Maniak

• Francie Maniac (více)

Tayen

Psychadelický film s hypnotizující hudbou a obnaženou brutalitou. Hlavním hrdinou je sériový vrah, jehož trauma se proměnilo v migrény, halucinace, běsy a nutkání skalpovat ženy s hezkými vlasy v jejich bytech i na ulici. Snímek se nedá srovnávat s ničím, možná jen vzdáleně s Hitchcockovým Psychem nebo McQueenovým Studem, který měl stejně hutnou atmosféru a v zoufalství ztraceného hrdinu. V minulém Khalfounově filmu Piraňa 3D tekla krev proudem, čistě pro zábavu, a nijak se jí nešetřilo. V Maniakovi také teče spousta krve, ale každá kapka má zároveň své místo, svůj význam. Žádná oběť není zbytečná, žádné násilí prvoplánové. Jednoduchý děj s nepříjemnou a mrazivou atmosférou zasazený do špinavého odcizeného města dal stvořit hnusnému filmu - hnusnému v tom nejlepším slova smyslu. Pokud se rozhodnete na film vyrazit do kina, ujistěte se, že víte, na co jdete. Během promítání se v sále celá řada za mnou vylidnila. ()

O.Peta

Pokud nepřipadala v úvahu verze s jiným maniakem v hlavní roli, tak volba zpracování je určitě trefa. Wood by podle mě nezahrál uplně ideálně, kdyby se mu kamera věnovala víc. Takhle nakonec vzniklo ucházející psycho, které ale mohlo být ještě lépe dotažený. Nejvíc se mi líbilo počáteční umlčení a sekáček na konci, to bylo velmi efektní. :) Když to shrnu - hodně dobrá hudba a vizuál, ale mně chybělo napětí. 60% ()

Makky

Očami skvelého Elijaha Wooda ako zakríknutého virgin maniaka sme svedkami nevídaného hororového potešenia utkaného zo skalpov krásnych žien. Maniak je trošku ujetá, miestami pekne depresívna a občas aj nechutná pochúťka, ktorá rýchlo ubehne a dokonale poteší. U mňa spokojnosť. ()

topi

Pro mě obrovské překvapení!! Moc jsem nedoufal, že Elijah Wood nahradí Joea Spinelliho v roli vyšinutého maniaka, ale povedlo se mu to perfektně! Navíc je zabírán hlavně z jeho pohledu a před kamerou se ukáže jen vyjímečně. Ovšem to stojí za to! Je vidět, že dokáže zahrát i hodně psychologickou roli, kterou mu fakt žerete. Remake se drží původní předlohy od Williama Lustiga z roku 1980, je jen hozen do modernějšího hávu. Další role jsou také zahrány na jedničku, obzvláště Nora Arnezeder v roli Anny. A ty mordy! Překrásná gore práce! Je jasný, že produkce se ujal Alexandre Aja, kterej si na gore efektech hodně potrpí. A samozřejmě se na gore efektech podíleli nestoři Berger/Nicottero, což je vždy záruka kvality. Už ten úvodní kill mě přesvědčil, že film bude stát za to a taky že jo! A ten hustě temnej soundtrack geniálně dotváří pochmurně depresivní náladu celého snímku. Opravdu jsem byl velice mile překvapen a musím pálit za plnej počet, stejně jako u originálu, což se stává velice vyjímečně! Jen mě mrzí, že jsem film nestihnul shlédnout v kině, ale i v HD kvalitě to byla parádní podívaná. ()

Remedy

Hypnotický styl se zdánlivě nepadnoucím soundtrackem vzdává hold mistru Refnovi a nutno říci, že režijně není Francku Khalfounovi opravdu příliš co vytknout. Maniac je skvělým portrétem lehce zamindrákovaného Pytlíka, který místo svého pytlíku tasí obvykle na dámy poměrně fešný nůž a soustředí se zejména na ukojení svých specifických tužeb, které většina z nás považuje za nepřijatelné. Na druhou stranu proti gustu žádný dišputát a pokud je prakticky celý film snímán očima hlavní postavy (tady se zase připomnělo Enter the Void, kde to ale Gaspárek ještě obohatil o sugestivní znázornění mrkání a tlukotu srdce), zvyšuje to notně intenzitu výsledného zážitku a člověk se může o něco lépe vcítit do pocitů duševně chorého Pytlíka. Vskutku esteticky dekadentní zážitek. ()

