Cesta k ráji (1978)

[5/10] Nato že je to prvý film kde Sly napísal scenár, zahral si hlavnú úlohu a sám režíroval, to nieje zlé. Ale oproti jeho dalším filmom je to slabšie. Taký slabší priemer. Akože príbeh je dobrý, no väčšine času mi bolo jedno čo sa deje na obrazovke, film sa dosť vlečie, nič zaujímavé a záživné sa nedeje. Výnimkou sú wrestlingové zápasy. Naštastie sa Stallone snaží hrať tak aj on to celkom zachranuje, čo sa nedá povedať o druhých postavách pretože tí ma nebavili. Plus je aj hudba od Billa Contiho. Takže priemer, dá sa to pozrieť ale naozaj tu nieje nič kvôli čomu si to mám pozrieť opäť.

42 (2013)

[7/10] Baseball mi vela nehovorí a tak som bol celkom zvedavý čo mi tento film ponúkne. Dve hodiny športovo-životopisnej drámy o prvom afroamerickom baseballovom hráčovi. Hned´ od začiatku ma film zaujal, ukázal akým sa bude uberať, režisér tu vytvoril príjemnú atmosféru, hudba sa počúva viac ako dobre, kostými a prostredie kde sa film odohráva sú takisto velmi dobre vybrané. A hlavne sú tu dve výborné postavy, hlavný - Chadwick Boseman, pre mna neznámy ale zahral kvalitne. No a vedla neho skvelý Harrison Ford, ktorý tu svojím výkonom žiari, má výborne napísanú úlohu, charakter a aj image, a k tomu jeho herecký výkon, radosť pozerať. Takisto aj vedlajšie úlohy boli dobré. V podstate celý film je postavený na dialógoch, hlavne prvá polovica a v druhej polovici je už dosť baseballu, čo nevadí, ale viac mi sadla prvá polovica, upútala ma viacej. Ale ani druhá polka nieje zlá, len už to nebolo ono. Zakončenie filmu pekné. Čo sa týka rasistických narážok, konfilkov a podobne, to bolo tiež dobré. Niekedy mal príbeh aj slabšie, nezáživnejši chvílky, ale tých výborných bolo viacej. Dialógy ma bavili a niektoré scény sú aj dojemné. Výsledok - pre mna príjemný a pekný film, dozvedel som sa niečo nové, bavil som sa a to je hlavné. Príbeh, herci, atmosféra, hudba, prostredie, Branch Rickey a Jack Robinson s číslom 42.

Země policajtů (1997)

[6.5/10] Tak je to celkom zaujímavý krimi thriller. Aj ked´ na to aké má film silné herecké obsadenie tak z toho mohli vyťažiť aj viacej. Príbeh je dobrý, ale čo z toho ked´ sa film poriadne nerozvíja a negraduje. Má to pomalé tempo, nič výraznejšie sa nedeje, čo je škoda. No ale aj tak musím povedať že ma to nenudilo, sledovať partia známych hercov ktorí majú dobré úlohy je príjemné, tak som sa nenudil. Asi po hodine sa dej trošku viacej rozbehne a finále je už aspoň trocha akčnejšie. Páčila sa mi aj hudba. Z hercov sa mi najviac páčil Ray Liotta a Stallone. Takže zhrnutie je asi také, že je to dobrý film, pobavilo ma to, taká príjemná oddychovka.

Město nemrtvých (2013)

