Parazit

• Jižní Korea Gisaengchung (více)

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

Hapretor

Ze začátku zajímavé, ke konci přehnané, divné a pro mě nepochopitelné ... ostatně jako většina podobných počinů z podobných zemí ... ()

GilanCZ

Pod slogan "nejzábavnější vítěz festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction" bych se asi úplně nepodepsal.. Nedokážu posoudit, jestli to pravda je, ale zatímco Pulp Fiction je spíše o odlehčených tématech s geniálním scénářem, Parazit jde opravdu do hloubky. Mísí žánry od černé komedie až po psychologický horor a v člověku zanechá zcela jiné pocity. Skvělá práce s detailním vykreslováním jednotlivých postav a postupnou gradací děje. Jeden z nejlepších filmů roku. ()

Majkak

Parazit je sdělením o stavu společnosti, nejen v Koreji. Brát ho vážně, pak samozřejmě ruší, jak rodinka nejdříve soudržně funguje a velmi sofistikovaně se infiltruje do rodiny Parkových, přičemž všichni perfektně ovládají přesvědčovací techniku, načež v druhé polovině se chovají daleko víc jako problematické těžko zaměstnatelné osoby. Resp. je třeba oprostit od otázky, proč tihle schopní lidé si dávno nenašli normální práci, protože pro Parkovi pracují spořádaně. Daleko zajímavější je rovina vzájemných střetů jednotlivých sociálních úrovní, jejich osobní příběhy, vztahové stránky. Prostě po psychologické stránce naprosto super, a se skvělými hereckými výkony. ()

BOURQUE

Nadpriemerné zachytenie sociálnych rozdielov, nútiaci ľudí spraviť zúfalé rozhodnutia a veci. Paradoxne, v niektorých prípadoch ani necítime, že by to išlo do extrémov, hlavne keď si spomenieme, že niektoré časti scenára sú čerpané zo Života. Už úvodné scény dajú dobrý (ale nie kompletný) obraz o Kimovej rodine. Ich postupný prienik do kruhu bohatej rodiny Parkovcov by síce mohol byť detailnejší, ale aj tak to vystihuje podstatu. Keď do príbehu ešte stúpi starší manželský pár, tak potom už cítime, že sa nenávratne blížime k takému záveru, ktorý nebude kompromisom. „Prvý“ záver je surový a vyvrcholením potlačených emócií. Ten „druhý“, konečný záver, balansuje na hrane reality a „nepravdepodobný“, ale aj tak (aspoň trošku) cítime, že čo chcel tým vyjadriť pán režisér. // Ako som spomínal, dobré zachytenie rodín, reprezentujúce dve rôzne vrstvy spoločnosti. (Už to zobrazenie rozdielov v bývaní hovorí za všetko.) Odhalenie a vykreslenie charakterov jednotlivých postáv je postupné, bez zbytočných odbočiek (aj tá erotická scéna má vo filme miesto a zmysel). Film, ktorý v Americkom prostredí by nefungoval dobre, nebol by presvedčivý (už teraz sa bojím prípadného remakeu). K tomu je potrebný Ázijské prostredie (prípadne Európske, ale aj tu je potrebný dať obrovský pozor). Z pohľadu získania cien, vrátane Oscarov, necítim, že by to film nezaslúžil. Osobné hodnotenie: 88% (****) ()

montongery

Když jsem se bavil o tomhle filmu s ostatními nebo četl různé jiné recenze, tak ho všichni vychvalují a vyzvedávají jen jako povedenou kritikou těžce zakořeněného třídního systému a obrovských sociálních propastí v Jižní Koree. A ano, určitě to tam velkou mírou také je, ale hlavní důvod úspěchu filmu vidím jinde. Spíše to vidím jako střet dvou různých extrémních světů - sociálních skupin z opačných konců společnosti - a 'možný' následek tohto střetu, který režisér skvěle využil jako prostor pro svoje drama antických rozměrů než jako primárně pro kritiku. Mě osobně film uchvátil svojí řemeslností a hlavně tím jak plynule přechází z jednoho žánru do dalšího - začíná jako rodinná komedie, poté se přesune do černého dramatu, které si rozvine psychologický přesah a to nakonec vygraduje psychologicky/mysteriózně horrorovým koncem. Samozřejmě k tomu je zde celou dobu cítit vibrující napětí a rozdílné povahy a uvažování v obou dvou společenských vrstvách, kdy obě dvě jednají intuitivně a starají se hlavně o své přežití a u toho se navzájem úspěšně ignorují, což se s klidným soužitím dohromady neslučuje. A samotný konec jde chápat jako určitý symbol začerovaného kruhu, který díky této ignoranci nejde porušit. Tato symbolika, sociální kritika a hraní si se žánry je skvěle zasazené v pro nás neznámém a z filmů určitě neokoukaném prostředí Soulu, který pro mě vyzněl jako úplně jiný svět. Nesmírně atmosférický, hluboký a hlavně originální film po kterém jsem měl hodně dlouho mrazení jako dlouho ne. Řekl bych, že si všechny ty ocenění právem zasloužil. ()

helloween93

Nečekal bych, že pro mě, jakožto milovníka Hollywoodu bude v roce 2019 bude nejlepším filmem jihokorejský Parazit. Takhle má vypadat satirická artovka, která se nebojí rozkročit se do víc žánrů a celou dobu (hlavně ve druhé polovině) a neustále diváka držet v napětí. Největším plusem Parazita je dobře vypointovaný námět, který pracuje s jednoduchou premisou konfliktu zcela odlišných sociálních vrstev. Tvůrcům se ovšem z banální zápletky o podvodníčcích udělat zcela nepředvídatelný film plný zvratů a v poslední třetině i násilí. Zasloužený Oscar v kategorii cizojazyčný film. 5* ()

