Lidice (2011)

Velmi působivě zpracovaný snímek mapující poslední roky existence a pochmurný osud Lidic. Film dokáže diváka vtáhnout do děje a v klíčové chvíli také velmi emocionálně zasáhnout, což je podpořeno i výborným soundtrackem, který podtrhuje pochmurnou atomsféru tehdejších tragických událostí. Karel Roden znovu potvrzuje, že dlouhodbě patří k jednomu z našich nejlepších herců vůbec a na Českého lva byl za ztvárnění Františka Šímy nominován opravdu zaslouženě. Ve stínu nezůstaly ani herecké výkony dalších herců, ale pokud bych tu měl vyjmenovávat všechny, byl by to hodně dlouhý seznam - např. ústřední zamilovaná dvojice, Vlček, představitelé Němců atd. atd. Chápu, že toto téma je i po tolika letech pro mnohé velmi citlivé a zfilmovat příběh Lidic se ctí, to chtělo určitě odvahu. Ve filmu je zachyceno prakticky vše podstatné, včetně samotného vypálení Lidic a genocidy obyvatelstva. Nicméně mi trochu chybělo alespoň pár záběrů na samotné zahlazování stop po vesnici, při kterém byli nacisté opravdu důslední a snažili se, aby nic neůstalo na svém místě (včetně např. přemístění koryta potoka, kácení stromů, vytváření umělých pahorků, prohlubní atd.). To je ale asi tak jediná výtka k jinak skvělému filmu. 90%

Spectre (2015)

Spectre působí jako takové vyvrcholení bondovek s Danielem Craigem. Spojují se tu události předchozích filmů do širšího kontextu, podobně symbolicky jako chapadla oné chobotnice, kterou má organizace Spectre ve znaku - od chapadel až k hlavě. Po vzoru předchozího Skyfallu i Spectre zachovává temnější tón filmu. Christoph Waltz záporáky umí bravurně a i na menším prostoru dokázal vyždímat ze své postavy maximum, delší pobyt na plátně by mu ale rozhodně prospěl. Dave Bautista jako nezničitelná mlátička odvedl skvělou práci, přesto jsem po jeho vyhození z vlaku očekával ještě jeden jeho návrat pro nějaké finální epické střetnutí s Bondem. Bondgirl mi tentokrát přišla trochu nevýrazná, naproti tomu Ralph Fiennes jako M ve filmu exceluje. Casino Royale a Quantum of Solace mi svým pojetím seděly o něco více, než temnější Skyfall a Spectre. Jsem zvědavý, jestli se Craig i přes svou nechuť hrát Bonda dál objeví i v chystané 25. bondovce. Spectre lze totiž opravdu vnímat jako jakési finále Craigovských bondovek. V každém případě bych byl rád, kdyby se v chystaném filmu přeci jen ještě jednou objevil James Bond s tváří Daniela Craiga. 75%

Policajt ze sámošky 2 (2015)

Příjemné pokračování kvalitativně srovnatelné s prvním dílem. Jedna ze závěrečných "bojových" scén příjemně překvapila propracovanou choreografií a poměrně působivým střihem. Jinak Kevin James je klasik, který nezkazí žádnou srandu. Jedním z producentů filmu byl Adam Sandler. 60%

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Další nemožná mise splněna! Jen mám pocit, že ten neomylný Ethan Hunt, který se vždy spolehlivě dostane z jakékoli zdánlivě bezvýchodné situace, už není tak neomylný jako dříve (také už není nejmladší). Jak koneckonců zaznělo i v samotném filmu "Huntovi to jeho štěstí jednou dojde" nebo "vaše mise skončily úspěchem jen díky náhodě či velké dávce štěstí", to vše se v podstatě v tomto filmu potvrzuje. Hunt totiž opravdu řadu situací řeší s velkou dávkou nejistoty (a často jen díky příznivé souhře okolností), potýká se se smůlou nebo vlastními chybami a před jistou smrtí ho musí několikrát zachraňovat někdo jiný. Akce je ovšem i tentokrát skvělá a vyprecizovaná do nejmenších detailů. Alec Balwin v roli charismatického šéfa CIA zazářil a Sean Harris je také celkem působivý záporák. I přes poněkud střídmější finále se celkově jedná o velmi slušnou podívanou, která ani chvíli nenudí. 80%

Nebezpečná zásilka (1998)

Celkem oddychová příjemná roadmovie komedie. Zajímavé je, že ačkoli je film z roku 1998, tak český dabing údajně vznikl už v roce 1997! 65%

Hoří, má panenko (1967)

Nejtypičtější čecháčkovství v celé své nahotě vede k celé řadě komických situací... Filmový majstrštyk režiséra Miloše Formana a jeho "neherců", kteří díky své bezprostřednosti podávají naprosto excelentní výkony. 95%

O pokladech (2012) (TV film)

