Poslední legie (2007)

Pokud přepnete mozek do režimu off-line a budete se na Poslední legii koukat jako na čistě dobrodružný snímek, tak se to dá vcelku zkousnout. I když toho černocha s dredy do půl zad jako hrdinného římského vojáka jsem rozdýchával do konce :-)

Žraloci a malé ryby (1957)

Příjemné překvapení a vítaná změna mezi záplavou ruských válečných filmů, kterými nás Řitka zásobuje. Většina bojových sekvencí je tvořena kombinací autentických a nově natočených záběrů. Ale jedná se o kombinací umnou, nepůsobící nijak nepatřičně. S kvalitní literární předlohou se pojí i kvalitní herecké výkony. Pohled na osleplého Wegenera vám z paměti jen tak nevymizí.

Můj tatínek a jeho spolubojovníci (2005)

Podle výpovědi pana Kašpara byl Heydrich i "velitelem všech koncentračních táborů", dle mé paměti žádná taková pozice neexistovala. Nejblíže k ní mohla mít asi funkce Inspektora KT, kterou zastával např. T. Eicke. Opravdové pousmání ve mě vyvolaly záběry z filmu Operace "Daybreak" (o atentátu na Heydricha), ve kterém není po legendární kobyliské zatáčce ani stopa, za to v něm Jirka Krampol parádně odhodí cigáro :-)

Vzpoura (2001) (TV film)

Povstání varšavského ghetta po "americku" (natáčený především na Slovensku). Vzhledem k tématu, se na filmu podílelo mnoho židů a židovských organizací a tvůrcům "vypomohli" i čtyři židovští konzultanté, ale očividně ani jeden z nich nebyl poradcem vojenským. Dle filmu byly k potlačení vzpoury použity i Tigery a ke zničení tohoto těžkého tanku postačuje pár molotovových koktejlů :-) Němečtí vojáci si pochodový krok odpočítávají v ruštině a přeživší židé na konec unikají v poválečné verzi Pragy RN... Další (a mnohem závažnější výtky) jsou pregnantně shrnuty v tomto komentáři na IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0250798/usercomments-27

Věci (2005) (studentský film)

Autorka si vybrala opravdu nosné téma a i v krátké stopáži odkrývá několik jeho rovin. Především proti sobě staví dvě diametrálně odlišná pojetí - paní, která vyhozené věci vrací do oběhu vs. paní, která je bez sebemenší výčitky vyhazuje. Je opravdu zarážející, co všechno jsou lidé schopni bezmyšlenkovitě vyhodit pouze proto, že je to "staré". Nevidí historickou hodnotu, nedokáží se zamyslet nad minulostí jednotlivých předmětů. Nepokouší se je předat dále, i když jsou často plně funkční, rovnou je vyhazují... Spontánně se mi na konci filmu začala v hlavě přehrávat sloka známé písně: Neopouštěj staré věci pro nové; I když barva šediví a prýská; Byly kdysi lesklé, byly chromové; A teď se jim na smetišti stýská.

Vetřelci a volavky (2008) (TV film)

Krátký leč přínosný dokument, který nás upozorňuje na díla, jež jsme se, díky každodennímu kontaktu s nimi, naučili přehlížet a často jimi i, díky době kdy vznikly, opovrhovat.

Balada capartova (1968)

Cca desátá minuta: "PIETA - Vaší krev Pražská dlažba sákla a před tou krví Národ přísahá: Ve jménu Vašem Ortel vrahům přečtem Český lev je hrdým štítem obrněn. Vás zrada bratra zarazila na Vaší poutí životem. Před Vaší krví přísaháme Svobodná bude tato zem!"

Kapitán Dabač (1959)

V kontextu padesátých let velice odvážné dílo, které v mnoha ohledech demytizuje SNP a připomíná nám existenci Slovenského štátu a roli mnohých Slováků v něm. Přesto se zcela neoprostilo od schématičnosti svých rigidnějších předchůdců (negativní zmínka o londýnské exilové vládě, heroizace partyzánů a naopak démonizace Němců a jejich slovenských spojenců apod.). Doporučoval bych se na tento film dívat spíše jako na "western" o osamělém střelci, zasazený do kulis Druhé světové války, než jako na "přesně se historie držící" válečný film.

Palubní střelec (1943)

Hlavní osa příběhu se točí kolem klasickém syžetu o dvou nesnášejících se mužích a jedné ženě. Z celého filmu je nejzajímavější část výcviku palubních střelců (natáčelo se přímo v HAGS - Harlingen Army Gunnery School v Texasu), během které se dočkáme i jednoho staromilského souboje na pěsti a akční scény s Jeepem.

Temné patro (2008)

Možná jsem byl v nějakém zvláštním nekritickém rozpoložení, ale zkrátka se mi to líbilo a zabavilo mě to od začátku do konce ;-)