Pat_rick_fan

Nečakane najväčšia kinopecka roku 2019 vzišla z Južnej Kórei. Nie, rozhodne som netušil kam to celé zájde, úzkosť narastala každou sekundou a každá zložka fungovala na výbornú. Bong Joon-ho, klobúk dolu. Top 2019. ()

hEROic

...aneb jak Jižní Korea našla svého Tarantina. První dvě třetiny zábavná podívaná o nápaditém vysávání peněz z jedné bohaté rodinky. Poslední třetina naprostej úlet, kdy nezbývá než valit bulvy. Dokonce ani ta korejština neruší. 85% ()

bery71

Je to skromná povídka obsahem, i když rozsahem docela objemná, i tak to podle mě ale tempo má. Konstantně, ale bez pozitivních výkyvů, mi to bavilo, - táhnou to herci i dobře "odpozoravané" dialogy. Je v tom dost uvěřitelného ze vztahu člověka k vlastní hrdosti. Vzpomněl jsem si na Park Ji Sunga... měl bych dávat Jižní Korei více šancí. ()

4x8x16x23x42

Parazit byl filmem o kterém jsem slyšel jak ze strany filmových kritiků, tak lidí okolo mě kteří již film viděli. Mé očekávání před projekcí tak začínala na 8 z 10. O to více mě překvapilo, že mě film i přesto příjemně překvapil.  Technická stránka je skvostná. Táhlé záběry, který tempo nezpomalují a vtahují vás do prostředí i děje. Práce s hudbou i tempem díky kterým v průběhu sledování máte chvílemi pocit, že sledujete více žánrový film, který ale tvoří funkční celek.  Postavy jsou ve filmu ztvárněny tak, že si jejich sledování užijete jak pokud k ním budete přistupovat jako k postávám z reálného světa, tak z pohledu symbolismu i satiry. Oboje totiž v tomto snímku funguje. Přesto, že jsem ještě před začátkem sledování některé věci o snímku dopředu znal, musím říct, že mě i tak film překvapil. Film na mě zapůsobil nejen po kinematografické stránce, ale i po té emociální. Určitě o něm bude ještě nějakou dobu přemýšlet.  10 z 10 / Nemám co vytknout ()

Evander

Parazit je zajímavou směsicí různých žánrů, byť po většinu času je primárně kvalitní černou komedií. Z mého úhlu pohledu je škoda jen nepříliš povedeného závěru, neboť v mých očích nebyl Parazit daleko od plného počtu, ale zvolené zakončení celý film značně shazuje. I přesto však film rozhodně stojí za zhlédnutí a věřím, že většinu diváků dobře pobaví. 82% ()

Wallis3

Obkecávanej produkt z korejskej dílny. Ale funguje to, kucí maj dialogy promyšlený a perfektně to na sebe štýmuje. A thrillerová gradace na konci tomu dodá šmak. Nenudil jsem se ani na začátku ani na konci a v křesle sem dřepěl v očekávání. Palec hore! ()

Olík

„Máte sklep? A mohla bych ho vidět?“ Žlutočerné komediální drama…..nápad za jedna, realizace za tři. Vynalézavá multižánrová satyra, které ke konci začne docházet dech. Ale ta hodnocení, ta ocenění….minimálně se shodneme, že jde o neobvyklý filmový zjev. Každopádně pro mne, jako starou školu, snímek roku vypadá úplně jinak. ()

domirovec

Královsky zábavná, Parazity zamořená a dějově mistrně vyšperkovaná meta-žánrová záležitost, která skvěle a bez výhrad popisuje život většiny z nás. 5/5 ()

lemonova

Čakala som kontroverznejší film, dočkala som sa originálnej, trochu bizarnej komediálnej drámy, ktorá sa v závere ukázala oveľa ľudskejšia než sa spočiatku zdalo. Hoci sa príbeh vyvíjal ako neriadená strela, napokon sa dostavil aj pocit satisfakcie, ktorú som vlastne očakávala najmenej :-) ()

Ivo

První dvě třetiny filmu jsou opravdu skvělá, originálně bizarní jízda, smál jsem se a pětihvězdičkově tleskal ... ale ten konec ... WTF?? Ten se korejským soudruhům už těžce vymknul z rukou ... úplně to zkazilo všechno co předcházelo ... jako by ten scénář gentlemansky nabidli k dopsání samotnému Kim Čong Unovi a ten jim to ve formě notýskových poznámek z per okolostojících generálů zaslal do Soulu ... Škoda ... Totálně přestřeleno testovací jadernou raketou země-vzduch-(k)anál. Měl jsem vypnout po standardních 90 minutách a bylo by to super. ()

mi-ib

Úplně jsem neobjevil kouzlo tohoto snímku, který by ho měl katapultovat mezi nejlepší filmy všech dob. SPOILER: Pro mě nepříliš zajímavý děj s šokujícím závěrem, který mi však přišel částečně až přehnaný vzhledem k okolnostem. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů