Maniak

• Francie Maniac (více)

Guzo

Vcelku obyčejný thriller, který se ale od konkurence zásadně odlišuje využíváním pohledu z první osoby. Navíc Elijah Wood tu působí/vypadá opravdu jako zvrácený psychopat, takže přidává filmu na realičnosti. ()

KASUGI

V jádru průměrný thriller, který ale vyniká formou. Čtvrtou hvězdu přidávám za poslední čtvrthodinu - tenhle konec bych nečekal a taky za to, že přes velké množtví sexuálních scén se tvůrci nesnížili k explicitnímu pornu, jak je to bohužel dneska u kinových filmů tak populární. ()

ghatos

Za povšimnutí stojící experiment, který saje z minulosti styl, skvělou hudbu a neotřelou syrovost. Elijah Wood je zvláštní volba, nicméně popral se s tím statečně. 65%. ()

vyfuk

A nakonec Woody našel řezivo, do kterého by si nechtěl jenom říznout. Maniak má v sobě zřejmě jistou poetiku, která oslovila spousty lidí, ať už z těch ČSFD hvězdiček a nebo lidí v mém okolí. Jednu zase asi budu čůrat proti větru. Filmy takovéhoto typu mám ve většině případů rád, protože jsou zajímavější a odlišnější. V tomto případě to sedne taky, ale v tom negativnějším slova smyslu. Je v celku zajímavý pohled z first person. Zajímavé být v Elijah Woodovi. Jenže problém je v tom, že když si na to zvyknete, tak kamera potom začne klouzat sem a tam. Tenhle film má pro mnoho lidí poetiku. Tahle báseň se mi ale moc nelíbila. ()

blechy

Po tomto filmu bych už měl strach si s někým dát rande přes seznamku a jít poprvé domů. I když nejsem zrvona nadšenec filmů, kde jsou věci podány zcela naturalisticky, tak tento byl jeden z mála, který jsem zhlédnul i bez zakrytých očí... ne zcela vždy .. ale při některých scénách to skoro nešlo. Elijah Wood v tomto filmu fakt hraje perfektního psychopata. Ve zkratce ... palec nahoru. Každopádně celý film je doprovázen naprosto výjimečnou Hudbou!!!! ()

obivan568

Obsazení Wooda byl dobrej nápad. Vypadá jako sladkej, milej, nevinnej (přidejte ještě krásnej a máte mě :) chlap a taky hrál odvážnýho hobita, co prošel zemí a zničil prsten. Prostě na první pohled by vás ani nenapadlo, že je to tak postižená, po skalpech (tedy spíše po vlasech) lačnící zrůda. A to dodává filmu jinej rozměr. Atmosféra filmu je parádní a celkově to na mě zanechalo celkem nepříjemnej pocit. A to se mi už pěkně dlouho nestalo! .... PS: Podle traileru jsem čekal, že ve filmu uvidím i nějakou tu vagínu... Škoda no :) ()

MichelSmith

No nič moc bolo to trochu dobré ale trošku sa my to aj nepáčilo,ten ujo bol zlý a robil zlé veci!Ale mal pekné parochne aj ja by som také chcela,ale bez tej krvičky.Ináč som to ani nedopozerala,lebo sa my nechcelo a robili sa tam zlé veci aj.ale som zabudla že ten ujo bol aj v pánový prstenov a tam nebol taký zlý ale trochu dobrejší to je celé už neveim čo napísat,ešte niečo dopíše môj ujo ale. :) Takže toto bola recenzia Moniky,chcela si nejakú napísat,z časti s ňou súhlasím a zhodli sme sa na troch hviezdičkách... ()

greath

Extrémne nechutné a zakrvavené, znepokojivé. Vôňu mäsa som cítil až von z počítača. Eliah Wood, nespoznávam Ťa. Skvelá hudba a kamera z pohľadu prvej osoby vo mne napätie udržali po celých cca 90 minút. Veľmi reálne nakrútené scény. ()

Pecival

Netradiční přístup k látce, kdy Wood hraje vlastně až na vyjímky svým hlasem se mi hodně líbí. Působí to hodně atmosféricky a trochu to maskuje fakt, že hlavní herec zrovna není prototyp chlapa co by ručně mordoval ženské. Na druhou stranu ksicht má hodně psychopatický a to je určitě plus. Gore je možná místy samoúčelné, ale i to se počítá. ()

