Reklama

Reklama

Zkáza Titanicu

  • Velká Británie A Night to Remember (více)
Trailer
Velká Británie, 1958, 123 min

Režie:

Roy Ward Baker

Předloha:

Walter Lord (kniha)

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Hrají:

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (63)

Pedestrian 

všechny recenze uživatele

Drama, kde se napětí vytváří dramatickým potápěním Titaniku, načež o záběr později je loď zase o hezkých pár stop nad vodou. Není to o hrdinech, jde spíše o rekonstrukci celé té zkázy. Cameronův Titanik je ale o parník lepší. Dokázal vtisknout hloubku scénám, které si odtud samozvaný “Král světa” ne vypůjčil, ale rovnou vykradl, a za to tomuhle “padesátkovému” Titaniku dík. :P ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Roy Ward Baker natočil věcný a věrný popis událostí 14. dubna 1912, založený na knize Waltera Lorda a výpovědích přeživších katastrofy, a to bez jakékoliv teatrálnosti a patosu. Jde o kvalitní historickou rekonstrukci, jejíž valná část se prakticky odehrává téměř v reálném čase, a ačkoliv člověk ví, jak to celé dopadne, stejně se mu s ubíhajícími minutami stále více tají dech. Děj sleduje velikou škálu vedlejších postav (jejichž středobodem sice je důstojník Lightoller, ale rozhodně ho nepokládáme za hlavní postavu) a ukazuje tím řadu menších zápletek a motivů, z nichž si několik vypůjčil i James Cameron pro svou o 40 let mladší verzi. Nepřesnosti tu jsou - v tomto snímku například Titanic není rozlomen (vrak byl objeven a zkoumán až 27 let po natočení filmu, takže je to pochopitelné) a vytkl bych možná tu trochu doslovného poučování ke konci, nicméně s přihlédnutím k technickým a tvůrčím možnostem Velké Británie roku 1958 to podle mého názoru už lépe natočit nešlo. Proto se i přes pár výtek uchyluji k nejvyššímu hodnocení za velmi působivou a důstojnou podívanou, jež je v mnoha ohledech srovnatelná s verzí Jamese Camerona a v několika ji možná i předčí. ()

Reklama

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Staré černobílé filmy nesleduju, už od útlého dětství mě pro svou zastaralost nezajímaly, nebavily, ani neoslovovaly. Ale nedávno jsem si s přítelkou rozmrzele zopákl Cameronův Titanic, a tak jsme objevili i tuhle jeho 40let starou předlohu. Myslím, že se dá směle hovořit o předloze, jelikož velkou spoustu scén z tohohle Titanicu Cameron obšlehl do Titanicu svého, jak jsem s překvapením zjistil. Déle oceňuju, že z faktografického hlediska se tahle starší verze drží reality víc/podrobněji, než verze nová. No a jelikož se k mému překvapení obešla i bez nějakého velkého patosu a soustředila se převážně na celkovou tragédii potápějící se lodi a ne na nějaké šablonovité postavy s jejich šablonovitými vztahy, hodnotím ji stejně, jako komerční slaďák Cameronův. Samozřejmě že její vizuál dnes už nikoho neohromí, ale na svou dobu je náhodou nečekaně působivá. ()

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Vím, že srovnávat to s Cameronovým hitem není na místě, ale přesto mi to nedá. Kdo totiž vyděl oba filmy, ví, že toho mají celkem dost společného. A zřejmě z tohoto díla si Cameron vzal inspiraci. Jmenuji třeba stavitele Andrewse, jak stojí u hodin a dává rady mladému páru (stejně tak, jak tomu bylo u Camerona) nebo zprovoznění posledních dvou skládacích člunů (říkal jsem si, kde jsem to už viděl :-) Film se odehrává z většiny až v noci 14. dubna a ukázuje nám tak pár hodin katastrofy. A musím uznat, že se jedná o dobré zpracování. Vlastně jsem to až tak působivé nečekal. Film je skutečně spíše takovým filmovým dokumentem, kde sledujeme osudy známých postav a průběh potápění, společně i s děním na okolních lodích (Californian a Carpathia). Dokonce i na tu dobu se mi líbíly efekty (potápějící model vypadal opravdu dobře). Jen ze začátku, kdy byl Titanic spouštěn na vodu a u vyplutí ze Southamptonu, bylo až okatě vidět, že se jedná o úplně jinou loď. Z hereckých výkonů mě zaujal Ken More jako druhý důstojník Lightoller. Pro ty, co se zajímají o Titanic, rozhodně doporučuji, jedná se totiž o výborný snímek. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

O tragickej plavbe luxusného zaoceánskeho parníka Titanic sa natočilo mnoho snímkov. Verím tomu, že sa tu nenajde uživateľ s právom komentovať filmy, čo by nepoznal oscarmi ovešanú variáciu od režiséra Jamesa Camerona z roku 1997. Odo mňa má päť hviezdičiek. Výborný film. Avšak aj čiernobiela verzia "Zkaza Titanicu", ktorú v roku 1958 zrežíroval Roy Ward Baker, na mňa zapôsobila. Dramatický spôsobom zachytáva sled udalostí, ktoré viedli ku potopeniu nepotopiteľného Titanicu. Sám maestro James Cameron sa ňou nechal inšpirovať. **** ()

Galerie (58)

Zajímavosti (19)

  • Film se z velké části drží zdokumentovaných skutečností, které byly sepsány vyšetřovací komisí zabývající se zkázou Titaniku. (Nach)
  • Ve filmu byly použity záběry z nacistického snímku Titanic (1943). (sator)
  • Kvôli nedostatočnej veľkosti nádrží v štúdiu Pinewood, kde sa mali nakrúcať zábery ľudí bojujúcich o život, použili tvorcovia tiež jedno londýnske kúpalisko. Nakrúcalo sa počas chladných novembrových rán. (classic)

Reklama

Reklama