Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Jelikož jsem se nikdy neřadil k oddaným obdivovatelům J. K. Rowlingové, nečetl knihy nebo nestál fronty při premiérách jednotlivých pokračování, počkal jsem si až se ke mě oba díly dostanou v českém znění a udělal si takový malý dvěstěsedmdesátiminutový maratónek – tudíž, přestože je první part pouze takovou chudší vyplňovanou před závěrečným finále, budu hodnotit Relikvie smrti jako celek. I když, jak už jsem se zmínil, nejsem Potter-fanatikem, ale spíše zastáncem tvrzení, že veškeré kouzlo odešlo společně s Chrisem Columbusem a některé díly jako například Ohnivý Pohár jsem vyloženě přetrpěl, musím se bez mučení přiznat, že mne závěr ságy znovu posadil do vlaku směr Bradavice, z kterého jsem vystoupil někdy během roku 2004. Nebude to tím, že jde o (slovy Enšpígla)nejvyspělejší díl, ani lehčím úbytkem temnosti (i přes fakt, že mrtvol napočítáme pomalu jako ve válečném filmu), ani ničím jiným – Jde o to, že mi prostí kouzel neznalí mudlové tyhle, závěrečné (a zpravidla i klišovité) bitvy dobra proti zlu prostě máme rádi a rázem se opět ztotožňujeme s postavami, které se nám postupem času ztráceli. Nebyl jsem, nejsem a asi nikdy nebudu skalním fanouškem, ale po závěrečných titulcích zbylo takové zvláštní prázdno………………:(

CQ (2001)

Scéna 1: Paříž 1969 - Začínající filmař natáčí ve volném čase amatérské „homevideo“ jako svoji osobní výpověď. Scéna 2: Paříž 1969 – Tentýž nadějný filmař dostává životní nabídku ujmout se futuristického sci-fi ala Barbarella. Scéna 3: Paříž 1969 – Snímky začínají nejen koexistovat, ale navzájem se prolévají, čímž pro mne končí i ten poslední požitek ze sledování a začíná chaotická honba za smyslem, jehož nalezení mne příliš neuspokojilo.

Česká RAPublika (2008)

Póóóózor - vypnout prsa - kšilty na bok - kalhoty spustit.....…..pánové (nebo bych měl říct RAPánové) Michal Opletal, Jan Daněk a Daniel Ďurech……..co, neznáte? - tak tedy pánové Vorel, Hack a Phat………pořád nic? – zkusíme pánové Orion, Hugo Toxxx a James Cole……..no nic, prostě tito tři pánové nám dají lekci z nefalšovaného českého "metalovoknedlíkového" rapu. Česká RAPublika není dokumentem v pravém slova smyslu, nedozvíme se nic o vzniku tuzemského podhoubí ani o jeho jednotlivých produktech. Jde spíš o směsici uměle vytvořených situací na téma my (myšleno rapeři) proti vám (myšleno zbytek světa), která má velké ego jako Cole, je vidlácká jako Orion a také neprávem namistrovaná jako Toxxx. Zároveň jí však vzhledem k neustále sílící pozici této implantované subkultůry nelze upřít podstatnou vypovídající hodnotu. Ještě jeden závěr jsem si ze sledování odnesl, a to že James Cole má taky něco v hlavě, Hugo Toxxx je jenom namyšlený pozérský spratek a Orion….no Orion je zkrátka Papa Vorel – ale o tom to jistě nebylo.

Grindhouse: Werewolf Women of the S.S. (2007)

Kdyby šlo o další realizaci fiktivních trailerů projektu Grindhouse, fandil bych v první řadě Zombieho nedepilované WEREWOLF WOMEN. SS desing, do latexu oděné nacistky, Udo Kier se zdviženou pravicí, samopalem se ohánějící vlkodlačice and Nicolas Cage as Fun Manchu…………….to vše vedené výstřední rukou Roba Zombieho - zatím si necháme zdát .

Grindhouse: Don't (2007)

Specificky ostrovní návod =Jak si nepočínat, pokud se nechcete ocitnout v situacích, které znáte z hororových filmů= s nostalgickým grindhouse 70´s lookem, zavčasu ukončený předtím než se z vtipného stane Wrightovův úchylný úlet.

Kdo je Cletis Tout? (2001)

Ne, Kdo je Cletis Tout?, ale kdo je Chris Ver Wiel? A proč se dál neangažuje ve filmovém průmyslu? Touto černěromantickou krimikomedii měl minimálně slušně našlápnuto! Přesvědčil celkem slušný herecký ansábl, vystavěl originálně komplikovaný a přesto nenásilný příběh lehce tarantinovského střihu, zvolil pro něj netradiční ale dokonale vypointované vyprávění, repliky, gangsterská příchuť, atmosféra, anachronizmus, humor – vše OK. Za naprosto nevhodně zvolenou kooperaci Allen – Soukup taky nemohl. Tak kdo je sakra ten Chris Ver Wiel a kde se ztratil? Ode mne má lepší tři hvězdičky.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Indiana Jones stále aktivně pátrá po ztracených artefaktech, je v plné síle a ještě nám představí svého otce. Díky dalšímu posunu ve filmové technice, díky zkušenostem z předešlých dvou dílů, díky již zmiňované postavě hrané Seanem Connerym, díky naprosto dokonalé vyváženosti všech důležitých atributů a díky další stovce menších či větších maličkostí můžu s klidným svědomím konstatovat „král není mrtev, ať žije král“.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Uběhl jeden upíří rok a máme tady další dvě hodiny mlácení prázdné slámy a soutěže o hloupější grimasu…………..pardon, zapomněl jsem na několikaminutovou ukrutně ukrutnou řežbu upírů, vlkodlaků, vodníků a sněžných mužů – to byla opravdu akce na druhou. S povděkem kvituji inspiraci Relikvií smrti a rozdělení následujícího Rozbřesku na dvě části – užijeme si více lásky, spoře oděných vlkodlaků a albínoidních tváří – mé srdce se tetelí nedočkavostí :D

Avalonská střední (2010) (TV film)

Téměř svatokrádežnické přenesení Artušovské legendy na půdu Disneyovské střední školy s pro nedospělé publikum vhodně vyváženým složením humoru, dobrodružství, romantiky, pohádky, fantasy i obyčejného života a zaplaťpánbůh minimální snahou najít novou tvář na dětské penály (viz Hannah Montana, High School Musical atd.). Pominuli směšný styl běhu (což rozhodně není měřítko kvality filmu) Brittany Robertson, která ve snímku mimo jiné vystupuje jako schopná atletka a přinejmenším úsměvnou (a to ne v dobrém slova smyslu) závěrečnou rytířskou řež, neshledávám na Avalonské střední nic vyloženě nevhodného pro dětské oko.

Cvokař (2009)

Příjemně depresivní černé pohuleníčko na téma lehce humorné sociální drama o několika patrech……..možná s ukrytou hlubokou myšlenkou. Několik povedených scenáristických nápadů, několik slušně zahraných postav, několik podmanivých momentů a také několik hluchým minut…..zajímavé, ale místy nefunkční - lepší dvě nebo horší tři hvězdičky.