• Krátkometrážní

Rukojmí (2005)

Jak k tomuhle může někdo napsat, že je to "čistý průměr"? Tohle je tak čistý podprůměr, až to bolí. Něco takového si Willis vážně nezasloužil. Začíná to jako většina Willisových filmů. Máme tu bývalého skvělého poldu se zpackaným rodinným životem, který skončil jako důstojník na nějakém zapadlém okrsku, kde se v podstatě nic neděje ("Další nudný pondělí."). A pak to přijde. Parta grázlíků chce vykrást dům, něco se zvrtne, z lidí v domě jsou rukojmí a jedné policajtky mrtvola. A je zase na Willisovi, aby to dal všechno do pořádku. Ano to na první pohled opravdu vypadá jako čistý průměr. To by se ale tvůrci nesměli snažit natočit něco víc a nenadělat u toho tolik logických chyb. Ale i tak by to ještě pořád bylo na slušné dvě hvězdičky, kdyby nepřišly momenty, u kterých jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, viz. "propracovaný" plán policie na záchranu rukojmí, Willisův rozhovor přes vysílačku s klukem ve vzduchotechnice nebo dcera, co s dekou přes hlavu vypadá jako Panna Maria. Snad jen ten psychopat v podání Bena Fostera a jeho závěrečné inferno mají něco do sebe. 30%

Klepání na nebeskou bránu (1997)

A pak že Němci neumějí točit. Pche. Skloubit film o umírání s komedií není jen tak, ale v Klepání se to povedlo výborně. Vtipné a smutné momenty jsou dávkovány naprosto přesně a to, že si někdo dělá srandu ze smrti, vás ani na chvíli nepohorší. Ba naopak, budete z ní mít srandu taky. 95%

Vetřelci (1986)

A máme tu první změnu žánru v podání Jamese Camerona. Originálnost a atmosféra prvního dílo jsou fuč, ztracené pod tunami vystřílených nábojů. O nic jiného totiž ve Vetřelcích nejde. Vetřelec je tu ponížen na primitivní bytost (zatímco v jedničce to byl takřka geniální tvor), člena stáda, které je potřeba vybít. A tak se střílí z pušek, pálí z plamenometů a vůbec se všemožně ti slizouni likvidují. Jen to prosím nechápejte jako kritiku, akce je skvělá, popichování mariňáků v čele s mým oblíbencem Biehnem se marně snažilo napodobit hodně filmů a když Ripleyová slepí samopal a plamenomet izolepou a jde zachránit Megan, snad každému musí přeběhnout mráz po zádech. Jen nějak nechápu 30. místo v žebříčku nejlepších filmů, zas takový mazec to prostě není a Scottově jedničce to sahá maximálně po pás. 75%

Kult hákového kříže (1998)

Kult hákového kříže si nevysloužil tak vysoká hodnocení kvůli své kvalitě, ale kvůli tomu, že je jedním z mála filmů na toto téma. Osobně mi přechody z černobílého schématu na barevné vůbec nevadily, ani občasné zpomalené záběry nejsou na škodu, jen by nám snímek nemusel své poselství tolik vnucovat. Ne že by to nebylo potřeba nebo že bych s tím nedejbože nesouhlasil, ale pochopil bych, co mi chce film říct, i kdyby mi to pořád nestrkal přímo pod nos. Herecké výkony jsou skvělé, hlavně Norton zvládl svou úlohu na výbornou a Furlong za ním v ničem nezaostává. A některé drsnější scény vám doslova vyrazí dech, jako vysvětlující prvek posloužily mnohem lépe než dlouhé rodinné diskuze, aneb jedna vražda nebo znásilnění řekne víc než tisíc slov. 75%

Operace Silver A (2007) (TV film)

