Mama (2013)

Až na to podivné finále, které na mě působilo, jako by do toho zavanul F.A. Brabec se svojí Svatební košilí, mohu konstatovat naprostou spokojenost. Párkrát jsem se kurevsky lekla a zbytek mě udržel v příjemném napnelismu. Mladší z děvčátek bylo tak strašně divné od začátku do konce, že ho museli opravdu vyšťourat někde v ruské tajze odchované kunou.

Konečná (2013)

Ne, že by to nebylo místy zábavné, ale když bych si odmyslela Arnieho, pak Konečná nijak nepřevyšuje slabý akčně béčkový průměr a nestálo by za to vytahovat z peněženky stodvácu za lupen. Ovšem na filmy s Arniem se chodí kvůli němu, fanouškovské nostalgii a přesvědčení, že dokud tomuhle dědkovi nebudou z plátna vypadávat všechny korunky, pak je svět stále ještě v pořádku a nemusíte si dělat starosti s tím, kolik steroidů jste kdysi spolykali, když jste v dobré víře koupili od nadrceného vylízance v posilovně pětilitrovku proteinového nápoje. Inu, kdo prožil své první akční orgasmy u stokrát zkopírovaných véháesek s Komandem a své první anglické věty (v Arnieho případě spíš jen jednotlivá slova) kurvil rakouským přízvukem, jistě mi dá za pravdu, že lze přivřít obě oči a prostě jen s dojetím sledovat, jak se železný dědek stále drží své obchodní značky a nevysloví víc než pět slov v jedné větě. Pravda, drobné artritické změny byly patrné i oku uslzenému. Dopad na kapotu auta z výšky již moc nepružil a skoro jste měli strach, zda to umělé koleno vydrží..Ale na vyrážení dveří se i dědek Arnie pořád hodí výborně a tam kde titanové náhrady drhly, dotáhl to svými nenapodobitelnými grimasami. Schválně zkuste kropit pět minut mexický gang těžkým kulometem, aniž by vám alespoň jednou nemrklo oko. To prostě nedáte. Stejně tak je nemožné způsobit Arniemu silné tepenné krvácení do stehna zabodnutým nožem, protože Arnie nikdy tepenně nekrvácí. A takhle máme dědka rádi. Samozřejmě je to plytké a dementní a jestli mám jednu životní jistotu, tak tu, že Arnie nikdy nedostane Oskara za herecký výkon..Nicméně femoném rakouských svalů, které vtrhly do Hollywoodu a úspěšně se tam bez ohledu na talent drží i do věku, kdy většina z nás neudrží moč, je neoddiskutovatelně obdivuhodný :)

Sezení (2012)

Vždycky jsem byla zastáncem cenzurované nahoty zejména u žen po padesátce. Nikoli, že by to bylo příliš pobuřující, nahota je fajn..ale když vám i relativně uznávané a celkem majetné hollywoodské herečky ukazují, jak ani ten botox nepomáhá a gravitace úspěšně zničila to, čím jste se až do čtyřicítky pyšně prsily na nuda plážích, moc optimismu vám to nepřidá. Je sice pravda, že fyzicky je na tom mnoho padesátek tragicky hůř a ve filmech by se mohly oproti Helen Hunt ukazovat snad jen pro ukojení hodně vyšinutých perverzáků, nicméně i tak na Vás z toho filmu dýchne neúprosný zub času. Dobrá zpráva je, že kriplům je to celkem jedno. Druhá dobrá zpráva je, že narazíte-li na kripla panice, stanete se díky své povadlé nahotě dokonce femme fatale. Třetí dobrá zpráva je, že tento příběh se odehrál a tedy je naděje, že láska není tak povrchní jako naše mediálně, výchovou a předsudky vymytá mysl a je schopna se proklubat nehledě na pokročilý věk i přes očividná fyzická omezení. Lehce smutný, dojemný, ale v každém směru milý a vtipný milostný příběh.

The Collector (2009)

Téměř to aspirovalo na 4 hvězdy, ale závěr už mě poněkud utahal. Vrah tak dlouho a urputně honí svoji oběť po baráku, přičemž mezitím stihl povraždit celou rodinu a pak každého, kdo se tam náhodou přichomýtnul, že už si uondáni začnete přát, aby se na to konečně jeden nebo druhej vysral. Nicméně krevní výplach, máte-li na něj čas od času náladu, je to solidní. Rozhodně se u tohoto filmu nelze šťourat v logice a reálné proveditelnosti, ani čekat, že narazíte na nového Hannibala. Je to prostě vyvražďovací maraton s pěknými triky a závěrečným příslibem, že masakr kolotoč se roztočí v dalším díle ještě rychleji:)

The Collection (2012)

Jestli váháte, zda se na tuto sbírku mrknout, nabízím jednoduchý recept. Pokud se vám líbilo Saw, určitě to dejte. Sbírka je dynamičtější, bez hluchých míst, akorát oproti Saw mi trochu chybělo nějaké vodítko, jak pochopit vraha. Takže jednu hvězdu uberu, neboť se ráda rýpu v myšlenkách pomatených sadistů a zde mi ta kurva ani xicht neukázala..Přitom v té mumiovské masce se musel šíleně pařit! Ale chápu, potřebovali nás nalákat na trojku. No tak jo, dostali jste mě:)