Fox85

Elijah Wood je lepší jako psychouš než jako klaďas Frodo. Brutální scény promíchané s psychologickým thrillerem. Rozhodně stojí za vidění. ()

Anet21

⚪Aneb Frodo sa len tak raz rozhodol navštíviť Mordor, a toto sa mu stalo.⚪Film, ktorý sa vyčerpá už v prvej polhodine, a to doslova. Vyčerpá sa dejovo, keďže už po polhodine je každému jasné, o čo ide, vyčerpá sa v rovine psychologizácie, keďže aj hlbšie myšlienky sa tu okresávajú na triviálne úsporné vetičky archetypových hororových psychopatov a pseudopresah a vyčerpá sa aj formálne, keďže kamera z pohľadu prvej osoby je zbytočná, z nejakého dôvodu z nej samotného diváka bolia oči a nemá svoje využitie (nájdu sa asi 2 zábery, v ktorých sa s tým pracuje inovatívne, napr. na začiatku scéna so zrkadlom nad posteľou, či scéna, kedy sa kamera presúva a ,,vystúpi" z pohľadu osoby), väčšinu času ale vďaka forme pôsobí film ako veľmi slabá hororová hra, v ktorej sa hráč vozí autom na lokáciu, rozpráva sa s NPC postavami a vraždí.⚪Nutno dodať, že slávna psychologizácia pôvodného filmu tu neexistuje, a šialenstvo postavy sa tu ešte veľmi hlúpo a hollywoodsky paušalizuje na napr. ,,dám si tabletky, a hneď som ok, čiže nikto nespozná, že ešte pred minútou som bol úplne mimo."⚪Samotné vraždy nie sú dnes ničím zaujímavé, čo je ale na úrovni paródie je skalpovanie obetí. Neviem, či scenárista a režisér niekedy napríklad šúpali cibuľu, ale aj to ide vcelku ťažko. Tu ale vrah ,,ošúpe" skalp obete štýlom, že vlasy a koža na hlave asi podľa tvorcov držia len na suchý zips. Absolútna fraška.⚪Film sa veľmi snaží o akýsi presah či zaujatie diváka, no nefunguje skoro v žiadnej rovine, max. tak v rovine podžánru slasher. Inak je film vyslovene nudným a zbytočne naťahovaným snímkom, ktorý by mohol byť pokojne 20-minútovým krátkometrážnym hororom na Youtube či festivaly a pôsobil by lepšie.⚪ ()

PfefferSalz

Filmu samotnému o sobě bych dal hvězdičky dvě. Ta třetí šla soundtracku, který tomu dodal koule. Něco podobného se stalo i u Drive. ()

pavcas

Nuda, nuda, nuda.... Pokud mně film do půlky neosloví a ani nemám potřebu ho dokoukat, je něco špatně. Nebavil mně hlavně pohled na děj očima (doslova) hlavního hrdiny, kterýmu jsem ani na okamžik neuvěřila co za magořiny se mu odehrává v hlavě a taky jsem se vůbec nebála. Očekávání byla asi přehnaně vysoká... ()

netahlo

Narez, Elijah strikes again! Moc jsem od tohoto snimku neocekaval, ale kombinace psychopata v podani pana Pytlika a krasne Nory Arnezeder funguje a to kurevsky dobre! K tomu vynikajici sountrack podtrhujici nervni atmosferu a je z toho, alespon pro me, intenzivni filmovy zazitek. ()

