Oscar 2024 (2024) (pořad)

Velice povedený galavečer, má to nějakou důstojnost a u pár vtipů jsem se zasmál. Tedy když srovnávám s předchozími Oscary v... no poslední dekádě, a ne s Gervaisem, který by si ho (a všechny ostatní v sále) namazal na chleba. Nečekal jsem že Flowers Moon skončí úplně s prázdnou, ale celkově k výsledkům nejde mít velké výhrady, dobře rozdáno. Kéž by předávání Oscarů vypadalo vždycky takhle.

Avengers (2012)

Tehdy při premiéře jsem bral Avengers jako "jen" povedený superhero blockbuster. Po šestnácti letech MCU s šíleným množstvím 34 filmů se ukazuje až jak moc povedené tyto začátky byly. První setkání těch postav fungovalo silněji a zábavněji než kdykoli později, chemii mezi nimi se tu povedlo namíchat perfektně a hlavně se nezapomínalo ani na jejich lidské stránky, stejně jako se při tom akčním běsnění nadpozemských hrdinů a šediváků z vesmíru nezapomínalo ani na pohled civilistů a přispění běžných lidských vojáků, film opravdu působí dojmem že jde o zlomovou událost v dějinách Země. Což všechno je něco s čím všechny pozdější MCU filmy měly obrovské problémy. Z nich všech za vidění stála tak maximálně třetina, zbytek jsou nekoukatelné zmetky, ale ani to není vlastně až tak špatný výsledek. MCU je teď už mrtvé, na ty začátky se nepovedlo navázat ani zajímavými novými postavami, ani jakýmkoli vývojem světa ovlivněného superhrdiny a mimozemštany, a už vůbec ne zajímavými příběhy. Ale buďme rádi za to co jsme tehdy dostali, první Avengers jsou z toho "OG" runu spolu s ideově zajímavě nejednoznačným Civil War tím nejjasnějším vrcholem. 9/10

Frontline - 20 dnů v Mariupolu (2023) (epizoda)

Absolutní zrůdnost, nejděsivější dokument jaký jsem kdy viděl. Toto by měli pouštět povinně všem, promítat na každé škole na světě. Každý rus který tohle podporuje by měl zemřít.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Jeden z velmi mála kvalitních komiksových filmů posledních let který kvalitně navazuje na první díl - nepřidává k němu ale nic nového, a wow-efekt z eklektického a hyperkinetického stylu už stihl vyprchat, tím spíš že i první díl byl jen updatem stylu mnoha starších anime pro západní publikum. Zbývá příběh... a ten je zapomenutelný, neukončený, a bohužel se opírá o hlavní postavu která je mnohem méně zajímavá než postavy vedlejší, které se tu objevují víceméně jen jako krátká camea. 8/10

Anatomie pádu (2023)

Anatomy of a marriage. Problematický vztah film rozebírá slušně, ale zdaleka ne tak drtivě jako Marriage Story - a v detektivní rovině, která zabírá valnou většinu z té přestřelené stopáže, víc nudí než zaujme. Herecký projev Sandry Hüller je impresivní, ale to bohužel zůstává jedním z mála důvodů proč stojí za to ho vidět. 7/10

Oddíl 10 z Navarone (1978)

Velmi zábavná druhoválečná akce, správně Dirty Dozen style, kde chemie mezi hlavními postavami funguje na výbornou, a o commandos infiltrace, demolice a odpravování tuctů nácků není nouze. Přesně jeden z těch filmů na jejichž základech vznikla série Call of Duty. 8/10

Nájemník (1976)

Solidní schíza, ale na rozdíl od oduševnělému Hnusu nebo přiznané žánrovosti Rosemary má děťátko trpí neukotveností a nepřístupností, s jakou se film (ne)dá číst. Z úvodního představení zrůdně familierního prostředí bydlení s nesnesitelnými sousedy, kteří svou vlastní nepříčetností dokáží i běžného člověka dohnat k nepříčetnosti, se do full on insanity překlopí příliš neuchopitelně. Místo sžití se s hlavní postavou vybízí svou až parodickou absurditou spíš k nepochopení a nepřátelství, příběh neumožňuje ani nadpřirozené náznaky vysvětlit pouhými ponory na dno duše hlavní postavy. Nepříjemné pocity dokáže Polanski ovšem vzbuzovat stejně silně jako ve svých lepších kusech. 7/10

Přízraky v Benátkách (2023)

Příjemná detektivka na nedělní odpoledne, nad lepší z dílů těch klasických Poirotovských seriálů ji pozvedá jen opulentnější produkce a schopnější herci. Nejlepší z Branaghovy série, na což má největší podíl hlavně komornější setting a střídmější stopáž. Snad v příštím díle Agathiných, pokud nějaký bude, se jí bude držet - ty její postavy jsou příliš ploché na to aby s nimi stálo za to trávit víc času. 7/10

Reacher - Season 2 (2023) (série)

Nuda. Tohle byl evidentně one-hit-wonder s první sérií, kterou vedle Hulk-smash Reachera táhly hlavně hrozně fajn vedlejší postavy a přímočarý komorní příběh. Škoda že v téhle sérii z nich zůstal už jen ten Hulk. 5/10

Reacher - Season 1 (2022) (série)

Je to stejně stupidní a bezmyšlenkovitě zábavné jako předloha... takže vlastně dobrá adaptace. A jak jsou zbytečně dlouhé i ty knihy, tak stejným neduhem trpí i tohle - pořád bezbolestně stravitelná jednohubka, ale větší nahuštěnost by tomu jen prospěla. Cruise každopádně dokázal dostat Reachera ve svém filmu do o dost větších výšin, i když je to trpaslík, a vůbec mnohem víc normální člověk než Reacher tady - který je tak dokonalý že nejspíš dokáže i chodit po vodě a léčit rakovinu dotekem. Ne že by lidi léčil, on je místo toho zvesela fraguje a to takovým stylem že to místy připomíná až Coenovky, což je hezké. A tenhle Reacher má zas jako sidekicka Guillerma z What We Do in the Shadows a roztomilou a evidentně velmi nadrženou policajtku, takže taky dobrý. 7/10