Šingeki no kjodžin - Season 1

(série)
Japonsko, 2013, 10 h (Minutáž: 24 min)

Epizody(25)

Ve světě, kde je lidstvo nuceno žít za obrovskými zdmi, aby se vyvarovalo toho, že je sežerou Titáni, způsobí prolomení vnější zdi chaos. Eren Jaegar, odhodlaný pomstít smrt své matky, se připojí k Průzkumné legii, aby bojoval proti Titánům a odhalil jejich slabiny dříve, než padnou zbývající zdi. (mikki089)

Starletka

Původní komentář z 12.11.2014: Tento kousek mi sedl jako zadek na nočník. Už po prvních pár vteřinách jsem věděla, že tohle bude stát za to. Žádné fillery, žádné fanservice, jenom děj plný zvratů, akce, vývoj postav, sem tam nějaké to vysvětlení a hlavně zase po dlooouhé době originalita, to všechno doplněno jedním z nejlepších soundtracků vůbec. Emocionální epická jízda zběsilým tempem s naprosto skvělým vyjádřením bezmoci, zprostředkovaným i divákům - postavy umírající jako na běžícím páse, kdy nikdy nevíte, která bude další. Z konce prvního dílu mi bude běhat mráz po zádech i na po sté. 9,5/10 Poznámka: Uživatele, kteří píšou, že postavy jsou moc uřvané a ubrečené bych hodila do podobné situace, aby ukázali jak všechno zvládnou rozumně a s ledovým klidem. ()

Ingtar2

Obsahuje spoilery. Tak prvá séria bola poriadne sklamanie. Počítal som s niečím poriadne zábavným a prerátal som sa. Celkovo ma iritovalo hneď niekoľko vecí – prvou je totálna predvídateľnosť príbehu, tu tvorcovia fatálne zlyhávajú. Počas celej série ma prekvapila možno tak jedna jediná vec, a to je na 25 dielov veľmi slabá bilancia. A nehovorte mi že som bol jediný, komu bolo úplne jasné, že tí titáni sú Eren a Annie. Druhá vec boli hluché miesta. Naozaj ma má baviť sledovať celú epizódu o tom, či sa Eren premení na Titána, a keď sa nakoniec rozhodne že sa nepremení, tak sa na začiatku nasledujúcej časti aj tak premení? What the hell was that good for? A tieto miesta sa tiahnu celou sériou, počínajúc prvou epizódou. Nečudujte sa potom že keď titán zožral Erenovu matku tak ma to nechalo totálne chladným. Tretia vec je animácia a technické prevedenie. Problém nastáva pri pohyboch postáv –napríklad kráčanie niekedy vyzerá ako keby bolo spravené fotoaparátom namiesto videom. Takisto ma neskutočne štvali tie čiary na okrajoch obrazovky pri každej akčnej scéne a aj fakt, že počas každej scény musí mať minimálne jedna postava na tvári nejakú kvapku. A aby som nezabudol, ten moment keď ruka titána prešla cez dom ma bude ešte dlho mátať v snoch. Ďalším z mojich problémov s týmto seriálom je, že každý tu proste vrieska alebo plače, a to neustále. Práve preto sú mojimi obľúbenými postavami Sasha, Annie a Connie, ktorí zatiaľ nedostali dosť priestoru sa vyplakať. Počas série stále niekto umiera a tvorcovia sa tomu snažia dať obrovskú váhu, čo je ale nemožné keďže nemám šajnu kto tí ľudia sú a sú tam totálne zbytoční. A o úvodných znelkách a niektorých skladbách uprostred epizód sa radšej nejdem vyjadrovať, tie sú proste nepočúvateľné (Na druhej strane sú tu zas aj výborné skladby, či už orchestrálne alebo elektronické). Aspoň som však nadobudol superschopnosť – dokážem presne preskočiť úvodnú znelku. And that is power you can not buy. Čiže sumár – počas prvej série sa nič nestalo, väčšinu epizód možno preskočiť bez výčitiek svedomia a celkovo by lepšie fungovala ako film, možno dva úvodné filmy. Snáď bude druhá séria lepšia. ()

Blackhand47

S blížícím se finále Attack on Titan jsem se do seriálu konečně poprvé v životě pustil pustil a po třech dnech sledování mám za sebou první sérii. Zasazením, hudbou a temnými momenty seriál rozhodně ohromí, ale popravdě mi jinak přijde, že je nadhodnocený. Postavy nejsou natolik zajímavé, abych si k nim vytvořil vztah... a když umře voják číslo 158, tak je mi to vlastně úplně ukradené. Začátek byl takový klasický pomalý rozjezd, následoval tradiční výcvik a potom přišel velmi dobře zpracovaný akt s obranou města. Ty následující byly kvalitativně zase slabší. Jsem zvědavý, jak budou se světem a odhalováním zvratů pracovat v dalších sériích, jelikož nastavené to mají slušně. Hodnocení: 70 % ()

