• Krátkometrážní

Yenaesoolsa (2005)

Ako tento film hodnotiť a nepoužiť samé superlatívne prívlastky?! ..to naozaj neviem... Mňa totiž úplne dostal a sám to neviem presne vysvetliť! .) Síce som veľký fanúšik ázijským horor, pozriem si aj nejakú tú komédiu, no väčšinou ma takto nedostanú. Tento film by som rozdelil do 4 častí: 1. časť je vydarená komédia - tentokrát prevažne s vtipmi súvisiacimi so sexom, nečakajte ale žiadne "Prci-čkovské" kreácie.. v 2. časti sa začína nejaká tá romantika, vyzdvihol by som hlavne kúzelnícku scénku, 3. časť sa logicky prenesie na dramatickú líniu, ktorá na mňa zapôsobila - nič nebolo divákovi tlačené na silu ako to u niektorých iných filmoch tohto typu býva, no a v 4. časti skončíme zase raz humorom, tentokrát však už menej sexuálnym. Keď tento film skončil mal som v sebe nesmierne pozitívny pocit, čo sa mi už dlho u žiadneho filmu nestalo. Hluché miesta vo filme takmer niesú, možno by som trocha skrátil dramatický časť tohto filmu, ale inak nenachádzam žiadne muchy. Herci boli veľmi sympatický, humor na výbornú.... jednoznačných 5* !!

Otogiriso (2001)

Síce to je dosť inovatívne natočené, neponúka Otogiriso nič extra. Príbeh je prepratý ako 100 ročné ponožky. Na nejaké tie strašidelné scény sa čaká pomerne dlho a záver je síce trefný, ale mňa zase tak moc neoslovil. Aspoň, že sa na to dalo pozerať. Celkovo japonský priemer 3*

Saam gaang (2002)

Trio hororových príbehov z Ázie. Konkrétne z Hong Kongu, Južnej Kórei a Thajska. Prvý na rad príde kórejský príbeh "Memories" **** - ten je podľa môjho názoru najlepší zo všetkých troch, vynikajúca atmosféra, únosná stopáž, príbeh som síce odhadol hneď dopredu, takže originality moc nepobral, ale to je možno iba môj problém. Druhý v poradí je thajský príbeh "The Wheel" * - tak toto ma teda vôbec nedostalo, nudný príbeh o bábkových hercoch sa odohráva v síce zaujímavom prostredí, no to je jeho jediné plus. Ostatné nefunguje, či už je to atmosféra alebo strašidelné scénky. Môžem povedať, že u tohto som sa nudil. Ako posledný nás čaká Hong Kongský príbeh "Going Home" **** - ktorý takisto hodnotím veľmi kladne, i keď je to v podstate viac thriller ako horor. Celkovo mi pozitívny postoj k tomuto projektu kazí slabučká druhá časť z thajska, ale tentokrát musím prižmúriť oko, pretože kórejská a hong kongská časť boli skvelé. Celkovo teda 4*.

13: hra smrti (2006)

Veľmi slušný a originálny thriller. Zo začiatku sa odvíja pomalšie, ale neskôr nastupuje zbesilé tempo a koniec diváka úplne dostane. Pri sledovaní som mal síce k pár scénkam výhrady (jedenie hov*a bolo až trocha moc nechutné, niektoré scény príliš prehnané - napr. muž na zastávke atd.), no aj tak som sa po celú dobu slušne bavil. Do posledných cca. 15 minút som bol odhodlaný dať 4*, potom však prišiel koniec a ten bol vynikajúci - napínavý, atmosférický, vynikajúco zapadal do nastoleného príbehu. Vďaka tomu som sa predsa len priklonil k 5*

Mongjunggi (2002)

Odporúčam nečakať žiadnu komédiu typu "American Pie", i keď názov "Wet Dreams" by k tomu mohol navádzať. Dej sa taktieý točí okolo pubertiakov, no nieje to až tak sexuálne zamerané. Celkovo ma to však moc nedostalo. Celý film sa nesie v jednej rovine, nejaké väčšie zvraty je možné očakávať až na konci. Väčšina vtipov mi prišla zúfalo nevydarená, i keď pár slušných sa rozhodne našlo, rozhodne ich nebolo toľko, aby utiahli film o dĺžke cca. 95 minút. Po väčšinu som sa teda dosť nudil, zaujímavé mi to prišlo tentokrát až ku konci, keď sa začala odvíjať mierna romantická línia. Inak podpriemerná komédia 2*

Suiyō puremia: sekai saikyō J horā SP Nihon no kowai yoru (2004) (TV film)

Poviedky pôvodne určené pre TV vyšli vďaka neutíchajúcemu záujmu o ázijské horory aj na DVD. Bohužiaľ televízny pôvod je na nich až moc poznať a celkovo kvôli tomu vyznievajú až moc Béčkovo. Prvá poviedka o pavúčej žene mi prišla vynikajúca, skvelé natočené, perfektná afmosféra a s vyborným koncom 5*, druhá krátka poviedka o nejakom duchovi, ktorý sa snaží dostať do bytu pomoc škár je síce dosť krátka, ale taktiež aj dosť o ničom, bez výraznejšieho deja alebo momentu 2*, tretia poviedka sa zaoberá voodoo je priemerná a aj na pomerne krátku stopáž dosť nudí 2*, štvrtá poviedka o japoncovi a "blondíne" v Hollywoode je až príliš amatérska 2*, a posledná piata poviedka sa odohráva prevažne v jednom výťahu, je ale výborne natočená, celý čas nás drží v napätí a aj koniec je na daný žáner dobrý 5*. Celkovo sa mi najviac páčili prvá a posledná poviedka, zbytok medzitým bol skôr priemer až podpriemer a ani scény s bábou v autobuse, ktoré vyplňovali jednotlivé medzery medzi poviedkami neboli nič extra.

Bu neng shuo de mi mi (2007)

Čím viac ho poznám, tým viac zisťujem, že nieje len talentovaný spevák, skladateľ a textár, ale aj herec a dokonca i režisér. Secret to len potvrdzuje. Dej síce nieje nijak originálny, a jeho rôzne variácie sa dali vidieť aj v iných ázijských romancách, je však tak citlivo, jemne a prekrásne natočený, že mu to snáď ani nejde vyčítať. Jay Chou hrá dobre, jeho klavírne výstupy sú doslova excelentné. Emócie a "iskra" medzi hlavnými postavami funguje od začiatku. Chcelo to ešte trocha viac upraviť koniec a bolo by to za 5*

Ming Ming (2006)

Ming Ming je natočený dosť zvláštne, toľko spomalených záberov asi už neuvidím v žiadnom inom filme, bohužiaľ aj tieto kamerové a iné vychytávky (napr. s guličkami) začnú postupne dosť nudiť vďaka prehnanému výskytu. Navyše zo začiatku to takmer nemá moc dej, no aj tak je to dosť zábavné aspoň po takých 20 minút, potom príde nuda, značné zlepšenie nastáva ku konci, ale to už zistujem, že som sa takmer polovicu filmu iba nudil.

Minyeoneun goirowa (2006)

Moc moc moc príjemná komédia. Hlavná hrdinka je k nakusnutiu (Ah-jung Kim), vtípky sú veľmi trefné i keď v druhej polovicy ustupujú dosť do úzadia a nastupuje prevažne romanticko-dramatická línia. Romantika funguje, bohužiaľ tá dramatická, ktorá sa snaží vštiepiť evidentne nejaké to posolstvo dosť pokulháva. No aj tak vynikajúce 4*. PS: odporúčam aj OST - cover Maria je perfektný, hlas An-jung Kim je vynikajúci, takisto aj cover od Janet Jackson znie dobre.

Hei ye (2006)

Black Night po vzore známejších Three alebo Three Extremes, taktiež pozostáva z 3 hororových príbehov, pričom každý pochádza z inej ázijskej zemi, tentokrát to je Hong Kong, Japonsko a Thajsko. Prvý na rad príde Hong Kongský "Next Door" **** - zaujímavý príbeh o chlapíkovi jeho priateľke a susedke. Tento mini-príbeh sa na nič nehrá, a v podstate divák vie, čo ho čaká, takže žiadne "prekvapivé" finále sa nekoná. Celé je to však natočené takým spôsobom, že o finále ani tak nejde, má to skvelú atmosféru, pár výborných strašidelných momentov. Čo mi trocha vadilo bolo mierne slabé finále, z ktorého sa dalo určite vytrieskať aj viac. Inak by som si však tento mini-príbeh vedel kľudne predstaviť aj vo celofilmovej stopáži cca. hodinu a pol. A vôbec by to nebolo na škodu. Druhý príde na rad japonský "Dark Hole" *** - taktiež má niečo spoločné s vodou, ale tentokrát nás nečaká práva "ducharina" ako je zvykom, ale niečo typu "monster" horor. Záleží ako sa na to pozeráte a ako pochopíte koniec, ktorý bol vynikajúci. Tu mi vadil dosť pomalý rozjazd a pár zbytočných scén. Tých cca. 30 min je pre tento mini príbeh tak akurát, no ostávam u 3,5*, Ako posledný príde Thajský príbeh The Lost Memory *** - slušná ducharina, ktorá však neponúka žiadne nové momenty, všetko bolo už 100x krát videné inde. Nejakú tu atmosféru síce navodí, ale celkovo sa drží iba vo vodách priemeru.