Povedených českých porevolučních pohádek je jako šafránu, tohle je ovšem jedna z nich, ačkoli se řadí spíš ke konci peletonu této kategorie. Skvělý Karel Heřmánek, který mi svým projevem připomněl jeho slavnou roli lucifera v excelentní pohádce S Čerty nejsou žerty. Vtipný Pavel Liška pohádce dodává patřičnou energii a za zmíňku také stojí Jan Budař a David Švehlík. Výkon ostatních není špatný, ale nijak nevystupuje z šedi průměru. 65%

Na hraně zítřka (2014)

Spojení Tom Cruise + sci-fi se už v minulosti několikrát osvědčilo a ani tento film není výjimkou. Velmi slušná akční sci-fi a originálně pojatý nápad s časovou smyčkou. Každá smrt hlavního hrdiny znamená restart dne při současném zachování všech vzpomínek. Kromě spousty znovu prožívaných, leckdy úsměvných, situací (scénky s Billem Paxtonem) to přináší také jedinečnou možnost poučit se z předchozích chyb a dostat se v dalším pokusu boje o přežití zase o kousek dál... 90%

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Disney moc dobře věděl, že značka STAR WARS je zlatý důl a proto využili desetiletého absťáku fanoušků po další epizodě, angažovali věhlasného režiséra J.J. Abramse, nalákali na návrat původních hrdinů ze staré trilogie a aby byl hype dokonalý, premiéru o pár měsíců odložili. Film s takto vysokým očekáváním mohl pochopitelně pouze zklamat a to se bohužel také stalo. Ovšem fanoušci jsou i přes mírné rozpaky tak nějak spokojení, ale důležitější je, že film trhá finanční rekordy, o to jde přeci především. Co na tom, že se jedná o dějově nejprázdnější epizodu, jakou jsme zatím viděli. Jako takový malý podraz bych označil to, že scénář je po vzoru nové Bláznivé dovolené v podstatě remakem epizody IV, ačkoli se technicky jedná o pokračování s mladším osazenstvem a laskavým (větším či menším) přispěním původních hrdinů. Ano Síla se probouzí má ten typický lucasovský feeling starých epizod IV - VI, k původní trilogii se ale možná až příliš nostalgicky upíná a naopak se jakoby snaží maximálně distancovat od nových epizod I-III (což já osobně pokládám za chybu). Noví hrdinové nejsou vyloženě nesympatičtí, ale za celou dobu filmu jsem měl problém si k nim vytvořit nějaký vztah. Rey (Daisy Ridley) je jakožto nová hlavní hrdinka trochu zvláštní volba, na charisma původních hrdinů nemá ani omylem. Finn (John Boyega) je snesitelný, dokud se nepokouší být vtipný. Kylo Ren (Adam Driver) je všechno, jen né charismatický záporák. Důvod, proč svou tvář skrývá pod maskou, je ovšem zcela zřejmý... Pilot Poe Dameron (Oscar Isaac) má sice nejméně prostoru ze všech zmiňovaných, jeho postava je ovšem jediná, která ve mě zanechala trochu hlubší pozitivní dojmy. Největší problém je ale v už zmiňované dějové vyprázdněnosti a plochosti děje. V celé nové epizodě jsem nenanarazil na jedinou ikonickou zapamatovatelnou scénu, která by tuto epizodu nějak charakterizovala. Akční scény, pokud se to tedy dá vůbec tak nazvat, jsou nevýrazné (kde jsou působivé dynamické akční souboje z epizod I-III?) a navíc leckdy i do filmu násilně našroubované. Asi největším failem filmu je ale to, že dva nováčci, kteří nikdy předtím nedrželi světelný meč v ruce (a o síle slyšeli leda tak vyprávět z domněle vymyšlených legend), se s ním ohánějí tak, že jsou schopni vést nejen rovnocenný souboj s mocným sithem (o kterém se vás film celou dobu snaží přesvědčit, jak moc je mocný), ale jedna z nich ho dokonce nakonec porazí. Kdo si vzpomene na Lukeovo první zápolení se sílou a jeho dlouhotrvající výcvik, tak ví, o čem mluvím. Tady je Rey supertalentovaný samouk, který to, na co mnozí rytíři Jedi cvičili léta, zvládne doslova za pár minut! Nová hvězda smrti (ano zase!) je samozřejmě větší a ničivější než ta předchozí, ale k jejímu zničení stačí relativně triviální plán. Jak originální. Účast starých postav potěší - Han, Leia, Chewy, C-3PO, R2-D2 a v neposlední řadě mrňavé cameo Lukea (Hamillův honorář musel být "astronomický"). SPOILER: Co ovšem zamrzí, je nejen už dříve avizovaná smrt Hana Sola, ale hlavně totálně nedůstojný způsob, jakým se tvůrci rozhodli s Fordovou postavou rozloučit (zabije ho bez boje jeho vlastní syn). Myslím, že takto ikonická postava by si zasloužila mnohem důstojnější odchod, třeba v nějaké epické bitvě. KONEC SPOILERU. Velkou záhadou jsou mi také pohnutky některých postav a rovněž zajímavé náhody, které hrají postavám do karet. Myslím, že STAR WARS si zasloužily o něco lepší pokračování než tuto přípravnou půdu či úvod pro další epizody, ale třeba se ještě dočkáme. 60%