Columbo - Vražda podle plánu (1972) (epizoda)

Poslední epizoda první řady, kterou navíc zrežíroval sám Peter Falk. A výborně zrežíroval, celý tento díl je velice povedený, nebojím se ho zařadit k těm úplně nejlepším dílům. Je to trochu netradiční, neboť průběh vraždy vidíme jen tak letmo a co vrah udělal s tělem, to nevíme. Hlavní záporák (mimochodem velmi dobrý) měl tentokrát opravdu brilantní plán a Columba dokonce chvíli dostal do slepé uličky. Jinak v této epizodě už Columba na Nově nedabuje Haničinec, ale normálně Klapka, ačkoliv celou první řadu (nepočítám pilotní filmy) ho daboval Haničinec.

Columbo - Její příležitost (1971) (epizoda)

Od začátku je nám už jasné, na co Beth Columbo dostane, ale u této epizody to ani tak nevadí. Vražedkyně je opravdu chladná a šílená. Sledujeme její proměnu z šedé myšky na ambiciózní ženu. Také tu máme trošku větší roli Leslieho Nielsena. Tento díl má jako obvykle komická místa, ale v této epizodě je několik, u kterých jsem opravdu "vyprsknul" smíchy (Columbo a taxi, fast food,...). Columbo je zde opět na Nově dabován Petrem Haničincem. Mimochodem, v této epizodě Columbovi neříkají poručíku, ale "inspektore".

Arachnofobie (1990)

Do včerejška to bylo více než 7 let, co jsem tento film viděl poprvé a naposledy. Mé vzpomínky na něj byly veskrze kladné, tak jsem ho chtěl znovu vidět. Nyní se to stalo a já vůbec nejsem zklamán. U tohoto filmu je už od úvodu jasné, že se nejedná o laciné béčko o vraždících zvířatech s lacinými triky. Tomu už také nasvědčuje kvalitní herecké obsazení. Hlavně Jeff Daniels mi do své role seděl. Film má mnoho humorných míst a vlastně celé to malé městečko je plné různých komických postaviček (zejména John Goodman). Scénář je sice trochu klišovitý a přitažený za vlasy, ale tento film je tak dobrý, že to u něj prostě hodíte za hlavu. Dobrá, ke konci jsem si i já říkal, že je to trochu moc, ale to úplné finále ve sklepě mi tyto myšlenky nakonec vyhnalo z hlavy (člověk by nevěřil, jak může dát takovému urostlému chlapovi práci zabít jednoho pavouka :-) ). Solidní zábava.

Můj přítel Monk (2002) (seriál)

Vtipný seriál o detektivovi ze staré školy. Některé díly jsou nijaké, jiné zase velmi vtipné (a těch je dost). Zápletky epizod jsou zamotané a některá odhalení vražd jsou až přehnaně neuvěřitelná, ale já to beru. Když mám čas, rád se podívám.

23 (2007)

Ačkoliv tomuto žánru moc neholduji, tento film mě už od první zmínky docela zajímal. Carreyho mám rád a s "prokletými čísly" jsem se setkal už v seriálu LOST, kam to bylo zakomponováno celkem dobře. Je možné, že tvůrci tohoto filmu se tou magickou řadou 4 8 15 16 23 42 nechali inspirovat (je tam 23!), ale to je vedlejší. Hned na začátku mě potěšilo, že Carreyho daboval Bohdan Tůma. Čekal jsem, že u takového filmu mu dají dabéra, který se tam hodí, ale Tůma to celkem dobře zvládnul (ale originál je pochopitelně originál). Jelikož tento žánr moc neznám, tak mi zápletka filmu přišla napínavá a zajímavá, ačkoliv jsem se ztrácel v ději a chvílemi vůbec nevěděl, o co jde. Jenže každému musí být už zhruba od poloviny filmu jasné, kdo je ve skutečnosti literární Fingerling. Druhá půlka filmu už byla opravdu zamotaná, objevují se zde nelogičnosti (ale ty jsem u takového druhu filmu schopen odpustit) a je to čím dál více "nenormálnější". A to bylo bohužel spíše ke škodě. Ten vše vysvětlující závěr na mě působil spíše komicky, říkal jsem si "To už snad nemyslí vážně". Když to tak vezmu, scénář skutečně skřípal a pohyboval se někde na hranici mezi zápletkou s těmi prokletými čísly a zápletkou s knihou, která je ve skutečnosti pravda (což např. bylo v hororu Ve spárech šílenství). Carrey hrál dobře a po dlouhé době je to zase film, ve kterém se mi líbil. Jo a když je to film o číslu 23, tak se to číslo prostě musí objevovat všude, nevím proč to v ostatních komentářích všichni tak kritizují. O tom přeci ten film je. Kdyby byl pod prokletím černé kočky, bude na každém koutu potkávat černý kočky. Tak tam prostě museli to číslo vsunout i do nejabsurdnějších možností. V tom bych nehledal žádnou vadu. Sice ten výskyt čísel nedává mnohdy smysl, ale muselo to tam být. Abych to shrnul, nebyl to špatný film, ale ani ne nějak výjimečný. Šlo z toho vytřískat více. A myslím, že to stačí vidět jen jednou...

Columbo - Prázdný rám (1971) (epizoda)

Zpočátku jsem byl tímto dílem zklamán. Provedení vraždy bylo uděláno velmi chytře, ale ústřední dvojice byla tak hrozně nesympatická, že jsem se v první půlce možná i nudil. Ovšem po druhé vraždě, kdy už vrah zůstal sám, se epizoda rozjela a nebýt toho špatného výběru herců a toho nemastného začátku, možná bych dal i pět hvězdiček. Vše navíc zachraňoval český dabing, v této epizodě jako vždy vysoce kvalitní! Vrah se snažil mít tak dokonalý plán, až to nápadně přeháněl a závěrečné odhalení (a Columbo s rukavicemi) bylo zase jednou perfektní. Skutečně, být první půlka lepší a mít to lepší herce, mohl to být jeden z nejlepších dílů. Ještě k dabingu - opět na Nově Petr Haničinec.

Action Man (1995) (seriál)

Jako malého mě na tom zaujala ta počítačová animace, která se skutečně povedla. Jinak to byla hloupost a z hlášky "Pane Mane" jsme si jako malí smrkáči dělali ve škole srandu ještě dlouho poté.

Kocour Cliff (1980) (seriál) odpad!

Kocour, který vzdáleně připomíná Garfielda. Jinak blbost.

Iron Man (1994) (seriál)

Další ze seriálů Fox Kids podle superhrdinů z Marvelu. Má to podobnou kresbu (i když docela horší) jako kvalitní Spider-Man TAS, ale stejně jako animovaní F4 nebo X-Men je to nuda. Kreslený Spidey se povedl, tohle ne.

Tři kamarádi a Jerry (1999) (seriál)

Další seriál mého mládí ze starých dobrých časů, kdy Jetix ještě nebyl srágorou, ale celkem slušným kanálem jménem Fox Kids. I když je animace vážně hnusná a celý seriál dabovali dohromady asi čtyři lidé, já se bavil :)