Nadaný žák (1998)

Málo platné, Stephen King je prostě géniální spisovatel (ikdyž i on občas vypotí nečitelnou sra*ku). To však není případ "Nadaného žáka". Příběh o morbidní fascinaci zlem a o tom, jak snadné může být zlu propadnout, převedl Bryan Singer do filmové podoby skutečně zdařile. Povedl se výběr herců (Ian McKellen i Brad Renfro mi svým přesvědčivým výkonem zježili chlupy na zádech, pokud tam nějaké mám:-)), zachována zůstala myšlenka i atmosféra literární předlohy. Z mé strany tedy naprostá spokojenost, ovšem ani film ani povídka "Nadaný žák" prostě nepatří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla (nebo četla), nemůžu proto hodnotit nad 4*. 75%

Kes (1969)

O filmu už bylo napsáno dost ostatními uživateli, nemusím tedy opakovat fráze "působivé sociální drama" a podobně. Obvykle mám při sledování filmů v pozdních hodinách problém neusnout, "Kes" však moji pozornost udržela. Oslovila mě depresivní atmosféra i prostý příběh... Jenže pak přišel useknutý závěr, který z poměrně detailního a komplexního pohledu na život jednoho mladičkého outsidera, nesoustředěného mimoně bez budoucnosti, udělal jen neuzavřenou epizodu. Takhle film uříznout v podstatě uprostřed nějaké scény, to mi nepřišlo jako nejšťastnější krok. Byla jsem rozhodnutá srazit hodnocení na 3*, ale prostě se k tomu nedokážu donutit. "Kes" ve mně zkrátka něco zanechala. 71%

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

Příjemně vtipná záležitost, od které jsem nic moc neočekávala (pověst sice Wallace a Gromita předcházela, ale nějak jsem se obávala, že nepůjde o můj druh humoru) a byla jsem tedy hodně mile překvapená. 85%

Labakan (1956)

Opravdu dost nudná, nezáživná... prý pohádka. No nevím, zájezd do "cizokrajného" Bulharska dobrý film neudělá. Nechytil mě ani příběh, ani postavy. Z úcty k hercům té doby: 33%

Návrat idiota (1999)

Sorry, Lišku ani Vilhelmovou prostě nemusím, stejně jako tenhle typ tragické komedie... Třeba časem změním vkus i názor. 55%

To (1990) (TV film)

Pravděpodobně nejlepší román Stephena Kinga, z mého hlediska zatím nejlepší horror, s jakým jsem kdy měla čest v literární podobě (až na ten pomrvený závěr, ten se fakt nepovedl)... Ovšem o filmovém zpracování se totéž říct v žádném případě nedá. Tvůrci se sice jakž-takž drželi předlohy, pochopitelně v notně osekané verzi, ale atmosféru neustálé plíživé hrůzy a všudypřítomného zla se prostě vybudovat nepodařilo. Okamžiky, které měly děsit, byly odfláknuty záběrem na rozšklebenou držku klauna se zkaženými zuby. Když jsem knihu před 15 lety o letních prázdninách četla, moje fantazie mi nabídla podstatně působivější podívanou a opravdový strach. Nad filmem jsem se o nějaký ten rok později pohrdavě ušklíbla - další Kingova nepovedená adaptace. Mohlo to dopadnout i hůř a neznat knihu, možná bych hodnotila 3*, takhle však můžu filmaře jen pochválit za snahu a výběr obstojných dětských herců, nic víc. 41%

Drsnej Shaft (2000)

Akční pohádka o tom, kterak drsný policajt Samuel L. Jackson může cokoliv - zvláště pak na veřejnosti (i před médii) bez vážnějších postihů mlátit lidi. Nemůžu si pomoct: Shaft je tak megadrsný, s tolika ultratvrďáckými hláškami, až to působí jako parodie. No dobrá, nevadilo mi to u filmů s C. Eastwoodem nebo Ch. Bronsonem, odpustila bych to tedy i "Drsnému Shaftovi" - grázlům přece nějakou tu pecku mezi zuby přejeme, a když realita něco podobného neumožňuje, potěšme se spravedlností alespoň ve filmu. "Shaft" je však navíc devalvován tupými dialogy s množstvím invektiv; nejsem puritán, přiměřené množství vulgarismů je v pořádku, ale S.L. Jackson chrlí jedno sprosté slovo za druhým, nevysloví snad větu bez toho, aby v ní někoho (většinou nějakého z*rda, ha*zla atd.) neposlal někam (tedy do ha*zlu, do pr*ele atd.). Slovník je zkrátka za hranicí vkusu a sympatie k hlavní postavě nevzbuzuje. Uhlazený, arogantní spratek v podání Christiana Balea na mě působil podstatně realističtějším dojmem než takřka komiksový superhrdina Shaft. Posledním hřebíčkem do rakve, co způsobil, že jsem se přestala bránit spánku, byla neskutečně otravná hudba. Něco tak rušivě protivného jsem vážně neměla zapotřebí poslouchat. Mít ohledně filmu nějaká očekávání, samým zklamáním bych ubrala hvězdičku. Naštěstí jsem nic světoborného nečekala, ponechám tedy tomuhle průměrnému akčnímu filmu, který mohl dopadnout lépe i navzdory scénáři, celé 3* - 53%. EDIT: podařilo se mi zhlédnout kus z druhé poloviny filmu a dostavil se další poznatek: všichni záporáci jsou nehorázně dementní, ufňukaní a zřejmě s těžkou oční vadou (střílet umí jen Shaft). Hudba už mi tolik nevadila, ale scénář je skutečně hloupý. 50%

Falcone (1999) (TV film)

Tohle drama mi připomnělo italský seriál "Chobotnice" - podobné téma i atmosféra, stejná beznaděj. Chazz Palminteri dokázal své postavě vdechnout patřičné charisma a nutí tak diváka držet usilovně palce. Falconeho charakter mi každopádě působivě zůstal bivakovat v mozkových závitech, stejně jako několik zásadních momentů filmu (potažmo soudcova života). Ráda se někdy podívám znovu. 81%

Jade (1995)

Koncentrovaná nuda... Davida Carusa mám čím dál víc nerada, Chazz Palminteri byl naprosto nevýrazný, M. Biehn s příšerným knírkem a bukvicovitým českým dabingem - škoda mluvit; snad Linda Fiorentino by to mohla zachránit, kdybych byla chlap. Nechápu, že jsem dokoukala do konce, nejspíš jsem pořád čekala, kdy mě to zaujme. 33%

Skleněný dům (2001)

Hurá, na čtvrtý pokus se mi podařilo vidět tenhle film až do konce a neusnout! A přitom nejde o nějak zvlášť nudný či nezajímavý thriller... Předvídatelný, to ano, do poslední sekundy, ale každopádně slušně odvedené řemeslo. Stellan Skarsgård je přesvědčivý záporák a pro jednou ve mně vzbuzovala sympatie i dívčí hrdinka (těm totiž obvykle přeju rychlou a ošklivou smrt). Nejspíš se s tím námětem a atmosférou dalo udělat víc, ovšem vzhledem k nulovému očekávání nejsem zklamaná; podívat se na to dalo, ba dokonce se i docela bavit. 61%