Bývalý špičkový matador Diego Montes vede v Madridu školu pro toreadory. Zabíjení v aréně mu chybí, tak moc, že tuto posedlost a vášeň obrací do vztahu k ženám. Diegův žák Ángel (Antonio Banderas) je citlivá duše vychovávaná matkou, náboženskou fanatičkou. Aby dokázal svému učiteli mužnost, pokusí se Ángel znásilnit Diegovu snoubenku. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

iamek

Opět klasický Almodovar. Nebál se už v 80. tých letech natočit film o hodně zvláštních sexuálních praktikách a dá se řici, že tak trošku přeběhl dobu. V 80. tých letech tyhle filmy od Almodovara vzbudily poprask, ale v dnešní době už i tohle je pro lidi co mají rádi úchylné filmy málo. Tentokrát mě zklamal herecký výkon Antonia Banderase. Příběh na Almodovara je taky docela prostý a jednoduchý. ()

danoo

Film o sexe, smrti a náboženstve. Táto veta všetko povie, ale nič nevyrieši. Ponúkam preto vlastnú interpretáciu. Pre predporozumenie treba mať na pamäti, že Almodóvar väčšinou skúma účinky frankistického fundamentalizmu a machismu na život svojich postáv po „oslobodení“; tieto prezentuje ako absolútne narušených jedincov, vždy sa ich však snaží pochopiť. O čo konkrétne ide? Vraždiaci toreador Diego spozná svoju nasledovníčku, advokátku Mariu. Oba nemôžu žiť bez neustáleho spájania sexu a smrti, čo nie je nič iné ako prejav zdegenerovaného machismu. Ich osudy sa točia okolo Angela (Antonia Banderasa), ktorý trpí pocitmi viny kvôli rozpoltenosti medzi matkinou vierou a posadnutosťou býčimi zápasmi. Táto schizofénia u neho vyvolala zvláštnu senzibilnosť na vraždy, ktoré Diego a Mária páchajú. Sám je len neskúsený mladík zápalisto sa snažiaci dospieť. V Matadorovi je toho oveľa viac a jediné, čo sa s ním dá robiť je pozerať ho. Nebyť trochu nešikovného stvárnenia, mohlo ísť o jeden z režisérových vrcholov. ()

kinej

Matadora beru jako symbolický přechod mezi těmi slabším a vynikajícími snímky v Almodorově tvorbě. Oproti starším filmům je zde už vyváženější příběh, ale chybí tu mistrovské technické provedení, patrné v pozdějších filmech. Dnes už by ten stejný scénář natočil mnohem lépe. Například dramtický závěr by si dokázal "podržet" a vypiplat trochu déle. Takhle je Matador film dobrý, ale ne krásný ()

nunka

Môj režisérsky miláčik ma tentokrát až tak neuchvátil. Matador má všetky Almodovarské črty, kt. milujem - farebnosť, nevšednosť, španielsky temperament, je dostatočne uspokojivo dramatický, má myšlienku. Ku kompaktnejšiemu zážitku mi chýba elegantnejšie prepojenie všetkých týchto elementov. Takto Matador pôsobí ako viacmenej atypické nedozreté dielo polemizujúce nad pomyselnou hranicou ľudskej vášne a sebazničujúcej posadnutosti. ()

majo25

Ide o perverzný a úchylný film. Almodovár musel byť prasák a o jeho sexuálnych deviáciách nemôže byť pochýb. Nič pre neho nie je tabu. Až sa človek hanbí, čo Európa vyprodukovala. Už začiatok s onanovaním chlapa pri pozeraní vrážd napovie, čo sa asi bude diať v ďalších minútach. Nechutnosti, zvrátenosti, úchylnosti a nezmyselnosti. Pripodobnenie sexuálneho aktu k býčim zápasom považujem za trápne. Neustále klábosenie o vraždení, vulgárny sex, posadnutosti, pritom nič sa neberie príliš vážne. Zmysel dávajú veci len nasilu a tie podivné figúrky, och - obchajkyňa vraha, ktorá sama pokojne vraždí ihlicou do vlasov, mladík (mladučký Banderas), ktorý sa priznáva k vraždám, ktoré nespáchal, toreádorský učiteľ so záľubou vo vraždení, modelka-chudera aj so svojou matkou, ktorú každp chvíľu niekto znásiľnuje, teplý policajný inšpektor, ultranabožensky založená matka, ktorá nenávidí vlastného syna - neskutočný guláš a takýmto termínom by sa dal nazvať aj celý príbeh. Korunoval to paranormálny zmysel u hlavnej postavy v závere, ktorým sa akože malo vysvetliť celá spletitosť a mysterióznosť. Jeden perverzný guláš. ()