlech, při pohledu Elijaha do zrcadla, nedává logiku, ale co. Atmosféra je dobře "depkoidní" a psycho, což zážitek z filmu jen umocňuje. Vše ale dost podkopávají logické perličky. Elijah buď je geniální nebo Harry Potterovi ukradl neviditelný plášť. Jak jinak si vysvětlit, že 2x dokáže opustit po činu budovu, která má vrátného a určitě i kamerový systém, aniž by ho někdo viděl. K tomu jednou s obětí. Má i super schopnost neomylně v hotelu uhodnout pokoj agentky a z velkého svazku klíčů, které má v ruce poprvé, vybrat na první pokus ten správný. Génius prostě! A navíc k tomu, že nelítostně skalpuje vybrané oběti, se jeví být až nesmrtelným! S vážným poraněním ruky a břicha, kdy ho ještě ke všemu nelítostně srazí auto, se dokáže zvednout, naložit oběť a odjet domů. Terminátor skoro až bledne závistí. Nutno ale uznat, že závěrečná scéna je skvěle psychodepkoidní. Bohužel soudruzi z NDR zapomněli Elijah Figuríně Woodovi na knírek a vousy. Když už figurína podle reálné osoby, tak se vším všady! ()

bouncer

Krvavé, bezpředmětné a samoúčelné. A hlavně na to, jak si film hraje na umělecký počin, tak atmosféra nic moc a téměř polovina byla nereálná. ()

ambron

Len málokedy sa dnešným filmárom podarí natočiť skutočne slušný horor, a už vonkoncom ak ide o remake. V prípade Maniaka sa stal zázrak, za čo musí každý hororový nadšenec tvorcom filmu bozkávať ruky, nohy. Oceňujem poňatie príbehu, ktorý je snímaný z pohľadu maniak Franka a anti-hrdinu. Divák sa dostáva do jeho hlavy, pozerá sa jeho očami, čím sa stáva aktérom a postupne sa s Frankom prepadá do hlbín jeho šialenstva a je len na ňom, ako sa vysporiada so svojím súcitom. Maniak je dozaista dosť brutálny, ale obsahuje striedavo ohavnosť i krásu. ()

Seabeast

Wow, tak to byla zatraceně silná káva! Ani nevím, kde pořádně začít. Všichni to asi omílají, ale vidět "hobiteška", jak skalpuje v takovém psycho-brutálu ve kterém se neuhýbá kamerou, je celkem netradiční podívaná. A to všechno (až na minimum výjimek) z pohledu první osoby samotného "maniaka". Kupodivu mi zde Elijah Wood do role velmi seděl, protože ten jeho citlivý a vystrašený výraz s nepříjemně klidným hláskem jeho postavě dává cosi zvráceného navíc. Prostě toho hluboko ukrytého psychopata, který vystoupí na povrch v momentě ve kterém se to nečeká. Žaludek se určitě citlivým povahám zvedne dostkrát, ale film Maniak je po umělecké stránce skutečně vybroušený, originální a nápaditý. Jakoby jste byli sami v jeho kůži a zažívali s ním veškeré momenty, pocity, migrény, vraceli se zpátky do jeho dětských let a postupně si uvědomovali, že na takhle vyšinuté jedince mají všechny tyto věci vliv. Ještě k tomu trochu halucinací, domnělých představ a máte to všechno na stříbrném podnose. Silný zážitek. ()

corpsy

Elijah Wood v tejto svojej úlohe bude prijímaný dosť rozporuplne. Divák väčšinou uvíta, ak nejakého šialenca hrá herec celkom iných proporcií. No Wood osciluje akosi na hrane. Ani sem ani tam. Možno, keby mal viac priestoru ukázať čo to zo svojich hereckých schopností, ale zvolené snímanie prvou osobou mu umožňuje hrať väčšinou hlasom. Brutalita v snímku je pekne brutálna, ale nečakajte hektolitre krvi a tony mäsa. V konečnom dôsledku je to len vizuálne zaujímavý slasher s vhodne zvoleným soundtrackom. ()

