Den dobytí Bastily (2016)

Sympatická pařížská akčňárna se zarputilým Idrisem v roli CIA badasse, který svým neposloucháním rozkazů & obcházením předpisů & střílením lidí všechno vyřeší. Skoro jako by jeden z (těch lepších) scénářů spadl z Bessonova stolu. Půjčuje si to od každého trochu, ale rejža James Watkins, který zabodoval už s Jezerem smrti to vždycky nějak vybere do žánrově líbivé uličky. No a ponaučení na závěr? Třeba to i přesvědčí americké čórky neokrádat evropské turisty.

12 hrdinů (2018)

Thor a generál Zod na koních proti Talibancům. Formálně dobře natočené, ale chybí tomu přesah. Lidsky rozměr. Fuglsig ve své prvotině nenabízí nic extra. Prostě jen glorifikace amerického způsobu válčení (naházíme tam bomby). Akční scény koně vs tanky jsou ale povedené a řádně syrové. Škoda jen, že se nevěnuje více uzbeckému generálovi.

Top Gear 2010 (2002) (pořad)

Výborné nápady, cynický humor a skvělé hlášky. Tahle banda dokáže vždycky zvednout náladu a navíc mají podobný vkus na auta jako já. S chutí dělaný pořad.

See - Čerstvá krev (2019) (epizoda)

Baba Voss jako Daredevil na steroidech. Scéna s polykáním meče je zatím top!

Západní vítr (2010)

Čínský moderní western s luxusní honičkou náklaďáku s Jeepem & koníky. Gao používá "příběh" jako berličku pro stylové akční scény, které často vyskakují z kolejí reality. Profily postav jsou strohé, motivace účelové. Hlavní devízou je neokoukaná krajina západní Číny poblíž pouště Gobi. Ten kabát je neprůstřelný! Říkala mi to babička.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Skvělá adaptace, dostatečně věrná, aby byli spokojení fandové knihy, dostatečně jiná aby seděla na konec filmu od Kubricka. McGregor je výborný Danny, ale co předvádí sexy Rebecca Ferguson jako klobouková Rose je bomba. Mnohem lepší než v knize. Finále v hotelu, logicky jiné než v předloze je hravou variací na původní Osvícení s koncem, který uzavře kruh. Protože Ka.

Králíček Jojo (2019)

Skvělí herci v šílené komedii o nacistické ideologii. Sepsal, režíroval a Hitlera hrál novozélanďan. Dětský pohled na válku z netradiční strany se povedlo natočit nevtíravě a hlavně stylově. Zahajluj mi!

Na nože (2019)

Luxusní moderní detektivka hrající si s žánrovými pravidly. Johnson je pan vypravěč, ani na chvíli divák neztratí nit. Napětí se dá krájet téměř celý film. Herecky jde o neskutečný koncert. Craigův vyšetřovatel nechá zapomenout na Bonda během chvilky a Ana de Armas na svých bedrech nese srdce celého příběhu. Ten film je jako kobliha s dírou, ve které je další kobliha... s dírou... kterou vyplňuje skvělá pointa.

Drahokam (2019)

Až nepříjemné ke sledování. Spirála sebedestrukce (s těmi nejlepšími úmysly samozřejmě) s famózním Sanderem v hlavní roli. Neuvěřitelný tlak zlého a hlučného světa, který se přelévá z "hrdiny" i na diváka s neskutečnou intenzitou. Lži, podvodné kšefty, basket, sázky, nevěra i pohrdání a celý svět spiknutý proti jednomu člověku, který si to zaslouží jako nikdo jiný (a přesto mu v závěru budete držet pěsti). Moralita o hazardu a něco navíc. Zrcadlo moderní doby.

Umbrella Academy - Série 1 (2019) (série)

Od předlohy se to sice často odklání, ale rozhodně ne k horšímu. Hlavní motivy zůstaly, ale jsou rozvedeny stravitelněji pro dnešního diváka. Komiksová divnost tak vyskakuje v několika lahůdkových scénách jako je Hazel a Cha-cha v protetickém centru, nebo při Seancově konverzaci s Bohem. Konec je taktéž luxusní, na druhou řadu jsem zvědav i na to jak se poperou s komiksem v řadě třetí. Nápadité rozvedení konceptu z pera zpěváka My Chemical Romance. Originalitě se meze nekladou.