Neuvěřitelná

• USA Unbelievable
USA, 2019, 6 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvůrci:

Susannah Grant

Hudba:

Will Bates

Toni Collette, Merritt Wever, Kaitlyn Dever, Vanessa Bell Calloway, Dale Dickey, John Hartmann, Austin Hébert, Liza Lapira, Kai Lennox, Danielle Macdonald (více)

Epizody(8)

Jedna mladá žena obviněna ze lži o znásilnění a dvě detektivky vyšetřují sérii děsivě podobných útoků. Podle skutečných událostí. (Netflix)

Sevin14

Končím po polovině 4. epizody, která se mi asi jako znamení v televizi sekla, stejně to byla nuda bez napětí a po přečtení zdejších recenzí, kde i ti, kteří dali čtyři hvězdy často psali, že je to zas tolik neoslovilo, nemá cenu ztrácet čas druhou polovinou a jdu vstříc lepším seriálům, a to už je co říct, když něco rozkoukám, chci to dojet do konce, zde je to ale opravdu pain. Tudíž tento seroš NEDOPORUČUJI. ()

km_

Často jsem měl pocit, že se jedná o lehkou motivovou recyklaci hybridu The Fall a 13 Reasons Why, což rozhodně nemyslím nijak pejorativně, ono už přeci jen, jak taky podotkl Trey Parker, všechno bylo v Simpsons. Žádná velká dramata, přestřelky, efekty ani další podobný vizuální smog, vše se odehrává na psychologické a sociální rovině. Ve většině hlavních rolí jsou ženy, které svou lidskostí, empatií a obětavostí kontrastují s převážně mužským egoistickým cynismem, a to jak vyšetřovatelky, tak oběti, které všechny semlel dle mého značně nefunkční systém vymáhání spravedlnosti policií a prokuraturou. Ono pnutí mezi gendery jde znát od prvního až do posledního dílu, což je společensky vysoce aktuální, ale někoho, kdo má rád drsné kýčovité proslovy svalnatých rváčů hluboké jako kaluž po dešti, to asi dvakrát nenadchne, ale to není můj případ. Seriál je jinak poměrně přímočarý, má dvě dějové linie, které nemají mnoho nafouknutých nudných odboček, takže děj poměrně rychle odsýpá a hezky se prolne. Po kriminální stránce je seriál spíše obyčejný, ani patetická kovbojka jako CSI, ani nerdy Sherlock nebo Poirot. Za mě jde o podařený nadprůměrný seriál. ()

hesonic

Skvěle vyprávěné drama ze života. Velice uvěřitelné postavy, skvěle vyvíjené charaktery. Příběh, který se může nejednou týkat každého z nás. ()

Thug_Leo

Asi přepíšu později, ale prozatím....Seriál dokáže zaujmout natolik, že divák nebude sledovat telefon, klikat do jiných záložek, odloží vylučování či potlačí dobu spánku, aby shlédl další díl. ()

Bolex

Střetnutí s brutálním znásilňovačem. Poutavý kriminální seriál s věrohodnými postavami. V rozporu s titulem zcela uvěřitelné hraní Kaitlyn Dever. To, že je příběh zpracován víceméně z ženského pohledu nevadí. Naopak - vhodné pro policisty, zdravotnický personál a psychology. ()

WikingVik

Dost dobrá detektivka a příjemné překvapení pro fanouška tohoto žánru. Popis toho, jak začal systém pronásledovat poškozenou dívku je perfektní a člověk na to kouká jak na zjevení. ()

rabbi

Prvních pár dílů dobře rozjetý krimi..nakonec bohužel zápletka utopená v absolutní touze poukázat na problém utlačování žen v moderní společnosti. Škoda, zápletka i herci nebyli špatní. Poslední díl už je absolutní lynč. 65% ()

Bosh1207

Když si uvědomíte, že celých osm dílů je vlastně jen o mravenčí vyšetřovací práci, jen občas (a to vlastně jen zpočátku) proložené několika drsnými násilnickými scénami, mohlo by se zdát, že to bude nuda. Ale naopak to bylo echtes napínavé. Výběr herců se opravdu povedl - Meritt Wever i Toni Collette jako vyšetřovatelky byly bezvadné a moc se mi líbila i postava mlaďounké Marie v podání Kaitlyn Dever. Vynikající temná hudba. Bylo to vlastně pěkně drsné a v některých momentech opravdu dojemné. No tak sesmráknul jsem to na jeden zátah a dávám 90 %. ()

