Decibely lásky (2016)

Jaké štěstí, že se tento film nakonec nejmenuje Discopříběh 3 a že s předchozími dvěma filmy nemá vyjma písní Michala Davida, herce Rudolfa Hrušínského nejml. a prostředí města Plzně prakticky nic společného. Nevím, na kolik se na výsledném filmu nakonec podepsalo nutné přepisování scénáře v důsledku právních tahanic s Terezou Pergnerovou, v každém případě Decibely lásky působí jako nesourodý slepenec několika scén a příběhových linek bez smysluplnějšího děje či návazností. Ve výsledku se tak divák ve filmu téměř neorientuje a příběhová nitka (pokud tam vůbec nějaká byla) divákovi zcela uniká. A nezachrání to ani zvučná jména jako Iva Janžurová, Rudolf Hrušínský mladší, Lucie Vondráčková, Roman Vojtek, bývalý fotbalista Pavel Horváth (který ovšem coby neherec a nezpěvák překonává veškerá očekávání), ba ani mistr Karel Gott, který je jedním z mála světlejších okamžiků filmu. Televize Nova se činí v protlačování svých pseudohvězdiček z televizních novin do filmů a tak se po Lucii Borhyové a Láďovi Hruškovi můžeme těšit na další nováckou star s nepřechýleným (byť českým) příjmením Petru Svoboda. Pravidelní diváci televizních novin si tak opět přijdou na své. Mám v živé paměti prohlášení Michala Davida z roku 2014: "Právě točíme Discopříběh trojku". Těžko říct, nakolik byla jeho tehdejší slova pravdivá, potažmo kolik z původního scénáře (verze s Ladislavem Potměšilem) se stihlo natočit či zbylo ve výsledném počinu, než se do toho vmísily právní rozepře. V každém případě věřím, že nebýt toho, mohli jsme ve výsledku dostat lepší film. Na počátku stála touha natočit Discopříběh 3, potom film založený na hitech Michala Davida. Film Decibely lásky (tato stejnojmenná zdánlivě ústřední píseň má ve filmu naprosto směšně malý prostor) je opravdu jen výplňová vata a nudné pojivo pro písně Michala Davida bez hlubšího smyslu a proto by bylo lepší, kdyby tento projekt vůbec nevzniknul. 10% za mistra Karla Gotta, za celkem chytlavou ústřední píseň "Čuměj čuměj nekoukaj" a za herce snažící se marně popasovat s naprosto bezduchým a hloupým scénářem bez špetky smysluplnějšího děje.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Těžko říct, proč mají tvůrci neustálou potřebu prznit legendární filmy pokračováními nevalné kvality. Bohužel ani Den nezávislosti: Nový útok se této tradici nevymyká a byť to není až taková tragédie, tak by bylo lepší, kdyby toto pokračování nevzniklo. Sice potěší celá řada navrátivších se z prvního filmu (po zhlédnutí filmu už možná chápu, proč Will Smith účast na pokračování odmítl), nicméně se nemohu zbavit dojmu, že někteří se vrátili jen proto, aby mohli na plátně hrdinsky zemřít, když jim to nebylo dopřáno v prvním filmu. Film navíc trpí nedostatkem originality, řada scén působí jako variace již viděného v prvním dílu. Samozřejmě jak už bývá standardem, tak se Nový útok snaží za každou cenu trumfnout svého předchůdce (modernější vizuální efekty, ještě větší mateřská loď, silnější a důmyslnější zbraně atd.). Bohužel ani jeden z těchto benefitů na mě výraznější dojem neudělal. Nové postavy působí tuctově a bez výraznějšího charisma. Potěší zachování původního dabingového obsazení (až na výjimky - někde to prostě nebylo možné). Celkově se jedná o šedošedý průměr, který občas donutí diváka zbystřit při zajímavějších scénách, kterých ale bohužel příliš není. 55%

Návštěvníci 3: Revoluce (2016)

