Pravda vs. Alex Jones (2024)

Alex Jones je proste regulárny retard, z ktorého sa miestami človeku prevracia žalúdok. My máme na Slovensku podobné, narcistické postavičky s poruchami osobnosti, ako napríklad dementa a psychopata v jednej osobe, Matoviča (ktorého volilo 8% ďalších retardov! To je proste neuveriteľné), či Blahu, ktorý svoje tvrdenia síce opiera o informácie z odbornej literatúry, no jeho osobnosť je tak či onak napáchnutá niečím, čo možno taktiež považovať za choré. Čo sa týka dokumentu ako takého, je to proste ostuda a plnohodnotná ukážka toho, keď sa niekto nakomplet vymkne kontrole, pričom slobodu slova či demokraciu si vysvetľuje tak, že si proste môže robiť čo len chce. Je to smutný no absolútne zaslúžený "pád" tohto dementa, i keď verte či nie, nie všetky dokumenty, za ktorými Jones stojí, alebo stál, sú opovrhovania hodné, ako tento jeho extrémne amorálny HOAX. Za pozornosť stojí najmä: "TerrorStorm", ktorý sa venuje téme vojnových zločinov, "Fall Of The Republic" v ktorom poukazuje na silu korporácií v politike, či "Owned & Operated", ktorý umnou formou prezentuje kritiku konzumného sveta.

Moc policie (2024) odpad!

Mňa v zásade nijak neruší, že si Netflix permanentne potrebuje obtierať papuľu o ozbrojené zložky. Veď je tým známy od počiatku svojho fungovania a to najmä v podobe rôznych "True crime" dokumentov s obrovskou popularitou, v ktorých poukazuje na chyby v zákone či postupy pri vyšetrovaní závažných zločinov. Problémom je, že toto je zas a znova extrémne tendenčná záležitosť, ktorá bez názoru opačnej strany, stráca akúkoľvek váhu v podobe neutrality. Za všetko hovorí najmä citát, ktorý NEpovedal francúzsky filozof Françoisa-Marie Aroueta, ako sa mnohí domnievajú, ale Evelyn Beatrice Hallová, ktorá týmito slovami sumarizovala Voltairovu vieru v slobodu prejavu, pričom tých čo nevedia, ale chcú vedieť, znel: „Nesúhlasím s tým, čo hovoríš, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť tvoje právo povedať to.“ Každopádne, toto je presne problém dnešnej doby, kde iný s iným názorom je pre druhého hneď rasista či fašista, pričom ho týmito prívlastkami častujú najmä tí najsprostejší, čo nepoznajú históriu, nemajú vedomosti, ktorí nechápu podstatu, no silou mocou sa potrebujú prejaviť, aby dali celému svetu najavo, pozri aký som jebnutý (Litsarch). Za pozornosť k pointe, prečo má niekto stále potrebu hovoriť a živiť túto tému medzi ľuďmi, stojí najmä rozhovor s takým Morganom Freemanom TU, či Denzelom Washington a ďalšími osobami tmavej pleti TU. Na záver len dodám, že pokiaľ budem chcieť vidieť dokument o histórii rasizmu, ktorý bol skutočne úzko spiaty s ozbrojenými zložkami, pustím si francúzsky dokument: "Ku Klux Klan, une Histoire Américaine", alebo ešte lepšie, priamo z americkej dielne, aby bolo všetkým jasné kde sú korene a odkiaľ pochádza: "The Ku Klux Klan: A Secret History". Netflix pomaly ale isto stráca veškerú kredibilitu, pričom sa z neho pomaly ale isto stáva aktivistická platforma, ktorá odstupom času začína ukazovať svoju pravú tvár. Tak pekne plaťte hlupáci ;)

U vraha v kuchyni (2024) (seriál)

Klasická “pásovka” od Netflixu. Materiálu tak na 20 minút, ponaťahované na 3 epizódy. Každopádne, čakal som to vzhľadom na tunajšie hodnotenie ďaleko, ďaleko horšie, no jedným dychom musím dodať, že jediné čo ma skutočne pobavilo, je komentár užívateľa “Skeksis”. Tak díky ..

Titanic - návrat k mizejícímu legendárnímu vraku (2020) (TV film)

Bez ohľadu nato, že sa v dokumentoch o tejto téme, poväčšina informácii opakuje a divákovi je ponúknuté len minimum nového (tu naopak áno) - moju osobu asi "nikdy" neomrzí.

Americká konspirace: Vražedná chobotnice (2024) (seriál)

