Co teď a co potom? (1991) (seriál)

Ivana Chýlková dokáže rozehrát silnou hru i na televizní obrazovce. Jeden z nejkvalitnějších seriálů devadesátek. Alkoholový boj matky a drsné důsledky v podobě zničené duše dcery Kláry Jandové vezmou jednoho za srdce. Zajímavé jsou i ostatní postavy z poradny, ale tohle mě vzalo asi nejvíc.

Malá mořská víla (1976)

Hodně drsná pohádka, která dokáže otevřít oči malé naivní holčičce v tom, jak to taky někdy funguje s láskou. Prince nechápu, Mirka byla jednoznačně krásnější a křehčejší a vůbec nejlepšejší a on takhle. Dávám 3 hvězdy, protože je to oblíbená pohádka mojí mamky, ale jinak teda pro děti nedoporučuju, protože by mohly brečet. Život je sviňa.

Zatímco jsi spal (1995)

Sandra si vybrala toho špatného bratra a já si od tohoto filmu vybrala Sandru. Poctivý vánoční film, který funguje. Bez zbytečných patosů, miminek a s fungujícími vtípky. Co si přát víc k vanilkovým rohlíčkům?

Žert (1968)

Jeden z vrcholů československé tvorby, jistěže i díky Milanu Kunderovi. Zásadní filmový počin (vlastně i literární).

Sebemilenec (2013) (TV film)

Tohle je i škoda komentovat. Silná předloha spisovatelky Monyové zprzněná duem filmových hujerů Papoušková-Renč....to je zásah, který nemůže přežít ani Dostojevskij. Příběh je v základu hodně zajímavý- famózní Jaromír Dulava je fanoušek Červeného trpaslíka a věnuje Simoně Stašové pozornost ve stylu "drsně s láskou". Zatímco všichni vidí, jaký je to blázen, Stašová se zaplétá tak dlouho, až se nedokáže vymotat. Skvělé výkony herců bohužel nemůžou porazit totální neschopnost Renče, který asi v televizích leští kliky nebo já nevím co leští a ani raděj vědět nechci.

Tchyně a uzený (2011) (TV film)

Tak škoda, že ty dialogy tak šustí papírem, no...Jinak docela dobrý, hlavně Švormová je zábavná. A upřímně, něco na těch povídačkách o tchýních vážně je. Škoda, že předlohu zpracovala šablona průměrnosti Papoušková, mohl z toho být vážně dobrý film. Monyová byla ve svém oboru výborná a většina jejích předloh má dost silnou linku. Zasloužila by si kvalitní zpracování.

Planeta opic (1968)

Kvalitu filmu dostatečně prověřil čas a děj asi všichni znají, takže co napsat víc, než že sledovat to je stejné, jako přijít na návštěvu k máti, dostat k obědu pečenou kačenu a pak se zbytek dne sprostě válet na gauči a nic nemuset. Navíc slušný dabing, ale to bude ve vazbě s rokem uvedení, dnes by jeden zaplakal. Scéna se sochou Svobody je jeden z nejsilnějších zážitků z dětství (ale furt v pohodě oproti filmu Kanibalové, když je vám deset).

Železná lady (2011)

Trapná a úplně zbytečná romance o ženě, jejíž význam je historicky neoddiskutovatelný. A přesto, jak zajímavá a kontroverzní osobnost to byla, rozhodla se Phyllida Lloyd zdrcnout její příběh do senilního blábolení těžké nemoci, a to tak nemožně, že i Rosamunde Pilcher by to zvládla lépe, neboť ta je mistryní ve svém oboru. Pokud chtěla režisérka vytvořit nicneříkající dílo o těžké nemoci nějaké pani, která možná někdy něco znamenala, ale ve filmu moc nemáme šanci zjistit co, pak se jí to podařilo. Ale pak se neměl film jmenovat The iron lady, ale třeba Trampoty s Alzheimerem. Jednalo se o jednu z mála významných žen v historii politiky, a proto by si zasloužila ne jeden, ale hned několik zásadních filmů pitvajících její kroky. Snad se ještě dočkáme. A mrhat na tohle mimořádným talentem Meryl Streep, to už je skoro zločin.

Zlá krev (1986) (seriál)

Znásilnění vyrovnané Neffovy výpovědi o dlouhodobé bouři mezi dělníky a vysokými vrstvami obyvatel Prahy, ale i Vídně. Zatímco Neff v knihách věrně popisuje příčiny vzniku nenávisti mezi pracujícími chudáky a boháči, televizní zpracování tupě a poplatně době přetavilo bohatý děj do ubohé socialistické agitky. Trapnou třešinkou na dortu je přítomnost Karla Pecolda v posledním dílu seriálu v době, kdy už má být dávno mrtvý. Pro zájemce o četbu doporučuju všechny díly. Seriál nevímproč končí před docela zábavným dějem Veselé vdovy Marie Nedobylové, kde se rozebírá hlavně postupná změna povah všech zúčastněných, domluvené svatby, nezdární synové, kteří rozhážou majetek Bornů a jiné pikanterie. PS: o těžko pochopitelném výběru herců jsem psala už u Sňatků z rozumu, přesto mi to nedá ani tady. Představitelé omladiny ztvárněni snad čtyřicetiletými herci... :) Já fakt nevím, nechápu. Pubertální mrzák Mrva má tak padesát let, no nic. Chápala bych častý argument o nutnosti jednoho herce představujícího postavu třeba 40 let (např. Born, Nedobyl...), ale omladináři jsou jen krátká historka v celé pentalogii, postavy skutečně sledujeme jen chvíli...jinak teda za Metoděje Nedobyla (Marek Brodský) palec hore.