• Mysteriózní

Un homme par hasard (2003) (TV film)

Dost slabý film, stěží uvěřitelný scénář a nijak oslniví herci. Milá oddychovka na víkendové televizní odpoledne, ale opravdu nic víc.

Změna stavu (1980)

Věděl jsem, že tohle bude uchylárna, ale nakonec to bylo ještě šťavnatější, než jsem čekal. První cca polovina se nese trochu v duchu jiných filmů o vědcích (Kinsey, Čistá duše, Důkaz), ale od výletu do Mexika je vše jinak. Racionalita je od té doby asi zamčená v kumbálu se smetáky. Konec je trochu slabší, v tom s některými dalšími hodnotícími souhlasím. S čím ale nesouhlasím vůbec, je hodnocení pod 3 hvězdy. Vážení, to je, jako kdybyste např. odmítli celou abstraktní výtvarnou tvorbu, protože nemá smysl! Jasně, že tento film nemá smysl a je plný pseudovědeckých blábolů, ale to je přece fuk. Tohle není film s příběhem, tohle je film prožitkový, abstraktní. Já sám, jako biolog, jsem se musel šklebit při zmíňkách o změně genetické struktury Eddieho buněk v čase několika hodin a jejich opětovný návrat zpět do stavu Homo sapiens sapiens, ale to mi skutečně nezabránilo užít si film jako filmový fanda a ohodnotit jeho kvalitu. Příště více soudnosti, prosím.

Agatha Christie's Poirot - Čas přílivu (2006) (epizoda)

Vybroušený případ s nádherně slizkým záporákem. Konstrukce je místy chatrná, ale na to už jsem si u Poirota zvykl. Tenhle díl měl koule, atmosférou byl určitě jeden z nejlepších. Velmi schopní herci. EDIT po dalším shlédnutí: ještě lepší než poprvé. Osmá série spojuje suchou britskost s hollywoodským šmrncem a celé to koření slovní i situační komikou s rozpustilou protiváhou Poirota slečnou Oliverovou. Stírá sice pel staromilství a nahrazuje ho spíše okázalostí, ale mně to sedí více. Oba palce nahoru. Jediné, co stojí za starou bačkoru, je překlad názvu. Vždyť přímo ve filmu se jasně jedna z postav ptá, jak se říká, stavu, do kterého se rodina Cladeových dostala - záplava. Potopa. Tak se to mělo jmenovat, troubové! Čas přílivu zní jako název romatické slaďárny, což toto rozhodně není.

Team America: Světovej policajt (2004)

Je mi jasné, že hodně lidí tenhle film nerozdejchá, ale mě nadchnul. Mistrně totiž balancuje na hraně kýče, satiry a nechutné stupidně-teenagerovské hovadiny. Je dokonale přístupný pro všechny otevřené diváky. Intelektuálové si tam najdou politickou satiru a konec konců i jakousi politologickou pohádku s filosofickými prvky (co na tom, že ta filosofie je dost primitivní a pro mnohé zvrácená), filmoví fandové se můžou vyžívat v dešifrování narážek na "kolegy" z branže a odkazy na jiné filmy a konečně obyčejní lidé, obzvláště muži, si tam najdou tu ujetou zábavnou rovinu. A teď si představte, že já si užil všechny tyhle tři roviny filmu naráz. Řekl bych, že Stone a Parker jsou géniové dekadence. Nic jiného než pět hvězd nepřichází v úvahu. PS: Geniální jsou písně k filmu. Třeba Kimovu píseň "I'm so lonely..." si občas zpívám i ve sprše.

Vraždy v Midsomeru (1997) (seriál)

Velmi dobrý typicky britský detektivní seriál s perfektně padnoucím hlavním protagonistou, často výborně zahranými ostatními party a slušnou, mírně mysteriózní atmosférou. První série byly určitě na 4 hvězdičky, ale s přibývajícími díly se kvalita postupně snižuje. Nejhorší je zatím poslední (a já doufám, že už opravdu poslední) XII. série, za kterou musím chtě nechtě tu čtvrtou hvězdičku ubrat. Scénář se pokouší vpašovat do detektivky více humoru, což by sice nebylo na škodu, kdyby nebyl často infantilní a nemístný. Navíc se to celé intenzivně posouvá do roviny "točme propána dál, dokud se to líbí", kvalita šla prostě dolů./////////////////////A ještě pár věcí, které mi vadí na celém seriálu: IMHO nesnesitelný seržant Scott, z kterého mám pocit, že se svým IQ a chováním hodí spíš na jednoho z tupých zločinců než na policejního důstojníka v tomto seriálu. Fakt nevím, proč ho scénáristi napsali a režisér vede zrovna takhle. Dále se osypávám ze zapojení Joyce a/nebo Cully Barnabyových do téměř každého případu, kdy jsou mnohdy v nebezpečí nebo nějakou naprosto zásadní věcí pomohou případ vyřešit. Tom by si bez nich mnohdy ani neškrtl. Jde samozřejmě o úlitbu gender a politické korektnosti a také ženské části publika, ale mně to prostě nevoní, holky, nezlobte se. Když nad tím tak přemýšlím, jde vlastně o takovou rodinou detektivku, podobně jako např. Julie Lescautová.

