• Romantický

Užívej si, co to jde (2009)

Výborný snímek navozující bezstarostnou náladu a lehkou hlavu, film, u kterého si skvěle odpočinete a zároveň se dobře pobavíte, aniž byste museli být v neustálem střehu čekajíce na intelektuální vtipy, v horší variantě konzumovat vtipy přiblblé. Tento snímek má milou pointu, úsměvný děj a své vlastní kouzlo. A také charismatického Larryho Davida.

127 hodin (2010)

Všechny snímky, které vycházejí ze skutečných životních peripetií, bývají silné. Z tohoto filmu je ovšem příjemně cítít, že se nesnaží být prvoplánovým "dojákem" s dobrodružnou zápletkou, ale působí spíše fascinujícím a oslavným dojmem. Dá se říct, že daleko působivější by mohlo být udělat z hlavního hrdiny větší hysterku, ale proč? Třeba že jí nebyl, a třeba že takhle působí autenticky, vyrovnaně a jako člověk, který to opravdu mohl zažít. Takhle to zkrátka má vypadat.

Sociální síť (2010)

Zajímavý snímek přiblížující ve svém námětu fenomén dnešní doby, který je rozhodně skvěle zpracovaný, ovšem láká tak trochu na víc, než nabízí. Není dost životopisný na to, aby se mu dalo říkat životopisný, a už vůbec není dost dramatický na to, aby se mu dalo říkat drama. Přestože se jedná veskrze o velmi kvalitní film, který bezvýhradně stojí za shlédnutí, nelze mu upřít jedno malé, ale podstatné mínus. Nedokáže působit na city, šokovat, rozesmívat, rozbrečet, vtáhnout do děje. Určitě si najde nesčetně mnoho spokojených fanoušků...ale nadšených? Nejspíš poskvrnu.

Na křídlech vážky (2002)

Mysteriózní... tak právě toto slovo poměrně přesně vystihuje první polovinu filmu, která si obstojně pohrává s né úplně neobvyklým psychologickým námětem, který si ovšem zachovává značně poutavý a svěží charakter. Druhá polovina snímku má o mnoho rychlejší spád, je méně citová a zároveň funguje tak trochu jako blafovací vodítko k závěrečné pointě, která milovníky duchařin a mystery možná trošku zklame, ale zároveň je ta překvapivá scénáristická "blbost" vlastně úžasná.

Hačikó - příběh psa (2009)

Tak přesně nějak takhle si představuju rodinný film. Ačkoliv by se mohlo při zběžném seznámení s dějem zdát, že půjde o kýčovitě dojemný patos parazitující na roztomilosti němé zvířecí tváře, samotné zpracování dokazuje, že příjemné multigenerační drama o zvířecím miláčkovi jde udělat i s vkusem a grácií. A to na film tohoto žánru a ražení rozhodně není málo.

Gejša (2005)

Parádní filmový zážitek, kterému k dokonalosti nechybělo mnoho, ale přeci jenom chybělo. Ve snímku jsem postrádala nějakou výraznější dějovou vyhraněnost, zkrátka chybělo mi to místo, ke kterému by film více či méně okatě během svého průběhu směřoval.Chvilku to vypadalo, že se bude řešit "to", zanedlouho se zdálo, že spíše "ono". Nenastal žádný zvláštní přerod či zlom, zkrátka jsme jen byli diváky Sayuriina života ode dne A až do dne B, což trošku bránilo volným asociacím mysli sledujících... Ale všechno, co se stalo mezi těmito dny, bylo působivé, půvabné, šokující, neotřelé a zábavné. Ať už to dopadlo, tak jak jsme čekali, nebo ne.

Na sever (2009)

Byla to v podstatě taková trošičku komorní záležitost - jak v kině, tak i na plátně. Celkové vyznění snímku je takové, že se tam toho moc neřeklo, a během poměrně krátké stopáže ani neodehrálo. Ovšem nenechte se mást zdánlivě negativní sumarizací! "Nord" je velmi příjemný a úsměvně laděný snímek, s absolutně brilantními epizodními příběhy a krásně úsměvným nádechem. Zkrátka disponuje poměrně neotřelým humorem, který neocení každý. Ale ten, kdo jej ocení, odejde s hřejivým uspokojením.

Tajemná řeka (2003)

Není to pro mě úplně typická "Clintovina". Řekla bych, že v případě tohoto snímku nestojí jeho síla v žádném velkém činu, sdělení či zobrazení, ale spíš v tom, jaký pocit si odnesete a uchováte. Hlavní pointa není v tom, co se ve filmu děje. Podstatné je, jak důležité je vnímat a cítit. To, že pravdu lze uchopit více způsoby a spravedlonst je relativní. Nic co se stalo už nejde smazat a člověk který křičí o pomoc, nemusí být slyšet. Díky právě takovýmto i jiným odkazům Tajemná řeka rozhodně stojí za shlédnutí, i přes stopáž, při které brní zadek :)

Etiketa (2004) (seriál)

Po pravidelných a opakovaných projekcích jednotlivých epizod v rámci výuky základů společenských věd, se na pořad Etiketa stávám takřka odborníkem. :) Ale upřímně, ve vší vážnosti se tento seriál řadí mezi ty skutečně velmi přínosné, protože téměř každý občas tápe, kdy a komu podat ruku. A právě toto seriózní a ve všech směrech striktně vzdělávací téma povznáší především Ladislav Špaček, následován plejádou etiketních pomocníků, svým charizmatem na populárně-naučný sitcom, který ve své stručnosti, vtipu a nadhledu zkrátka nenudí.

Gran Torino (2008)

Clinte Eastwoode, jste filmový mág! Krásný snímek, který se nesnaží vytřískat pointu z náhlého zlidštění starého bručouna, nýbrž postupně provází po nejskrytějších zákoutích rozervané duše muže, který viděl a zažil víc, než by sám chtěl. Film taktéž předkládá něco málo z problematiky rasismu, kterou ovšem nečekaně nevztahuje na společnost, jak už to u takových filmů bývá typické, ale na jednotlivce, čímž se stává daleko poutavějším a intimnějším. Gran Torino zkrátka působí jako trsátko na lidské emoční struny, které natahuje a rozeznívá jednu po druhé, přičemž v závěru za pomyslné struny emocí doslova rve a předvádí dráždivě strhující koncert.