Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Čekala jsem už vzhledem k hodnocení hodně trapnou sračku a on se ten průser zas až tak nekonal. Nechoďte na filmy s Willisem, když nemáte rádi Willise. Když vám vadí hlasité detonace a přehalované zvukové efekty, bude asi nejlépe nechodit na žádné akční filmy, on totiž dneska v kině bude řvát pravděpodobně i "němý" film a pokračování Smrtnosné pasti logicky smrdí střílečkama a bum bum efektama. To k tomu prostě patří a většina z nás, nenáročných dementů, co si chodíme do kina odpočinout, nebo se zahřát, abysme doma ušetřili za topení, jsme ochotní se nad to povznést. Willis mě neskutečně bavil. Pochopil totiž, že v jeho věku, chce-li pokračovat v akčním duchu, je kravina hrát si na nesmrtelného, nutit maskéry k oskarovým výkonům za vizuální efekty a snažit se obalamutit diváky, že už prostě nejsem dědek. Bruce se na tohle markýrování chytře vysral, uchýlil se k sarkasmu a sebeironii a aby ještě poškádlil těch pár Justinu Biebrovi odrostlých pipin, vydržel pár týdnů na tvrdé dietě a trochu to vytunil solarkem. Když se budu v jeho věku koulet na plátně jako on, bude mi naprosto u prdele, že moji fanoušci jsou parta nahluchých a pravděpodobně i lehce retardovaných nostalgiků osmde a devadesátkových akčńáků. Zbytek včetně zápletky a Jai Courtneyho coby mladého Mclana lepší průměr, tak na 3+, ale Willis předčil moje očekávání, tak proč mu trochu nezvednout rejting:)

...a bude hůř (2007)

Knihu nikdy nemůže překonat, ale když já sem holt na tom vyrostla, dvě hvězdy tedy navíc z nostalgie. Jinak Olin překvapivě sympaťák, Špínu jsem si představovala úplně jinak. Ovšem už jen ta odvaha natočit Pelce, prostě mlask a Špínovy hlášky už mi nikdo z kundy nevymaže:) Ideální film pro letní kino zadara na dece s kelímkem gambáče, pak to není tak velké zklamání.

Hořící keř (2013) (TV film)

Po prvním dílu o Palachovi docela zklamání. Dost natahované, trochu patetické a třetí hvězdu přidávám opravdu jen z piety. Kdo neměl fotra s matkou bolševiky, tak už i jako malej harant tuhle srpnovou historii dobře znal a chová úctu jak k Palachovu činu, tak k lidem, kteří následný marast přežívali v nesouhlasu s nastoleným režimem, se všemi nepříjemnými důsledky. Rudá svině na tento filmový pomník stejně koukat nebude, nebo se tomu vysměje. Bylo mu to u prdele tenkrát a bude mu to u prdele i teď. Historická rekonstrukce Palachovy oběti, matčin bol a bezmoc, jaká se v lidech začínala rozlézat. V tomto směru mě mnohem víc rozdrtily některé knihy.

Argo (2012)

