John Wayne Gacy: A Monster in Disguise (1999) (TV film)

Obdobie dospievania, formuje osobnosť každého z nás. John Wayne Gacy je sériovým vrahom, ktorý zavraždil niekoľko mladých mužov, homosexuálov, s ktorými mal predtým pomer. On sám však tvrdil, že homosexuálom nie je, pričom proti ich spôsobu života, nemal žiadne výhrady. Najbližší ho vykresľujú ako rodinne založeného, v práci zas za nesmierne ambiciózneho. Odpovede na najdôležitejšie otázky, dáva v tomto dokumente nie len on sám, ale aj jeho sestra Karen, ktorá mu zostala oporou do posledných okamihov jeho života. Dobrý dokument. Ten Gacy nedostáva až toľko priestoru, ako by si jeden prial, no názov je myslený v zmysle "O KOM" sa diskutuje, a nie že samotná osoba diskutuje. Každopádne, nové sa nemáte čo dozvedieť, všetko už bolo v prípade tejto osoby povedané, až teda na menej známy, veľmi kontroverzný dokument "The Clown and the Candyman", ktorý v niektorých tvrdeniach Gacymu, ktoré zaznejú aj v tomto dokumente, dáva hádam aj za pravdu.

Unlicensed Cemetery: The John Wayne Gacy Murders (2002)

John Wayne Gacy bol odsúdený za brutálne vraždy 33 mladých mužov, no mnohí sú do dnešného dňa presvedčení, že celkový počet mŕtvych by mohol byť oveľa vyšší. Jeho dom, bol totiž doslova a do písmena pohrebiskom, pričom nie je celkom zrejmé, koľko pozostatkov obetí sa vlastne podarilo objaviť. Krátky, dobrý dokument, pričom v záverečnej tretine sa divák dočká niekoľkých autentických záberov z prehľadávania priestorov pod barákom Gacyho. Čo sa týka samotnej polemiky ohľadom počtu obetí. Dokument vznikol v roku 2002, čo je už 22 rokov, pričom počet zavraždených by na jednej stránke mohol byť vyšší, no skôr z dôvodu nepreskúmaného územia na pozemku matky, kde by sa údajne mali nachádzať ďalšie telá. Na druhú stranu musím povedať, že od kedy som videl dokument "The Clown and the Candyman", ktorý je v prípade Gacyho osoby doslova a do písmena najkontroverznejší, tak už mi nič nepríde ani biele, ani čierne a je ťažko povedať, či vôbec spáchal toľko vrážd, ako sa mu kladie za vinu. Skutočne odporúčam, koho téma zaujíma, padne na riť.

Evil Among Us: Ted Bundy (2022) (TV film)

Pre blízke okolie bol Ted Bundy študentom práva, priateľom ochotným kedykoľvek podať pomocnú ruku, či láskavým členom rodiny, ktorý chodil pravidelne do kostola. Ted mal ale aj opačnú stránku tváre, kedy v záchvatoch zúrivosti dokázal pripraviť o život tridsať mladých žien. Ako sám vždy tvrdil. Nikdy žiadnu zo svojich obetí nenútil nasadnúť do svojho auta. Bol totiž nesmierne charizmatickou osobou, pri ktorej nikto nepredpokladal, že by mohla byť krutým, sériovým vrahom. Dokument polemizuje nad tým, či práve tieto dôvody nemohli byť príčinou, prečo Bundymu tak dlho prechádzali jeho zločiny, respektíve, či si jeho okolie len nevšimlo náznaky, ktoré jasne naznačovali, že sa navždy zapíše do negatívnej histórie najzávažnejších zločinov. V prvom rade musím povedať, že som dokument sledoval online zadarmo cez "Dailymotion" a musím všetkých čo sa na toto odhodlajú upozorniť, že si treba zabezpečiť nejaké tie lepšie pirule na nervy, lebo ak Vám vadia reklamy na "YouTube" a máte pocit, že ich tam je veľa, tak nemáte ani potuchy, čo Vás čaká na tejto stránke. Ten počet vyskakujúcich reklám je doslova šialený, pričom som sám na seba extrémne hrdý, že som nerozjebal počítač od nervov. Dokument ako taký, je akousi sondou do mysle Bundyho, ku ktorého činom sa opätovne vyjadrujú rôzne osoby s rôznym postavením v spoločnosti. Je to prakticky prierez jeho zločinmi, akurát že v tomto prípade sa skôr rozoberá to, akým spôsobom dokázal ovplyvniť svoje budúce obete, aby ich dostal tam, kam chcel. Čiže dalo by sa povedať, že je zámerom tvorcov bolo zamerať sa skôr na psychologickú analýzu, než samotné zločiny z pohľadu aktu.

Ted Bundy: Serial Monster (2018) (seriál)

V rozmedzí rokov 1974 až 1978, prišlo rukami sériového vraha Teda Bundyho, o život 30 mladých žien. Táto mini séria o štyroch epizódach, chronologickým spôsobom popisuje všetky podstatné udalosti z obdobia jeho vyčíňania. A teda od prvej vraždy, až po jeho popravu vo Floridskej väznici. V zručných rukách nezávislých tvorcov, sú dokumenty tohto druhu vo veľa prípadoch ďaleko lepšie, ako od Netflixu či takého ID. Pravdou ale je, že o Ted Bundym, sa už toho príliš veľa nedozviete, nakoľko táto téma už zrejme dávno vyčerpala studnicu informácií. Tento dokument je taká, polovične odrobená robota, kedy nejakú tú spoveď ušlej obete, psychológa, detektívov a podobne, dopĺňajú inscenačné scény s tými dobovými, autentickými, ktorých zas tak veľa nie je a už vôbec sa netýkajú detailov samotných prípadov. Plusom sú krátke zvukové záznamy z vypočúvania Bundyho či určitých osôb, no toho sme už boli svedkami v iných počinoch tohto druhu. Priemer, možno ľahší nad-priemer, no i napriek tomu, že sú lepšie dokumenty o tomto trubirohovi, tú štvrtú vzhľadom na štruktúru spracovania nakoniec prihodím.