Po dlouhých 18 letech se Návštěvníci konečně vracejí, aby nám jejich tvůrci dovysvětlili otevřený konec z druhého dílu a spletitý příběh chodeb času nějak uspokojivě uzavřeli... A nebo ne? Popravdě asi málokodo věřil, že se Návštěvníci ještě nědky vrátí, ale k radosti mnohých - stalo se. Bohužel po konci třetího dílu jsme opět tam, kde jsem byli na konci toho druhého - všude, jen ne zpátky v roce 1124. Film trochu překvapivě opět přichází s otevřeným koncem, který sice možná v porovnání s předchozím filmem nevypadá až tolik beznadějně, nicméně je velkou otázkou, proč se tvůrci k tomuto kroku rozhodli. Mají snad v plánu pokračování? V relativně zbytečném americkém remaku se film na konci dočkal svého happy-endu, kdežto původní (o parník lepší) sérii na to nestačily ani tři dosavadní filmy. Což by až tolik nevadilo, kdyby to zaručovalo, že vznikne další díl - což bohužel v tuto chvíli jisté vůbec není. Co se týče hodnocení třetího dílu, tak vtipů a gagů poněkud ubylo, ale stále dokáží pobavit. Nicméně mi celé to zasazení do revoluční Francie přiliš nesedlo a zejména dějové linky s aristokraty je možná až přiliš a občas působí dojmem výplňové vaty. O co více prostoru mají aristokraté, o to méně jich zbylo na ústřední dvojici. Zejména Jean Reno je v tomto dílu až nezdravě upozaděn, Christian Clavier má (ale nejen díky tomu, že má ve filmu hned tři role) prostoru podstatně více. Závěrečné dějství, které předchází další cestě časem, mi přišlo zbytečně uspěchané a zkratkovité. Účast Marie-Anne Chazel potěší, neúčasti Muriel Robin potažmo Valérie Lemercier je však škoda. Je fajn, že film po 18 letech skvěle navazuje na předchozí - konceptem, vyzněním, hudbou nebo třeba i českým dabingem, který je opět skvělý. Osobně bych byl rád, kdyby ještě vzniklo další pokračování, protože takhle si důstojné zakončení návštěvnické série nepředstavuji. 65%

X-Men: Apokalypsa (2016)

Důstojné završení mladší x-mení trilogie, které nepostrádá epičnost ani tu správnou temnou atmosféru. Na druhou stranu akce není zrovna mnoho, zapamovatelných akčních scén ještě méně - přesto minimálně efektní zpomalovací scény s Quicksilverem se divákům bezpochyby vryjí do paměti a navíc i pobaví. Apocalypse je povedený záporák, jeho takřka neomezená moc budí respekt i pocit naprosté bezmoci. Mladší verze známých mutanů jsou vesměs povedené - teenage Nightcrawler, charismatická Jane Grey, sympatický Scott Summers a Storm s podivným punkovým účesem, u které jsem nevěděl, že jde o Storm, dokud ji Apocalpse "nevyladil". Vedle toho Angel (hlavně ten "upgradovaný") působí (možná i díky malému prostoru na plátně) poměrně nevýrazně. Psylocke je kočka, ale mnoho prostoru také nemá. Profesor X a Magneto patří tradičně k nejvýraznějším postavám filmu, sekunduje jim ještě Mystique a Hank McCoy. Způsob, jakým Xavier přišel o vlasy, mi přišel poněkud násilně našroubovaný do děje (docela by mě zajímalo, jak o ně přišel v původní nezměněné kontinuitě před udáslostmi Budoucí minulosti). Potěší také účast Wolverina nebo to, jak dávají Magneto spolenčně s Jean dohromady zničenou Xavierovu školu. 80%

Captain America: Občanská válka (2016)

