Když zmizí osm vyšetřovatelů, Navarrová se snaží Danversovou přesvědčit, že případ souvisí s nevyřešenou vraždou místního aktivisty. (HBO Max)

Lima

To je snad blbej vtip, ne? Od geniální Fukunagovy první série s Woodym a Matthewem sešup až do bahna (sněhu), s Jodie Foster, která svým civilním výkonem je tu jediným uvěřitelným prvkem v tomhle bordelu. I sebehloupější rakouský kriminálky, které v dopoledních časech vysílá Prima, dávají větší smysl. Je to úplně zmatený, scény na sebe nenavazují, uvádí to do příběhu spoustu postav, ale nic z toho neplyne a někdy to sklouzává až do sebeshazovačné parodie. A se strašným písňovým soundtrackem. Mystično mám rád, dokonce by mi nevadilo i v téhle sérii, která se vždycky držela při zemi, ale tady není čeho se chytit, byť s vědomím, že jde teprve o první uvozující díl. 2* dávám z milosti, nebo z důvodu, že to vypadá filmově, ale „šikulka“ Issa Lopéz asi pomalu poputuje na můj blacklist. ()

warrenur

Po predoslych troch vybornych policajnych partakoch v prvych troch seriach tu mame roznorodu zensku policajnu dvojku. Vybornu, utlu a starnucu Jodie Foster (hura :) ) a "tribal alfa-amazonku", Kali Reis. Moze to fungovat. Za najatraktivnejsie vsak pokladam vzdialene mestecko na polarnom kruhu a zacinajucu polarnu noc. Ked k tomu zacne ludom "preskakovat", je dobre "cesto zamiesene". Kto, okrem mna mal este silne deja vu v uvodnych minutach na expedicnej stanici - kricalo to vo mne "The Thing". :D Zatial spokojnost. 70% ()

jim_clark65

Z počiatku som mal mierny pocit skepticizmu, najmä kvôli môjmu pretrvávajúcemu názoru o celom koncepte daného seriálu: podľa mňa mal byť True Detective len taká „jednohubka“ resp. jednorázovka. S1 je klenot medzi krimi seriálmi a ďalšie série žili v jej tieni a zúfalo sa snažili dosiahnuť daných výšin, ktoré boli nastavené príliš vysoko hneď od začiatku. Preto som na každú ďalšiu sériu pozeral cez iný filter, pretože sa mali s čím porovnávať. (S2 mám osobne radšej, ako S3 – ktorá sa snažila hrať na S1 ale absolútne jej to nevyšlo a celkovo to „vypálilo“ ešte horšie, ako pri S2) Taký istý rámec zastávam aj pri najnovšej sérií. Už podľa traileru bolo jasné, o čo sa bude do istej miery jednať, zmena prostredia na chladné a ponuré má veľký potenciál ale samotné obsadenie je dosť mĺkve až by som tvrdil, že je o ničom. Okrem Jodie Foster sú tam dosť „no-name“ herci/herečky, ktorí bohužiaľ nijak širšie nezaujmú. Tak isto ma nenapĺňala nadšením zmena „showrunnera“, z celkom prevereného Nica Pizzolatta sme sa dostali k nejakej doslova „no-name“ režisérke a scenáristke – Issa López, ktorá pred týmto angažmánom nemala žiadne poriadne meno alebo aspoň zmienku v kategórií krimi (zato Nic mal aspoň dáke zmienky so seriálom The Killing). Bohužiaľ daná neskúsenosť je dosť zjavná a do oči bijúca. Po technickej stránke je prvá epizóda dosť nevyrovnaná, strih je chaotický, rozprávanie príbehu skáče hore-dolu, voľba hudby – najmä titulná pieseň mi do daného seriálu absolútne nesedí. Dať tam „edgy wannabe“ Billie Eilish je dosť divná až neortodoxná voľba. S1 a S3 mali fakt dobré titulné piesne, ale týmto sa snažili ísť takou jednoduchou „temnou cestou“ resp. nastala otázka: „čím ešte viac podčiarkneme ponurú atmosféru tejto kriminálky?“ odpoveď = „no dáme tam Eilish, tá má také divné temné videá a indie „edgy“ pesničky, to tam bude určite sedieť“ – ale ono to tam vytŕča, ako kôl v plote. Pokračujem s technickou stránkou: CGI bolo dosť otrasné a mali sa mu radšej vyhnúť, soby vyzerali až príliš umelo a aj ten medveď v strede epizódy vyzeral smiešne. Réžia mi prišla kostrbatá, príbeh mi prišiel nevýrazný, akoby skôr hral druhé husle k melodráme, ktorá sa diala medzi postavami, ktoré zatiaľ po E01 sú dosť nevýrazné a podpriemerné. Jediný, kto ako-tak zaujme, je Jodie Foster ale ani ona nepôsobí dva krát presvedčivo a zaujímavo. Ostatní herci si idú taký nazvem to „netflix krimi priemer“, za čo by som vinil do značnej miery scenár, ktorý ich nevie potiahnuť. Keď je scenár priemerný až podpriemerný, a obsadíte dosť „no-name“ hercov, tak to potom aj tak vyzerá, celé to pôsobí, ako taká netflixácka priemerná krimi so sci-fi alebo nadprirodzenými prvkami. Snaží sa to dosť kopírovať, stále mi to počas E01 pripomínalo Wind River zmiešaný s The Thing a Dyatlov pass (ak neviete o incidente so sovietskou skupinou v horách, určite si o tom niečo prečítajte – doteraz nie je poriadne objasnené, čo sa stalo). Mne osobne chýbajú v seriály „ťahúni“, ktorí by vedeli vyzdvihnúť aj tento priemerný scenár a dávali by niektorým postavám osobitý punc, kedy by si ich človek dokázal mierne obľúbiť alebo by ho dokázali zaujať. V tejto sérií zatiaľ nie je na zreteli žiaden osobitý charakter typu Rusta, Martyho (obaja S1), Raye (S2) alebo Rolanda (S3). Absolútne mi nesedí do True Detective vsuvka duchovna alebo nadprirodzena, ktorá prekročila únosnú mieru z S1 (kde to vôbec nebolo do takej miery, kedy by sa to dalo považovať za niečo level Akty X). Začiatočná časť by vás mala poriadne navnadiť na pozeranie ďalších častí ale mám taký pocit, akoby si to tvorkyňa uvedomila až ku koncu časti a na rýchlo tam vsunula nejaký „cliffhanger“ v podobe nájdených mŕtvol v snehu. Osobne ma to bohvieako nezaujalo, ale som do istej miery zvedavý, s akým vysvetlením prídu, či už jednému z výskumníkov „preplo“ kvôli tej „zlej vode“ (zmienka asi v strede epizódy) alebo im „preplo“ všetkým, ktovie? Trocha mi to smrdí miernym „woke filtrom“, čo sa týka silných ženských postáv, napr. v podobe tej boxerky aka wannabe herečke Kali Reisovej. Ďalšie očividné mierne „woke bodíky“: postava Foster vychováva dcéru samu, ktorá je lezbička a natáča nejaké prasačinky na internet, do toho, ostatné chlapské postavy sú takí „polomozgovia“, ako napr. ten druhý policajt, ktorý má očividne prepitý mozog. Suma sumárum: je to také nemastné-neslané, príbeh má potenciál ale snaží si brať inšpiráciu z iných vecí a nedarí sa mu stáť na vlastných nohách. Ak by to nebolo pod hlavičkou True Detective = bolo by to podľa mňa ďalšie priemerné mysteriózne krimi hodné tak na zapatrošenie niekde v ponuke NF, určite by to nebol počin hodný reklamy a takého „hypovania“, aké to dostalo od HBO. () (méně) (více)

