Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Tenhle Miyazaki patří k tomu slabšímu co jsem od mistra viděl, ale to neznamená, že by snad Ponyo nebyl dobrý, jen to dokazuje genialitu tvorby tohoto výjimečného japonského režiséra. Děj plyne dosti pomalu a nechá diváka, aby si užil jedinečnou pohádkovou atmosféru. Film přímo hýří nápady, roztomilými postavičkami a dokáže prozářit i dosti zakaboněný den. Tudíž znovu smekám před Miyazakim a jen doufám, že tohle nebude poslední mistrovo dílo.

Star Wars: Klonové války (2008)

Tak trochu jsem čekal, že si poprvé u výtvoru geniálního strýčka George opravdu nepříjemně nabiju nos. Nakonec bych to neviděl tak černě, ovšem člověk musí přijmout fakt, že se jedná jen o pilot chystaného seriálu. Mrzí mě ale jiná věc a tou je, že tvůrci se tak trochu vykašlali na nějakou návaznost děje a z Anakina je nejenom Jedi, ale zároveň už má na krku i vlastní, neskutečně otravnou Padawanku hýřící příšernými barvami a ještě horšími hláškami. Z budoucího Vadera byl nakonec Jedi i v původních kreslených Clone Wars, které mám hodně rád a tvůrčí tým tam tuhle "drobnost" výborně zakomponoval do děje, v novém CGI kabátku to ale nemůžu překousnout. I přes to se na seriál samotný celkem těším, přeci jenom mám slabost pro všechno, kde hlavní hrdiny provází Síla.

Dlouhá cesta (2004) (seriál)

Dva nerozluční kamarádi, pár motorek a jedno obrovské dobrudružství. Ewan McGregor a Charley Boorman původně plánovali jen menší společnou dovolenou, ale postupem času se jejich plány zvrtly do gigantických rozměrů a čtyři měsíce dlouhá štreka byla na světě. K sobě do party ještě přibrali kameramana, kerý jak se později ukázalo velice rád a často svou motorku demoloval a to pokaždé jiným, ale účinným způsobem. Během své cesty se tahle trojka zastaví v ČR i na Slovensku, ale ty opravdu krušné časy příjdou až později a o krkolomné momenty rozhodně není nouze. Když pánové dorazili do cíle bylo mi líto, že tahle výprava končí a stejné pocity museli mít i samotní protagonisté, protože si za tři roky dali repete a to v podobě cesty na černý kontinent. I tenhle "výlet" nezůstal bez přítomnosti kamer a vysílal se s příhodným názvem Long Way Down .

VALL-I (2008)

Pokaždé, když jde do kin nová pixarovka, mluví se o blížícím se nejlepším animáku historie atd. (Princezna Mononoke může být stále ve velkém klidu), nicméně pokrok většinou zůstává jen u stránky animační, která je ohromující a s každým dalším filmem pomyslnou příčku posouvá vzhůru, naopak na čem by ještě chtělo zapracovat je jeden poměrně důležitý aspekt a tím je děj. U VALL-Iho mám takový pocit, že dosti okatě recykluje věci na plátně už dávno viděné. Nemám teď na mysli to, že robůtek je zmenšená verze Čísla 5 a jeho družka EVE vypadá jako iPod s destrukčními choutkami a rozmetává všechno co ji příjde pod ruku v terminátorském stylu. Jako jednorázová rodinná podívaná to bezezbytku svůj účel plní a děti si jistě odnesou i nějaké to ponaučení, např.: Pokud se budeme vyhýbat zdravému pohybu budeme obézní, nebo také fakt, že robotí láska nikdy nerezaví.

The Meeting (2001)

Tenhle kraťas je důkazem, že i 6 minut může být pekelně dlouhá doba, protkaná silnou nudou. Co se týče obsazení, ČSFD zde mylně uvádí herce v hlavní roli, jmenuje se sice Kevin Smith, ovšem rozhodně se nejedná o kultovního nezávislého režiséra, nýbrž o tohoto již zesnulého herce, známého především jako Área, boha války ze seriálů Herkules a Xena. Pokud někomu zvědavost nedá, tak ke shlédnutí je tenhle krátký film třeba zde.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Obrovská škoda, potenciálu má tahle kadeřnická taškařice na rozdávání, ale sama není schopná ho dostatečně uplatnit. Především v misi hned zpočátku filmu je Sandler a jeho špiónský ultra macho styl k sežrání a o to víc pak zamrzí, že Zohan vymění hrátky s granáty a jinou zbrojí za nůžky, lak a šampon. Potom už se film jen uchyluje k předhánění v tom jakou větší zvrhlost divákovi naservírovat. Ovšem za těch několik skutečně geniálních vtipů co se čas od času vyloupnou, si to 3* zaslouží. Disco, disco, good, good.

Hellboy Animated: Blood and Iron (2007) (TV film)

Rozhodně lepší než Sword of Storms. Pronikavá na animák hodně hororová atmosféra, výborně zakomponované flashbacky a Hellboy jako vždy se správně suchou hláškou na jazyku. Dobrou zprávou je, že se dočkáme dalšího animovaného dílu s podtitulem The Phantom Claw.

An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder (2006)

Na famózní první díl to sice nemá, ale i tak je to další naprosto zasloužené pětihvězdí pro Smithovu brilantní mysl. Záchvaty smíchu se znovu dostavovaly v ohromných počtech a kultovní režisér většinou nelenil přihodit navrch hlášku, která má sílu díváka shodit ze židle. Jako obvykle pro Smithe není žádné téma tabu, žádná kritika dostatečně kritická a já jsem se cítil celé 4 hodiny jako prase v žitě ve společnosti prvotřídní režisérovy zábavy. Velice se těším na třetí díl Kevin Smith: Sold Out - A Threevening with Kevin Smith.

Občan pes (2004)

Tyhle podivně vyhlížející snímky si vždycky vyloženě užívám. Film, od kterého můžete čekat jakoukoliv šílenost či obludnost gigantických rozměrů a myslíte, že už jste na to po nějaké době sledování bezpečně připraveni, ale Občan pes stejně ještě přitlačí na pilu a vytasí se s něčím co by ani ten nejdivočejší sen neproměnil v realitu. Můj favorit je plyšový medvídek-závislý kuřák, nemá to chudák v životě jednoduché...

Láska podle předlohy (2007)

Velice příjemná podívaná, jen co je pravda. Taky mám Jane Austen v oblibě, takže chápu nadšení členů onoho knižního klubu a debaty rozebírající díla téhle výjimečné autorky jsem si celkem užíval. Mým favoritem se v téhle sečtělé sektě stal (kdo by to jen čekal) sci-fi nadšenec Grigg, který jediný reprezentoval mužskou část osazenstva, jinak v dosti početném "babinci". I když tenhle flm vypadá především jako silně ženská záležitost, je to s ním podobné jako s romány samotné spisovatelky, každý si tady něco najde a to člověk ani nemusí být beznadějný romantik, aby se nechal velmi příjemně unést.