Avengers 2,5? Rozhodně! Absence výrazného záporáka? Bohužel, ale tentokrát to až tak nevadí. Nicméně Daniel Brühl je velice charismatický herec a podobně jako v Rivalech to prokázal i tentokrát v roli Zema. Jeho motivy jsou po velkou část filmu zahaleny tajemstvím, ale nakonec jsou docela lidsky pochopitelné. A koneckonců dokonalá schopnost manipulace je velice silnou zbraní, která mezi Avengers zažehla ostrý konflikt. Nicméně kdo čekal démonického ultrapdaoucha, byl zřejmě zklamán. Další záporák Crossbones má bohužel zoufale málo prostoru a je odklizen ze scény dříve, než se stihne pořádně představit, což je velká škoda, protože v této postavě podle mě dřímal velký potenciál, který zůstal trestuhodně nevyužit. Zbytek děje se soustředí na vnitřní konfilkt mezi Avengers a současně jsou také představeny nové postavy - Black Panther, Spiderman (včetně nečekaně mladičké a sexy tety May) a generál Ross v podání Williama Hurta, který si tuto roli už střihnul v Incredible Hulkovi. Postava Black Panthera je velmi sympatická a podle mě s přehledem utáhne vlastní film. Od teenage Spidemana jsem toho příliš nečekal, nevyzrálost mladičkého Spideyho je nepřehlédnutelná, ale zjevně je to záměr tvůrců vtisknout postavě tento atribut, takže na Toma Hallanda se asi nikdo zlobit nemůže, ten svou práci odvedl dobře. Prostor dostal také Ant-man, který se konečně zvětšil a podle mě je to jeden z nejvýraznějších momentů filmu. Jinak se celý film točí hlavně kolem vztahu Captain - Bucky, od čehož se v podstatě odvíjí všechno ostatní včetně ústředního konfliktu hrdinů. Tony Stark mi svou občasnou umanutostí vůbec poprvé dokázal lézt lehce na nervy, což jen potvrzuje herecký rozsah Roberta Downeyho Jr.. Black Widow je svůdná jako vždy, tentokrát mi ovšem při granátové scénce v transportéru na chvilku zatrnulo... Filmařům se občas daří brnkout na divákovy emoce, stejně tak jako přijít s nějakým tím překvapivým odhalením (pravda o smrti Tonyho rodičů). Ostatní postavy si udržely svůj standard z předchozích filmů. Falcon dostal o něco více prostoru, Scatlett Witch také slušně vynikla a vidět Visona v civilním oblečení působilo trochu vtipně. Souboje jsou působivé, jen bych vytknul občasný nepřehledný střih, což trochu zabíjí vyznění některých akčních scén. V každém případě je Občanská válka o chlup lepší než letošní střetnutí Batmana se Supermanem na velkém plátně. 80%

Příběh kmotra (2013)

Mrazivě pravdivý příběh a náhled do zákulisí těch nejodpornějších praktik českých kmotrů. Excelentní herecký výkon Ondřeje Vetchého. 80%

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Hodnocení klasické verze: Těžko říct, jestli je Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti spíše pokračováním Muže z oceli nebo úvodní batmanovský film. Asi od každého trochu, ale hlavně jde o úvodní film k Justice League. Narozdíl od Avengers se Batman vs Superman snaží působit temněji - téměř tu chybí komická složka i vzájemné popichování hrdinů. Velká část scén se také odehrává v noci nebo za pochmurného počasí, což rovněž dokresluje zamýšlenou atmosféru. Ben Affleck dokázal Batmanovi / Bruci Wayneovi vtiskonout jeho typické charisma naprosto přesvědčivě. Současně mu skvěle sekunduje Jeremy Irons v roli Alfréda - jsem rád, že je v této verzi Wayneův komorník mladší než obvykle. Henry Cavill udržel svůj standard nastavený v Muži z oceli. Středobodem mezi těmito dvěma hlavními hrdiny je Lex Luthor v podání Jesseho Eisenberga, který své postavě vtisknul potřebnou maniakálnost, geniálnost zločince a bravurní umění manipulace - právě této dovednosti využije k tomu, aby poštval Batmana a Supermana proti sobě. Kromě toho je pořád nad věcí a působí dojmem, že je stále minimálně o krok napřed před ostatními. Trochu jsem postrádal nějaký vývoj jeho postavy - alespoň nějaký flashback, který by více objasnil jeho pohnutky (ale chápu, že na to asi nebyl čas). Gal Gadot filmem nenápadně proplouvá a jako Wonder Woman se představí v závěrečné části filmu. Ostatní postavy mají méně prostoru (možná vyjma Lois), ale svou úlohu odehrají a mají ve filmu smysl. Camea ostatních členů JL jsou spíše symbolická, ale hlavu mi trochu zamotal Flash a jeho vzkaz z budoucnosti - z jeho podivného vzhledu jsem zprvu ani nepoznal, že jde o Flashe a jeho zprávu jsem pokládal jen za další Bruceovu vizi. Samostatnou kapitolou je pak hlavní záporák Doomsday, kterého si Snyder (jak už je od dob Muže z oceli jeho dobrým zvykem) přiohnul podle svého a výsledek je poněkud rozpačitý (alespoň pro někoho, kdo se s touto postavou setkal už v jiných zpracováních). Finální souboj nebyl špatný, ale ocenil bych spíše větší důraz na samotný souboj než na další digitální demolici města. Třeba takový animák Superman: Doomsday (2007) nabídl o mnoho epičtější souboj. 75%

