Hercules (2014)

[7/10] Tak je tu nový Herkules, film o tejto legende sa nezapíše do sveta filmov ako legendárny film ale mna bavil a som celkom spokojný. Možno aj o niečo viac ako som čakal. The Rock podal dobrý výkon, perfektná forma tela a zvládol to s ľahkostou. Pár obstojných vedlajších úloh, trocha mytológie, jednoduché ale úderné a tvrdé súboje a vítazstvo Herkulesa. A to mi stačí, dávam 4* bez problémov.

300: Vzestup říše (2014)

[6.5/10] Raz od času mám rád, ked idem do kina na pokračovanie kvalitného filmu a pritom niesom voči prvému filmu zaujatý. Aj nové 300 je niečo také, jednotka sa mi páčila a dal som jej 4* a po 8 rokoch prišlo pokračovanie, ktoré sa v traileri dobre predviedlo a ukázalo potenciál. Či potenciál tvorcovia premrhali musí uznať každý sám, ale ja osobne si myslím, že trochu áno. Od začiatku je film zaujímavý, rozpráva sa príbeh, páči sa mi štýl akým bol príbeh podaný a film si udá rýchle tempo hned´ od začiatku. Začína akcia, rozvíja sa príbeh a je to celkom zaujímavé. Sullivan Stapleton ako hlavná postava bol celkom dobrý, nemám voči nemu výhrady, Rodrigo Santoro sa vrátil do svojej úlohy z jednotky, herecky nesklamal ale má tu málo priestoru. Zato Eva Green strha na seba pozornosť, tá zahrala naozaj vynikajúco a aj jej postava bola veľmi zaujímavá. Režisér Noam Murro je síce nováčik ale zvládol to celkom solídne, je to podobný štýl ako jednotka, množstvo spomalených záberov, detailov, dosť/miestami až prehnane veľa digitálnej krvi, ale vizuálne je to skvelý film a hudba sa mi tiež páčila. Akcie čo sa týka tak sú tu bitky na mori, súboje s mečmi, nieje tu žiadny extra skvelý moment, väčšinou stereotypné zneškodnovanie nepriateľov mečom, ale cením aspon to že sa snažili to zamaskovať krvou a dobrými trikmi. Jediným vačším problémov je podla mna scenár, ktorý mohol byť trochu inak napísaný. Film má síce dobré tempo, ale v 3/4 dosiahne ropnou bitkou na mori akčný vrchol a bohužiaľ aj filmový. Potom sa tempo spomalý a čakal som že to bude niečo ako "ticho pred búrkou", ale bohužiaľ sa tak nestalo. Nastala dalšia akcia a nie príliš vhodné zakončenie, ktoré považujem za odfláknuté. Škoda, pritom bol film skvelo rozbehnutý a bolo tu dosť postáv ktoré boli zaujímavé, len tým koncom to skazili. Hodnotenie je medzi 3-4 *, dávam podstatne lepšie 3*, film ako celok je dobrý, má mierne nedostatky ale väčšiu kritiku si nezaslúži. Náštevu kina nelutujem, bavilo ma to a niekedy si to pozriem aj doma. A čo sa týka 3D, tak to som bohužiaľ ani nepocítil.

NON-STOP (2014)

