Reklama

Reklama

Což takhle dát si špenát

  • angličtina How About a Plate of Spinach? (více)
TV spot
Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje… (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (27)

  • Když vezou příslušníci Lišku (Jiří Sovák) se Zemánkem (Vladimír Menšík) do dětského domova, jedou vozem VB v netradičním červeném zbarvení. Nejedná se o chybu, ale o experimentální nátěr vozu VB, který sloužil na konci 70. let na Praze 10 (dokonce byla ve filmu vozu ponechána i původní SPZ, tedy B 25177). (azcr)
  • Režisér Václav Vorlíček byl velmi spokojen s Bolkem Skalskim ve filmu Bouřlivé víno (1976). Zvažoval ho proto obsadit do role malého Zemánka, ale herec mu přišel málo oplácaný. Dostal tedy nějaký čas na to, aby přibral, ale podle vlastních Bolkových slov se mu to v daném termínu nepodařilo, proto se dostal ke slovu Michal Kocourek. (Robbi)
  • V čase 1:15:00 drží číšník cca 12 mělkých talířů a 8 hlubokých. Pak je upustí. Vrchní se ho ptá, kolik jich bylo. Číšník odpoví: „Třicet šest“. Vrchní si zapisuje a přitom řekne: „Hlubokých talířů – třicet šest“. (blondak16)
  • Zemánek (Vladimír Menšík) říká: „Pokud nechcete, aby se o vás psalo v Soudní síni...“ Soudní síň byla rubrika v novinách věnována soudním případům. (sator)
  • Kvůli rostoucímu rozpočtu chvíli hrozilo, že film ani nevznikne. Řadu scén, třeba šlehačkovou bitvu, nešlo kvůli jejich povaze točit v reálných lokacích, a tak bylo nutné stavět kulisy. Rozpočet se kvůli tomu vyšplhal nakonec na bezmála 5 milionů československých korun, což bylo na tehdejší poměry opravdu hodně peněz. (Duoscop)
  • Film vidělo v kinech 1,5 miliónu lidí. (Duoscop)
  • ČT vysílá tento film s nově přidanou scénou. Ve staré verzi jsou v cca 55:02 přivedeni chlapci do laboratoře a docent prohlásí: "Liška, Zemánek, to je ostuda". Načež hned následuje střih na Mlejnka (Čestmír Řanda). V nové verzi stihnou malí Zemánek a Liška ještě říct: "Chtěli jsme si trochu přivydělat. Kdo nekrade, vokrádá rodinu." A policista (Josef Větrovec) dodá: "No vidíte, a teď jste okradli svoje rodiny o živitele," načež odchází a až pak je střih na Mlejnka. (Grundlik)
  • V rozhovoru Iva Janžurová uvedla, že inspiraci pro Marcelku čerpala od svých dcer, které byly v době natáčení batolaty. (valinka)
  • Režisér Václav Vorlíček připomíná, jaký byl Jiří Sovák (František Liška) profesionál. Když měli společně s Vladimírem Menšíkem (Jaroslav Zemánek) sníst špenát, aby se vrátili do své původní podoby, tak se objednala se hotová jídla, bramborové knedlíky se špenátem a vrabci. "Měli jsme hodně talířů, kvůli více záběrům. Večer se ale nedotočilo a jídla se schovala na další den. V noci prý snad vypnuli proud a lednice přestaly fungovat a ráno byly talíře opět na place. Běžela kamera, Sovák s Menšíkem měli vytrhnout poslední porce hostům a cpát se tím, hltat. Při prvním soustu Jirka ale ucítil ten příšerný zápach špenátu, který zakysnul. Jenže aby nezkazil záběr, pokračoval a cpal se tím a huhlal si – ten špenát snad skladoval někdo v prdeli…" popisuje detailně celou situaci Vorlíček, který jindy sprostá slova nesnáší. (alonsanfan)
  • Dětský herec Michal Kocourek, který ztvárnil omlazeného Zemánka, dostal díky své roli přezdívku „malý Menšík“. (Olík)
  • Při scéně, kde velká Marcelka leze po stolech v hotelové restauraci, měla Iva Janžurová úplnou volnost improvizace. (adamc)
  • Jedným z možných dôvodov pozdržania námetu filmu pred realizáciou bolo, že Václav Vorlíček musel vtedajšiemu režimu natočiť film Búrlivé víno (1976). „Zavolal nás pán doktor Fábera, normalizačný riaditeľ Barrandova. Mal pred sebou scenár Což takhle dát si špenát a hovoril: 'Toto odložíme.' My sme hovorili 'a prečo?' A on hovoril: 'Viete, ja mám poslanie, tu to si prečítajte a urobte z toho film,'“ predkladá Vorlíček verziu toho, čo bolo na pozadí omeškania. (Raccoon.city)
  • Pretože išlo o náročný trikový film, odohrávajúci sa väčšinou v prostredí medzinárodného hotela s množstvom nereálnych prvkov, natáčanie niektorých scén bolo zvažované realizovať v zahraničných lokáciách. Jiří Purš, normalizačný riaditeľ Barrandova, navrhoval angažovať do jednej z rolí zahraničného herca, prípadne časť filmu a niektoré scény realizovať na Kube. (Raccoon.city)
  • Dosť veľké problémy boli so scenárom. Cesta od prvej synopsie k finálnemu technickému scenáru trvala v tomto prípade celý rok. Scenár sa menil aj na základe požiadaviek koprodukčného partnera a po zrušení spolupráca bol zase upravovaný späť. (Raccoon.city)
  • Vo filme môžeme počuť o mernej jednotke Dolzen. Ide síce o vymyslenú jednotku na prístroji, ktorá ovplyvňuje ako dotyčný omladne, ale toto slovo ako samotné má niekoľko reálnych významov. Obec, ktorá sa nachádza v okrese Plzeň-juh sa volá Dolce, ale v nemčine volá Dolzen. Dolzen je aj zriedkavé priezvisko, hlavne v USA. Pravdepodobne najznámejšou nositeľkou tohto priezviska je spisovateľka Josephine van Dolzen. (Raccoon.city)
  • Samotné nakrúcanie prebiehalo od 24. júna do 25. novembra 1976, avšak kvôli problémom so stavaním dekorácií sa museli práce na mesiac (26. 7.-29. 8.) prerušiť. (classic)
  • Režisér Vorlíček mal strach, aby úloha Ivy Janžurovej (Marcelka) nepohoršovala, keď bola ako malé dieťa v tele dospelej ženy a mala na sebe len kombiné (a bola veľmi pekná ženská). (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (více)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (více)

Reklama

Reklama