HareS

Opačný protipól v použití subjektívnej kamery ako film Cloverfield v zmysle jej priamej neprítomnosti v rukách postavy, cez ktorej hľadisko na jej svet nazeráme, predstavuje remake klasického slasheru z 80. rokov Maniak. V ňom je subjektívna kamera motivovaná filmovo, nie videoherne. S malými výnimkami funguje na celej ploche naratívu ako prvok, ktorý zastupuje videnie hlavného hrdinu, kamera je akoby zabudovaná v jeho hlave, pozeráme sa na svet „jeho očami“ nie „očami hrdinovej kamery“ ako v prípade Cloverfieldu. Takmer všetko vnímame skrz jeho perspektívu, avšak dalo by sa polemizovať, či je tento prístup zrovna šťastnou voľbou. Permanentné subjektivizovanie reality je na jednej strane vcelku inovatívnym štylistickým ozvláštnením, ale hľadiskovým záberom, filmovo, nie videoherne motivovaným, keďže film postráda herný prvok interaktivity, je neprirodzené simulovať subjektívnu realitu konkrétnej postavy v rozmedzí dlhšom než je jeden záber. 65% ()

Kaluž

Frodo zapomněl odevzdat Žihadlo v rekvizitárně a začal jím píchat do mladých slečen. Hajzlík jeden. Jó, to jsou ty komplexy, mámu šoustá kdejaká fetka, v synkovi se to hromadí, to už máte k porcování těl jenom krůček. A když si jeden libuje v restaurování figurín (nebo taxidermii), nemůže z toho nikdy vyjít nic dobrého. Audiovizuální peklo v dobrém slova smyslu a pohledná blondýnka navrch. Berte, doporučují čtyři z pěti renomovaných filmových kritiků: „Z tohoto filmu mi bylo zle…“ - jeskynka /// „Totální úlet…“ - Rattlanake /// „Jeden z nejpříšernějších filmových zážitků…“ - s.e.p.p. /// „…ten záver tomu dal čerešňu na torte.“ - Mitisko ()

slunicko2

Vhodné výhradně pro zarputilé milovníky thrillerů o vraždících maniacích. Ke sledování remaku mě nalákal 31letý Elijah Wood. Ale on je tam přítomen jen virtuálně, takže holt nic... ()

Philcze

Že by se konečně kvalitní horory dostávali k nám i do kin a nemuseli bychom je složitě hledat po obskurních festivalech nebo na šedém trhu? Maniak je po Sinister dalším příkladem, že i z naprosté tuctovky jde při troše kvalitní režisérské práce a vychytralého (nikoliv chytrého) scénáře udělat instantní pecku. Logika si může čas od čas dát pauzičku, tu si ale nedává psychopatický Elijah Wood, ani excelentní soundtrack z nepoužitých skladeb z Driveu. Ten film samozřejmě staví celý na POV, bez toho by nebyl ani polovičně tak mrazivý a nervní. Zápletka je ale dobře vystavěná a při každé scéně vraždy hrozí slabším povahám minimálně mini-infarkt. I ty silnější ale aspoň sympaticky zamrazí v zádech. 80% ()

MATADOR

Ajův drsný rukopis, nevýrazný Wood, originální kamera a zatracené plahočení se k závěru. V přechodech mezi stavy hrozná nuda, potom trošku napětí a v závěru trošku marné. Vcelku rozporuplný remake. ()

stration

Slušný čtyři hvězdy. Frodo je opravdu úchyl k pohledání. Ikdyž zde se jeho herectví smrskává spíše na audio projev. Je to díky kameře, která v POV záběrech vidí svět vrahovýma očima. Naštěstí, a pro větší přehlednost, někdy opustí Elijahovu hlavu. Výborná hudba a pěkně drsný vraždy. ()

Derek

skoda trocha slabsieho zaveru, inak som bol milo prekvapeny brutalitou a hlavne vynikajucou hudbou (a zvukom tiez) ktora dodavala spravnu atmosferu psychopatickemu vycinaniu elijaha wooda (ktory je na mile vzdialeny svojim sladkym postavam). napriek tomu ze cely film je postaveny len na jednom napade (cely film z vlastneho pohladu hlavnej postavy) ma dost momentov ktore potesia kazdeho fanusika napatia a hororov... ()