Romulus a Remus: První král (2019)

V zúfalej situácii človek podniká zúfalé kroky a potom to dopadne asi tak, ako keď prídete hladný do Kauflandu. Ono nie, že by šlo o vyslovenú tragédiu, no človeka by počas sledovania tohto snímku ani len nenapadlo, že je to o dvoch bratoch, ktorí založili Rím, ale keď už som hrubo nevzdelaný, alebo extrémne lenivý, tak idem aspoň na tú podradnú Wikipédiu plnú sračiek a prečítam si skrátenú verziu o tejto legende, lebo čuduj sa svete, aj tam sa sem tam dočítate praUdu. Toto je za mňa podobne “znásilnený” príbeh, ako ten o Noemovej Arche s “Gladiátorom” a poviem to narovinu, nemám rád tieto vyfabulované, poupravované príbehy, ktorými chce jeden neviem čo dokázať. No a fakt by ma zaujímalo, v ktorom útulku skončila tá vlčica, alebo teda, kto ju dal utratiť, lebo tá dostala v tomto spracovaní asi taký priestor, ako zdravá strava v mojom jedálničku. Základom prezentácie legiend, je striktnosť v dodržiavaní PRÍBEHU, pričom keď sa od neho odbočí a ešte má aj takúto kvalitu prevedenia v kombinácii s hereckým osadenstvom na úrovni amatérskeho divadla v Seredi, tak to potom presne takto dopadá.

Otto Scorzeny - Slavný podvratný živel (2011)

Potom, ako som vzhliadol dokument "Nejnebezpečnější muž Evropy", som cez "podobné" natrafil na tento počin, no a musím skonštatovať, že je po informatívnej stránke prakticky totožný. Akurát, že tento natočili Rusi v 2011, tamten z roku 2020, zas Španieli, ktorí si prakticky serú do hniezda, nakoľko reálne ukrývali a následne dali azyl jednému z najväčších nacistov. Je jedno, ktorý si pustíte, no mne sa ten španielsky páčil o čosik viac.

Nejnebezpečnější muž Evropy: Otto Skorzeny ve Španělsku (2020)

Fantastický dokument, ktorý má ďaleko väčšiu výpovednú hodnotu v informáciách, ktoré sú prezentované "medzi riadkami", ako o tomto samotnom hrdlorezovi. Nuž, západ si išiel svoje v (NE)dávnej minulosti, pričom tejto schémy sa drží dodnes. Je priam neuveriteľné, ako sa v niektorých dokumentoch hovorí všetko tak nejak narovinu, bez servítky, pričom podaktorým idiotom, by ani toto nestačilo. Za mňa jasný "jackpot", výbornému, striktne informatívne postavenému dokumentu, ktorý sa netočí okolo žiadnych omáčiek, no práve naopak, je vo svojom zámere, informovať vecne a jasne, absolútne trefný. V závere budem len citovať: "Každý vojak musí vojnu buď predlžovať, alebo ju dokončiť". Dnes takáto myšlienka v spojitosti s Ukrajinou a nacistickou ideológiou, je viac ako veľavravná. Netreba totiž zabúdať, že pri zrode NATO, stáli aj podaktorí nacisti. Normálne žasnem, že toto odvysielala RTVS-ka.

Tři mušketýři: Milady (2023)

Už prvotina nebola nijak prevratná, a toto je na rovnakej vlne kvality nesúce sa pokračovanie “o ničom”. Keby nevidím, nič sa nestane. Po kuknutí, nijak extra nebanujem.

Válka policajtů (2024)

Podaktorí užívatelia, by mali prestať fetovať. Že sa niekomu páči film, no šak dobre, veď proti chuti žiadny dišputát. Ale písať o uveriteľnej prezentácii reality v tamtej dobe pri jednom z najväčších fabulátorov, ktorý píše scenáre (knihy) na zákazku, ako v prípade "Svine" pred voľbami, tak to už je fakt na veľmi silné pirule. Arpád Soltész je ten posledný, ktorého možno vnímať ako objektívneho spisovateľa. Čo sa filmu ako takého týka, je rozhodne menej záživný, ako tá "Sviňa", no stále má po režijnej stránke dostatočnú kvalitu, aby nesklamal. Pre diváka to bude tématicky pútavé, i keď miestami sa vzhľadom na prejebanú stopáž, nevyhne nudným pasážam. Popisujú sa však udalosti v časoch, kedy bol "Krstný otec" a "premiér SR", jedna a tá istá osoba. Liberáli budú nadšení, ostatní snáď budú používať rozum a zostanú kritickí, lebo keď novinár píše scenár, je to vždy z pohľadu samotnej story, minimálne "fifty - fifty".

Abigail (2024)

Na podobných dejových základoch vyskladané, ako "Ready or Not", na ktorom sa títo tvorcovia taktiež podieľali, no ten bol z pohľadu zábavy predsa len o level, možno aj dva vyššie. Čo sa týka hororových prvkov, tak tie spĺňajú všetko, čo sa od subžánru tohto druhu očakáva, a teda potoky krvi a gore, ktoré je spracované viac ako slušne. Medzi tri-4.