molcan2

Nie som si istý, prečo predchádzajúci recenzenti na tomto mieste dávajú tak zlé hodnotenie. Pretože jedna z policajtiek je svalnatá a stavaná? Pretože to má indiánske duchovné zápletky? To sme vedeli, že sa do toho ide, ak ste si pozreli niektorý z trailerov. Osobne si myslím, že táto epizóda bola zaujímavá a Jodie Fosterová je fantastická herečka, do tejto úlohy sa perfektne hodí. Áno, CGI sobi boli meh a možno niektoré časti scenára nie sú dokonalé, ale je to prvá epizóda, ľudia! Rozuzlenie záhady je veľmi zaujímavé a prostredie aljašskej divočiny vytvára skvelú, desivú atmosféru. Ak máte radi True Detective, dajte mu šancu! Teším sa na ďalšiu epizódu. Je príjemné mať opäť nedeľný seriál HBO, na ktorý sa môžem tešiť! ()

Tom Hardy

Úvodní digitální připomenutí Lvího krále s lumíkovskou příchutí mě skoro přinutilo to rovnou vypnout, ale následná chvilka na stanici s echem mé oblíbené Věci mě zase nahodila zpátky do sedla. A pak to v tomhle tempu skákalo tam a zpátky až do konce dílu. Na můj vkus je tam na jednu epizodu až moc postav a málo vyšetřování. Skoro nikdo se pořádně nerozvine, všichni jen matně bruslí na hraně nějaké opravdové charakterizace a víc to má z Městečka Fortitude (a bohužel nemyslím výbornou první řadu) než z Temného případu. Potenciál tam je, ale jestli měl být největší tahák jedna bunda a nejchytřejší schovkou věta "voda se před třemi dny zkazila" (upřímně doufám, že nejde o odpověď na to, kam zmizeli vědci, protože to by byla velká slabota), tak za mě ne. Ale dám tomu šanci, protože třeba to opravdu mají tvůrci tak dobře promyšlené, že jim všechny ty podivnosti a zdánlivě tajemné náznaky nakonec do sebe zapadnou. Ale moc tomu nevěřím. 50 % ()