Nespravedlnost, nespravedlnost. Proč se některé české filmy typu Pánská jízda nebo Vy nám taky, šéfe mohou dostat do kina a Operace Silver A se musí spokojit jen s televizí. Herci podávají jedny ze svých nejlepších výkonů, film má atmosféru, poutavý děj, výbornou kameru, Jiří Strach opět vytáhl. Gratuluji, jen tak dál. 80%

Hitman (2007)

Fanoušci herní předlohy nejspíš pláčou, ostatní dají dvě hvězdičky a za pár hodin zapomenou. Na Hitmanovi totiž kromě Olgy není skutečně nic, co byste si chtěli/mohli zapamatovat. Pitomoučký příběh, zběsile sestříhané, ale ne úplně nezáživné akční scény a podprůměrní herci v čele s Olyphantem, který vypadá mnohem spíš jako debil, než jako legendární nájemný vrah, vám vyšumí z hlavy pár minut po odchodu z kina. Fanoušky Ztracených alespoň potěší rolička Henryho Iana Cusicka. A ten souboj s meči byl fakt k smíchu. 40%

Kulový blesk (1978)

Bezkonkurenčně nejlepší česká komedie. Neznám žádný jiný (a to nejen český) film který se dá donekonečna citovat, snad všechno, co herci ve filmu řeknou, zlidovělo. Josef Abrhám je se svými vnitřními monology prostě skvělý a pestré panoptikum postav (Severína a Jechovou mám asi nejradši) nudit ani nemůže. 90%

V jako Vendeta (2005)

Pokud v dohledné době přijde totalita, bude vypadat přesně takhle. Tvůrci Matrixu sice napsali nápaditý scénář, ale co je to platné, když ho dostal do ruky James McTeigue. Film by si zasloužil mnohem víc akce, protože to je asi tak to jediné, co je skutečně dobře natočené. Ostatní scény jsou buď zbytečně ukecané a protahované, a nebo po hříchu brzo useknuté. A když už vám bude připadat, že tahle scéna má drajv, hned se to pokazí dalšími zbytečnými řečičkami (viz scéna po propuštění z vězení). Scénář - 80%, herci - 60%, režie - 40% Film z podprůměru zachraňuje závěrečná akční scéna, která působí, jako by ji natočili bratři Wachovští, a ne ten kazisvět, co natočil zbytek filmu. "Máte jen kulky a naději, že až je vystřílíte, nebudu vám už vzdorovat. Protože pokud ano, zemřete dřív, než stačíte nabít." 60%

Donnie Darko (2001)

Pokud jste někdy nějaký film nazvali slovem divný, rychle se mu omluvte. Divný totiž určitě nebyl. To Donnie Darko je divný. A tím divný myslím divný v tom dobrém slova smyslu. Je to totiž jeden z těch snímků, který nestačí vidět jednou, ale musíte ho sjet minimálně dvakrát a pak ještě omrknout directors cut, abyste ho pochopili (i když ne každý ho pochopí stejně). Já mám za sebou teprve první projekci a takhle mě nedostal žádný film už hodně dlouhou dobu. Hlavními devizami snímku jsou bezpochyby skvělý scénář a režie Richarda Kellyho (v pětadvaceti kobouk dolů) a herecký výkon Jakea Gyllenhaala. A to nejen jeho, ale i představitelů vedlejších rolí, které jim sednou jako ulité. Atmosféra je budována výborně a film skončí přesně tak, jak fanoušci podobných filmů doufají. Totiž tak, že ho nepochopíte. A v tom je jeho největší plus. Nutí vás přemýšlet. Pouštět si ho znova a znova a doufat, že teď už si snad spojíte všechny souvislosti, No, hodně štěstí. 90%

Roming (2007)

Předvídatelný průměr, který snad kromě paralelního "Romského eposu" ničím nepřekvapí, ale rozhodně taky neurazí, pobaví a zanechá příjemný pocit, což v rámci české tvorby bohužel moc běžné není. Vejdělek s Epsteinem už podruhé dokázali, že mají na to natočit něco lepšího, tak snad příště. 60%