Okolnosti operace Argo jsou natolik filmově přitažlivé, že poloviční úspěch byl dán už samotným námětem. No a protože všichni víme, jak špatně se utíká z Íránu s dcerkou, co teprve, když máte ze země dostat 6 dospělých, kteří jsou na prioritním místě v žebříčku Iránské národní zábavy, rozuměj poprav. Původní nápad dodat jim tam bicykly a nechat je v zimě přes hory došlapat k hranicím mi nicméně přišel neméně pikantní, než následující riskantní počin. Tak zase příště, ono s tou bandou uřvaných psychotiků se nabízí ještě mnoho filmově atraktivních příběhů dle skutečné události. Napínavý závěr smrdí hollywoodským přifouknutím, ale to mi vůbec nevadilo, klidně bych to osolila ještě víc, divák na to závěrečné turbo finále prakticky celý film čeká. Tvůrci se však snažili nezkreslovat proběhlé události a přibarvit citlivě jen do té míry, aby z toho nebyl jen nákladný dokument. Zpracováním je to naprosto skvělé, věrohodné, sem tam pro odlehčení nějaká ta vtipná hláška. Největším paradoxem zůstává Afleck, který to režisérsky zvládnul výtečně, no herecky mám z něj velmi rozpačitý pocit. Kdyby jeho postavu hrál nějaký nový bishop od Japonců, asi by to vyšlo na stejno. Sošný Ben tedy je, ale jinak prostě celý film jen čumí, kouří, sem tam něco zcela bez výrazu pronese a tiše přemýšlí. No tak to bych zahrála taky. Podobný problém jsem měla s těmi šesti uprchlíky. V závěru lze porovnat jejich podoby se skutečnými postavami a v tomhle směru lze hovořit téměř o dvojnících. Dobové detaily v podobě brýlí přes celý xicht a tesilek tak upjatých, že si chlapi museli narvat koule do břicha, celou tu dobovou atmosféru výborně umocňují. Ovšem žádné jiné emoce ve mně ty postavy nevyvolaly. Dokonce ani nějaké stopy soucitu, prostě to bylo šest anonymních osob, o kterých se za celý film nedozvídám téměř nic. To mi docela podstatně na filmu vadilo a proto významná hvězda dolů.

Nevinné lži (2013) (seriál)

1.díl Pod hladinou: Geislerová bezkrevná jako vždy, ale v této roli to mohla konečně uplatnit. Na TV seroš přivírám obě oči, ale celovečerák by z toho byl strašný psychoblábolní propadák pro ženské, co chtějí dítě a nemůžou, co nechtějí dítě a můžou, co nevědí, jestli chtějí dítě, nebo co dítě nechtějí a vědí proč, případně všechny, co dítě mají a je jim to putna, ale nemají u čeho žehlit. Tím nechci říct, že by to nebylo koukatelné (při tom žehlení určitě!), místy probleskují docela zábavné pocity, které ženská (nikoli chlap, pozor!) dokáže celkem s úsměvem ocenit, např když si Geislerové hodný moula iniciativně listuje v menstruačním kalendáři, tak to dokáže každou normální, plnokrevnou ženskou spolehlivě odpudit. Ocenila jsem i výkon slovenské herečky, která temperamentní, lehce blboučkou a hysterizující manželku zahrála dokonale, až by jeden řekl, že svým naturelem ji vlastně ani nemusela hrát, prostě stačilo být sama sebou. Hodnocení připojím až na konci seriálu, ale na impotentní českou seriálovou tvorbu menší průser, než Ordinace, ulice a spol.--------- 2.díl Lež má rozbité auto: Příběh mě poměrně nudil, díky svojí triviálnosti a snadno prokouknutelným zápletkám, které samozřejmě tak smrdí nerealitou, že už zbývá jedině to již celkem vypilované, ale tím pádem trochu se zajídající a okoukané herectví už ostřílených herců (Dyk, Vilhelmová, Dlouhý a lehce trapná Čvančarová, kterou bohužel vídám čímdáltímvíc v komediálních rolích zastydlé puberťačky ) .Ovšem pak úžasně sympatický, civilní výkon ne tak herecky ostříleného zpěváka M. Ruperta, který je dle mého názoru asi to nejlepší, co se z tohoto dílu dalo vyždímat. Každopádně trefa pro nenáročného diváka odkojeného bakalářema , četnickýma humoreskama nebo podobnýma čt zabíječema volného času. Jako u prvního dílu se tedy přikláním k hodnocení v mezích průměru, čili snesitelný podkres k žehlení a rozhodně lepší, než drátem a Novou do oka.----------3.díl Druhý dech Pro mě zatím určitě nej díl. Z vrcholu kariery až na samé potupné dno je pro egomaniaka těžké životní drama a proto byl ten příběh poutavý. Langoš hrál skvěle, bodejť by ne, když se sám kdysi potácel v chlastu, depkách a rozhodně alespoň tuší, jaké jsou to pocity, když si jdete sednou na vozovku před kamion, páč už nevíte, kudy kam. Závěr sice už trochu vykonstruovaně šťastněrodinovský, konec by možná měl větší dopad, kdyby ho tvůrci tolik nehrotili do happy endu. Takhle je dost okaté, že se za každou cenu snažili seriál zacílit na poselství pro hospodyňky o tom, že rodina je základ nejen státu, ale prostě všeho lidského štěstí, a že když člověk vidí ty "rozzářené tvářičky" ratolestí, překoná kvůli nim všechno na světě, všechny své problémy a charakterové vady a pánbůh vám bude nápomocen! No tak tenhle blábol vyvrací celá řada otců (mnohdy i matek) alkoholiků, gamblerů a kurevníků, nejedna rodina nakonec v té exekuci skončí a tak snadno se z dluhů nevyhrabe, snad proto nás autor ušetřil té závěrečné deprese, protože v televizi, narozdíl od skutečného podnikání a života, můžete čarovat, jak chcete.--------------Zbylé díly už se mi rozebírat nechce, ale každý měl něco, co stálo za kuk. Na veřejnoprávku ještě solidní skóre lepšího průměru.