larelay: "moje hodnotenie neznamena, ze verim obsahu, pripadne konspiraciam". No ešte to tak. Čo by si ostatní pomysleli ;) Existuje také krátke, no veľavravné, slovenské príslovie, a to: "bez vetra, sa ani lístok nepohne". Kým podaktorí zatvárajú oči pred všetkým, respektíve nedokážu akceptovať žiadnu inú teóriu či predpoklad, "prečo sa čo stalo", Ja osobne mám myseľ otvorenú, pričom pripustiť možnosti, byť skeptický, neznamená byť konšpirátorom (!!), ale práve naopak, že ste obozretný, že máte záujem o podstatu, hĺbku, detail, že ste ochotný kontrolovať či spochybniť to, čo si kontrolu či spochybnenie jednoznačne zaslúži. To je ako v prípade Covidu a nákupu vakcín tou fľandrou z Bruselu, čo všetko dohadzovala cez WhatsApp, Ukrajine a denacifikácii, ktorá vôbec nie je fašistická, či rôzne vraždy (napr. Janka a Martinky), po ktorých sa udiali (požadované, očakávané, vynútené) zmeny so záujmom opačnej strany, politickej garnitúry, ktoré "vôbec" nepripomínali prevrat, ako napríklad v podobe Majdanu v skorumpovanej Ukrajine. A mohol by som pokračovať v uvádzaní prípadov, no nemá to zmysel, a tak len dodám, že nikdy sa nič nedeje len tak, pre nič za nič. Mňa inak absolútne neprekvapuje, že (aj) v tomto prípade figuruje "nejaký" Bush. Celá henta rodina, je jeden absolútny hnoj, pričom stoja za takými zvrátenými rozhodnutiami, že polka jej členov, mala byť dávno v base za vojnové zločiny. A tak len na záver dodám, že to kľudne mohlo byť tak, ako sa to v dokumente popisuje, pričom vôbec nemusí ísť o konšpiračnú teóriu. Už sa na tomto svete stalo až príliš veľa vecí, ktoré sa odstupom času ukázali úplne inak, ako sa pôvodne prezentovali. Inak toto je skôr taký špionážny dokument, než nejaký kriminálny, ktorý by vyslovene vyšetroval pochybnú smrť "novinára". Medzi 3-štyri.

Vraždy: New York (2024) (seriál)

Absolútny súhlas s užívateľom "gonga". Pokiaľ ste len poslucháč, tak Vás to zaujme, lebo tie prípady mi zas tak nezaujímavé neprišli. Pokiaľ ste však pohlcovač "True Crime" dokumentov, ktorý si potrpí, toto vás v živote nemôže uspokojiť, lebo takáto forma spracovania je adekvátna akurát tak pre nejakého amatéra z "YouTube" kanálu. Z pohľadu dramaturgie ešte ako tak, no čo sa týka réžie a prezentácie autentického materiálu, je to fakt tragédia. Proste: "Podprůměrná přehlídka mluvících hlav".

Dating Death (2022) (seriál)

Rodney Alcala je nesmierne atraktívny, mladý muž, pričom je tak trochu zarážajúce, že sa zrovna takýto typ, potrebuje zviditeľňovať v jednej z televíznych zoznamiek, aby spoznal ideálnu partnerku k svojej osobe, keď sa navyše venuje foteniu krásnych žien. Lenže Alcala nie je tak celkom fotografom, ktorý hľadá novú modelku svetovej úrovne. Alcala je totiž sadistický, sériový vrah so sklonmi k pedofílii, o ktorom sa predpokladá, že by mohol mať na svedomí viac, ako 130 ľudských životov. Presne ten druh dokumentu, ktorý ma dostáva do vývrtky. Totálne obsahové minimum v podobe prezentácie autentického materiálu, neustále sa dookola opakujú tie isté fotky, osoby sa len striedajú v tliachaní, občas nejaká inscenačné scéna, no skrátka grc. V konkurencii kvalitných, ale aj vyslovene priemerných “True crime” dokumentov, je tento asi na takej vysokej úrovni, ako mentálna výbava Jara Naďa. Absolútne neodporúčam, nemám totiž prečo, nakoľko toto je z pohľadu dramaturgie či réžie, čistá ostuda, a to obzvlášť, keď sa jedná o tak “významnú”, negatívnu postavu z histórie kriminalistiky.

The Murder of Meredith (2022)

1. novembra 2007, je na univerzite v Talianskej Perugii, zavraždená 21 ročná Meredith Kercher. Zo samotného zločinu je obvinená spolubývajúca, americká študentka Amanda Knox. Toto je další z radu dokumentov, ktorý sa snaží rozlúštiť prípad, ktorý je do dnešného dňa zahalený rúškom tajomstva. Sú určite lepšie dokumenty ako je tento, ale ani tento nie je tak špatný, ako som sa pôvodne domnieval, pričom v rámci akceptovateľnej stopáže, solídne zrekapituluje tento inak zamotaný prípad. Sú tu autentické zábery, zvukové záznamy, výpovede podozrivých, či tých čo sa na vyšetrovaní prípadu podieľali. Ja osobne sa teda sťažovať nemôžem. To hodnotenie tunáko mi príde dosť podhodnotené, aj keď je treba uznať, že sa o nejaké extra režijne spracovanie, ktoré by sa snažilo diváka zasiahnuť po emocionálnej stránke, určite nejedná. Medzi 3-štyri.

Married to a Psychopath (2022) (seriál)

Milý, prívetivý, ochotný kedykoľvek pomôcť. Presne tak bol Malcolm Webster vychovaný svojimi rodičmi. Lenže Malcolm má aj druhú stránku tvare, ktorá sa v určitých fázach jeho života prejavuje sklonmi k pyromanstvu. A nie len to … Taký “ID” formát. Výpovede ľudí, inscenačné scény, minimum autenticity. Taká slabšia rozmotávačka inak zaujímavého krimi príbehu o psychopatovi, ktorý vedel solídne predstierať a klamať. Po režijnej stránke, priemer na hrane. Nič extra.

Co má Jennifer na svědomí (2024)

Toto rozhodne nebude baviť každého. Toto bude baviť iba toho, kto miluje verbálne konfrontácie a chce byť svedkom dialógu medzi naivným zločincom a skúseným vyšetrovateľom, ktorý priam dokonalým spôsobom, pomaly ale isto, rozkrája príbeh tak, aby vyšla pravda najavo. Za mňa osobne je to pútavá podívaná, všetci ostatní pri tom môžu smelo robiť "sviečkovú".