[7/10] Dolph v sci-fi? Prečo nie. Popri vedlajších úlohách, ktoré mal za posledné roky je milé spetrenie vidieť ho v hlavnej úlohe ako kosí dole či už ludí, alebo v tomto prípade zombíkov. Film sa rozbieha velmi rýchlo, hned od prvej minúty je akcia, zabíjanie a krv a naznačí akým filmom sa smer uberie. Tvorcovia a aj samotný Dolph vedia do akej ligy patria tak je to aj s týmto filmom, ale aj ked´ vedia že už nemajú nato aby spravili niečo velké, tak spravia z toho mála čo môžu maximum. Trošku väčší rozpočet by pomohol. Príbeh je jednoduchý, béčkový ale mna zaujal. Po úvodnej asi 15 minútovke ktorá bola dosť akčná sa mierne spomalí tempo a k Dolphovi pribudnú vedlajšie postavy, tí zahrali v rámci možností. Samotný Lundgren je neprekvapivo výborný, zaujímavá úloha a hlášky stoja zato. Zombie sa mi celkom páčili, ich image je tak akurát. No v boji sú dosť slabí, ale tak dá sa to pochopiť. A potom pribudnú aj roboty, vravel som si že to bude už až príliš prehnané no v rámci možností to bolo dobré. Akčné scény niesú dokonalé, niektoré situácie sú neprehladné a aj kamera sa trasie, ale tak krvi tu je dosť, množstvo dobrých momentov, strelby, zabíjanie nožom, zabitých sú desiatky. Síce sú tie likvidácie pomerne jednoduché ale sú krvavé, efektné a páčili sami. Proste ked´ bola akcia vždy som sa tešil ako ich dá Dolph dole, lebo inak by to ani nemohlo byť. Ked nieje akcia tak postavy viedli dialógy a ani pri nich som sa nenudil. Síce niektoré scény si ma nezískali ale aj tak si myslím že to bolo v rámci možností dobre spravené. Samozrejme plusom je až krátka dĺžka. Tak ked´ si to zhrniem, je to akčné sci-fi béčko so skvelým Lundgrenom v hlavnej úlohe, bezproblémové vedlašie postavy, jednoduchý ale stále pre mna dobrý príbeh, slušne spracovaní zombie, akcia sa mi tiež páčila sa mi. A celé prostredie v ktorom sa film odohráva sa hodí k filmu. Ja dávam 4*, hodnotím podla seba a myslím si že je to dobrá zábavka, strašný úlet a Dolph si to užíva. Poctivé béčko ktoré ma prekvapilo. Tí ktorí o to nestoja nech nepozerajú a zbytočne nekritizujú, pretože toto nieje film pre širšie publikom a všetka objektivita ide u mna bokom.

Úkryt (2002)

[9/10] Tak po strašne dlhej dobe som si rozhodol zopakovať Panic Room a je to za plný počet. Reálny, dejovo mimoriadne svižný a napínavý film. Je tu až prekvapivo gradujúci príbeh, velmi dobre spracovaný a napísaný. Síce to má jednoduchú pointu, ale jednotlivé scény sú velmi dobré a po celú dobu je radosť sa nato pozerať. Výbornú thrillerovú atmosféru pekne dokresluje aj klasická no stále dobrá hudba. Jodie Foster ma bavila, je tu sympatická, jej filmová dcéra je pre potreby filmu dostačujúca. Aj záporáci ma zaujali, ale obvzlášť perfektný Forest Whitaker, ktorý najviac exceluje z celého hereckého obsadenia. Kritizovať nemám čo, po všetkých stránkach vydarený a skvelý thriller.

12 kol: Reloaded (2013)