Vyvrženci pekla (2005)

V stejném poměru výtlem, blití a kroucení hlavy, na jaké perverznosti může člověk přijít. Nevím, co Rob Zombie hulí a na casting bych mu asi fakt nešla, ale úchylná zábava to byla non plus ultra. Bubárna to určitě není, spíš šokující, zvrhlý a chechtací gore, ovšem i tak nic pro slečinky:)

Ve stínu (2012)

Plně chápu nadšení většiny místních pětkujících samců, protože kdyby do pětky scházel malinký kousek, který už nešlo vyšťourat z ód na nad české poměry brilantní výpravu, herecké výkony a skvělý scénář, instinktivně ten kousíček k pěti hvězdám zalepilo sympatizování s vyšetřovatelem Haklem (Trojan). Ten nejen že to brilantně zahrál, ale konečně mohl obyčejnému českému chlapovi bez steroidů, Em šestnáctek a vysolarkovaných bárbín po boku ztělesnit reálného hrdinu, jakým by mnohý z českých samců chtěl ve skutečnosti být. Hakl je zanícený, zarputilý, odvážný, s citlivým smyslem pro právo a spravedlnost, jednající bez zbytečného patosu a afektu. Přitom stále reálný, bez nadpřirozených schopností, tedy i mírně nerudný, mírně se strachující a v plném soustředění na vyšší cíle i mírně zanedbávající svoji ženu, což mnohým nefilmovým samcům nemusí ještě tak dobře projít, anžto i zde to bylo o kozy ( nebýt scény s vlhkým výstřihem Haklovy ženy v prádelně, tak zcela netušené). Přesto mi k pětce něco scházelo. Možná jen neumím řádně docenit dobrou kriminálku, ale zřejmě se i podvědomě bráním nechat na sebe příliš dopadnout tu hnusně černou a temnou dobu padesátých let smrdící postgottwaldovskými zmrdy, lidovými soudy a mohutně se rozvíjející vládou svinských estébáků, z nichž ještě dodnes spokojeně přežívají celé baterie, aniž by je národ český po zásluze veřejně zlynčoval. Je mi z této doby temna českého národa smutno, ale ještě víc z lidí, kteří "rádi" zapomněli, nebo mají dokonce v těch hovnech namočené ruce. Film v kategorii potřebný, ale deprese plodný.

