Reklama

Reklama

Ixcanul

  • Guatemala Ixcanul (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Sedmnáctiletá María je prostá indiánská dívka žijící s rodiči na úpatí sopečného vulkánu. Když se poprvé zamiluje, její život nečekaně nabere zcela jiný směr. Koloběh přírody a koloběh života vměstnal debutující talent Jayro Bustamante do minimalistického jazyka dlouhých záběrů a rurální symboliky. V příběhu situovaném do drsného a přírodní mystikou prostoupeného prostředí nechybí společenská kritika současné Guatemaly, která dokazuje, že Jayro Bustamante byl už ve své prvotině schopný suverénně spojit psychologická a sociální témata. Film v roce 2015 ohromil Berlinale a získal prestižní cenu Alfreda Bauera. (Artcam Films)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (17)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Je vidět, že úvahy a plány indiánských holek se příliš neliší od "těch" našich. Někdy i jim se to občas zvrtne a nevyvede. To ovšem není jádrem tohoto filmu, které by bylo třeba vylousknout. Tím jsou rodinné vztahy: Maríe a matky, ale především Maríe a matky s otcem, které mě zde především zaujaly. Ale nejen to; mentalitu milence i nápadníka, je třeba rovněž docenit. Ceý svět pod sopkou se jeví hodně, když ne barevný, tedy tónovaný, alespoň na pozadí černobílých vztahů naší cilivizace (buď láska nebo nenávist). A také "hadí mystika" je něo, co známe jen ve velmi zředěné formě, tady není had ďáblem nabízejícím rajské ovoce... ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Film je zajímavý především z etnografického hlediska. Nahlédnete do života současných mayských potomků, uvidíte něco málo jejich zvyků a poslechnete si moderní mayský dialekt. Banální příběh o svedení hloupé panny, jehož různé varianty jsou staré jako samo lidstvo, je pak vcelku podružný. Ale bohužel režie se právě na onen příběh až příliš soustředí. Já osobně bych uvítal víc reálií ze života guatemalských Indiánů, příběh mnohem víc vrstevnatější, košatější a jeho zpracování výpravnější. Tohle je zkrátka typický model sociálně-kritického nízkorozpočťáku pro nekomerční festivaly, který mají tolik v oblibě levicoví městští intelektuálové a salónní humanisti. ()

Reklama

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

(50th KVIFF) Asi první film z Guatemaly, který jsem kdy viděl. I pro takové filmy mám karlovarský festival rád. Dějově sice ne úplně objevný film o mladé dívce Maríe, která nešťastně otěhotní s někým jiným, než s kým chystá svatbu, což jí jaksi zkomplikuje životní situaci... Pro našince je rozhodně plusem i exotické prostředí a příjemně autentické mayské herecké obsazení. Potěšilo, že se film vyhnul několika dějovým zákrutům, které by člověk v podobných filmech z rozvojových zemí s tradičními rodinami čekal (Maríini rodiče situaci nehrotili zdaleka tak, jak jsem si myslel, že budou), a také jeden finální společensko-kritický zákrut, který jsem naopak nečekal. Hlavně za ten nakonec slabší čtyřka. 70 % ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Guatemalský film, to je niečo. Na jednu stranu sledujeme niečo skutočne exotické, na druhú vidíme, že scenáristické a režijné osnovy sú všade rovnaké. Film nám predstavuje folklór etnika, zároveň sa však nebojí ich zvyky kritizovať a túto kritiku demonštrovať na osude mladej skoro ženy. Film mohol byť na to, čo zobrazuje o niečo emocionálne silnejší, výsledný dojem je ale rozhodne pozitívny a človek má pocit, že sa zase dozvedel niečo nové. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Zajímavá sonda mezi indoše v guatemalském prdelákově. Žijou v chýši, pěstujou kakao, chlastaj v nejbližší "hospůdce" a mladí chtějí šukat. Bohužel výběr není veliký, tak se hlavní hrdinka spustí s nejbližším, poblitým debilem. No udělá se do ní no. Takže problém, protože amant, kterému je ofiko zaslíbená, místní předák plantáže, nebude chtít vychovávat cizího haranta a tak může celu famílii s klidem vyhostit. Na následujících událostech se tvůrcům daří zobrazit, jak jsou indiáni v Guatemale podřadní. Stále jsou velice pověrčiví, z čehož proudí problémy a když už by chtěli využít výdobytků civilizace, tak je zradí jazyková bariéra. Neumí španělsky a "normální" obyvatelstvo zase indiánsky. Líbilo se mi, že rejža občas přeskočil vyhrocené scény. Jsou tam přece jenom většinou neherci, kteří svoje party zvládají, ale lepší se nepouštět do ňákých větších akcí. Přišlo mi to vlastně jako hranej dokument a to myslím v nejlepším smyslu. ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama