Láska nebeská (2003)

Člověk čeká komedii a dostane 100% koncentrát vánočního sentimentu, navíc notně vycucaného z prstu (svobodný "puberťák" jako britský premiér, portugalská služebná, která neumí ani slovo anglicky, atd.). Ale o Vánocích je dovoleno všechno, takže je atak na city tak frontální, multiplikovaný, hvězdněherecký a vlezlý - a tvůrci tak dělají naprosto nepokrytě - že vám oči vlhnou i přes opozici mozku. Po filmech jako LOVE STORY nebo PRETTY WOMAN další revoluční dílko na poli filmové romantiky!

Suddenly! (1954)

V americkém zapadákově zvaném SUDDENLY se chystá atentát na prezidenta Spojených států! Několik logických děr ve scénáři tohoto noirového psychothrilleru s úspěchem zaplácnul Frank Sinatra v charismatické roli zabijáka, který to dělá jenom pro peníze (ale přitom je pěkné psycho).

Nejnebezpečnější hra (1932)

Asi první akční film v dějinách kinematografie. Tvůrci KING KONGa v něm - mimořádně zručně na svou dobu - líčí hon na dva hrdiny, které na svém ostrově nechal ztroskotat a uvěznit zvrhlý ruský aristokrat (a vášnivý lovec). Malý kult.

Zázrak v New Yorku (1947)

Překvapivě inteligentní komedie, která obvyklý vánoční sacharin dostatečně rozpustila v právnických kličkách a "dospělých" odkazech na cokoli - od komercionalizace Vánoc přes komplex viny až po "ty lidi ve Washingtonu". Klasika se slaďoučkou Natalie Wood v dětských letech.

Svět zítřka (2004)

Podívaná v retro comicsovém stylu, která vizuáliemi a duchem odkazuje na filmy jako METROPOLIS, KING KONG, ZTRACENÝ OBZOR, trilogie s Indiana Jonesem (a určitě spoustu dalších, které jsem neviděl). Úvod je úchvatný - variace na předválečný New York a černobíle "kovová" patina ala 30-tá léta jsou fakt sexy a pastvou pro oči. Potom ovšem začne vizuální náboj filmu postupně chřadnout. Další prostředí, která Conran střídá s prchlivostí (a prchavostí), s jakou se díváme na fotky z dovolené, jsou většinou zklamáním. Navíc hlavně v druhé půlce nabývá na intenzitě barevné tónování, které svým banálním vyzněním připomíná technologicky okolorované černobílé filmy. A sexy Jolie s britským přízvukem ve filmu jenom párkrát štěkne - ostatně stejně jako (exhumovaný) sexy Olivier.

Já, robot (2004)

Akční sci-fi zhruba na úrovni druhého MATRIXU. Její největší slabinou není výjeb Asimova, ale mnohost inspiračních zdrojů a populismus, se kterým scénář klouže po těch nejvyšlapanějších cestách. Není divu, když za ním stojí mj. Akiva Goldsman, scénáristický robot, jehož kyselinová imaginace rozleptala už nejednu originální vizi (viz BATMAN NAVŽDY).

Velká ryba (2003)

Neúčelné vršení imaginace, kde celek notně zaostává za jednotlivostmi a více je rozhodně méně. Burtonův pokus o stvoření dalšího z jeho "jiných" světů tentokrát (opět) nevyšel, a klobouk dolů před americkou akademií, že s tímhle slaďákem o smiřování otce se synem vůlbec neztrácela čas. Tim Burton je mrtvý muž.

Amazonky na Měsíci (1987)

Pofidérní pokus o převedení montypythonovské poetiky absurdních skečů do reálií amerického televizního trashe. Ještě, že každý výstřel mimo střídá solidní nápad. Ale každopádně to chtělo daleko víc švihlosti...

Fantom ráje (1974)

Glamrocková variace na FANTÓMA OPERY je o chloupek ošklivějším bráškou ROCKY HORROR PICTURE SHOW. Přestože v kontextu De Palmovy filmografie představovala slepou kolej, stojí určitě za skouknutí díky (a) opravdu dobré hudbě, (b) slaďoučké Jessice Harper (SUSPIRIA), a (c) Mistrově - ještě surovým - hrátkám s budováním napětí.

Pán prstenů (1978)

Zajímavý autorský film, nedobrá adaptace. Na rozdíl od Jacksona ze mně Bakshi nevyždímal jedinou emoci, na druhou starnu dlouhé sekvence s Nazghúly a skřety byly výtvarně velmi zajímavé (prolínání kreslených a hraných obrazů). Bakshiho zjevně víc přitahovala temnota Zla než prostota Dobra.