kotrlak

Jsme zhejčkaný "pořádnejma" detektivkama s napínavým a dramatickým naháněním kriminálníků, s koltama nízko u pasu, vyrážením dveří, divokejma honičkama v nadupanejch kárách, nebo aspoň přinejmenším detailníma krvavejma scénama nebo aspoň s mrtvolama (optimálně nahejma) přivázanejma k židli nebo hozenejma přes postel. Tak k tomu má tadle sérka tak daleko jako kostelní sbor ke kapele Motorhead... Protože ve skutečnosti se detektiv jako zarytej knihomol vrtá v tunách spisů, gigabajtech databází, chrápe pár hodin denně, léčí si žaludeční vředy, otravuje svoji rodinu a taky hafo cizejch lidí aby z nich vytáh většinou bezcenný informace (jeho bouchačka zatím nečinně zahálí a pokud si z ní vůbec vystřelí mimo shooting range, tak je to svátek). No, a když se zadaří, tak se nakonec tímhle únavným srovnávacím a vyřazovacím procesem dopracuje k jádru pudla. A o tom je tenhle zdlouhavej a celkem nezáživnej seriál, páč je podle skutečnejch událostí, jak tvrdí...(asi měknu, páč jsem to dokoukal do konce). Pár detailů - victim Marie Adler se od začátku tváří jak chcíplá ryba, a vydrží jí to až do posledního dílu série, kdy natěšená odjíždí novým wranglerem za vidinou zářných zítřků, který by se bez tý pivotní události dost určitě nekonaly. Jak moc velkou újmu vzhledem ke kompenzaci utrpěla a do jaký míry se systém podepsal na její nechuti ke spolupráci si musí srovnat v hlavě každej divák sám.... Sériovej rapist je tu "politicky korektní" co se týká věku, rasy a váhový kategorie svejch obětí, takže se žádný hezký cougars nebo MILFs nekonaj. Že je to skutečně úchylnej úchyl je člověku hned jasný když vidí na co všechno vleze....seriál je korektní i z hlediska gender, páč celej case rozpletou dvě dedicated a focused detektivky, který držej vyšetřování pevně v ruce, zatímco mužská část jejich týmů jsou takoví oddaní psíci co se klepou a slintaj štěstím za každou pochvalu...Takže - bylo by to za tři, ale ten konec to snížil na poctivý krásný dvě... ()

zlishaack

Fantastická Kaitlyn Dever. Tohle kokotské chování vymrdaných policistů je bohužel i u nás stále vnímáno jako standard. Kazdej pochcanej policajt, co podobným způsobem přistupuje k obětí znásilnění, by sám měl být penetrovaný orezlou dvoucoulovou tyčí a nakonec obviněn z toho, že si o to koledoval, protože si dneska vzal tak vyzývavou košili a jeho výpověď je nevěrohodná, neb nedokáže popsat, jestli závit na tom konci co mu navštívil tračník měl závit levej nebo pravej.  A k samotnýmu znásilnění mám jen -  když nechce prcat, tak prostě nechce. Tečka. Takhle jednoduchý to je. ()