WaraiOtoko

Tak si nejsem jistý jestli se můj vkus s věkem zlepšuje nebo zhoršuje, každopádně dát druhou šanci Šingeki no Kjodžin nebyl špatný nápad. V době premiéry jsem seriál zatratil hned po prvním dílu, přišlo mi, že seriál příliš tlačí na divákovi emoce drastickými scénami (podobně jako nedávné IMHO příšerné Inujašiki), design „příšer“ mi přišel spíše komický než děsivý a celkově jsem k němu přistupoval se zaujetím jako k novému přehypovanému seriálu pro masy. Postupem času mi to ale nedalo, seriál na mě stále odněkud vyskakoval a tak jsem se podíval na video, kde nějaký weeb vysvětloval jak se v názoru na Šingeki no Kjodžin spletl a že je s každou sérií čím dál tím lepší. Dal jsem tedy seriálu další šanci, a byť co jsem psal do jisté míry stále platí, po shlédnutí první řady musím ocenit jak „bezfillerově“ seriál působí, až tak, že bych dokonce za nějaké zvolnění akce byl vděčný, v tom jsem se utvrdil po shlédnutí OVA epizod, které vnikly po první sérii. Docela mě mrzelo, že jsem s nimi neprokládal hlavní dějovou linku (všechny se totiž odehrávají během první série). Obzvláště vzhledem k tomu, že „world building“ je jinak další silnou stránkou seriálu, téměř vždy jsem pauzoval epizodu v předělovacích obrazovkách, které dovysvětlují fungování světa a techniky a těšil jsem se na každý střípek informace o tom co jsou titání vlastně zač. Také musím ocenit nápaditost designu boje s titány styl spiderman, měl jsem strach, že v animované podobě bude působit prkenně, ale musím složit poklonu WIT a I.G. studiu, na rozdíl od jiných akčních anime seriálů, kde tak nějak poznáte, že do pěkné akční scény šly peníze jen v první epizodě, zde vše působilo až „filmovým“ dojmem, což je vzhledem k množství akce skutečně působivé a tohle je spíš subjektivní pochvala ale prakticky úplná absence zjednodušování animace ve formě hyperdeformací a celkově absenci humornějších scének jsem kvitoval s povděkem, které jsou jinak tak populární u shounen mang a do značné míry zcela zničily můj dojem třeba z FMA. Stejně tak si zasluhuje pochvalu zvuková stránka, hudba zde naštěstí „nepodkresluje“ scény, ale je jejich nedílnou součástí. K příběhu se asi vyjádřím až po shlédnutí všech sérií, zatím je to stejně především o akci skoro jako sledovat začátek vojína Rayena, akorát tady vylodění trvá 10 hodin, takže plně chápu kritiku některých lidí na neustálou uřvanost dialogů... ()