sedm.1

Přestože je Maniak bezpochyby velice zajímavý a výrazný filmový počin, na který jsem se skutečně hodně a dlouho těšil, můj výsledný dojem z něj není nakonec až tak moc dobrý. Nebo-li jinak řečeno, těch negativ bylo nakonec víc, než bych očekával a naopak, pozitiv jsem tu zaznamenal jen pár. A začnu právě jimi. Určitě v první řadě musím zmínit parádní výkon Elijaha Wooda, který se jednak touto rolí definitivně vymanil ze zaškatulkování s postavou Froda Pytlíka a jednak tu je doslova fantastický. Úžasný a především vážně výrazný řezník. Ve spojení s ním na mě zapůsobilo pak i i jeho řádění, které je mrazivé, brutální a fakt výrazné, jen škoda, že je ho docela poměrně málo. A na hraně to u mě má atmosféra, která je sice originální, zajímavá a hodně výrazně stylově pojatá, ovšem přestože na mě všemi těmito prvky bezpečně zafungovala, vůbec jsem si na ní nemohl přivyknout a nechat se jí unést. Přesto za ní ale musím určitě Maniakovi přičíst plusové body. Co ovšem za plus posoudit již nemohu ani náhodou jsou dvě věci, které patří ale mezi ty nejdůležitější. A to forma a obsah. Konkrétně mám na mysli, co se týče formy to, že odvyprávění filmu očima maniaka je sice jistě netuctové a v jistém smyslu i zábavné, ale já jsem si kvůli tomu nemohl užít daleko více Woodova hereckého koncertu a navíc mi to kvůli této formě přišlo až moc kostrbaté, vlastně se to pohybovalo někde mezi found footage a klasickým zpracováním a tento záměr v mých očích tvůrcům zas až tak též úplně neklapl. Ovšem vrcholem zklamání pro mě byla zápletka. Prázdná, mdlá, bez šťávy, bez napětí, bez výsledku. V jistém smyslu Maniak vlastně ani žádnou zápletku příliš nemá, spíš se to pohybovalo někde na hranici fikce, polodokumentu, hraného filmu, psychologického rozboru a já nevím čeho všeho ještě, ale pospolu to prostě nedrželo a nefungovalo, což ale snad ani nešlo. Každopádně se musím přiznat, že po shlédnutí Maniaka jsem měl docela tíživou noc a ještě pár dní mi pořádně řádil v hlavě, takže o jeho velice výrazné působivosti nelze ani na vteřinu diskutovat a jsem přesvědčen, že pro velice širokou diváckou obec se stane téměř až kultovním dílem, když ale sečtu a odečtu všechny pro a proti, za víc než průměrný zážitek ho já osobně považovat bohužel nemohu. Nicméně neobyčejnost tohoto snímku je nepřehlédnutelná a velice důležitá! ()

kenkaku

Film hned během prvních málo vteřin nenechá nikoho na pochybách s čím máme tu čest. myšlenka i zpracování je neuvěřitelně podmanivé (80% filmu prakticky sledujeme z pohledu "maniaka"). Film si nebere servítky ani v násilí, ani v nahotě, ani v psycho scénách které jsou de-facto jediným iritujícím faktorem (ty halucinogenní stavy "prožívané" z pohledu první osoby mohli omezit na polovinu). Každopádně můžu každému zaručit, že tento film zůstane každému v paměti hodně dlouho... ne svou syrovostí, ale "normálností". Prostě tím že je film zasazen do roviny "reálného života" bez špetky nadsázky nebo přehánění... až z toho mrazí. ()

Firebug

Maniac je díky POV pohledu, který není samoúčelně zneužíván jen k sadistickému nahlížení na násilí, ale chytře vás staví do role člověka, který je uvězněn v těle maniaka (tedy v té samé pozici, jako je hlavní protagonista), neskutečně podmanivým a sugestivním snímkem. Film nestojí na všudypřítomné brutalitě. Ta je jen vyústěním jednání hlavní postavy (Frank/divák), které je o to znepokojivější, protože ho nijak nedokážete ovlivnit. Sžití s postavou umocňuje fakt, že Frank není pitoreskní monstrum postrádající emoce, které by si porcování obětí užívalo s úsměvem na tváři. Stejně jako vám (divákovi) i jemu se pod záplavou krve občas zvedne kufr, i on najde zalíbení v postavě Anny a vy se skrze nahlížení do jeho vzpomínek a jeho pokroucených halucinací pomalu stáváte jím (obrazně řečeno – spíše pochopíte jeho jednání a bezvýchodnost jeho situace). Čekal jsem další z řady brutálních neosobních slasherů, ale tohle mě fakt odrovnalo (pozitivně). Nevšední snímek, až na pár drobností velká spokojenost. Nadšené 4*a asi se k Maniacovi ještě časem vrátím. ()