AlistairMir

Maniak je můj pětistej hodnocenej film tak jsme vlastně trochu slavili. Puštěno o půlnoci za bouřky no lepší atmosféra pro film být nemohla a já byl zvědavej jak to dopadne. Dopadlo to super máme tu film který je díky pohledu očima vraha vcelku originální (no uznejte že se to často nevidí) a má opravdu hutnou atmosféru. Elijah Wood byl je a vždy bude pro spoustu lidí Frodem a tím to hasne. Po tomto filmu ne tak u mě...já když se řekne Elijah Wood tak si vzpomenu na Maniaka protože tohle pan Dřevo zahrál dokonale a je vidět že jeho příjmení se s jeho hereckým umem už dávno nemůže srovnávat. Z klučiny se vypracoval super herec a doufám že si ještě někdy masáka střihne protože jak v Sin City dobře začal tak teď to dovedl k dokonalosti a já dnešním dnem počínaje mám hrůzu z lidí co se motaj kolem figurín. Bezva film s atmosférou tak ponurou až se cítíte mizerně a Elijahovi psychostavy nemají chybu. Doporučuje 9 umělců z 10. ()

runner85

Za každým psychopatom treba hľadať zlú výchovu, tej mal teda dosť no a potom to takto dopadne ! :( Psychologická časť filmu pôsobila dokonale, škoda, že nestavali hlavne na tom, na tie skalpy sa mi pozerať moc nechcelo :( ()

Dexter1

Po formálnej stránke sa jedná o úplnú špičku a zo strany režiséra ide o absolútnu podpásovku pre diváka. Celý film (až na pár výnimok, čo je škoda) je z pohľadu POV. Tým pádom sme svedkami nielen veľmi dobrých záberov a zaujímavej kompozície, ale aj čudesnej psychologickej hry kedy sa divák dostáva na miesto maniakálneho vraha. Tým pádom jediná postava s ktorou sa dokáže stotožniť je práve antagonista, čo je pomerne nezvyčajný prístup. Tlieskam tomuto nevšednému a neopozeranému filmovému zážitku. Len tak ďalej! ()

Skip

Celý fim sledujeme z pohledu jednoho chudáčka chcípáčka, co si nese trauma z dětství, kdy moc často viděl nymfomanskou maminku souložit, a tak mu teď hrabe v palici a masakruje reprezentativní vzorek žen za účelem...čeho vlastně? No asi aby se to vešlo do kategorie horor. Elijah Wood si už zahrál maniaka v Sin City a šlo mu to dobře, ale to asi kvůli malému prostoru a vizuální stylizaci filmu. Tady byl spíš trapný, prostě splašený Frodo Pytlík. ()

Trevor

Vďaka vynikajúcej hudbe a skvelej kamere sa z filmu, ktorý by sa pohyboval na hranici dvoch hviezdičiek stalo niečo výnimočné. Asi najvhodnejšií názov by bol Cesta do hĺbin maniakovej duše. Naozaj sa vďaka kamere občas ocitnete akoby v tele maniaka a možno mu počas filmu začnete fandiť viac ako jeho obetiam. Očakávania neboli veľké, o to viac potešil výsledný efekt. ()

Eldrick

Reload jasně lepší než originál už jen díky uvěřitelnější psychologické sondě do Frodova Pytlíku. Navrch k tomu bradavky na dortě Americy Olivo. Chuťovka pro zvrácený úchyláky jako jsem já. Takhle nějak si představuju romantický film pro zamilované trpící Oidipovským komplexem. Mít za matku takovou kundu jako je America Oliva, jíž bych v dětství sledoval při šoupání, asi by mi z toho taky jeblo a po nocích bych začal mordovat všechny šlapky a čůzy, který mi nechtěj dát. Překvapení roku a nádherně moderní zpracování s boží kamerou. Jen na to musí mít člověk tu správně zvrácenou náladu. ()

IceQueen

Ak chcete takmer poldruha hodiny počúvať, ako Elijah sťažka funí a sledovať, ako šibrinkuje pred kamerou rukami so špinavými pazúrmi, toto je film pre vás. Úvod a záver - môže byť, to medzi tým je len čakanie na nejaké zaujímavejšie momenty, ktorých je pomerne málo. Vracanie z pohľadu prvej osoby bolo asi najdesivejším momentom celého filmu. Takto nejako asi videli "kukláči" z Djanga, keď si na hlavu nasadili tie vrecia s vystrihnutými dierkami na oči, pre mňa veľmi únavné. ()