Vinnetou - Vinnetou: Poslední bitva (2016) (epizoda)

O něco lepší než Tajemství stříbrného jezera a o chlup horší než Nový svět. Plusem je zasazení děje do zimního období, což je u Mayovek poměrně nezvyklé, ale originální. S tím souvisí i změna oděvů ústředních postav. Santer Jr. (jehož otce hraje představitel původního Santera Mario Adorf) je jakožto záporák asi zatím největší hajzlík a mezi ostatními nevýraznými záporáky nového zpracování jednoznačně vyčnívá charismatem i prohnaností a schopností manipulace. Také se v plné nahotě ukazují nechutné mocenské nástroje jako falešná vlajka, úplatkářství, korupce atd. Old Shatterhand je docela slušně zarostlý, ale ani v Poslední bitvě jsme se nedočkali toho pravého Barkerovského hrdiny, čekal jsem větší vývoj postavy. Akce je sice více než v předchozím díle, ale jakoby se jí tvůrci báli pořádně ukázat - nejčastěji ji schovávají za nešikovný a agresivní střih, takže třeba Old Shatterhanda není při jízdě na koni pořádně vidět střílet z pušky (záběr je nepochopitelně brzy ustřihnut). Bylo fajn vidět i indiány ostatních kmenů. Vinnetou, kterému jeho vlastní smrt vyvěštila sestra Nšo-či, se naprosto nepochopitelně rouhá, chvástá a vysmívá se božstvu se slovy "vidíš sestro, spletla jsi se". A jako by ruka osudu (Santera) chtěla zasáhnout a bez nějakého hlubšího důvodu či potřeby sebeobrany zbaběle ze skrýše vystřelí zrovna a pouze na Vinnetoua (ačkoli si v hloučku mohl vybrat kohokoli jiného), který "překvapivě" umírá. Vše je korunováno scénou, v níž je Old Shatterhand jmenován náčelníkem kmene Apačů, který se prozřetelně pár hodin předtím s Vinnetouem pokrevně pobratříčkoval, takže námitka, že v sobě nemá apačskou krev, neobstojí - stejně jako tento film. 55% PS: Potěší zmíňka o Františkovi z Prahy.

Vinnetou - Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (2016) (epizoda)

Tak tohle už bylo o poznání horší než první díl. První polovině není moc co vytknout, ta drží celkem spolehlivě laťku nastavenou úvodním filmem. Old Shatterhand poprvé uchopí legendární pušku henryovku a konečně oblékne svou ikonickou jelenici, v které se ale vzápětí ráchá ve Stříbrném jezeře, když banditům společně s jeho rudým bratrem Vinnetouem nedobrovolně posluhují a hledají v jeho vodách poklad (tohle je asi jedna z nejhloupějších scén ve filmu). Záporákem je vyšinutý mexičan bez špetky charismatu, který nesahá zloduchům z původního filmového zpracování ani po kotníky. Často zabíjí bez smysluplného důvodu i členy své bandy, zřejmě jen pro vlastní zvrácené potěšení. Navíc se zamiluje do Nšo-či v domění, že se jedná o re-inkarnaci jeho mrtvé milenky Carmen. Dalším problémem je téměř absentující akce a pokud už se nějaká odehrává, je to dost často mimo záběr kamery. Old Shatterhand je snad ještě větší trouba než v prvním filmu, bývá až nezvykle často přemožen a s původním Barkerovým hrdinou se vůbec nemůže rovnat. Opět ale musím konstatovat, že oba hlavní představitelé jsou občas svým předchůdcům z 60. let docela podobní. Je velká škoda, že se tvůrcům nepodařilo udržet kvalitu nastavenou předchozím dílem, tento ve mě rozhodně nějaké pozitivnější dojmy nezanechal, bohužel. 45%

Vinnetou - Vinnetou: Nový svět (2016) (epizoda)

K nové verzi příbehu slavného náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda jsem se stavěl od začátku s nedůvěrou, nakonec jsem byl ale velmi mile překvapen. Narozdíl od klasických mayovek z 60. let minulého století působí toto zpracování mnohem více pochmurněji a "špinavěji". Tvůrci zde ztotožňili Karla Maye přímo s postavou Old Shatterhanda, tak jak tomu v podstatě správně má být. Oba představitelé hlavních rolí jsou dostatečně charismatičtí a přestože se nesnaží napodobovat Brice a Barkera, tak v určitých okamžicích jsou jim vlastně trochu podobní. Old Shatterhnad není hned od počátku takový ostřílený drsňák jako v Barkerově podání, jeho pověstná drtící pěst však ale zůstala zachována. Apači mluví svým rodným jazykem, stejně tak se ale obstojně dorozumí i anglicky. Gojko Mitić je jako Inču-čuna skvělý a z Nšo-či se stala mocná a uznávaná šamanka kmene. Podivně vykulený Sam Hawkins je tradičně skvělý hláškař. Pobaví také scéna, v níž Vinnetou Samovi vrací jeho skalp. Hlavní záporák (hlavně svou vizáží) dokáže vzbudit v divákovi nenávistné emoce, jeho charakter je však poměrně plochý. Nový Vinnetou se dost obtížně srovnává s původním filmovým zpracováním, protože k látce přistupuje po svém a trochu jinak. V každém případě, tento remake svému předchůdci rozhodně ostudu nedělá - alespoň, co se prvního dílu týče. 70%

Vinnetou (2016) (seriál)

K nové verzi příbehu slavného náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda jsem se stavěl od začátku s nedůvěrou, nakonec jsem byl ale velmi mile překvapen (platí pouze pro Nový svět). Narozdíl od klasických mayovek z 60. let minulého století působí toto zpracování mnohem více pochmurněji a "špinavěji", ale také komorněji a celkově prázdněji. Tvůrci zde ztotožňili Karla Maye přímo s postavou Old Shatterhanda, tak jak tomu v podstatě správně má být. Oba představitelé hlavních rolí jsou dostatečně charismatičtí a přestože se nesnaží napodobovat Brice a Barkera, tak v určitých okamžicích jsou jim vlastně trochu podobní. Old Shatterhnad není hned od počátku takový ostřílený drsňák jako v Barkerově podání, jeho pověstná drtící pěst však ale zůstala zachována. Apači mluví svým rodným jazykem, stejně tak se ale obstojně dorozumí i anglicky. Více v komentářích k jednotlivým částem... 60%

Slavnosti sněženek (1983)

Jedna z nejlepších českých klasických komedií, která má pro mě jedinou vadu na kráse, a to, že na konci zemře sympatická postava Jaromíra Hanzlíka - to je trochu smutná tečka za tímto jinak velmi humorným filmem. 90%

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Celkem vydařená pohádka, i když Anděl Páně to není. Jaromíra Hanzlíka jsem v roli černokněžníka málem nepoznal. 65%

Vánoční Kameňák (2015)

Vánoční Kaměňák je ještě odlišnější od původní Troškovy trilogie než předchozí díl. Zoufalou nevtipnost (zasmál jsem se asi 2x) se tvůrci snaží kompenzovat ještě větším důrazem na bezúčelné sexistiké a vulgární scény (divím se, že si Nova tohle troufla odvysílat před 22. hodinou). Velice křečovitě se scénáristé snaží vysvětlovat absenci Jany Paulové (Vilma Nováková) a Josefa Laufera (Leo Kohn). Manželka Lea Kohna Sára už mi připadala lehce senilní. Celý film je protkán neskutečnou ujetostí, což korunuje obsazení Ládi Hrušky, který svým zoufalým nehereckým projevem trumfnul i Pavla Novotného. Parodie na prezidenta Zemana (kterého nepochybně namluvil Petr Jablonský - jeho typické "jo" totiž předvádí i na Frekvenci 1 a prezdident Zeman ho ve skutečnosti takto nepoužívá) byla dost neoriginální, leč je to jedna z nejlepších z scén v celkově dost nepovedeném filmu. Bohumil Klepl byl bez nějakého detailnějšího vysvětlení nahrazen Janem Antonínem Duchoslavem, Václav Vydra je pořád svůj a jeho typické "kurňa" je asi jedna z mála zapamatovatelnějších věcí na filmu. Kromě toho se ho pořád snaží marně sbalit Dana Morávková, která se dokonce maskuje tak, aby vypadala jako Vilma Nováková. Martin Dejdar má občas nějaký ten povedenější vtípek, Alice Bendová si zopakovala svou typickou (a už tolikrát viděnou) hereckou polohu. Úplně jsem nepochopil, proč Lucia Molnárová hraje zdravotní sestru, když v předchozím díle hrála starostovu hloupou asistentku (zřejmě si stačila doplnit zdravotnické vzdělání). Jsem zvědavý, jestli to tvůrci dotáhnou na druhou Kameňákovskou trilogii. Troška ale zatím na plné čáře vítězí.

Andílek na nervy (2015)

Tohle se mělo jmenovat spíš "Holka na zabití". 30%

Angry Birds ve filmu (2016)

Po dlouhé době zase jedna povedená filmová adpatace herní předlohy. Pro fanoušky Angry Birds her rozhodně povinnost, pro ostatní touto tématikou nepolíbené příjemný a svěží animák, který dokáže zaujmout i pobavit. Red jakožto hlavní postava je velmi charismatický, ale ani ostatní ptáci resp. prasátka se neschovávali v jeho stínu. Tvůrci si rozhodně dávají záležet na detailech a tak propojení filmu s herní předlohou funguje na jedničku. Plusem je také vynikající český dabing, zejména bych vyzdvihnul výkon Petra Rychlého (Red) a Vlastimila Zavřela (King Pig). Mythologie kolem Mighty Eagle je budována skvěle - podobně jako ve hře (uznávaný bůh, kterého spatříte jen zřídka nebo vůbec), ale jen do chvíle než události naberou lehce parodický směr... :-) Trochu škoda, že prak prasknul dříve, než si stihnul Terence pořádně zademolovat. 85%

Belmondo (2015) (TV film)

Působivý a originálně pojatý dokument o jedné z největších francouzských filmových legend. Jean-Paul Belmondo se společně se svým synem vydává na místa, kde vznikaly jeho nejlsavnější filmy. Setkávají se s mnoha přáteli, příbuznými a kolegy z branže a občas prozradí i nějakou zajímavou historku z natáčení.