prsvl

Ne, tak do tohohle jsem se nedostal, ale pravdou je, že mě to alespoň v posledních 20 minutách přestalo tak vehementně srát a nudit. Hloupý příběh a motivace - ono "maminka souloží s mnoha muži, proto začnu vraždit ženy a skalpovat je" totiž nedává moc smysl. Dvojka by mohla být o tom, že hlavní hrdina jde zabíjet, protože měl k obědu koprovku (i když takováhle motivace by pro mě byla pochopitelnější). Absence vizualizace hlavní postavy a pouhý subjektivní pohled mě neuvěřitelně rozčiloval. S hrdinou jsem se ani za mák neidentifikoval, byl mi ukradenej, jeho jednání mě nudilo a nezajímalo mě, co si myslí a proč co dělá. Proto jsem ocenil, že alespoň jednou za čas byl použit alespoň na malou chviličku pohled ze třetí osoby - nebejt toho a dobré zvukově/hudební složky, dal bych odpad. Navíc, nevim jestli to přijde jenom mě, ale herci co hrajou do kamery, jakožto na postavu, mi příjdou extrémně umělý. ()

Tryskomyš

Vážně nevím, co si o tomto filmu myslet. Ze začátku se zdálo, že to bude dobrý, kvalitní horror. Avšak nakonec je to dost podřadné béčko, řekla bych. ()

hous.enka

Zcela zbytečný film Nejen že jsem se nebála, ale dokonce jsem si přála, aby všechny ty slečny, co se nechávaj vozit cizím chlápkem a co flirtujou s neznámým klukem, pochopily, jak dopadnou. Vlastně jsem chtěla, aby tenhle film skončil po úvodních titulkách. Krize... Nejen že mě film nebavil, ale ani mě neděsil. Tenhle film mě zkrátka jen a pouze... vytáčel. To je to správné slovo. ()

ledzepfan

Parádní HC POV píchačka-sice nebyl anál ale nevadí, i tak se holky tvářily, že jím to Woodmanovo píchání trhá vnitřnosti. Pokud přehlédnu detaily, jako, že po sobě Frodo celou dobu zanechával tuny důkazů, otisků a DNA nebo, že Los Angeles se po setmění stává naprosto liduprázdným městem a že stačí naříznout kůži na čele aby oběti odpadly komplet vlasy-jde o povedenou sondu do života lehce narušeného chlapíka s luxusním soundtrackem(Good Bye Horses se tímto asi definitivně stává oficiální hymnou amerických úchylů) ()

schizmo

Spíš jsem se nudil u tohodle čerstvého remake zasloužilého snímku Maniac. A to ani ne díky zrovna nejlepšímu obsazení hlavní role, ale spíš kvůli až detailně rozebraným pohnutkám, které nutí vraha konat, a jaksi holucinogenně abstraktnímu zvárnění kolotoče "skalpy - figuríny - matka štětka" :D. Za velké plus ovšem beru zatraceně povedené a promakané POV zpracování, dlouhé houpavé záběry podpořené jetým soundtrackem a pochopitelně dardu velmi velmi brutálních scén, které vám ukáží hobita, jak ho znát nechcete :D. ()