[8/10] Už pri prvej spolupráci Neesona s režisérom pri filme "Neznámy" som bol príjemne prekvapený kvalitou výsledného produktu a tým pádom som aj od tohto filmu čakal kvalitný filmársky produkt. A som spokojný a aj o niečo viac ako som čakal. Už pri prvých záberoch mi bolo jasné v akom tajmomnom, resp. napätom duchu sa bude film niesť, hned´ prvé zábery na Neesona v aute zobrazujúce jeho charakter a potom už lietadlo. V podstate celý film sa odohráva v lietadle, až na úvodných a záverečných 5 minút, ktoré sa odohrávajú pri letisku. Obdivujem režiséra a scenáristov, a v podstate aj Neesona ako dokázali tento príbeh premyslieť, napísať, zahrať a predať ho divákom tak, aby som mal 75 % filmu pocit, že neviem kto to bol. V tomto boli naozaj číslo jedna. Potom už napätia mierne klesne ale hlavné je že kvalitou film neklesne. Hudba bola dobrá, tomu čo sa deje na plátne dosť pomáhala. Akcia vo filme je, pár menších súbojov ktoré boli dobré a v závere troška strelby, všetko natočené bez problémov. Čo sa týka príbehu tak ako som spomenul je to celé prepracované, síce je to jednoduchý príbeh ale dokáže to zaujať najviac ako sa len dá a každý jeden zvrat je prepracovaný a bezchybný. Herci sú skvelí, najmä v hlavnej úlohe Liam Neeson ktorý zahral svoju postavu depresívneho alkoholika a odborníka na letovú ochranu skvelo a vedlajšie úlohy sú dosť zaujímavé, každý pasažier ktorí je do deja zakomponovaný je zaujímavý. A veľmi sa mi páči štýl režiséra, pohlady kamier, ako dokázal vytvoriť atmosféru a celkovo si myslím, že ide o režiséra ktorý má ešte veľa čo ponúknuť. Toto dielo zvládol po všetkých stránkach a natočil výborný akční thriller, kde z jednoduchej zápletky vyťažil maximum a dokázal že aj v roku 2014 sa dá natočiť v holywoode kvalitný akčný film.

Vejška (2014)

[5/10] Tak po siedmych rokoch je tu pokračovania celkom dobrého Gymplu. Škoda že nemôžem povedať, že je to takisto kvalitativne dobrý film, lebo to tak nieje. Idea zrealizovať tento film sa mi pozdávala, tvorcovia mali k dispozícií dosť zaujímavých postáv, dať tomu príbeh a film je na svete. Ibaže v tomto prípade to až tak nevyšlo. Aspoň teda z mojej strany cítim mierne sklamanie a z objektívnejšieho hladiska sa dá tiež povedať že do toho nedali všetko čo mohli. Hlavné postavy sú späť, myslím si že stále majú čo ponúknuť, herci hrajú dobre ale nemajú čo hrať, pretože príbeh tu v podstate ani nieje, žiadna zrozumiteľná zápletka, iba zlepené scény kde sa Vorel s Mádlom snažia dostať na vysokú školu a popritom sa na nich lepia problémy. Hovorí sa že v jednoduchosti je krása, tu by som povedal že v jednoduchosti je priemer. Škoda, pritom to mohol byť taký dobrý film. Páčili sa mi niektoré vtipné scény aj ked humoru tu je strašne málo a soundtrack bol tiež výborný. Po takej pol hodine som už mal lepší pocit, konečne sa začalo niečo dať pribudli nejaké zaujímavé situácie, ale zase potom tam už nieje čas vytvoriť niečo veľké lebo ten film je veľmi krátky čo je tiež chyba. Ale zase sa nedá povedať že by ma to nudilo, v prvej polhodine sa to občas vlieklo ale potom to bolo v pohode pozerateľné. Pridať aspoň pol hodinu a rozvinúť príbeh a bolo by to, a hlavne si dať záležať nad záverom filmu lebo to bolo suché. Aspoň je dobrý dôvod na tretie pokračovanie.

Zpátky do ringu (2013)

8/10] Tak Stallone opäť v ringu, spolu aj s De Nirom. Dobre sa to počúva, ešte lepšie sa to pozerá. Len škoda že tento film nedostal príležitosť v slovenských kinách, ved naši distribútori.. Ale k filmu, tak určite som do toho nedával extra veľké nádeje, trailer vyzeral v pohode, ale čakal som že to nejakým spôsobom bude ako nechcená paródia, ale žiadne obavy sa nenaplnili. V konečnom výsledku je to dosť dobrá oddychovka pri ktorej sa človek zabaví, zamyslí, pozrie na box, aj oddýchne. Dlžka filmu je tak akurát, dobre rozdelená, fajn úvod, rozvíjanie deja a celkovo to bol dosť svižný film, žiadne nudné časti som nenanšiel, fanúšik si Stallone/De Nira (poprípade oboch) si určite príde na svoje. Narážky na kariéru hercov, vtipné momenty, to všetko patrí k tomuto filmu. A dobrý záverečný fight s príjemným ukončením. Ked si porovnám hlavných aktérov, kto ma bavil viac, tak v tomto prípade mi o málinko stotín percenta viac uderil do očí De Niro, on bol ten hlavný provokatér, takže to možno bude tým. Ale Stallone je tiež skvelý, klasický výkon ako som od neho čakal a zvyšok je tiež fajn. Takže som spokojný, dvaja starší borci natočili dobrý film a dakujem im za príjemný zážitok.

Práskač (2013)

[7/10] Docela skromná a jednoduchá žánrovka, ktorej ani netreba vela aby ma zaujala. Dlho som odkladal tento film a po jeho pozretí môžem skonštatovať že to nieje nič veľkolepé, ale ako sa vraví v jednoduchosti je krása a tuto sa dá povedať že to platí, podla môjho názoru. Celkom dobrý príbeh, ktorý sa hned od začiatku rozvíja, zápletka je jednoduchá ale nieje to až taký priamočiary film, scenár filmu je dobre napísaný a prepracovaný, je tu niekoľko zaujímavých scén a pod. Hlavne je tu sympatický The Rock v hlavnej úlohe ktorý to tu zvláda na jednotku, dokázal dobre zahrať aj takúto vážnu rolu a zaujal ma. Zvyšok obsadenia je natom dobre, nikto kto by mi vadil alebo mi nesadol. Akcie tu nieje moc, pár drobností, záverečná akčnejšia pasáž, nejaký výbuch, strelba.. Ale nejde to ani o akciu, príbeh tu je prvoradý a jeho prevedenie, je to thriller a nie čistý akčný film takže tak je to aj točené, páči sa mi tu tá atmosféra, prostredie filmu, hudba. Za seba môžem povedať že som príjemne prekvapený, je to dobrý film, príjemná oddychovka ktorá nerobí v rámci svojho žánru hanbu a určite poteší.

Plán útěku (2013)

[8.5/10] "Potrebujem kus ocele, asi 8 cm hladký povrch" - "Jasné, skočím do železiarstva hned´ som späť, jo?" Očakávané spojenie dvoch akčný hrdinov v jednom filme sa dostalo konečne do kín a páni to rozbalili vo veľkom štýle. Ked´ si rozoberiem film od začiatku, tak úvodné minúty patria Stallonovi a myslím že úvod je celkom dobrý a bez problémov, ukáže akú má Stallone úlohu vo filme a zoznámime sa aj s vedlajšími postavami, síce je to možno až pol hodina kým sa dej začne venovať tomu hlavnému a prenesie sa do väznice, ale napriek tomu to bolo celkom zaujímavé a dobre natočené. No a potom sa už dej presunie do väznice a tempo filmu sa začne pomaly stupnovať, po celý čas sa deje dosť zaujímavých vecí a situácií, celé vykreslenie prostredia ma zaujalo(prostredie väzenia, strážnici, velmi dobrý záporáci, oblečenie radových strážnikov). Musím povedať že Stallone tu má jednu z najzaujímavejších rolí, odborníka na väznice a všetko to jeho zmýšlanie ma zaujalo a jeho herecký výkon tomu napomáha, šikovný chlapík ktorý rozmýšla hlavou a je tu hlavný "kápo". Nieje to žiadny neporaziteľný superhrdina a táto zmena sa mi velmi páči, velmi mi tu sadol. A vedla neho sa pridá veľký Arnold Schwarzenegger. Znie to skvelo, vyzerá perfektne. Schéma medzi ich postavami funguje dokonale a Arnoldov humor to celé príjemne odlahčuje, podáva dobré hlášky a celé jeho vystupovanie je dobre vykreslené. Podá dosť dobrých hlášok a niekoľko pamätných scén(nemčina, odpútanie pozornosti..) Popri Stallonovom zmýšlaní a logike je to dobrá zmena. Ani na chvíľku som sa nenudil, ako sa už dej presunul do väznice tak sa stále dej graduje až do akčného finále ktoré musí potešiť každého akčného fanúšika, spomalený záber na Arnolda nesúceho gulomet a vystriela niekoľko strážnikov. Akcia ma bavila, síce jej tu je málo ale to vôbec neprekáža, dej je velmi dobre premyslený a páčili sa mi všetky tie situácie okolo plánovania ich úteku, nechýba tomu absolútne nič. V záverečnom akčnejšom finále okrem Arnoldovho strielania ponúkne aj výbuch a súboj medzi Stallonom a Vinniem Jonesom. Súboj ma bavil ale bolo to rýchlejšie zostrihané a myslím si že sa z toho dalo vyťažiť viac. Tento film nieje postavený na akčných scénach ale na dobre premyslenom scenári a dve legendy akčného žánru z toho robia skvelú záležitosť, aj tá akcia na záver poteší a dobre to zakončí, aj ked´ nebola najideálnejšie. Takže som mimoriadne spokojný, je to film ktorý si určite pozriem veľakrát kvôli dvom hlavným esám. P.S: Piata hviezdička kvôli myšlienke-vytvorenia filmu a ako vdaka za spojenie dvoch ikon akčného žánru.

