Magical Mystery Tour (1967) (TV film)

Chel som dať hviezdičku naviac za piesne, ktoré vo filme odzneli, ale to by som nehodnotil film. Ten je napriek výbornej hudbe len organizovaný chaos bez nejakého zmyslu. V popise je taktiež zavádzajúce, že tu odznejú skladby ako Strawberry Fields Forever, Hello Goodbye, All You Need is Love alebo Penny Lane, čo nie je pravda. Tieto piesne sa objavili len na CD verzii Magical Mystery Tour, keďže pôvodné 2EP (dvojitý minialbum), ktoré vyšlo ako soundtrack k filmu, ich vôbec neobsahuje a tak sa teda nevyskytujú ani vo filme. Pre fanúšikov, samozrejme, hodné pozretia.

Třídní vztahy (1984)

Bez znalosti literárnej predlohy, skutočne ťažko sledovateľný film. Je veľmi pomalý, obsahuje dlhé zábery a nesnaží sa byť nijak zvlášť atraktívny pre diváka. Musím povedať, že Kafkov román je omnoho zábavnejší, ale napriek tomu si film zasluhuje pozornosť. Románu sa drží takmer presne a badať v ňom tú správnu kafkovskú atmosféru. S pochopením pre minimalizmus snímky a za odvahu sfilmovať tento svojrázny príbeh, udeľujem nakoniec snímke štvrtú hviezdu navrch, i keď film funguje len ako bonus k výbornej knižnej predlohe.

Země, odkud přicházím (1956)

Sympatická vianočná komédia s romantickým prvkom. Vtipné, zaujímavé a príjemné. Na rok 1956 prekvapivo vyspelá komédia s pozoruhodnými piesňami.

Děti nosí Santa Claus (1999)

Výborná severská konverzačka. Nesentimentálny a vtipný pohľad na vianočné sviatky a na to, čo všetko sa môže stať, ak majú medzi sebou manželia tajnosti. Napriek tomu, že film obsahuje veľa postáv, každá z nich je niečím zaujímavá. Treba teda pochváliť prepracovaný scenár a dialógy. Povedal by som, že je to niečo ako minimalistická verzia National Lampoon's Christmas Vacation pre európskeho diváka, čo značí - inteligentnejšie a menej bláznivé (Leif Andrée mi trocha pripomínal Randyho Quaida).

Ježíšek je neřád (1982)

Oproti americkému remaku je originál o dosť zábavnejší a takisto morbídnejší. Naozaj veľmi čierna komédia s miestami až nehumánnym humorom. Uvrieskané a dynamické tempo filmu tvorí kontrast k pokojným vianočným snímkam. Šialená, ale každopádne originálna vianočná zábava.

Domů na Vánoce (2010)

Vo všeobecnosti trocha nedocenený poviedkový film zložený z niekoľkých minimalistických príbehov. Rozhodne sa jedná o pozoruhodný počin. Film pôsobí pokorným dojmom, nesnaží sa príliš pôsobiť na city a je typicky seversky chladný. Niektoré príbehy pôsobia síce nedotiahnuto, dokonca by som povedal, že ani jeden z príbehov neobsahuje žiadnu výraznú pointu, ale dokážu zaujať svojou civilnosťou. Žáner komédia/dráma (ako je uvedené vyššie) je však dosť zavádzajúci, keďže by som film nebol označil ani len za tragikomédiu - pre mňa minimalistická skladačka vzťahov priblížujúca pohľad na severské Vianoce.

Zázrak ve Valby (1989)

Priemerný rodinný film nijak nevybočujúci z rady so všadeprítomnou hudbou švédskej kapely Roxette -tí boli zrejme v tej dobe na vrchole slávy (ich skladba Dangerous tu odznieva každú chvíľu). Atraktívna téma cestovanie v čase je tu celkom nevyužitá, keďže partia podnikne za celú stopáž iba dva krátke "zájazdy" do stredovekých čias a väčšina filmu je dosť plochá. Celkový dojem z filmu nie je najhorší - film ma totiž, napriek tomu, že je určený predovšetkým pre deti, nijak zvlášť nenudil. A schválne skúste zrátať koľko ráz vo filme odznie vyššie spomenutá pieseň Dangerous...

Nejlepší způsob chůze (1976)

Film o predsudkoch a domnienkach. O šikane v kruhu dospelých a potláčaní samého seba. Vedúci tábora nadobudne presvedčenie, že jeho kolega je homosexuál, keď ho raz uvidí v ženských šatách. Zároveň však zisťuje, že ho priťahuje a začne ho nenávidieť. Kto je tu vlastne homosexuál? Film ostáva v podstate otvorený a neponúka žiadne explicitné odpovede. Napätie medzi dvoma aktérmi a dusná atmosféra = neobvyklý filmový zážitok na vysokej úrovni.

Is-slottet (1987)

Veľmi zvláštny melancholicko-magický film. Takmer bez deja, minimum dialógov, no napriek tomu zaujímavý. Is-slottet z titulu filmu znamená ľadový palác, v ktorom sa stratí jedna z dvojice dievčat - zábery blúdiaceho dievčaťa patria k najpozoruhodnejším z celého filmu. Mierne ma zmiatla nahota hlavných protagonistiek filmu (majú 12 rokov), ale budiš. Nie príliš vhodné pre zdeprimovaných odporcov zimy.

Insidious (2010)

No, ehm... čo tam viac chcieť... tak teda 5*