Básník Štěpán Šafránek je přijat na medicínu a stává se studentem prvního ročníku. Do školního roku ale nevykročí zrovna nejšťastněji, protože se nepříliš dobře uvede u docenta anatomie Sejkory, a navíc dostane svatební oznámení od Borůvky, která se vdává za snaživého úředníka Emila Nádeníčka. Jeho novými spolužáky a spolubydlícími na koleji jsou sebevědomý Honza Antoš z Kolína, který se může pochlubit fotografickou pamětí, bodrý Moravák Venoš, jenž má bohaté zásoby proviantu i bohatě vyšívaný kroj, a černoch Numira Cassou Thomb, jemuž spolubydlící začnou říkat stručně Mireček. Přestože mají všichni učení nad hlavu, jediný Štěpán ne a ne najít správnou metodu, jak vše zvládnout. A tak Štěpán studuje, pracuje, občas básní a také se zamiluje do studentky zdravotní školy, které začne říkat Jeskyňka. Jako strašák nad ním visí blížící se zkouška z anatomie a nepřátelský docent Sejkora. (TV Nova)

Chemic

Stále stejná písnička. Básníci jsou prostě skvělý, a proto jim opět zaslouženě patří za pět. Tady v tohle díle je úplně nejlepší učitelský sbor jako celek. ()

Warapeidza

Jeden z nejhezčích filmů (ne-li zrovna ten nejlepší) o studiu na vysoké škole v době předinternetové :). Vždycky se na něj rád podívam znova... ()

Pasternak

Pokračování je stejně kvalitní jako první film. Vynikající čtyřka studentů + velice reálná postava Evy Jeníčkové a také skvělý učitelský sbor s nezapomenutelným Zdeňkem Svěrákem a jeho zobrazením sektorů na pracovním stole... ()

PavHer

O krapítek slabší, než první díl básníku, ale stále hodně slušná porce zábavy, tentokrát z vysokoškolského prostředí. ()

Fill16

Naprosto klasický film, který bude bavit ještě hodně dlouho, jelikož je stále nadčasový a obsahuje tuny skvělých hlášek a zejména mou nejoblíbenější snad z celé pentalogie: "Do prd*le tady je tma!" ()

saaaky

Pavel Kříž opět předvedl co mohl a další, již druzí v řadě, básníci se vyvedli. Film opět obsahuje tu správnou a vyváženou špetku lásky, romantiky a humoru a je opět příjemným zpestřením i v dnešní době. Nikdy nikoho neurazí a vždy je takovou odpočinkovou částí nedělního odpoledne. Navíc na Kendyho se nedá zapomenout :) ()

blackperseus

Pár nesúvislých poznámok k filmu: 1) Jop jop, takto nejako to na tom intráku vyzerá! 2) Holt začiatky a zvlášť prváky na výške nie sú z tých jednoduchších období. Zopakovať by som si ich nechcel, ale spomínať sa na to dá. 3) Mne veľmi blízka téma, veľmi dobre a veľmi úsmevne spravená! 4) "Vo fous" lepšie, ako prvý diel, ale predsa tých päť to nie je, takže 5) štyri hviezdičky. ()

CountMike

no nadhera...poetika a uskali vysoke skoly,,,pro mne nejlepsi dil..asi ze jsem taky medik a hodne mi to pripomelo ale kazdy vysokoskolak si neco najde :) ()

bombastus

Pořádně nechápu jak se to tak může líbit....nikdy mě to ničím nezaujalo..spíše mně to přijde až hloupé...a herci co tam hrají (kromě Rodena a pár ostatních) nemůžu vystát...a už vůbec když otevřou h**u! ;-) ()

De Large

Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná. Jsi jako nebe za úsvitu a věříš na lži ze soucitu. Na nemoci a uzdravení a na lásku a odpuštění. Ať se v kterékoli noční době prostíráš ve mně a já v Tobě, krajino nejkrásnějších míst, knížko má, v níž se učím číst... ()

Mikovec

Komedie o studentovi 1 ročníku medicíny, která s realitou opravdového studia medicíny mnoho společného nemá. Každopádně, pokaždé když jsem ho viděl, jsem dostal jakýsi impuls se více učit, za to přidávam jednu hvězdu navíc. ()