Awer

V úvodních epizodách se v člověku (nebo aspoň snad v každém, kdo zná základní fakta o znásilnění a o traumatu) vaří spravedlivá krev a i když nepříjemná fakta zaznívají občas až školometsky, téhle edukace není nikdy dost a krom dramatické stránky to taky v tomhle jede hodně dobře. Seriál jako celek je ale pro mě zklamáním. Předně, podobně jako u Inventing Anna, mě ulovili primárně na příběh Marie coby hlavní hrdinky. Jenže místo toho je 60-70 % prostoru věnováno ne až tak zajímavé investigátorské dvojici. Zase, dont get me wrong, je super ukázat ženy jako policistky ve vyšších pozicích. Je hezký tak trochu až navádět OČTŘ, jak by si měly počínat a jakou mentalitu by mohly mít. Ale sakra: za prvé, ve výsledku je to spíš levná reklama jedoucí v zaprášeném modernistickém duchu "vše se to valí, byť někdy šine, vpřed k světlým zítřkům", za druhé, je to sakra netflixovskej bulšit a všechno to ticho a rádoby hluboké hovory je tam navíc, je převážně nevěrohodné, nedostatečně propracované etc. Škrtnout tři epizody, nebo tři epizody přeorientovat na Marii - a pak by to šlo! Navíc jakkoli kamera pořád sleduje investigátorky, sry, ale kde je nějaká skutečná gradace napětí?! Vyšetřování jede v takovém ADHD rytmu, kdy se neustále investuje mega zdrojů (přičemž vše je k dispozici, okamžitě, učesaně - prostě dřív Hollywood, dnes Netflix) do nových a nových "převratných" nápadů, k nimž dospíváme zásadně při zamyšleném pohledu do okna či na nástěnku, a pak celkem z ničeho, rázem, hurá!, průlom! a všichni jsou si jistí, že pachatel je identifikován a dopaden, ačkoli nejen formálně, ale minimálně tak, jak to podává seriál, i hmotně, zůstává k obojímu mega daleko. Místo toho ovšem vše v závěru pokračuje hladce. Protože nejste blbí a víte, kolikátý je to díl, tušíte, že takhle se s tou stopáží piplají a tolik onoho "deep" small talku tam vkládají proto, že na to mají čas a že tohle je opravdu cílová rovinka. Žádný thrillerový zvrat nepřijde. Nepřijde nic. Všechno je tam nějak prdlé za sebou, člověk úplně vidí tu osu v .ppt. Ani ten motiv tajemného, zašifrovaného disku se nepodaří prodat - ani postmoderně ("ha, tak přeci vše vpřed nejde!"), ani akčně ("wow... tak teď zvoní telefon, to bychom se to konečně mohli dozvědět!"). Já se sakra nechci prezentovat jako totální čsfďácký středosvět, co nevzdělaně plive rádoby učené sentence k filmům, jako by financoval provoz všech kin, tohle je spíš takový můj vnitřní dialog, kdy bych chtěl, aby mě ten seriál býval chytl víc a hlavně dýl a kontinuálněj. Ne, neni to blbý, dobře, že to natočili. Imho jen prostě mohli líp.. ()

hanca.uh

Obzvlášť výborně na mě zapůsobily zahrané role obou vyšetřovatelek (Toni Collette je fakt krásná ženská oproti své kolegyni M. Wever - tak trochu mývalce:-)), no a ta mladá chudina holčina Marii byla teda oproti názvu seriálu maximálně herecky uvěřitelná. Super zajímavé psychologické krimi drama. ()

Rudolf.Benes

...Pó ma lu ale s napětím hé zky pěkně rozmo tá á vá me kriminální pozadí a pří í í je mně se nechá vá me uná šet dějem.... a dobrým dějem. ..ale to až do chvíle,kdy ve mě,tedy ,, normálnímu  chlapovi" (povšimněme te si prosím děvčata těch úvozovek),začne hlodat červíček pochybnosti a začnu nahlas uvažovat na co se to vlastně do prdele dívám?... Že je něco "nezdravého " ve státě ženském, mě došlo "až" v druhém díle a s každým dalším dílem jsem se cítil menší a menší a menší a m...a už mlíčím.. .. Jako kopanec do řiti byla každá další scéna, a s přibývajícím časem jsem byl už tak dokopané že jsem byl úplně modré ... Například,scéna kdy holky stojí u kulečníku s pivem v ruce a horlivě debatují,mě tak dokonale zarazila do postele že mě to i automaticky zakrylo hlavu .... Když paní detektivka řekne kolegovi, ještě jednu fotku prosím,zní to jako facka a když to zopakuje tak další dělo do ksichtu... Víc už si radši nevzpomínám. Jen podpantoflák a úplné debil si nemůže nevšimnout co se to tu děje... .. Ženská v tomto materiálu,je buď hrdinný detektiv,nebo hrdinná přicmrndávačka,nebo ještě líp, hrdinná oběť.. Oproti tomu muži, buď neschopní, sebestřední, milující,ušláplý stážisti,nebo ještě líp,rovnou zrůdní, ničeho se neštítící pachatelé, neschopní pacoši. Věřte nebo ne ale já sem ten poslední xenofob a MÄN SOM HATAR KVINNOR na světě,ale tady ,tady ste mě pěkně nasralo ,vy něžná stvoření.. Mimo zápis: ... Nechápu ale vůbec,jak může dát někdo pět hvězd a ještě tvrdit mimo jiné že Thrue Detective je sračka.. ..tak vy prosím vás,kterých se to týká, jděte do ...do hodně velké dálky od mě.. PS: já sem u maminky,přijedu až se mě bude chtít,pivo máš v lednici a večeři najdeš na straně 68 v kuchařce na polici... .. věnováno Colette  55/100 ()

