• Krátkometrážní

Hostel (2005)

Rozhodně to není žádná sláva, ale na druhou stranu jsou mnohem horší filmy. Pár scén mi v hlavě i utkvělo, třebas slovák co byl chvíli zabrán jak pozoruje ze svého okna-skrýše kolemjdoucího Joshe a Paxtona. Jinak to občas hraničí s komedií, při havárce chlápka s motorovkou jsem fakt vyprskl smíchy. Zaměňování českých a slovenských reálií jsem nějak tak přešel. A jinak teda fakt jsou v tomhle filmu slováci znázorňování jako naprostí kokoti, včetně násilnickejch hovad policajtů. Nevím co bych na to říkal kdybych byl slovák. Ve výsledku průměrný film, jsem zvědavý na dvojku, uvidíme. Jo a je fajn že to šlo do kin. S exploitation se v poslední době opravdu roztrhl pytel a to je dobře, protože konkurencí vznikají stále kvalitnější a vymakanější kusy. Tenhle zrovna patří k těm průměrnějším.

Murder-Set-Pieces (2004)

Vcelku taková průměrnější vyvražďovačka o jednom strašnym pošukovi. Hlavní postava je maniak opravdu hovadskej, namíchanej ze všech možnejch motivů, který se v těhle filmech objevily. Právě to zde trochu skřípe, nevim, ale magor kterej obdivuje svoje nacisticky předky, chodí balit do klubů kurvy a zároveň si ještě ve sklepě labužnicky pochutnává na tlející mrtvole (nemluvě ještě o nekrofilním rozměru) mi přijde opravdu už trochu překombinovanej. Ale budiž. Sven Garrett odvedl hodně slušnej výkon a jeho postava je opravdu odporná každým coulem. Chvílemi mi až trochu připomínal terminátora, kterej místo hledání Sáry Connorové chodí po klubech a vraždí děvky, který ve své šílené mysli považuje za největší zlo o póvl tohoto světa. Brutality a náslilí je zde opravdu hodně, krev je sytě rudá a provází celý film. Slabší nátury a psychicky labilnější jedinci by měli tohle obloukem obejít. Jinak ale je děj takovej nevyrovnanej, tak nějak se odvíjí že to stále někam směřuje a přitom se to stále rozmělňuje a rozmělňuje, atmosféra taky tak napůl. Scéna přepadení obchodu je zase trochu překombinovaná. Ale tady zase palec nahoru za odkaz na režisérův první vál The Nutbag :-) . Tak to vidim na tu trojku, víc určitě ne. Spíš pro skalní příznivce žánru.

Srbský film (2010)

Musím potvrdit, že co do míry brutality a zvěrstev je tenhle exploitation/thriller/horor hodně hodně za, v tomhle případě je to opravdu pro slabší povahy neskousnutelné. Jak pár dalších uživatelů píše, ony 3-4 vysoce extrémní scény ihned identifikujete a vryjí se vám do paměti zřejmě navždy, protože tohle fakt nevím jestli si kdy kdo dřív dovolil ukázat. Takže raději doporučuji opravdu pouze pro nás pár vysoce otrlých jedinců. Tohle nikdy nesmí vidět vaši rodiče, nezletilé děti a mládež, nepřipravená přítelkyně ani neinformování kamarádi, protože to by bylo opravdu zlé. Vlastním zpracováním, zejména audiovizuálním je to ovšem rovněž dílo špičkové kvality. Atmosféra je mrazivá až ubíjející, naléhavost se stupňuje až do finále, beznaděj prochází celým dějem jako opar smrti jednotkou intenzivní péče. Jediné, co je trochu na škodu je až převelice primitvní děj, přeci jen by u takového díla nebylo na škodu jít trochu víc do hloubky. Ostatní stránky tuhle pro někoho zcela jistě citelnou mezeru více než efektivně vyplňují. Samostatnou kapitolou je hudba, ta zde sedí naprosto parádně. Pomalý plíživý dub motiv, který je slyšet v závěrečných titulcích a zároveň v traileru je fakt hustej. Jakmile se dostanu k soundtracku k filmu tak si to hodím jako zvonění do mobilu, takže až tohle někde v Brně v šalině uslyšíte tak jsem to nejspíš já :-) . 8/10

Broken (2006)

Kdo čeká od tohoto filmu exploitation/horror s mraky gore a hektolitry krve, ten bude asi trochu zklamán. Tento film totiž staví na něčem úplně jiném. Absolutně komorní a kdesi ve vlhkých anglických lesích zastrčený ponurý psychothriller/exploitation o vztahu totálně vyšinutého psychomaniaka a jeho unesené oběti, která je přesvědčena o tom, že ji připravil i o dceru. Že se jedná o britský film jsme ujišťováni v každé minutě děje, ten chlad, temnota a deprese zde přímo pryští. Částečně televizní/nízkorozpočtové zpracování na mne dýchlo až atmosférou, jakou mají anglické kriminálky z osmdesátých a devadesátých let, zejména ty s inspektorem Dalglieshem (třebas Plány a touhy). Hlavní hrdinka je navíc neuvěřitelná sympaťanda a moc fajn ženská, které držíte palce během celého filmu, ať se nějak zachrání. Dokonale depresivní závěr pak přesvědčuje o tom, že máme tu čest s hodně netradičním dílem.

Květina a had (2004)

Jednoduchý příběh o vykoupení, který je v maximální míře naplněn obrazy překypujícími perverzí a bizarností. Nejedna zvrhlá fantazie zcela jistě zaplesá nad novým přílivem inspirace - s trochou nadsázky :-) Zpracování je naprostá bomba, včetně těch nejdrobnějších detailů, jako jsou zvuky pnoucích provazů, kapajícího vosku atd.

Torched (2004)

Parádní gore oddechovka o jedné nepovedené odplatě za znásilnění. Dobrej příběh, svižně se rozvíjející děj, spousta krve, tortury (ouvej, ty koule to muselo bolet, ummmmm) a zkrvavenejch dívčin. Jestli je vaše přítelkyně vysazená taky na takovyhle úchylárny, tak je to ideální film pro dva navečer k chipsům :-) .

The Last House on Dead End Street (1977)

Normálně by to bylo takové nadprůměrné exploitation o tom jak bandička magorů točí ve starym baráku snuff. Všechno má look a prostředí total 70's, ve kterých koneckonců taky film vznikl. Vlastní zpracování ovšem dělá z tohoto snímku hotové peklo na zemi. Použití šílených a děsivých zvukových motivů, operní hlasy, tlukot srdce, roztřepená kamera, interiéry temnoty a ještě děsivějších hrůz které jsou vidět. Detaily hrůzných soch, které lemují venkovní fasádu domu. Do toho ty bizarní masky, které postavy velkou část filmu nosí. Tohle je opravdu hodně zlý sen. Surrealistické exploitation? Dost možná. Moc podobných filmů jsem opravdu neviděl. Rozhodně doporučuju, tohle fakt stojí za to.

Nekeddo burâddo: Megyaku (1996)

Japan ujetost k zamyšlení na téma sedativa či zvrácená meditace nad tématy života a smrti. Děj se rozvíjí pomalu a plynně, žádné radikální zvraty se nedějí, vše se pomalu proměňuje od tichého začátku až po ultrabrutal konec. Gore OK, jediné nad čím jsem se trochu pozastavil je, zda jde obyčejným příborovým nožem řezat bradavka a další tělesné partie, no nevím nevím a zkoušet to nebudu :-) . Celkově solidní nadprůměr.

Zhong gui (1983)

Další zaklínací horor HK produkce. V tomhle případě je ústřední motiv filmu trochu jiný, nejedná se zde o prostou posedlost (jako v případech Yin Zhong nebo Gong Gui Zai) nýbrž o pomstu. Hlavní zlo je skryto v člověku. Co do kadence hnusů (samozřejmostí je zvracení červů, ultra gore finále atd.) film nedosahuje takových levelů jako zejména Yin Zhong, ale jedná se stále o slušný nadprůměr. Škoda trochu nedotaženějších masek. A taky škoda zaklínacích formulí, ty zde působí (na rozdíl zejména oproti Gong Gui Zai) trochu nechtěně komicky. Stejně jako v Gong Gui Zai je zde ve finální scéně slyšet úryvek ze soudtracku k Alien - co má tady tohle znamenat, to se všichni v HK v osmdesátejch předháněli v kolika filmech ten soundtrack vykradou? :-) 6/10

Konkurs (1999)

Romance po Miikeovsku, která se zvrtne v pořádně bizarní peklo, plné dost úchylných obrazů a výjevů. Celý film je navíc protkán Lynchovskými sekvencemi napjatého očekávání a nejistoty, které doprovází tichý hukot vzduchotechniky budov. Na pětku to tentokrát nebude, ale za podívání rozhodně stojí.