• Krátkometrážní

Muži, co zírají na kozy (2009)

Mám rád filmy, které se neberou moc vážně, jsou natočeny s nadhledem a na všech zúčastněných je vidět, jak se při natáčení bavili. To ale není případ MCZNK. (To jako zkratka názvu filmu. Vypisovat ho tady celý by bylo rozhodně zbytečné a já chci šetřit drahocenný čtenářův čas. Nevidím důvod psát tady něco navíc. Proč taky? Aby byl snad komentář delší? A k čemu? Aby to vypadalo, že taky umím napsat delší komentář? Naprostá zbytečnost. Nejlepší je vyjádřit se a dost. Ok?) Tenhle film se sice příliš vážně nebere, ale zároveň by kromě free komedie také rád byl satirou a obojí dohromady se mu úplně skloubit nepodařilo. Navíc je "hlavní" příběh až moc rozmělněn flashbacky. Ne že bych je ve filmu nechtěl, jsou na něm to nejlepší - osobně bych mnohem raději uvítal právě příběh z flashbacků jako hlavní a příběh o Clooneyho a McGregrově misi, která je většinou dost nudná, bych významně zredukoval jen na to, bez čeho se snímek neobejde. Co se týče snového hereckého obsazení, kterým snímek disponuje, většina herců bohužel nedostane moc šanci se nějak výrazněji předvést, až na Jeffa Bridgese, jehož postava je na Mužích rozhodně to nejlepší a všechny jeho scény zbytek filmu o třídu převyšují. I když Spaceyho záporák taky nebyl úplně od věci. Na závěr malá rada: pro příště, LSD jen do vajíček, do vody nee. 60%

I Love You Phillip Morris (2009)

Netušil jsem, co mám od Phillipa Morrise čekat a dočkal jsem se parádního filmu. Je to mnohem míň gay, než jak se to tváří (i když minimálně jednu scénu si tvůrci klidně mohli odpustit) a mnohem víc se to blíží pofukářsko/útěkářské komedii. Oba hlavní aktéři jsou jedním slovem dokonalí, i když každý po svém. McGregorova domácí puťka si i na tak malém prostoru dokáže získat přízeň a chvílem jsem byl opravdu na vážkách, jestli je Ewan vážně tak dobrý herec, nebo jestli se prostě chová přirozeně :) Chlapskou roli v tomhle párečku předtavuje Carrey, kterého jsem nikdy moc v oblibě neměl, ale teď po Morrisovi a Věčném svitu jsem ho definitivně vzal na milost. Jednoznačně jeden z nejlepších filmů, co jsem za poslední dobu viděl. „Ty jdeš hrát golf? To už bys moh rovnou lízat kundu.“ 85%

Souboj Titánů (2010)

Basil Iwanyk/Kevin De La Noy (produkce): Tak jak jste na tom, pánové? Travis Beacham, Phil Hay, Matt Manfredi (scénář): Pomalu finišujem, šéfe. A vopravdu sou všechny ty úpravy nutný, dost se tím všechno mění. Iwanyk/De La Noy: No, ukázalo se, že nespokojeni nejsme jen my, ale ani testovací projekce nebyly příliš úspěšné. Něco se prostě změnit muselo, to přece, pánové, musíte pochopit. Louis Leterrier (režie): Ale vy jste úplně vyřadili jednu z nejdůležitějších dějových linií a změnili motivace hlavních postav. Vaše verze nemá s tou mojí skoro nic společného. Iwanyk/De La Noy: Poslyšte, pane Leterriere, my vůbec nechceme, říct, že by snad vaše vize byla nějak špatná, ale současné publikum jednoduše chce něco úplně jiného. Divák, na kterého cílíme, nechce vidět hádky a zákulisní pletichaření bohů na Olympu. Chce drsnou, špinavou akci, cestu za pomstou plnou těch bájných potvor. A hlavně chce přímého, lidského hrdinu s jasnou motivací. Leterrier: Ale když hodláte zavrhnout téměř všechny scény z Olympu, k čemu nám budou tak skvělí herci, když v podstatě nebudou mít co hrát? Iwanyk/De La Noy: My to rozhodně tak černě nevidíme. Zeus i Hádés budou mít i tak dost prostoru a jejich představitelé rozhodně nebudou ochuzeni o příležitost k dobrému výkonu. Mimochodem si myslíme, že vaše vize Dia jako záporné postavy byla naprosto zcestná. Jak si pak publikum může k takovým postavám najít cestu, když většina z nich má i temnou stránku? Leterrier: Jen jsem nechtěl, aby nebyl můj snímek tak černobílý. Proč se držet zavedeného přístupu „ti hodní/ti zlí“? To už dneska může jen málokoho zaujmout. Iwanyk/De La Noy: A v tom se právě mýlíte. Právě to si publikum žádá. Návrat k přehlednosti. Všechny postavy pěkně srozumitelné, čitelné, Perseus nejlépe s jedním výrazem ve tváři, aby se to nepletlo, no a všechny hlavní části pěkně popořadě. Čarodejnice, Medůza, Kraken. Nic víc, nic míň. Nic co by diváka nutilo přemýšlet. A Io pěkně Perseovi za zadkem, aby mohla vysvětlovat to, co neznalí originálu nechápou. Vy tu, pane Leterriere, nejste od vymýšlení nápadů a nějakých nových šablon, ale od akce a líbivého vizuálu, tak si laskavě hleďte svého. Příběh mají na starost tady pánové. Beacham, Hay, Manfredi: Jasný, šéfe. Čarodejnice, Medůza, Kraken, všecko pěkně popořádku, že jo, aby zas náhodou někdo neřek, že nectíme originál. Iwanyk/De La Noy: A nezapomeňte ještě na pár hlášek a vtipných momentů. Přece jenom je to blockbuster. Ale hlavně ať nepůsobí trapně. Znáte to, když se divák směje jen tam, kde se smát nemá, to nemůžeme potřebovat. Beacham, Hay, Manfredi: Nebojte šéfe. Už máme v hlavě scénu s Bubo. Jako takový pomrknutí na znalce, to určitě dopadne dobře. No a dál se uvidí, eště něco vymyslíme. Iwanyk/De La Noy: Dobrá, dobrá. To by mělo být všechno. Ještě se vám ozveme ohledně předělání do 3D verze, pár chechtáků navíc se vždycky hodí. Beacham, Hay, Manfredi: Vždyť se to jmenuje Souboj Titánů! Lidi se na to pohrnou. 30%