Vražda o třech dějstvích (1986) (TV film)

Můj první Poirot s Ustinovem. Zatím jsem viděl jen britské kousky se Suchetem a nutno dodat, že tohle je dost jiné. Holt britská aristokratická společenská smetánka a historické kulisy jsou přece jen jiná káva než americké a mexické reálie „dneška“. Velmi vtipný začátek, kdy jsem se několika frkům hlasitě smál, ale celkové vyznění prostě na 4 hvězdy nemůže mít i kdyby se Curtis na hlavu stavěl. A propos, všimli jste si, jak děsně nesouměrné má rysy v obličeji? Obzvlášť to vyniklo na konci, kdy hrál „někoho, kdo rozhodně není blázen“. A ještě jedna poznámka. U britského Poirota v podstatě můžete pachatele jen tipovat, důkazy tahá tučňák Suchet až na konci z klobouku, ale tady to bylo fakt lehké uhodnout i zdůvodnit. A to je možná dobře, přesto čtvrtou hvězdu nedám. Ne a ne.

Insomnie (2002)

Trochu slabší, než se zdálo z komentářů, ale pořád nadprůměr. Pacino je fajn, i když si myslím, že by ta únava a stíhy šli zahrát ještě líp. Williams je správně slizký a přesvědčivý. Velkým plusem je skvělý závěr a scéna s kládami, u které jsem se dusil. Scénář má místy slabiny (proč si Dormer nesehnal nějaké prášky na spaní nebo nepožádal hotelový personál o lepší zatemnění pokoje, v mlze pohozená vrahova zbraň, atp.). Nejlepší moment filmu pro mě bylo, když vcházela Ellie (Hilary Swank) do Byrdova domu a já věděl, že je zle. To přímo čišelo už z prvního záběru na vchod a poházené nářadí kolem (myslím, že tam byla i cirkulárka :)

Království (1994) (seriál)

Bezchybný seriál pro tak-trochu-uchylné diváky. Zprvu jen koukáte, jaký nelogický a nekonzistentní kolotoč se před vámi roztáčí, ale pak prozříte a příjmete. Nejlepší scény jsou ty porady. Kamera se ve stylu dogma třese a švenkuje hned sem a hned tam. No a perlička na závěr každého dílu: asi minutová rozprava Larse von Triera. Hrozně mi u toho připomíná některé politiky a pedagogy. Mluví a vy mu zobete z ruky, ale když se zamyslíte, zjistíte, že neřekl naprosto nic relevantního. Jinými slovy kecal o ničem. Ale vy si ten další díl stejně pustíte. V dobrém nebo ve zlém.

Nuda v Brně (2003)

Tohle nebude lehké. Nuda vybočuje z obvyklé české produkce => body pro ni. Nechápu ale, co má být vtipného na srandě, kterou si film (asi nechtěně) tropí z handicapovaných. Nevím, mně to prostě celé připadalo dost trapné a na to, že to má být komedie, jsem se nezasmál snad ani jednou. Spíš mě mrazilo. Suma sumárum za 2 a ta třetí je za jakous takous atmosféru a chuť natočit něco neobvyklého.****Druhé shlédnutí 2017 zanechalo mnohem lepší dojem. Jsem starší, ztratil jsem určité romantické klapky na očích, které se týkaly hlavně žen a přístupu k nim, a asi proto si film mnohem lépe vychutnal. Bylo to příjemné. Scénář je dokonalý, herci dokonalí, obrazově je to skvělé a celé je to tak příjemně-nepříjemně ze života, že si člověk k filmu musí utvořit názor. Někteří jej nenávidí a chápu je. Nuda však chladným člověka nezanechá.