[5.5/10] Druhá časť 12 Rounds pod dohladom režiséra Roel Reiného a v hlavnej úlohe hviezda WWE Randy Orton je tu. Jednotka sa mi páčila a čo sa týka tejto dvojky, tak jasne zaostáva, ale nieje to zlé. Hned´ úvod filmu ma zaujal, nehoda, menšie zoznamovanie s postavami a asi v 10 minúte sa už začne rozvíjať príbeh. Nečítal som popis filmu a ani som nevidel trailer, tak som sa nechal prekvapiť čo nám ukážu. Ale príbeh je úplne totožný s jednotkou. Psychopat chce dosiahnuť spravodlivosť za smrť svojej ženy a tak trestá nevinných ludí 12 kolami. Tá "originalita" ma fakt nemilo zaskočila, ale na druhej strane ked´ sa to začalo rozbiehať a začnú sa plniť úlohy tak som bol až milo prekvapený, že sa nato dalo pozerať. Malo to dobrý spád a rýchle tempo. Pribudli nové postavy do príbehu, čo ma prekvapilo, tvorcovia sa rozhodli mierne si zťažiť príbeh tým že zapletú vedlajšie postavy k hlavnému hrdinovi. Nebolo to zlé, ani to film nebrzdilo, no dalo by sa bez toho aj zaobísť. Takže k tomu mám taký neutrálny postoj. V rámci možností zahrali herci vedlajšie postavy obstojne, záporák vo svojej psychologickej polohe miestami zlyháva, ale nieje to nič čo by sa nedalo čakať. A hlavný hrdina Randy Orton je celkom sympaták, vo wrestlingovom ringu aj za mikrofónom mu to ide a tu ma tiež zaujal. Čo sa týka akcie, tak tej je tu minimum, pár úderov, poprípade menšia bezvýznamná strelba, jeden dva výbuchy. Nič, čo by stálo za pozornosť, ale páčila sa mi celá časť v hoteli kde Orton vyjednáva. Takže sumár je asi takýto- priemerné pokračovanie, ktoré kopíruje jednotku. Síce film zaostáva vo všetkých stránkach za jednotkou, kopíruje príbeh a postráda akciu, ale má to rýchly spád a bolo to podané takým spôsobom že ma to nenudilo. Na takú neškodnú jednorázovú zábavu to stačí.

Pár nenormálních aktivit (2013)

[6/10] So sériou Paranormal Activity nemám problém, jednotka a trojka sa mi dosť páčia a tak zo zvedavosti som skúsil túto paródiu, ktorá pradouje práve spomínanú duchárčinu. Celkom ma to pobavilo, humor nieje až tak úplne výrazný a smiešny, ale niektoré scény sa fakt vydarili a dá sa natom zasmiať. Samozrejme to treba brať s nadhladom. A čo sa týka ostatných scén, dialógy a pod., nebolo to nudné a dalo sa cez to preniesť. A treba rátať aj s humorno-trápnymi scénami. Plusom je, že film má krátku dĺžku. Hlavný herec Marlon Wayans zahral štandartne a jeho herecká kolegyna tiež nebola zlá. Takže ked´ si to zhrniem, Pár nenormálnych aktivít je taká príjemná oddychová paródia ktorá pobaví, nieje to nič prevratné ale pobavilo ma to viac ako napríklad posledné časti Scary Movie. A som zvedavý čo prinesú v dvojke.

Světová válka Z (2013)

[7/10] Štvorhviezdičkový letný zombie blockbuster. Ked´ mám pravdu povedať, o tomto filme som ani nevedel a až to, že som uvidel trailer v kine pred sledovaním Muža z ocele ma nabudilo že to môže byť dosť dobré a hodné návštevy kina tak som sa nato vybral. Film má dosť rýchly, možno až zbytočne rýchly spád. Iba úvodné titulky kde sa spomína nákaza, trochu dávky rodinnej pohody a po piatich minútach sa ide rovno na vec, nastáva akcia a rozvíja sa príbeh. Myslím si že celkovo mohol byť film o niečo lepší. Aj ked´ má film skoro dve hodiny tak to ubehlo velmi rýchlo, nesie sa to v rýchlejšom tempe a nebol by som proti, keby bol film trochu dlhší. Pridať pár scén na začiatok, zoznámiť viac postavy alebo prezentovať samotnú nákazu, ale aj týmto spôsobom ma to pobavilo, takže to je iba detail. Záver filmu je dobrý, niečo podobné som čakal, ale opäť mám podobný názor ako s úvodom, možno až rýchlo odbité finále, čakal som niečo vo veľkolepejšom štýle. Film sa dá rozdeliť na viac dejových, alebo lepšie povedané žánrových línií. Akcia, horor a trocha rodinnej drámy. Všetko funguje dobre, zapadá do celku, výsledný efekt je dobrý a celé to je podané výrazne nadpriemerne a zábava je to zaručená. Akcia je točená bez problémov, miestami trochu roztrasená kamera, ale niektoré zábery sa fakt páčili, napr. akcia v Jeruzaleme. Ale všetko je to slušné. Rodinné chvílky sú takisto fajn. A hororové sa mi tiež páčili, Zombie sú dobre spracovaní, ale mohlo to byť takisto lepšie, lebo niekedy mi prišli viac vtipní než by mali vyvolať rešpekt. Napätia je tu dosť, pár krát som sa slušne nalakal, takže z tejto stránky som spokojný. Najmä záverečná časť v laboratóriach sa mi páčila. Brad Pitt ako hlavná postava je velmi dobrá volba, je to sympaták a vedlajšie postavy sú dobré zahráne. Pochváliť sa dá aj hudba, výber prostredia. Negatíva tu sú, ako som spomínal trošku sa pohrať s úvodom a záverom, vylepšiť zombie, ale to sú iba malé detaily. Bol som na 3D verziu, ktorá filmu neškodí, ale ani nepridáva na hodnote. Možno tri krát som pocítil, že mám na sebe okuliare. Ale ani to že som bol na 3D verziu mi neskazilo názor na film, je to dobrý film, vydaril sa, 4* dám bez problémov a rád uvítam dvojku.