V zajetí démonů (2013)

[9.5/10] Ked´ som si myslel že nezažijem v blízkej dobe poriadny horor tak prišiel James Wan a vypustil do sveta svoju novinku. Určite som čakal kvalitný snímok ale musím povedať že som bol ovela viacej prekvapený, jednoducho tento horor spĺna absolútne všetky kritéria na dokonalý horor, ktorý musí uspokojiť aj tých náročnejších fanúšikov. Už od začiatku ma chytila tá atmosféra minulého storočia, vykreslenie prostredia, práca s kamerou, výborne doladená hudba, profesionálna práca s kamerou, vidieť kam to Wan dotiahol a s kvalitným reálnym námetom nám toho ponúkol viac než dosť. Tá kludnejšie úvodná časť iba psychický pripraví nato, čo sa bude diať neskôr. A veru to bolo riadne hororové, atmosféru ktorú tu vytvoril je skvelá, napätia je takmer neustále a velmi dobre tu graduje dej až do samotného finálne. Stále má snímok čo ponúknuť a je to naozaj zaujímavé sledovať celé diane filmu. Veľkú pochvalu si zaslúžia aj všetky herci a obvzlášť Patrick Wilson, ale všetky postavy sú mimoriadne zaujímavé. VIdieť, že si štáb dal záležať na každom detaily a dosiahli maximum čo mohli. V zajatí démonov považujem za skvelý hororr a najlepší v rámci duchárčiny. Musím povedať že jeden z najsilnejších posledných filmových zážitkov mi ponúkol práve tento film a lutujem, že som to nevidel na veľkom kinoplátne. Ale určite sa teším na dalšie pozretia, tento horor zato rozhodne stojí.

Útok na Bílý dům (2013)

[7.5/10] Mr.Deštrukcia Roland Emmerich jedným filmom skočil opäť do akčného žánru a kedže vo svojich filmoch poničil vecí už dosť, tak si tentokrát vzal na starosť obsadenie bieleho domu. Tak a čo sa týka hodnotenie samotného filmu, po všelijakých recenziách a traileroch ma to príliš nenadchlo, ale po vzhliadnutí musím skonštatovať že Emmerich si poradil aj s takýmto druhom filmu. Skombinoval akciu, do ktorého pridal humor, ktorý je pre niekoho vtipný a pre niekoho menej. Rozbeh má film pomalý, prakticky pol hodina je iba úvod a zoznámenie s postavami, čo ma moc nebavilo ale potom sa to veľmi slušne, až prekvapivo akčne rozbehne a je sa načo pozerať. Človek sa jednoducho musí dostať do toho, že ide o Emmerichov film a žiadny vážny old school akčný film. Ale ja nemám problém ani s takýmto druhom akčného filmu, síce tie humorné scény ma až tak nebavili a nenašiel som takmer humorné kde by som sa zasmial, či už hláška alebo situácia, ale hlavné je že mi to odlahšené podanie filmuneprekážalo. Občas som sa pousmial, proste sa nato dobre pozeralo a bavilo ma to, vôbec tu nebudem hatovať nejaké prvky ktoré niekotorí kritici označujú za trapné. Treba brať tento film tak ako je, ja ho tak beriem takže si ma to udržalo až do konca. Ani chovanie samotného prezidenta ma neotravovalo. Jamie Foxx je dobrý herec a zahral to tak, ako bola napísaná jeho postava, jemu nič vyčítať nemôžem lebo herecký výkon podal dobrý. Celé zostavenie postáv z politiky bolo vhodné, toto zvláda takmer každý film. Celkom rád som uvidel po dlhšom čase sympatickú herečku Maggie Gyllenhaal. Najviac sa mi páčil zo všetkých hercov James Woods ktorý si ma získal a strha na seba celú pozornosť a ani záporaci ma nesklamali. Na záver si nechávam Channinga Tatuma, hlavného hrdinu. Je to sexidol pre mladé baby, ktorým chcel asi Emmerich prilákať dav zvedavých báb. Tí budú nadčené, fanúšici akčného filmu (ne)môžu byť sklamaní. Nebol zlý, ale jednoducho to nieje typ správneho akčného hrdinu, ale chlapec sa snažil. Prejdem k akčným scénam, Roland je známy svojimi masívnymi deštruktívnymi scénami. Tuto to spravil celkom dobre, tá väčšia akcia ako výbuchy, pád vrtrulníkov a pod., to ma bavilo a pôsobí to dobre efektne, aj automobilová nahánačky po dvore bieleho domu. Menšia akcia, strelba alebo súboje, to mi prišlo mierne stereotypné bez väčšieho nápadu, ale pozerať sa to rozhodne dalo a nenudilo ma to. Pochváliť sa dá aj hudba, sú to iba klasické tóny ktorých je vela v mnohých filmoch ale príjemne sa to hodí. Čakal som že film bude dlhší, tuto na csfd je dĺžka 137 minút, ale film mal predsa iba dve hodiny čistého času. Na akčný film o niečo viacej, ale nevadilo mi to. Až na pomalší úvod nemám problém. Ked´ si to celé zhrniem tak som čakal takýto film s podobným podaním, ale myslel som že si ma to nezíska. Ale mýlil som sa, príbeh ma bavil, herci tiež, akcia bola dobre natočená a ten "humor" mi nevadil. Takže dávam 4*. Porovnaním filmu Pád bieleho domu s White House Down sa mi potvrdilo to, čo som očakával. Pád bieleho domu ako akčný film vedie a má u mna plný počet hviezd. Toto je iný druh akčného filmu, ktorý je tiež dobrý a niekedy si ho ešte pozriem.

Noční dravci (1981)

[6.5/10] "V čase mezi druhým a třetím Rockym natočil Sylvester Stallone akční pecku..." Síce to nieje akčná pecka, ale stále je to dosť dobré. Zápletka je klasická a dobrá, dvaja policajti musia zastaviť nebezpečného teroristu, ale určite sa dá vytknúť to, že celá prvá polovica je neskutočne pomalá a nebudeme si klamať, že aj nudná. Po takej 40 minúte sa to všetko zvrtne, normálne som mal pocit že tú druhú polku točil iný štáb. Dobrá akcia, príbeh sa poraidne rozbehol a čoskoro bol aj záver. Herci boli dobrí, Stallone aj s jeho kolegom Williamsom ma pobavili, ale najlepší bol aj tak záporák ktorý na mna strhol pozornosť. Keby bola lepšia prvá polovica, filmu by to riadne pomohlo, ale aj tak dávam dobré 3*.