Utopenec na útěku (1998)

Bláznivé střely jsou pro mě svatá trilogie a tento film jsem si přál dlouho vidět, ačkoliv jsem se bál, že to dopadne příšerně a trapně jako Agent WC 40 a další poslední Nielsenovy počiny. No ale Pat Proft je ze Z-A-Z školy, takže to mě trochu uklidnilo. A právem! Je pravda, že s Bláznivými střelami bych to nesrovnával, tohle má někdy stejný a někdy zase úplně jiný humor. Zde se vyskutují i trapné fóry, které v BS skoro nejsou, ale zase jich zde není mnoho, takže tvář filmu nekazí. Pro mě je to poslední dobrá parodie, která byla natočena od dob Bláznivé střely 3 (Scary Movie není dobrá parodie!)! Richard Crenna byl perfektní, on si prostě rád ze sebe střílí, což už nám ukázal v Žhavých výstřelech II. Parodované kousky a narážky byly skoro až geniálně provedeny a většina mi byla dost známa, takže jsem se skutečně královsky pobavil. Milé překvapení byla tato parodie. Je pravda, že mezi pěti hvězdičkami tady a pěti hvězdičkami u Bláznivých Střel je sice poněkud větší rozdíl, ale oba filmy je mají zaslouženě. No ale ačkoliv tu pořád srovnávám Střely a Utopence - ty filmy jsou vlastně úplně rozdílné. Střely jsou inteligentní parodie, tohle je taková trochu buranská parodie. Ale skvěle pobaví a to je hlavní. A jelikož je to z nových parodií poslední povedený kousek, tak si těch 5 hvězd prostě zaslouží.

Smolař (1965)

Uběhlo tak sedm let, co jsem tento film viděl poprvé, takže mé vzpomínky na něj byly mlhavé, ale pamatoval jsem si, že to byla zábava. Nyní, když jsem ho po sedmi letech viděl, tak jsem si uvědomil, že jsem si to pamatoval celkem dobře. Je sice pravda, že Funés má mnohem lepší komedie a bez něj by byl ten film o třídu horší, ale i Bourvil se snaží a ačkoliv je jeho romance v Římě s manikérkou naprosto zbytečná a někdy i nudná, tak mi vůbec nevadil. Je to takový sympatický trouba. V jeho scénách sice není tolik legrace, jako s Funésem, ale to nevadí. Protože ty Funésovy scény jsou parádní - například socha "ruce vzhůru", přehazování zbraně na útesu, sprcha v kempu,...Vše navíc jako vždy vyzdvihuje skvělý český dabing pánů Filipovského a Brudera. Jsou to sice slabší čtyři hvězdičky, ale film je příjemná oddechovka, která se ovšem musí vidět jednou za čas. Fantomas se každý půlrok v TV neomrzí, tohle nejspíš ano. Mimochodem taková zajímavost - dva četníky na hranici hrají stejní herci, kteří hráli četníky Tricarda a Berlicota v sérii četnických komedií s Funésem, kde sloužili právě pod jeho vedením.

Requiem za sen (2000)

Tento film nám kdysi pustila učitelka na ZŠ v rámci rodinné výchovy. Samozřejmě, že se nám puberťákům nelíbilo koukat na film nahraný z ČT 2, navíc ještě s anglickými titulky (tedy mně to nevadilo, já jsem nebyl "buran" jako moji vrstevníci). Avšak co mě překvapilo, tento film dokázal celou třídu zaujmout. Nikdo nevyrušoval, nikdo nedělal žádné blbosti, všichni upřeně sledovali televizní obrazovku a při závěrečné scéně nikdo nedýchal. Je to ve své podstatě mrazivý a depresivní film, který se mi vryl do paměti na dlouhou dobu. Já měl k drogám vždycky odpor a tento film to jen umocnil. Silný zážitek!

Columbo - Smrt ve sklence vína (1978) (epizoda)

Ačkoliv si někdy říkám, že ty 70 minutové díly jsou někdy uspěchané, zde to neplatí. Výborný starý dobrý Columbo s jedním z nejlepších záporáků, kterého možná znáte z bondovky Chobotnička, zde jsem se s ním ale setkal poprvé a už tehdy mě zaujal, škoda jen, že si nezahrál ve více epizodách. Je to správný slizoun a hnusák. Vraždu provedl velmi důmyslně, ale Columbo ho zase chytře dostal. Opět jeden z mála dílů, kde se vrah zahnaný do kouta pokusí Columba zabít (zde otrávit). Nedoporučuji ovšem tuto epizodu sledovat nenajedený, protože při sledování Columba, kterého všichni hostí vybranými lahůdkami, určitě dostanete hlad :) P.S. Ta zmiňovaná kuchařská televizní show je v dílu Dvojitý šok, ale také jsem si nejdříve myslel, že je to tady. Jinak je to jeden z mála dílů, kde i na Nově dabuje Columba Petr Haničinec.