Standey

V podstatě jde o komorní detektivku a přestože vám bude připadat nudná, budete mít nutkání sjet vsech osm epizod na jeden zátah. Herecké výkony jsou oscarové a jakmile vás příbéh vtáhne, už nepustí. ()

parabola

Príde mi zaujímavé, ako tie dve hlavné dejové línie (Marie Adler a dvoch vyšetrovateliek) so sebou takmer vôbec rozprávačsky nekomunikujú. Tá druhá je samozrejme výborný detektívny thriller s dvomi komplexne napísanými ženskými postavami a na Netflix pomerne neštandardne herecky zahranými. Hlavne v prípade Merritt Wever (detektívka Duvallová) s jej pomalou, niekedy tichou, dikciou, výrazným oddelovaním jednotlivých slov – čo občas vytvára dojem veľmi pokojnej ženy a občas neistého dievčaťa. Na druhú stranu línia Marie Adlerovej sa často vlečie a pôsobí ako nevyhnutný prídavok – na konci sa našťastie podarí emocionálne istú časť vlečenia vykúpiť silným záverom vďaka prepojeniu s vyšetrovateľskou líniou. Lenže samostatne je jej príbeh priemernou BBC melodrámou pre tínedžerov. Rozumiem, že celý ten seriál je určený dominantne cieľovo pre dospelé ženy a fanúšičky true crime. Isté melancholické aspekty by to absolútne vyžadovalo z podstaty témy, lenže v tomto prípade ich jednak bolo priveľa, prevalcovali hocijakú možnú hĺbku a rozvíjanie jej príbehu. Na druhú stranu ako celok seriál prezentuje dva oddelené svety – čo vytvára zaujímavý nadinterpretačný rámec tápania detektívok dostať sa k páchateľovi, dostať sa k obetiam, podobne ako sa Marie Adler nedokáže dostať bližšie k sebe samej, k nádeji a vo vzduchu visí neistota, nevedomosť, príliš veľa detailov a chýbajúci celok. ()

sadsammy

Poslední dobou nějak ten Netflix roste a roste a dělá dobré snímky. I když je nemusím, protože mě dříve přicházel velmi naivním a teenegerským, ale třeba ted´se furt vylepšuje. Takže co tu máme, příběh o několik dobře promyšlených znásilnění, přičemž sériový útočnik fakt to promyslel do každého kroku a nezanechával za sebou žádné stopy, což bylo velmi těžké pro policejní vyšetřování. Dále máme konkretně jednu mladou osobu, která vyrůstala v různých rodinách a byla takřka docela komplikovanou holkou, která přežívá pubertu a k tomu ještě se stává oběti tohohle útočníka. Ale problém je v tom, že sotva kdo bude věřit mladé holce, která prý chce vyvolat vetší pozornost k své personě, aspoň se to myslí její "rodina" a tedy i samí policajti. Co podle mě je nejlepší u tohoto seriálu je právě to, že je podle skutečných události a fakt mne mrzí, že se může stát taková chyba v policii, že ti prostě neuvěří za nedostatečný počet důkazů, třeba u hlavní hrdinky je vůbec nemají a měli věřit jenom na její vlastní slova, protože kdo by vymýšlel vůbec útok o znásilnění. Hlavní postava je hold skvělá holka, která zažila spousta nepříjemných a extrémně hrozných věci, což mladé holky by neměly zažívat vcelku. Také tu jde i to, jak se snaží policie odhalit zločince a ukazuje se i to, jak je to bývá těžké a občas naprosto neodhalené. Je to velký příběh o tom, jak trpí oběti znásilnění, co se odehrává v policejním vyšetřováni a co se někdy může stát vlastně v policii. A jistě je to příběh o silné a statečné holce, která bojuje proti lži a proti všeho města, které je posuzuje a nepočítá za člověka. ()

Sonjoe

Pomale, nudne natocne, vela krat som zaspal pri tom a nakoniec to nedal do konca...a pri tom taky potencial, skoda. ()

odia

Velmi mě pobavily ostatní komentáře typu: seriál je vyprávěn ze ženského pohledu. Zábavné na tom je, že nikdy u seriálů a filmů nečteme, že je děj nahlížen mužskou optikou - což je asi 90 % všech děl. Navíc z prvního dílu je jasné, jak by to dopadlo, kdyby děj byl vyprávěn z pohledu muže - ano, skončilo by to u prvního dílu. Seriál se točí kolem problematiky znásilnění. A nejsmutnější na tom je věta, která tam i zazněla - když vám někdo ukradne auto, nebo vám dá po hubě, tak málokdy slyšíte, jestli jste si to náhodou nevymysleli. U znásilnění to bývá pravidlem. Chybelo mi trochu více gradace v závěru, proto 4*. ()

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace