A Creature Was Stirring (2023)

Tváril sa celý čas, že je monster/bodyhoror, ale jeho pravá tvár bola psychologický horor. Pointa zaujímavá, aj štýlovo na záver predaná, no zároveň vytvorila dosť jám v logike. Oceňujem najmä skvelé praktické masky príšery. Tie im vyšli. Hororu ale kazia dojem čudné až bizarné nápady. Už len to, že film je o dievčati, ktorej, keď sa prudko zvýši alebo klesne teplota zmení na dikobraza, hovorí sám za seba.

Beaten to Death (2022)

Musím povedať, že som čakal viac. Viac brutality, gore (tomu sa aj vyhli), adrenalínu, deja. Išlo v podstate o veľmi prázdny film, kde sa dokopy nič nestalo. Dej skoro žiadny, napätie nulové, v podstate väčšinu času hlavná postava len blúdi. Vo filme sa dajú oceniť dve slušne špinavé scény, ale to je na dobrý film málo.

Slimák (2006)

Tento film je čistá láska! Na zem spadne slizký mimozemšťan, ktorý napadne Grahama. Začne ho meniť a zároveň sa začne rozmnožovať, aby ovládol mestečko a potom... Výborné prepojenie vesmírneho hororu s bodyhororom s kopou gore scén, skvelých postáv, krvi, hlášok. Z filmu srší láska k starým hororom, neberie sa vážne a je to riadna jazda!

Špína z ulice (1987)

Tak toto bola iná bizarnosť. V podstate to nemalo žiadny dej, ani hlavu a pätu, no za to kopec čudesných postáv a hromadu gore/splatter úmrtí vytvorených pomocou praktických efektov.

Tecuo II: Body Hammer (1992)

V podstate išlo o voľne spravený remake pôvodného filmu len Šin'ja Cukamoto mal na to viac peňazí. Bolo to dejovejšie, šialenejšie, akčnejšie, dynamickejšie. Rovnocenne sa tu stretli tri žánre – bodyhoror, temné scifi a akčný film. Ku tomu industriálny dizajn, skvelá hudba a depresívna pachuť. Opäť skvelé dielo!

Záhadný tající muž (1977)

Astronaut sa po havárii prebudí v nemocnici, zistí, že jeho telo je zdeformované a ujde. Telo sa mu postupne rozpadá, tu musím pochváliť skvelé praktické gore masky a pomaly zabíja všetko, čo mu príde pod ruku. Dalo by sa povedať, že je to slasher prepojený s bodyhororom. Fajn oddychovka.

Huesera: Sběratelka kostí (2022)

Mladé mexické dievča čaká dieťa. Jedného večera zbadá oproti na balkóne ženu, ktorá hneď na to skočí. Takáto polámaná bytosť ju začne prenasledovať. Film spadá do modrenej vlny hororu, kedy je desivý prvok použitý ako metafora, tentokrát pre tehotenskú depresiu. V podstate je to 80% dráma o žene, ktorá sa ešte hľadá, chce zapadnúť do spoločnosti, ale cíti to opačne a ku tomu tehotná a nie je s tým zmieraná. 20% hororu prinesie creepy scény, hlavne finálna scéna s rituálom je skvelo nadizajnovaná. Komu sa páči tento súčasný trend, film ho rozhodne poteší.

La Chose derrière la porte (2023)

Prvá svetová vojna, Francúzsko. Adelin muž zomrel vo vojne, no jedného dňa sa jej zjaví a ukáže na knihu, vďaka ktorej sa môže vrátiť späť. Adele vykoná rituál a z pôdy sa začne rodiť jej manžel. Lenže sa vôbec nechová ako človek a ku tomu, nerodí sa len jedno telo, ale je ich celá hromada. Tento horor mal veľký potenciál. Dokonca si viem predstaviť, že na papieri vyzeral dobre. Pokúsil sa zmixovať monster horor s psychologickým presahom, no nevydarilo sa. Chýba mu odvaha, logika a pri scénach, kde trebalo niečo spraviť, zlyhal. Monštrá vyzerali super (praktické masky!), no vôbec nič nerobili, iba kráčali. Absolútne nepôsobili nebezpečne, čo veľmi narúšalo atmosféru. Komornosť, minimum postáv a dialógov, praktické masky, výborný motív, všetko hralo do karát maličkého hororu, no filmu by sa zišiel šikovnejší režisér. Avšak finálna scéna sa podarila. Hodnotenie: 5/10

The Puppetman (2023)

Nejde o čistokrvný slasher, ale je obohatený o mysterióznu a nadprirodzenú rovinu. Páčilo sa mi, že temnotu v pozadí vôbec neodhalili, nechali ju skrytú v tieni, v pozadí príbehu a ku sa nedala ani zastaviť, vďaka čomu malo dielo tajomnú atmosféru.   Filmu ale chýbalo rýchlejšie tempo, síce tých pár vrážd sa celkom vydarilo, no bolo ich málo, do filmu sa dostala vata a hlavne ma iritovala hlavná postava. Ale to je už pomaly „gýč“ slasheru.   The Puppetman je mysteriózny slasher, ktorý má slušnú atmosféru a tajomný nádych, no trpí na pomalé tempo a nedostatok hororu. Každopádne je to lepšia voľba ako netflix teenage slasher.

Den díkůvzdání (2023)

Americký tvorca prišiel s old school slasherom, ktorý dáva poctu špinavým béčkovým kúskom. Čiže na jednu stranu sme dostali šťavnaté vraždy s črevami, cirkulárkou i s trhaním hláv. Dokonca natočené pomocou praktických efektov, ktoré ma okamžite teleportovali do osemdesiatych rokov. Dokonca nám naservíroval jednu vyložene skvelú scénu s večerou, z ktorej by sa dali vyžmýkať gore hody, no pri nej padlo najhoršie rozhodnutie filmu a to, predčasne a hlavne nezmyselne ju ukončiť. Na druhú stranu bolo vo filme strašne veľa hlúpych a prázdnych postáv, to by až tak nevadilo, kebyže padajú ako hrušky, ale boli nezraniteľné, pre dej nepodstatné a tým pádom úplne zbytočné. Hodné až úplného vyškrtnutia zo scenára. Nerozumiem, prečo práve oni neprichádzajú o vnútornosti, ale náhodní ľudia na okraji príbehu, ktorí tam vôbec nemuseli byť. Hlavná postava bola tradične nezraniteľná a nedokázala si získať žiadne sympatie, čiže žiadne prekvapenie. Dielu sa musí uznať, že má napätie a drive, ale aj kopec nezmyselných a úplne náhodných scén, ktorých cieľom bolo, aby sa postavy, aj keď nelogicky, mohli zachrániť. Eli Roth dostal do kín slasherovú zábavu v štýle old school béčka, čo poteší fanúšikov žánru, no zároveň ju naplnil kopou zbytočných postáv. Občas ušla logika, inde zase fungovalo napätie a drive, ale v konečnom dôsledku nejde o nič prevratné a ani do topiek roka sa zrejme nezapíše.