Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Bývalý vrchní oficiál a nyní úředník bytového úřadu Odon Tříška je svérázný domácí diktátor, dbající na dobré mravy v rodině a pečlivě vykonávající práci. Leč přijde den, kdy se nervově zhroutí pod návalem razítkování. Rozhodne se získat ztracenou rovnováhu na dovolené, samozřejmě uprostřed početné rodiny. Netrvá dlouho a rodina, provázena řadou trampot, odjíždí na venkov, aniž tuší, že trable teprve začínají. Po nepříjemné peripetii v penzionu Harmonie se celá rodina včetně náhodného spolucestujícího Veleby ocitne v Kyšicích, kde jsou omylem považováni za očekávanou žňovou brigádu. Předseda Národního výboru rodinu okamžitě zapřáhne, a tak je pan oficiál nucen pomáhat při svážení obilí. Ač se zpočátku vzpírá, nakonec nejen přiloží ruku k dílu, ale dokonce najde v práci na poli zalíbení. Spokojeny jsou i jeho dcery Slávka a Boženka, které se zamilovaly, jedna do poručíka Vrány, který se svou jednotkou pomáhá při žních, a druhá do Veleby. Nakonec se zdá, že na čerstvém vzduchu pan Tříška zapomene na nevyrovnaný nervový stav, a on uvažuje, že by se do Kyšic odstěhoval na penzi. (TV Nova)

(více)

Recenze (113)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Pedantského oficiála Tříšku jsem měl vždycky rád. Ne tak moc jako třeba postavu antikváře Kohouta, kterého hrál Jaroslav Marvan v Posledním mohykánovi, ale podobně. Na rozdíl od jiných lidí si nemyslím, že to je nějaký hrůzostrašný cholerický netvor (i když pod jednou střechou bych s ním, pravda, žít nechtěl) - spíš je to prostě člověk, který si žije ve svém vlastním světě podle vlastních pravidel, a dokud se mu tuhle jeho bublinu někdo nesnaží narušovat, je všechno v pořádku. A takovému přístupu docela rozumím. Nemluvě o tom, jak se dovedu vcítit do Tříškových uší týraných ohavným prozpěvováním pochodujících vojáků. Film je navíc plný výborných momentů a gagů (s kufry mezi tramvajemi), Saša Rašilov hlavu rodiny ztvárnil dokonale... A tolik proklínanou agitační zápletku oslavující dělnický lid jsem schopný ignorovat (případně si ji v hlavě přetvořit v jakousi příjemnější ódu na venkov). ()

Desires 

všechny recenze uživatele

Že mírně despotický? to zrovna... vždycky mě uplně štve jak kolem těch poválečných chlapů našlapují maminky i dětičky na špičkách a ani číst knihy se nesmí a nic... anebo patriarchát po česku. Myslím, že jiný než Rašilov tu být nemohl. Námět i obsazení sedí. Kdo se hodí na pole víc než vyžranej ouřada? A kdo musí být vyžrancem neohrabaným uřvaným? No Rašilov! ()

Reklama

jatamansi 

všechny recenze uživatele

Klasická veselohra s již jasnými socialistickými motivy, ale ještě zdaleka ne s tak strašnými, jako později. Rašilov je komik par excelence a vzhledem k široké plejádě herců již slavných i těch začínajících je stále na co se dívat. Ona i ta „Samá královna“ je únosnější než pozdější budovatelské songy. Jarmila Kurandová je další z řady brněnských patriotek, dnes už třetí, o které se po Fialové a Geprtové zmiňuji. Já tu Moravu v sobě nezapřu. A Rašilovo prozření a pomoc při žních je nakonec jaksi samo sebou, vtipné, zdaleka to není ta Pehrova úderka v Dovolené s Andělem. ()

senecek 

všechny recenze uživatele

Kašlu na myšlenku ,,agitky', vždyť ta je v každé době, ať je zelená, hnědá, rudá nebo teď aktuálně fialovomodrá .. 🤣🤣! Tohle je prostě prima uvolněná komedie se skvělými herci ( chtěl bych slyšet,jak pan ,,principál" Jan Hrušínský kritizuje svého otce ...☝️). Už pro oblíbenost filmu svou manželkou mu dávám pět hvězd ( a ne rudých ☝️),neb se jím rád pobavím i já 👌👌👌! ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Poslední mohykán na dovolené - film, jenž proti svému předchůdci čelí výtkám za agitaci, která je však spíše pouze obecným poválečným (budovatelským) nadšením (v době dnešního neosobního, industrializovaného zemědělství těžko pochopitelným), symbolizovaným zálibou ve ♫ sborovém zpěvu. Dozvuk tradic filmové komedie 30.let. Věčné téma bytové otázky, estetika poválečného pohraničí, nenápadně kreativní Rašilov, brilantní Vrchota a přesvědčivé rodinné postavy. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (14)

  • Filmový penzion Harmonie, kam rodina nejdříve zamíří, stojí dodnes ve Cvikovské ulici čp. 391 v Jablonném v Podještědí, ovšem jako soukromá vila. Rodina odjíždí kvůli hluku mimo jiné z autoservisu. Pro zajímavost je dnes v jeho sousedství stále pneuservis. (rakovnik)
  • Mlátička, kterou požívali na poli, byla značky Melichar. (Čiban)
  • Za svou roli obdržel Saša Rašilov st. Národní cenu. (M.B)

Reklama

Reklama