Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Silný príbeh o malosti veľkých a veľkosti malých obsahuje korenie mnohých rokov a mnohých životov. Celý svet vtesnaný za múry shawshanskej väznice so všetkými pokleskami a cnosťami. Sugestívne prerozpravaný príbeh o klietkach, charakteroch, cene a forme slobody človeka. Nič sa mu nedá vytknúť. Ak chcete vedieť, kde sídli vaša duša, pri dívaní sa na tento film na to prídete - možno v hrudi, možno v krku - ale ak ju máte, už nikdy nezabudnete - na ňu a na Shawshank, pretože dobrá vec nikdy nezomrie!

451° Fahrenheita (1966)

Očakávam od filmu dojatie, smiech, smútok, napätie - ale nie strach - nie skutočný. Tento film ho vo mne vyvolal. Obludnosť totality a diktátu - všetko podčiarknuté strohosťou, šedivosťou či výstražnou červenou. Mnohé realistické, bez efektov, či romantiky, ktorá tak často zjemňuje podobné filmy. Kto má orwellovskú tému rád - prosím, ale ja už to nikdy nechcem vidiet.

Dům duchů (1993)

Zachytiť mágiu a poéziu života na celuloid nie je jednoduché. Napriek tomu sa to, podľa mňa, tvorcom čiastočne podarilo. Meryl Streep bola miestami takmer priesvitná a Jeremy Irons sa ako Trueba snáď narodil. Aj vďaka nim ostala vo filme skutočná láska, tá čarodejka všedných dní, ktorá sa ako vrkoč prepletá, vinie potôčikom a s pretekajúcimi rokmi rastie v rieku, prekrýva sa naplaveninami a bahnom, aby napokon všetko spolu splynulo so slaným morom, ktoré občas po kvapkách zaplaví každé oko čo sa díva na tento svet plný Estebanov, Férulí, Clare, Pedrov a Blaniek.... na všetky nedostatky som už zabudla. Aj keď knihe sa zďaleka nevyrovná, za poetiku má u mňa ****3/4.

Válečník (2001)

Kto očakáva poetický príbeh ako bol Hrdina bude sklamaný. Válečník je bojový film s množstvom krvi /ktorá by stačila aj na tri podobné filmy/, zbraní a špiny. Nechýba múdry vojvodca, udatný vojak a krásna žena. Ku cti scenáru slúži, že charaktery jednotlivých hrdinov nie sú prvoplánovo jasné a tak nič nie je vopred dané. Jemne naznačený príbeh lásky a prekvapivý záver iba potešia. Bojové scény sú však natočené príliš zblízka a nastrihané zmätočne – preto *** a ¾ .

Romeo a Julie (1996)

Láska v jednej z najznámejších podôb. Toto spracovanie ponúka kontrast medzi starou angličtinou, tradičným príbehom a súčasnosťou. A tak veršujúci mládenci držia v rukách zbrane dneška. Na láske a obetovaní sa však nezmenilo nič. Navyše pre moju generáciu je Leo skvelý Rómeo.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Knihu som nečítala, ale určite po nej siahnem. Vo filme je všetko - boj za seba, za druhých, láska v rôznych podobách, obludnosť systému, radosť zo života aj jeho márnosť. Príbeh, ktorý ma vynáša hore a hned zase zráža k zemi. A to všetko výborne predvedené. Vynechám ospevovaných a dodám - Danny DeVito sa mi nikdy nepáčil viac. Pre mňa jednotka.

Hodina tance a lásky (2003) (TV film)

Po druhom pozreti musim jednu ubrat. Nie, ze by som si myslela ze musia byt vsetci alebo vyhradne kladni alebo zaporni, ale moje konecne pocity boli roznako rozporuplne ako vsetci. A nezachranila to ani Zdena ako zo zivota, ani moje sympatie k Zachovi /aj ked su pudove :o)/.

Bylo nás pět (1994) (seriál)

Serial s vybornou atmosferou. Nielen ze som si ho uzila, ale dostala som nan i svoje deti. Kazdy pondelok cakali a Bajzu a spol. Nenechali si ujst ani jeden diel. Vynimocne dielko.

Mejdan na písku (1979) (TV film)

Spravne vystihnute - modelova komunita a modelove vztahy. Film pojednava o zlozitosti a zaroven linearnosti ludskej povahy. Nic prekvapive - na skodu veci.

Telefonní budka (2002)

Nie je to zvlastne? Pocujes telefon a moze to byt bohvie kto...ale ked zvoni telefon, musi sa dvihnut... Pri sledovani tohto filmu by som nezdvihla. A dakujem za clip. Jednoznacne odporucam.