Kdysi byli bojovníky (1994)

Je to prostě pořád stejná písnička. Některá etnika mají nesporně smysl pro rytmus, tanec a hudbu a když mají možnost chlastat a pobírat dávky, je to v podstatě to jediné, čemu se celý život věnují. S tím, že ten chlast by figuroval někde na první příčce. Stejně jako u nás, ani maorský cigoš, jsa denně vožralej (jak zpívá Pepa Vojtek) nejde pro ránu daleko, a byť mu nelze upřít elegatnější zápasnický styl, než když na vás naše utlačovaná menšina vytáhne v hospodě kuchyňák, je to jinak pořád to stejné schema. Čili s ožralcem a vymaštěncem navíc to bude vždy o držku. Snaha o návrat k tradicím rodu je zde sympatická, ale bohužel v realitě již předem odsouzená k záhubě. Film o násilí, beznaději a odporu přijmout vnucená pravidla. Zde víceméně pravidla předurčující ženy jistých etnik k tomu, aby držely pusu a roztáhly nohy, když ožralý patriarcha zavelí a z toho vyplývajícví vnitřní boj s bezmocí, hrdostí a důstojností.

Nic nás nerozdělí (2012)

Opravdu jsem se před zhlédnutím filmu bála, že se budu muset z nudy věnovat okusování záděr a znechuceně je pak plivat nad záplavou špatných počítačových triků a nad zážitky prořídlým dějem plným kýče nějaké spořádané rodinky. Spletla jsem se velmi minimálně v těch tricích, natočené to bylo brilantně a realisticky. Budete se topit, budete se brodit, budete zaplaveni tsunami. Na záděry v první třetině filmu vůbec nebyl čas, boj o život matky a syna se povedl skvěle. Pak už to lehce ztratilo dech a další pasáže filmu založené na vzájemném hledání rodiny sice nenudí, ale jsou postaveny hlavně na tom ždímání citů. Kdyby nebyl film podle skutečné události, přišel by mi závěrečný megahepáč hollywoodsky nepravděpodobný. Netuším sice, jak moc posloužil příběh dané rodiny jen jako kostra a co všechno si tvůrci trochu přibarvili, nicméně když to nebudete příliš pitvat, určitě vám to na emoce zahraje. Naomi hrála skutečně výborně a tento film se také v mém soukromém seznamu řadí na první příčky mezi ty, kde mě herecké výkony fakanů mile překvapily a povedlo se jim mě neobtěžovat, ba dokonce místy i zaujmout. Doporučení: jste-li samice po jednom vrhu, budete přiměřeně slzet. Samice s více vrhy proslzí zřejmě celý film. Uživatel PetrPan se čtyřmi vrhy a silným vztahem k rodině taktéž. U mě silné tři, ale že mám ráda ty katastrofické filmy dle skutečných událostí, tak jedna hvězda navíc.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Taková docela príma omalovánka, kde se postavičky hejbou. V hodině dějepisu čtvrtých tříd bych s látkou načerpanou z takto zfilmovaného komiksu rozhodně ještě zamachrovala. Pro náročnější raději něco v hexametrech, ale někdy je prostě fajn se po dvanáctce šichtě jen tak nenáročně nechat lechtat počítačově upravenýma svalama. A tací to byli ztepilí muži, v tom starověkém Řecku, když mrknu, co se tam povaluje u kalvádosu teď, skoro by mi slza ukápla..

Kletba z temnot (2012)

Nic nestmelí rodinu tolik, jako společné vymítání židovského démona. Něco podobného přece zkoušel už Hitler a stmelil tím celý národ. Zaplaťpánbu za ty židy, člověk si může tak prímově zarýpat hned v úvodu. Bez ohledu na ohavné pejzy to byl ovšem originální nápad, po všech těch Vatikánech a ozástěrovaných páprdech s křížema, posednout spratka pro změnu polsko-židovským parazitem, za to tleskám! Že netekly potoky krve po celý film mi ani trochu nevadilo, ono taky není na škodu, když se někdy v hororu i hraje. Atmosféra mě bavila, herci hráli uvěřitelně, nechybělo pár solidních triků. Kletba z temnot mě opět přinutila se zamyslet, proč jsou nejlepší vymítačky vždycky s tématem posedlého fakana. Nejspíš mě to má utvrdit v názoru, že dítě je náchylné k podobným infekcím z podsvětí a proto není radno si je nasazovat do hnízda!

Dredd (2012)

Já bych tomu dala i tři hvězdy, přísahám, ale kurva, když celej film čekám, až si Dredd s výrazem znázorńujícím první minuty mozkové příhody sundá vercajk z palice, abych se mohla podívat, zda-li je alespoń tříhvězdičkově sexy, tak se samozřejmě nedočkám. Nicméně mě to i tak poměrně slušně bavilo, půl filmu jsem se například zaobírala tím, kde už jsem viděla hrát tu šerednou megeru, co zde dýlovala v paneláku fety, díky nimž už se zase mohla další generace počítačových grafiků seberealizovat. Výtvarně to tedy bylo velice zdařilé, ovšem na tři hvězdy pořád málo. No a ze samé radosti, že jsem nakonec objevila, že megera se producírovala u Thermopyl, tomu prdnu ještě pomyslnou půl hvězdu navíc.