• Krátkometrážní

Anonym (2011)

Emmerichův historický mýtus o nejslavnějším spisovateli na světě je opravdu zajímavým snímkem v jeho filmografii. Emmerich si dal oddych od komerčních titulů a zkusil film na vážné téma, což velmi kvituji. Atmosféra doby a výprava na jedničku a k tomu všemu naprosto brilantní Rhys Ifans! Se scénářem už je to ale horší, neboť je dle mého názoru zbytečně moc rozvleklý. Určitě zajímavý pohled na Shakespeara, i když pro mě je to spíš velká fikce, celkově tedy jen za 3 hvězdy.

Hobit (1966)

Bornova verze Hobita je velmi netradiční a hodně osobitá. Pokud přežijete slabší animaci z roku 1966, tak Vás možná i ta pohádka trochu pobaví. Docela milé a velké překvapení, že na první verzi Hobita spolupracovali lidé z Československa:)).

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Pátý díl Die Hard je opravdu (a bohužel) nejslabší snímek této série. Možná to bylo kvůli tomu, že John McClane byl "pouze" na dovolené!:o)) Nevinil bych jen režiséra Johna Moorea, ale hlavně scénáristu Woodse, který sérii posunul někam, kde jsme ji nechtěli vidět - SPOILER: špionážní pozadí. Hudba Beltramiho je sice dobrá, ale občas se mi zdálo, že se snaží zmixovat Mission Impossible s Bondem:)). Někoho alespoň mohou potěšit miniroličky slovenských herců (Luknár, Hindy) i neherců (Vrbovský)! Celkově se ale film jeví jen jako průměrná akční střílečka, což je to nejsmutnější, když se jedná o tak kultovní záležitost. Chceme vůbec šestku?:)

Jako za starejch časů (2012)

Stand Up Guys je taková specifická (hodně "old-school" gangsterská) variace na Red (2010). Trojka gangsterů (Pacino, Walken a Arkin) si své role opravdu užila. Film nepostrádá zajímavý námět, dobrý humor a slušnou dávku akce. Sice se jedná o jednoduchou gangsterku, ale snímek umí pobavit, takže za 4 "staré" hvězdy.

Hot Girl, Fast Car, Eating a Banana (2012)

Krátké, vtipné, hravé a krásná Grace k tomu...prostě odraz americké popkultury pro svět!:D I love America, pod 4 nemohu!:D

Let (2012)

(Katastrofické)-drama opravdu stojí za pozornost, i když na Oscarech vyhořelo! Začátek v letadle je naprosto perfektně natočen. A po dobrodružném úvodu přijde zajímavě popsaný život (ve velké krizi) hlavního představitele. Washington to herecky táhne (o tom žádná), pak dobrou vedlejší roličku má John Goodman a ostatní herecká esa zahrají svůj standart. Zemeckis dokázal, že s herci umí pracovat lépe než s animací:o)). Scénář je opravdu dobrý, i když ten konec až moc tlačil na Oscary. Alkoholismus je fakt svině...Silné drama, dobré 4 hvězdy.

Bez doteku (2013)

Netradiční téma, alternativní zpracování (velmi složitá filmová narace) a ještě ke všemu debut nejmladšího režiséra ve střední Evropě...na české poměry opravdu neobvyklé (plus ta práce s herci). Z herců exceluje Malý (ten se pro záporné role snad narodil) a velmi dobrý výkon podává i mladá Tereza Vítů, naopak Kryštof Hádek byl nějak mimo. Ještě bych pochválil hudbu Jana Stehlíka. Mám z toho pocity jak z Kellyho Apokalypsy (což je také dost nepochopený film).

Ve stínu (2012)

Ondříčkova detektivka zasazená do roku 1953 táhne hlavně perfektně vybudovanou atmosférou a hereckým výběrem. Kromě famózního Trojana tu ještě skvěle hrají: Koch (co taky čekat od evropské megahvězdy:o)), Norisová a Štěpnička, dobře jim taky sekundují Taclík, Švehlík a Myšička. Výprava, režie a i scénář na velmi slušné úrovni. Po delší době zase český film, který ve světě udělal dobré jméno, díky! U konce filmu jsem skoro nedýchal a závěrečné vyznění snímku se tam hodilo, né že ne! Pro mě určitě nejlepší český film za rok 2012.

Vrahouni (2010)

Velká slabota, tahle parodie na špiónské filmy se fakt moc nepovedla. Ani herci to nezachraňují a scénář se dá označit za jednu velkou blbost. Robert Luketic zase prokázal, že s kvalitou jeho filmů je to jako na houpačce! Raději bych doporučil: Zatím spolu, zatím živi (Knight and Day, 2010) nebo Tohle je válka! (This Means War, 2012). A pravdou je, že i snímek Mr. & Mrs. Smith je o dost kvalitnější! Ještě za 2 hvězdy, 45 %.

30 let v temnotě (2012)

Festival La Película (21. února 2013 - kino Světozor, Praha). Snímek 30 let v temnotě je dokument, který zobrazuje opravdu zajímavé období španělských dějin (1939-1969). Dokument stojí hlavně na silném příběhu člověka, jenž se musel ukrývat před světem, aby mohl žít...ale jaký to byl život? Film/dokument je kromě klasických rozhovorů s účastníky (a zde i s historiky či autory knihy) prezentován díky speciální animaci ve stylu "Valčík s Bašírem". Režisér Martín uchopil toto téma ze správného úhlu a animované sekvence ze života Manuela Cortése přidávají filmu na netradičnosti. O fenoménu španělských "krtků" si rád ještě něco zjistím...silné 4 hvězdy.