• Romantický

Ženy v pokušení (2010)

Celý snímek stojí na výkonu Elišky Balzerové, neboť, nebýt jí, spadal by film Ženy v pokušení do kategorie průměrnější než průměrné. V Čechách, dalo by se říci, neotřelá zápletka je pohřbena primitivním zpracováním, které už v polovině stopáže dává dost okatě najevo, jak že to nejspíše dopadne. Kromě již zmíněné Elišky Balzerové žádný z herců nepřekročil svůj stín a i hojně obsazovaný Macháček opět ničím nepřekvapil. Zkrátka koukatelný standard, který místy pobaví, na určitou dobu zabaví, ale - alespoň z mého hlediska - rozhodně nenadchne. Jakožto komedii tomu chybí větší rafinovanost a neotřelejší humor.

Kajínek (2010)

Tak ovšem pozor! Tady se zrodilo něco, na české poměry, skutečně nečekaného. Ačkoliv jméno Jákl nepřináší na první pohled nijak velký příslib kvalitního filmového zážitku, jsem ráda, že jsem se dočkala příjemného překvapení. Zpracování působí "světověji" než podobné české pokusy o akční film a lehce předimenzovaná zápletka je snadno stravitelná v souvislosti s alespoň několika málo reálnými fakty. Lavroněnko ukázal kouzlo svého charizmatu a i (obyčejně) špatní herci a NEherci ve vedlejších rolích předvedli velmi solidní výkony. Pokud by snímek nepřekypoval tolika zažitými thrillero-akčními klišé a zároveň nabídl lepší soundtrack, uvažovala bych o páté hvězdičce.

Dokonalý trik (2006)

Po dlouhé době opět něco, co mě posadilo na zadek a na celé dlouhé dvě hodiny naprosto ovládalo veškeré moje myšlení a vnímání. Naprosto mě to zparalyzovalo. Děj filmu v závěrečných minutách graduje takovým způsobem, že jsem skoro nedýchala a nechala se strhnout rafinovaností filmové zápletky. Dokonalý trik je zkrátka geniální ve všech směrech!

Krysař (2003)

Originalita se cení, to každopádně, ovšem Krysař je daleko za hranicemi šílenství. Klasická předloha není jen zmodernizována, ale celkově tak nějak překopána. Nesmyslné postavy, pošramocený děj. Snaha o umělecký posun tvrdě naráží na původní předlohu, skloubit současné s historickým se nepodařilo a jeden špatný herecký výkon střídá další ještě horší. Kamera působí amatérský, což bohužel nevyznívá příjemně autenticky, nýbrž odpudivě a celý sedmdesátiminutový film lze označit jako jeden velký a ošklivý videoklip, který místy vyznívá jako záznam divadelního představení.

Svět podle Lelanda (2003)

Na jednu stranu strašně nenápadný snímek, který v sobě ovšem skrývá obrovské množství kvalitního potenciálu. Sympatický je hlavně svým přístupem, kdy se nesnaží vnutit divákovi jednostranný konzumní pohled na věc, ale ponechává spoustu prostoru pro filozofická zamyšlení a vlastní uvědomování. Tvůrcům se rovněž mistrně povedlo dodržet klasickou krimi kompozici ve stylu "puzzle", kdy jednotlivé tvary dávají jasný obraz až po spojení všech dohromady, a jejích postupné skládání a odhalování podněcuje divákovu zvědavost a představivost. Toto v kombinaci s velmi slušným dramatickým vyzněním tvoří funkční základ, který se opírá o skvělého, tady opravdu skvělého Ryana Goslinga. Do geniality tomu něco málo chybělo, ale rozhodně to byl příjemný filmový zážitek.

Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty (2010)

Snímek jako takový, sám o sobě, rozhodně není nijakou pohromou. Jediný, poměrně závažný problém je v tom, že jeho zaměření na věkovou kategorii je dost nejasné. Jakožto komediální film pro dospělého člověka působí velmi rozpačitě, neboť stručně řečeno - děj je stupidní, infantilní a ani občasné vtipné hlášky to nezachrání. Na straně druhé, vezmete-li (vzala jsem...) do kina děcko, film si taktéž moc neužije, protože pro hlubší filmový zážitek je potřeba porozumět společesnkým satirám, metaforám a pointovým odkazům, přičemž humor je zde pojednán velmi nadneseně a jakoby cílený spíše pro odrostlejší publikum. Zkrátka - nemastné, neslané.. Kompromis, který zkousnou všichni, ale nenadchne. A mimochodem: český dabing je fajn.

Smrt panen (1999)

Škoda, asi mi chybí šestý smysl nebo nevím co, možná jsem krutá realistka, ale tenhle snímek jsem si zkrátka užít nedokázala. Děj se tak neskutečně vleče, v podstatě se vůbec nic neděje a pokaždé, když jsem se těšila na nějaké pořádné mystery psycho překvápko, nabídla mi kamera poetický výhled z okna a unylou hudbu. Přes (dle očekávaní) slibný začátek se nanicovatý děj doplazil až do stádia, kdy filmová bublina praskla, a v ní - nic, duto, prázdno. Dokážu si představit plno lidí, které právě toto osloví, ale mezi ně já nepatřím. S dobrotivou objektivitou - slabé 3*.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Neskutečný, brečela jsem už v 23. minutě. Jsem možná kapku citlivka, ale dětská naivita a bezprostřednost v kombinaci s nacistickým vlastenectvím a genocidou, je hodně silný kafe. Tenhle příběh má neskutečnou sílu a podpořen skvělými hereckými výkony, drtí divákovo srdíčko, které bylo v úvodních minutách filmu hlazeno, hýčkáno a mazleno vizuální krásou s jemným hudebním podkresem. Do filmu byla vložena neskutečná porce emocí, která celý snímek polidšťuje a poukazuje na iracionalitu genocidního chování, aniž by se omezil na pouhé sdělení, že nacisti jsou ku*vy.

Prostřeno! (2010) (pořad)

Já si nemůžu pomoct, ale přestože je to ve svojí podstatě neskutečně omezená maloměšťácká zábava, mě to vážně baví. Člověk, jakožto tvor společenský, chce být dobrým hostitelem, a v tom se odráží pointa celého pořadu, kdy každý vymýšlí pro své hosty křečovitě originální zábavu, hosté ji s rozpaky přijímají, pochlebují hostiteli, že to nebylo špatné, a ti odvážnější (a zábavnější) kritizují do očí i televizních kamer. Ačkoliv se i prostřené delikatesy promítají do hodnocení soutěžících, tento pořad není vlastně vůbec o vaření. Tento pořad ukazuje, jak by se na návštěvách lidé chovali, když by je nesvazovala slušnost, dobré vychování, ostych a etiketa. Zkrátka, když by nebylo nepsanou povinností chválit, usmívat se a sníst vše do posledního sousta.

Horší než smrt (2007)

Tak tomuto řikám herecký koncert. V podstatě se jednalo o zhruba devadesátiminutový "sitcom", ve kterém perlila jedna postava vedle druhé. Zkrátka, takhle to vypadá, když se sejdou správní lidé (filmoví tvůrci) a inteligentní nápad. Brilantní ukázka černého humoru, který byl tak "decentně" nechutný. Bezvadný hudební podkres nahrával komičnosti situací a podtrhoval komediální gradaci snímku. Tenhle film zkrátka zabaví.