Milano33

Ponuré, temné, depresívne... Lepší a viacej atmosférický úvod do sveta Titánov si viem skutočne len ťažko predstaviť, otváracie dve epizódy svojim nekompromisným vyprávaním dokonale zachytia esenciu toho, čo od tohoto post-apokalyptického dark fantasy očakávať. Zo všetkých strán a kútov budete počuť, ako sa ozývajú nariekavé hlasy, výkriky beznádeje a strachu, lenže vy máte pritom po celý čas pocit, ako keby niekto iba zúfalo vykrikovala do prázdna. V tomto neľútostnom svete ste odkázaný iba sami na seba,  každý si tu totiž hladí svojho a niežeby som im to zazlieval. Shingeki no kyojin do vašich sŕdc zaseje poriadnu dávku melanchólie, z ktorej ďalej vzíde ešte väčší zármutok, ktorý prerastie do takých rozmerov, že iba on samotný vás bezprostredne priková k obrazovkám. Takúto nepríjemnú a sugestívne podávanú depresiu som už naozaj veľmi dlho nezažil. Od chvíle, čo sa ľudstvo poprvýkrát stretlo so svojimi prirodzenými nepriateľmi, Titánmi, nastali temné časy. Po určitej dobe sa ľudstvo ocitlo na pokraji vyhubenia, a aby sa tomu predišlo, boli sme nútení sa obkolesiť kolosálnymi hradbami, ktoré mali zaručovať prežitie našej rasy i šancu na mierumilovný život. Ten však trval iba 100 rokov, a keď sa pred hradnými múrmi objavil kolosálny Titán, tak sa opäť začal ten skutočný boj o prežitie. Od prvých momentov sa príbeh i prostredie snažia diváka opantať svojou pohlcujúcou atmosférou a zároveň uňho vzbudiť pocit neistoty a strachu, ktorý predovšetkým pramení z toho, aká obrovitánsky hrozba číha na ľudstvo na druhej strane hradieb. K celkovej desivosti Titánov tiež napomáha aj ich karikatúrny vzhľad, ktorý je jednoducho creepy. Vzhľadom na to, aký veľký fantazijný kolos sa nám tu pomaly, ale isto rozbieha, tak aj ansábel postáv sa môže pýšiť svojou početnosťou. Aj napriek tomu, že nie každej postave je venovaný dostatočne veľký priestor, čo je celkom pochopiteľné, i tak si vie divák v postačujúcej miere utvoriť mienku a obraz ku každej jednej z nich. Charaktery sú totižto veľmi kvalitne napísané, kedy chápete ich agendu, kde pramenia ich motivácie, čoho chcú v živote dosiahnuť a čomu sa naopak mienia vyvarovať. Nenájdeme tu žiadne klasické stereotypné delenie postáv na tých dobrých a zlých, všetci sú to skrátka len ľudia, ktorí chybujú, so všetkými tými neduhmi, ktoré k tomu prináležia. Prvá séria si taktiež velice solídne pohráva s psychológiou postáv, sústredí sa na osobné rozhodnutia, ktoré ani zďaleka nie sú jednotvárne, i na následne nesenie, či vysporiadanie sa s následkami. Zvlášť u hlavných postáv pociťujete, ako nadmieru obratne sa pracuje s ich vývinom, charakterovým rastom a napredovaním. Dialógy sú takisto veľmi silnou stránkou seriálu, sú inteligentné, dobre vypoinované a obsahujú krásne vycibrené slová, ktoré často v sebe skrývajú rozlične filozofické a morálne otázky, na ktoré však len zriedkakedy dostávame priame odpovede. Attack on Titan sa nesnaží zakrývať znepokojujúcu pravdu a krutú realitu, vo veľkom sa zaoberá práve tou odvrátenou stránkou ľudstva i ľudskosti ako takej, a dokonca k tomu ešte podnetne znázorňuje, kam je ľudská myseľ schopná až zájsť, keď ide o otázku vlastného prežitia. Všetkými týmito prostriedkami AoT nastavuje spoločnosti zrkadlo a vďaka čomu je tento spoločensko-kritický presah tak badateľný. Toto dark fantasy anime je prešpikované akciou, ktorá v zrovnaní s inými je vážne bezkonkurenčná - pravdupovediac, ide o suverénne najlepšiu akciu, akú som kedy zažil. V prvom rade tomu dosť hrajú do karát neskutočne nápadité bojové techniky, zachytávanie krásy pohyby i svižné prenášania sa vzduchom počas bojových sekvencií. Priestorové manévrovanie (The Vertical / The Three-Dimensional Maneuvering) zakomponované v akcii je neuveriteľne nápadité a inovatívne a obzvlášť taký Levi, či Mikasa vedia s touto technikou predviesť hotové umenie. Z tých výraznejších žánrových položiek sa do tohoto anime zapletie aj trochu toho military, ktorého bohatý balík obsahuje také atribúty, ako je napr. vojenský systém, zásobovanie, logistika, stratégie a taktiky. Aj tieto aspekty do zjavnej miery dávajú akčným scénam pridanú hodnotu a hĺbku, akcia je o to viac premyslená a v základoch geniálne slúži ako naratívny prostriedok, ktorý má vrámci celku svoje opodstatnenie. Akčné sekvencie hoci bývajú naťahované a rozparcelované na niekoľko epizód po sebe, v konečnom dôsledku z toho človek nemá pocit, že by sa príbeh neposúval systematicky dopredu, nedajbože zasekol. A tým pádom, že sa počas ich priebehu dostávame do priameho kontaktu s Titánmi, tak súčasne sa dozvedáme i čosi nové ohľadom ich mytológie, i keď ich origin ešte stále zostáva záhadou. () (méně) (více)

Galerie (1 045)

• Ve znělce první série se objevila scéna, ve které Eren zkušeně skolil titána pomocí svého 3DMG při bitvě o Šiganšinu. Nicméně tato scéna se v seriálu vůbec neobjevila (Eren tímto způsobem titána skolil až mnohem později). Účelem pravděpodobně bylo vzbudit v audienci očekávání, že se boj s titány bude dařit hned od začátku a ještě prohloubit šok, který „skutečná“ scéna prvního Erenova útoku na titány přinášela. (vojtaruzek)