maddy

Slušná psychodepka, ktorá mala rozhodne na viac. Obsadiť Elijaha Wooda do úlohy „maniaka“ bola zaujímavá voľba a „Frodo“ sa s ňou popasoval naozaj bravúrne, hlavne čo sa týka hlasového prejavu, pretože priame zábery na jeho tvár je badať len občas v odrazoch zrkadiel. Natočiť celý film z pohľadom „first-person“ (zábery kamery sprostredkúvajú zábery priamo z očí vraha) bol taktiež značne originálny nápad (teda v tom zmysle, že takéto filmy sa rozhodne netočia po stovkách, ani desiatkach ročne). Detailné a značne nechutné gore tomu dodalo správny punc zvrhlosti. Hudba zase pridáva na pocitu paranoje. Tempo, vďaka 85 minútovej stopáži, nezastaviteľné, akurát sa nemôže zbaviť pocitu, že z celého tohto „nápadu“ sa dalo vytrieskať viac. Príbeh totiž neponúka viac ako jednoduchú premisu: „chlapík mal ťažké detstvo, hrablo mu a teraz vraždí ženy“. Zaujímavé by bolo napríklad sledovať postupné odhaľovanie vraha políciou z jeho vlastného pohľadu, keď netuší v akom štádiu je vyšetrovanie a podobne. Tu sa na to viac menej rezignuje, v náznakoch ponúka pohľad na pár novinových ústrižkov, ale ďalej túto líniu nijako nerozvíja. Po celý čas navyše dosť irituje dementné správanie takmer všetkých zúčastnených postáv – to, že vrah po sebe nezahladzuje žiadne stopy sa dá ešte prehliadnuť, ale aj obete sú absolútne neschopné husi, ktoré akoby len čakali na porážku, poniektorým po celý čas nepríde na maniakovi nič zvláštne až si to „zázračne“ uvedomia po jednej obyčajnej vete a v ich správaní v sekudne nastane obrat o 180 stupňov bez akýchkoľvek ďalších pochybností (viď záver v byte s hlavnou „femme fatale“). Tým sa vytráca akýkoľvek pocit „dôveryhodnosti“ celého diania. Čo z toho, že pohľad očami vraha sa divákom snaží sprostredkovať „reálny“ zážitok, keď postavy sa správajú podľa tých najväčších „klišé“ aké v tomto žánri poznáme. Tomuto pocitu nedopomáhajú ani rôzne „náhody“, kedy v tak veľkom meste ako je LA môže vrah svoje obete naháňať dlhé minúty a žiaden iný človek sa v danom momente na ulici neobjaví, krik v okolí nikto nepočuje a pod. Scény rôznych vidín spojených s „ožívajúcimi“ figurínami dotvárajú zvrhlú atmosféru, po celý čas je tón a vyznenie filmu dosť depresívne, zklieštené a nepríjemné (to teraz myslím v tom najlepšom zmysle slova, nakoľko sme v hororovom žánri), len škoda, že to následne ubíja jednak až priveľmi priamočiary a jednoduchý dej, a hlavne dosť nevhodná hrsť zbytočných banalít. Síce verím, že poniektorým divákom môže byť po skončení pomerne nevoľno (nie z gore scén, tých zase nie je toľko, ale z celkového psychotického vyznenia filmu), nás ostrieľaných hororových divákov takéto niečo určite poteší, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že Maniak by silou mocou chcel byť niečo viac – takmer až taký „hororový art“ – na čo bohužiaľ nemá. CELKOVO: 3* ()

baribal

Konečně Dřevák využil svůj potenciál na roli totálního psychouše. První půl hodina je brutalitou vyhnaná do přílišného extrému, který utlumí až příchod fotografky na scénu. POV je fuckt super zvládnutý a dodává to film cool vzhled. Celkově je vše dobře zpracované, ale k dokonalosti něco chybí. Víc rozpracovat jeho úchylku, zajistit aby tempo tolik nekolísalo a aby byl možná trochu lepší konec, i když díky bohu nebyl nijak kýčovitý. ()

LV.Helter

Lepšie to byť už natočené nemohlo. Geniálne vyhrotená a do posledného detailu vymakaná psycho amorná (sick) jazda. Tam kde ostatné remaky vsadzajú presne na to čo najlepšie skopirovať originál, tak Maniak si iba využivá naozaj iba to najmenšie množstvo. Film sa pozerá na vraha naozaj z iného pohľadu. Verím, že to má čo dočinenie aj s značkou A. Aju. To, že POV je moja najoblbuenejšia presperktíva a bolo iba otázkou času dokým si nejaký horor to nevypožiča. A vrelu musím povedať, že sa to Khalfounovi podarilo. Celý film je vlastne iba s toho pohľadu. Čiže si celých 89 minút pripadate ako skutočný vrah. Jednu vec musím skutočne pochvaliť a to je samozrejme fuckin perfect hudba. Skvelý podkres. Spoločne s niektorými scénami to vyvoláva neskutočné pocity. Vizuál samozrejme dokonalý. Zonchronizovať mesto tak aby to presne svedčilo pre tvorcov, to tu už dlho nebolo. Ja som až nadmierne spokojný. Frodovi nečakane rola maniaka sadla. Nemám čo tu dodať, len odporučat. Záver je jedna veľká (gore) lahoda.80% ()