Hardcore Henry (2015)

Vysoké hodnocení dávám zejména proto, že je to první film svého druhu, který de facto definoval naprosto nový žánr. Třebaže tu už filmy z pohledu vlastních očí byly (hororová série REC), vyloženě film pojatý stylem FPS akčních stříleček tu ještě nebyl (malý několikaminutový pokus ve filmu Doom z roku 2005 nepočítám). Musím také smeknout před tím, co tvůrci (a nepochybně zároveň zarytí fandové FPS stříleček) dokázali vykouzlit s relativně skromným rozpočtem. Film se totiž drží zažitých herních mechanismů i v těch nejmenších detailech a srdce zkušených hráčů FPS tak mnohokrát zaplesá. Přestože zápletka je vcelku jednoduchá, daří se jí vtáhnout diváka do děje u udržet jeho pozornost, přestože pár nudnějších pasáží by se přeci jen našlo. Akce je skvělá a propracovaná do nejmenších detailů a potěší i několik poměrně zajímavých příběhových zvratů. Děj je také proložen několika více či méně vtipnými momenty, k nimž přispívá hlavně charismatický Sharlto Copley, který se ve filmu objeví díky jisté technologii hned v několika "verzích". Potěší také cameo Tima Rotha. Záporák působí trochu zvláštně a místy klišovitě, ale není nikterak špatný. Ač se Hardcore Henrymu nevyhnuly drobné nedostatky, je v každém případě průkopníkem v rámci žánru, který navíc sám definoval. Zda ho budou v budoucnu následovat další podobně laděné počiny, je otázkou, v každém případě Hardcore Henry byl, je a vždy bude první. 90%

Zoolander No. 2 (2016)

Tohle se příliš nepovedlo. Narozdíl od poměrně vydařené jedničky jsem se tady zasmál možná třikrát, hromada dalších vtípků vyzní buď naprázdno a nebo jsou vyloženě blbé. Nezachrání to ani spousta cameo roliček známých osobností a celá řada návrátivších se tváří z prvního dílu. Docela mě překvapilo, že má Kiefer Shuterland potřebu se takhle ztrapňovat, i když se mu povětšinou podařilo udržet jeho drsňáckou image. Billy Zane už asi jen těžko překročí stín své legendární role v Cameronově Titanicu, ale rád jsem ho zase po čase viděl. Celkově je druhý Zoolander šedošedý průměr a možná trochu zbytečné pokračování. 50%

Šéfové na zabití 2 (2014)

Možná trochu nastavovaná kaše k prvnímu dílu, ale míra ujetosti a tupost hlavních hrdinů zůstala víceméně stejná. Potěší návrat většiny postav z předchozího filmu a zejména "Matkychtivej" Jamie Foxx opět zazářil. 60%