Muž z oceli (2013)

[8/10] Zo začiatku pripomínam, že filmy o Supermanovi ma nikdy príliš neoslovovali. Teraz je tento chlapík späť a lákavo vyzerajúce trailery+fotky, soundtrack majstra Zimmera a taktiež podiel Chrisa Nolana na tomto projekte ma napokon presvedčili o návšteve kina. A rozhodne nelutujem. Celkovo je to film veľmi dobrý, výborne natočený, s veľkým rozpočtom a množstvom efektov. Žiadny problém v réžií, s kamerou, alebo strihom. Je to natočené ukážkovo. Príbeh filmu je zaujímavý, hned´ od začiatku sa je načo pozerať, úvodná akcia nieje krátka a potom sa rozvíja príbeh. To sa mi tiež páčilo, rozvíjanie a osudy postáv, resp. hlavného hrdinu. Niekedy mi to v príbehu pripomenulo Nolanovho Batmana, ale je to dobré že v tom mal aj on nejaký podiel a je to vidieť. Film má aj dobré tempo. Síce sa to v tej strednej fáze nesie v trošku pomalšom tempe, ale sú tu zaujímavé scény a nedá sa tu nudiť. Na záver je tu epický fight, deštrukcie mrakodrapov, akcia a iba akcia. Hudba je proste dokonalá, Zimmer tomu dodáva takú dravosť že to ani nieje možné, to bola naozaj radosť počúvať a pozerať, úžasné prepojenie audiovizálnej stránky kedže aj vizuál filmu je lákavý. No ale bol som na 3D verziu a musím povedať že to bolo plno zbytočné, keby aspoň hodia do divákov nejaký predmet, ale tu nebolo vôbec nič. Takže toto ma sklamalo, toto je asi jediný film kde nebol žiadny dobrý 3D efekt, škoda, pritom tu mohlo byť množstvo situácií, pri akciách, efektoch a podobne. Akčné scény sú natočené bezproblémovo, výbuchy a množstvo dalšieho, všetko to je rýchle a dravé, rozhodne sa je sa načo pozerať a hlavne na niektoré špičkové efekty a skvelé zábery. Herecké obsadenie kvalitné, Cavill ma prekvapil, Costner potešil a zvyšok dobre zahral, dalo sa im to uveriť, príjemná ženská úloha Amy Adams, takže bez problémov. Čo sa týka nejakých negatív, tak to je asi jedine to, že v závere mi pripadala tá akcia miestami prehnaná. Ked´ si to zhrniem, hodnotím na zaslúžené 4*, v podstate som spokojný, každá stránka filmu je podaná veľmi dobre, no na plné hodnotenie tento film nemá. Ale dvojka má potenciál byť ešte lepšia ako jednotka. Som zvedavý.

Obecná škola (1991)

[8/10] Všeobecne nemám príliš rád podobné československé komédie, ale toto je jedna z mála ktorá ma fakt zaujala. Originálný a zábavný filmík, pohodová oddychovka s príjemnou atmosférou a skvelým humorom.