Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

Gilmour93

Než se Mary Godwin stala Mary Shelley, vymyslela příběh o švýcarském vědci, který ve snaze překabátit kmotřičku smrt přijde o vše, co kdy měl na světě rád. Romantické drama o lidské posedlosti, osamělosti a touze být milován letí pod Branaghovou taktovkou jako střela a zcela v jeho intencích směřuje k vyvrcholení ve stylu takřka Shakespearovské tragédie. „He never gave me a name..“ Teď už snad někteří konečně pochopí, že jméno Frankenstein není synonymem odporného vzhledu a prkenné chůze.. ()

Šakal

„Mistr Shakespeare“ tentokrát v remaku tragédie (téměř) antických rozměrů aneb nesnažte se za žádnou (každou) cenu přechcat smrt. Mám takový neodbytný pocit, že před samotným natáčením se sešel celý štáb u Branagha na půdě, seskupili se do kruhu, zapálili svíčky, stejnou sirkou (si) přepálili absinth..., aby se jim posléze zjevila samotná Mary Shelley a vedla jejich myšlenky. Těžko si jinak vysvětlit výslednou podobu, tj. tolik lidskosti na straně jedné a zároveň čiré nenávisti na straně druhé. A ano, krátilo se, krátilo (ono to jinak ani nelze), ale s citem a umem (snad až na příliš zkratkovitou přeměnu („uvědomění si“) samotného „monstra“), takže z toho nakonec Kenneth vytěžil přednost v podobě nesmírného tahu na branku (nuda tu opravdu nehrozí) a především původní myšlenka byla zachována. O moc líp už to zřejmě skutečně natočit nešlo, byť divadelní prkna z toho čiší na sto honů. V tomto případě je to však (až na pár drobných vyjímek) pouze ku prospěchu věci. 85% ()

Shit

naprosto skvělé zpracování Frankensteina, všechno je správně ponurý a ten frankenstein je v podání Roberta De Nira jako oživlá sešitá mrtvola a to je to správný, nějak takhle bych si ho představoval a když k tomu přidá ještě dobrej hereckej výkon, tak je dokonalej. A na to že to režíroavl Kenneth Branagh tak je to i skvěle natočený ()

Frajer42

Herecky nadupaná záležitost, kde si De Niro střihne roli modela. Nejvíce mě zarmoutilo, že atmosféra není ani minimálně hustá. Taktéž mi úplně nedávalo smysl, že poslepované monstrum nabralo během týdne tolik moudrosti, kolik běžný člověk nepobere za celý svůj život. Sem tam vzduch pročísla zajímavá myšlenka. Těžko říct, jaký podíl obdivu nasbíral snímek díky své předloze a jaký podíl díky své kvalitě jako takové. Příběh začal být zajímavý až po prvním výskytu monstra. Do té doby brutální nuda a nutno podotknout, že se na De Nira čeká nepříjemně dlouho. Lepší dva kusy. ()

kingik

Tahle adaptace nedopadla slavně a někdy moc velké ambice jsou na škodu. Kenneth Branagh v hlavní roli vědce a také jako režisér chtěl přijít s velmi uceleným dílem, kterému bude vévodit rádoby démonický Robert De Niro, ale De Niruv herecký výkon a image, jsou tím nejslabším z celého filmu. Obličej Bytosti nebo monstra sešitím připomínající starou seschlou bramboru spíše budí pousmání než cokoliv jiného, nedej bože, děsivého. Film selhává i jako poutavé dílo o posedlém doktoru Frankensteinovi. Nejednou jsem měl pocit nekonečného omílání, které v podstatě nikam nevedlo. To, co filmu schází, co do působivosti příběhu, dohání vedle atraktivního, ale nikoliv nijak extra hrajícího hereckého obsazení, především svým technickým zpracováním. Výprava a kostýmy patří k tomu nejlepšímu a rovněž plusové body sbírá kamera. Od Brannagha bylo šlechetné, že chtěl náročnou látku zpracovat důkladně, důsledně a uceleně. Z úporné snahy o to všechno se z filmu vytratil důležitý kontakt s divákem. Všechno působí chladně a přestal jsem po nějaké době reagovat na režisérovi výzvy. Film mě nestrhl, nebyl ani vyloženě nudný, ale s látkou se dalo pracovat mnohem působivěji, abych taky jako divák si na film po nějaké době vzpomněl. Právě tím si nejsem tolik jistý, repete nehrozí, a tak beru to, co jsem zaregistroval napoprvé. Výsledek je rozpačitý a nepříliš přesvědčivý. Chtělo by to ještě uzrát. 50% ()

• Sean Connery byl jednou z prvních voleb pro roli profesora Waldmana. Nakonec ji dostal John Cleese a svých pár scén točil dva týdny. (Morien)
  • Po zobrazení hrubého strihu trval Francis Ford Coppola na orezaní prvej polhodiny filmu. Keď režisér Kenneth Branagh odmietol, Coppola film verejne odsúdil. (misterz)

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)

Časové pásmo bylo změněno