Columbo - Předveď dokonalou vraždu (1978) (epizoda)

Ze vzpomínek na tuto epizodu jsem si myslel, jaký je to pětihvězdičkový díl a výborná epizoda. Když jsem si ji nedávno připomenul, cítil jsem trochu zklamání. Není to špatný díl, ale na pět hvězdiček to není. Hlavní vražedkyně je solidní, plán si promyslela a s Columbem je sranda, ačkoliv se někdy v této epizodě chová jako naprostý idiot a není to součást jeho ošálení protivníka (například když si hrál s knoflíky u pultu). Největší vadou této epizody je, že má plno hluchých míst. Ať už to jsou ty přehnané humorné scény nebo třeba pracovní problémy Kay s propadem sledovanosti filmu Profesionál, problémy s její kamarádkou závislou na prášcích, která nemůže vystupovat atd. Je sice dobré, že jsme mohli vidět vykreslený charakter této ženy, ale do Columba to nepatřilo a celý ten její vedlejší příběh byl pro zápletku epizody vlastně zbytečný (když nepočítáme, že kvůli tomu přišla o místo a ztratila to, proč vraždila). Závěr je povedený, pointa možná trochu předvídatelná, pokud dobře znáte Columba, ale vždycky se mi líbí, když vrah ztratí svůj klid. Pro mě rozporuplný díl. Jsou to vlastně takové slabší 4*.

V.I.P. (1998) (seriál) odpad!

Na AXN ve všední den nedávají skoro nic jiného. PROČ? Tento seriál nemohli tvůrci myslet vážně...

Kung Fu: Legenda pokračuje (1993) (seriál) odpad!

Na tenhle seriál si pamatuji jen tak letmo z dětství. A ani tehdy se mi to nelíbilo. Pro mě to byl druhý Walker Texas Ranger. Hodný stařec, který pomůže kdekoli a kdykoli.

Columbo - V nouzi poznáš přítele (1974) (epizoda)

Perfektní epizoda. Policejní šéf je dobrý poručíkův protivník (mnohem lepší než ten jeho přítel a spolupachatel), škoda jen, že to mezi ním a Columbem tak nejiskří, jako s jinými vrahy. Humorná byla vsuvka v podobě Columbova (ne)pojízdného auta. Závěrečné odhalení se záměnou bytů (jehož princip byl v sérii použit ještě několikrát, akorát třeba s auty - Columbo na univerzitě) je naprosto brilantní.

Nemocnice Chicago Hope (1994) (seriál)

Seriály z nemocničního prostředí (když nepočítám MASH, ale to je něco jiného) nemám zrovna moc v lásce. Tento seriál je ovšem výjimkou. Jako jediný se na něj z těch všech Pohotovostí, Chirurgů a Doktorů čas od času podívám. Herecké obsazení je příjemné (hlavně v prvních sezónách) a charaktery postav jsou dobře napsané (i když ta feministická doktorka, co má malou dceru, je mi děsně protivná). Je pravda, že s každou další sérií kvalita postupně klesá. Postavy odcházejí a přicházejí, ale když se pak v poslední (nebo v předposlední) řadě vrátí Mandy Patinkin a je vyhozena polovina nemocnice, už je většina dílů za odpad. V prvních dílech byly napínavé lékařské případy a boje o lidské životy, v těch dalších už jako obvykle řeší převážně vztahy...

Mumie se vrací (2001)

Slabší než první díl, ale protože jsem to čekal horší, dávám tři hvězdičky. Původním postavám to spolu klape, Fraser zase solidně hláškuje, honička po Londýně je dobrá, hudba se taky povedla a navíc zde hraje pan Eko z Lost. Jen to prolínání minulých životů "ten byl tenhle, ta byla tahle" si mohli odpustit. Každopádně nesnáším filmy, kde cpou malé spratky někam, kde nemají co dělat, a zde je to přesně ten případ. Ten skrček se sice dá přežít, jenže jeho hlášky "Je mi teprve 8", "Teeda mami!" atd. jsou velmi trapné. Kdyby to byl kreslený film, tak to dokážu pochopit, ale sem taková postava nepatří. Na jedničku se čas od času podívám, tohle stačí vidět jen párkrát.