Šťastné údolí - Série 3 (2023) (série)

// Nejlepší britská krimi od skončení Broadchurch se vrátila v plné síle a opět prokázala, že na ostrovech tenhle žánr umí pořád nejlíp. Sarah Lancashire už se měla dávno dostat k podobným rolím jako Olivia Colman. 9/10

Gympl (2007)

// Gympl trochu předběhl dobu, po neplánovaném zhlédnutí ho ale patřičně doceňuju nejen kvůli ikonickým hláškám a reflexi doby, ale už i za tu nevšední kameru a soundtrack. Plus role Holubové, Mádla, Schmitzera. Kdyby s tím Vorel přišel dneska, je to hit. O sequelu se tohle ale bohužel říct nedá.

Stav obležení (1998)

// Kdyby to točil Tony Scott, patřilo by to zcela jistě do výkladní skříně devadesátkových thrillerů, takhle je to "jen" zatraceně povedenej film s překvapivě nabušeným obsazením (tvle Denzel, Bening, Willis a ještě Monk?), mladým Deakinsem za kamerou a mrazivě prorockým příběhem, který Zwickovi krásně sednul. Přehlížená pecka. 8/10

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

// Oproti prvním dvěma filmům strašně ospalý. Itálie malebná, idylická, z tohohle neoficiálního shledání hvězd Muže v ohni šlo ale rozhodně vytřískat víc. 6/10

Vojenský soud se vzbouřenci z lodi Caine (2023)

// Herecky výborný (předčasný odchod Lance Reddicka je jedna z nejhorších věcí, co se letos ve světě filmu stala), příběh se dá zjevně aplikovat na jakoukoli éru a jako soudní drama scénář vždy skvěle obstojí, ale vizuálně je to fakt strnulý. Tam nebyla bohužel ani snaha to nějak oživit, člověk nepotřebuje hned kameru Dvanácti rozhněvaných mužů, ale od Friedkina je tohle až překvapivě suchý. 6/10

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

// Epická paráda. Už ani nepotřebuju tu hranou adaptaci Ghost of Tsushima, tohle byla jedna z nejlepších samurajských fikcí vůbec s přenádhernou animací, bravurním příběhem a senzačním vyvrcholením. Arcane level kvality. Těším se na další řadu. 10/10

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

// Ne tak blbý jako Sucker Punch, ne tak hnusný jako Armáda mrtvých, zdaleka ne tak ikonický jako Watchmeni a bohužel ani z půlky tak dobře natočený jako Muž z oceli. Průšvih to není, pokud do toho člověk jde smířenej, že Snyder vykradl veškerou populární fikci za posleních 70 let, ale chválit tenhle sestřih taky nehodlám. Zjevně chybějící scény a vymazaná krev, aby Netflix mohl uměle zopakovat SnyderCut, tomu brutálně ubírají na zajímavosti, takže výsledkem je těžce sterilní dobrodružství, z něhož jsme viděli pravděpodobně ještě navíc tu horší polovinu. 4/10

Saltburn (2023)

// All style, no substance. Po Nadějné mladé ženě jsem od Fennell čekal víc, nakonec to nebylo ani tak provokativní, jak se tradovalo. 5/10

Aquaman a ztracené království (2023)

// Neškodná zábava pro masy, která se sice nemůže rovnat zlatému standardu komiksových filmů (a vlastně ani jedničce), ale ve srovnání s většinou těch letošních to byl takřka balzám na velmi ztrápenou duši. Lepší hlášky, míň doslovnosti a delší setrvání v té hororové/lovecraftovské oceánské mytologii, a byl bych skoro i nadšený. Takhle mě to v první půlce namlsalo, jenom abych se později u bizarně sestříhané buddy komedie s Momou a Wilsonem maličko nudil. 6/10 a je dobře, že si teď DC dá rok a půl pauzu. 2025 bude dobrej, věřím.