Útěk (2012)

Mno, je fakt, že akčnější a napínavější už byla i Ronja dcera loupežníka. Je to trochu rozvleklé, na dialogy strašně chudé, ale tak co, proč by měl v této drsné krajině notabene ve středověku hýřit vtipem národ, který vyhrál mistrovství světa v depresi. Prakticky celý film tedy u mě utáhlo několik detailů. Jednak záběry na opravdu krásnou přírodu, pak konsternace představitelkou velitelky bandy zabijáků, která nevypadala ani jako chlap, ani jako žena, dokonce ani jako člověk, a následně mě celý film strašně rušilo přehnaně vyvyinuté poprsí té prchající dívenky, u níž jsem se domnívala, že je jí dvanáct, protože obsah jsem si přečetla až po filmu. Tak ne, bylo jí devatenáct, ale vypadala na dvanáct, až teda na ty kozy..no tak když vám z filmu zůstanou jen tyto asociace, tak to bohužel na víc než dvě a půl hvězdy nedá.

The Encounter (2010) odpad!

Jde patrně o první film, u kterého neváhám udělit odpad, aniž bych ho dokoukala celý. Skončila jsem těsně za půlkou a dál už to opravdu i při nejlepší vůli nešlo, protože jsem cítila vyloženě fyzické utrpení z těch jedovatých plynů, který tato neskutečně pitomá a ještě ke všemu ukrutně debilně zpracovaná náboženská agitka vylučuje. A to jsem byla svolná nebýt předpojatá a v případě, že by to bylo alespoň vtipně nebo poutavě natočené, i nějakou tu hvězdu udělit. Těsně po rozjezdu tato sarinová návnada plynule přešla do stylu venezuelské telenovely a byť by se námět mohl zdát zajímavý, toto byl první hřebíček do rakve. Pak už následoval jen blud za bludem, manipulativní žvásty jeden za druhým, kořeněné tradičními výmysly černoprdelníků o tom, že bůh vám připravil úžasný věčný život, kde se s ním jásavě můžete procházet ve zlatých ulicích, ale jen za předpokladu, že..! A následuje výčet toho, co musíte, co nesmíte, podmínky a tresty za hříchy. Běžte už do prdele, vy kurvy nenažraný, který si nárokujete Boha a přitom vymýváte ty ubožáky, co jsou buď postižení demencí, nebo oslabeni strachem, nutíte je ke slepé poslušnosti především pro blaho a rozkvět vašich církví a jejich představitelů, nikoli pro skutečné blaho jejich. A neváháte použít všech dostupných prostředků. Věřící vám ubývají, protože svíčkové báby chcípají a mladé maso sice stíháte vymývat, ale chcete jich víc a strašení ohněm pekelným už nepůsobí tak masově, jako dřív..Tak natočíte podbízivou krávovinu ze současnosti o tom, jak Ježíš, váš kamarád, vezme na sebe podobu sympatického výčepního, aby se nám na to lépe koukalo, když stará videa o umučení svatého Šebestiána už tolik netáhnou..Kdyby v tom bylo alespoň trochu rafinovanosti, stačilo použít pár psychologických fint a nechalo by se to alespoň dokoukat, ale bohužel, tohle skutečně aspiruje na jednu z nejtrapněji zpracovaných vymýváren, která může fungovat jako nedělní poobědový kulturní zážitek pro Jedličkův ústav, ale přesně tím to i končí.

Rudý úsvit: Nová krev (2012)

Parta puberťáků vyrůstajících na coca-cole dokáže i bez vojenského výcviku zvládnout invazi hjundaje k amíkům. Vysolárkované kikiny v bokovkách, co sotva odrostly nutrilonu, v gerilové válce stíhají fyzicky, psychicky i strategicky. A i když se vysereme na všechny tyto zjevné nesmysly, páč je to přeci bum bum akčňák, tak mi ovšem stále chybí alespoň to charisma Swayzeho a Sheena. Novodobá generace netalentů jak vystřižená z nějaké pokleslé středoamerické soutěže superstar to prostě neutahla.