One Minute Fly (2008)

Představte si, že máte minutu života a seznam věcí, které musíte zvládnout. Máte? Tak teď si představte, že jste moucha. One Minute Fly má všechno, co má správný kraťas mít, včetně vtipné pointy, jen ta animace mi nějak nesedla. Jinak ale fajn.

Běžící muž (1987) odpad!

Trapná, rádoby originální pitomost. Ani nemusím mít přečtenou předlohu, abych věděl, že se z ní dalo vytěžit o mnoho víc, než jen přehlídka nezajímavých pitomců s různým typem výzbroje a marné pokusy o satiru televizní zábavy. Co se týče přehnané brutality, nepřišla mi o nic přehnanější než u jiných osmdesátkových béček, každopádně je to jeden z nejhorších Arnieho filmů. Hudba naprosto příšerná. 10%

Gamer (2009)

Je fajn, že si Neveldine s Taylorem plní sny, ale to je ještě neopravňuje k tomu, aby nám brali šanci na splnění těch našich. Na nedostatek originálních nápadů si rozhodně nikdo stěžovat nemůže, ale vypravěčské schopnosti režisérům absolutně chybí a přesto, že jsou jednotlivé scény hodně cool, naplácané bez ladu a skladu na chabou scénáristickou kostru tvoří jen změť hezkých obrázků a dohromady úplně pozbývají smysl. A o akci platí vlastně totéž co u Cranku - přes spoustu nápadů a vnější líbivost hlavně kvůli zběsilému střihu nemá šanci vtáhnout. A to mělo běhání s digitálními kamerami po bojišti hodně potenciálu. V rukou nějakého lepšího vypravěče a zručnějšího řemeslníka by tahle zatraceně zajímavá vize dopadl o mnoho lépe. Už mě začíná trochu mrzet, že tohle režisérské duo není schopné svoje nápady patřičně uplatnit na plátně. 40%

Kdo chytá štěstí za pačesy (1979) (TV film)

Štěstí má mnoho podob. Pro Zdeňka Straku má však jen jednu - majetek. A tak se všemožně snaží ho co nejrychleji nahromadit, a to jakoukoli cestou. Ovšem ne vždy mu jeho záměry vycházejí podle jeho představ a nedochází mu, že jeho skutečné štěstí mu pomalu, ale jistě proklouzává mezi prsty. Kdo chytá štěstí za pačesy je příjemná, tak trochu kriminální komedie se zajímavými herci, hlavně Marie Motlová do své role sedla výborně. 70%

Náhradníci (2009)

S každým dalším nápadem, který Náhradníci přinášejí, jen o něco víc vyplave na povrch fakt, že tenhle film je ve své mytologii polovičatý a smutně nedotažený. Smutně proto, protože ve všech ostatních aspektech film šlape poměrně slušně a v postatě není, až na pár děr ve scénáři, na co si výrazněji stěžovat - Bruce obstál a akce by si sice zasloužila o něco víc desetimetrových skoků a podobných nadlidských výkonů, když už to náhradníci dovedou, ale vem to čert, bavil jsem se slušně a Mostow mi znovu dokázal, jak dobrý je řemeslník, i když třetího Terminátora mu asi stejně hned tak neodpustím :). Ale když vám s každým dalším střípkem tohohle světa, od využití náhradníků ve válečných konfliktech, přes náhradnickou půjčovnu až po kosmetický salon, znovu dojde, že před sebou máte v podstatě jen hloupou sci-fi detektivku, jejíž potenciál zůstal po hříchu nevyužitý a měla po všech stránkách na víc, hodně vás to zamrzí. 55%

Harry Brown (2009)

Harry Brown si nevybral k životu zrovna příjemnou čtvrť. A jestli někdy příjemná byla, tak se zatraceně změnila. Člověk, důchodce obzvlášť, se bojí vystrčit nos z bytu, po ulicích se poflakují skupinky více, či méně podezřelých individuí a nějaká ta rvačka nebo mrtvola už nikoho nepřekvapí. A Harry radši dělá, ne že bych mu to chtěl zazlívat, že to nevidí. To ovšem není případ jeho kamaráda, který ovšem na svoje hrdinství tvrdě doplatí, což donutí i Harryho zapomenout na pud sebezáchovy. Málokdo by se dokázal zhostit hlavní role tak, jako Michael Caine, jehož charisma bezpochyby film táhne od začátku do konce. Naturalistická Barberova režie dokáže podat všechny scény tak sugestivně, až z toho běhá mráz po zádech (úvodní scéna s ruční kamerou), mladí herci byli skvělí do jednoho, jen ten scénář, který působí jako by ho někdo spíchnul v pauze na oběd, rozhodně nepřináší nic moc nového a jeho přemrštěného závěru je vážně škoda. 75%

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Krásná animace a fajn černohumor versus infantilnost některých scén, která se zbytkem zbytečně kontrastuje, aneb vše co na Burtonovi mám a nemám rád v až moc úhledném balení. 80%