Rychle a zběsile 7 (2015)

[8/10| Rýchlo a zbesilo - séria, ktorá prešla rôznymi obdobiami. Krútili sme hlavou nad Tokijskou jazdou, tešili sa pri návrate dvojice Diesel&Walker vo štvrtej časti, jasali sme v pätke nad Rockom & nad novým nádychom do série, v šestke sme sa tešili že sú opäť all stars v akcií.. až sme plakali pri smrti Paula, ktoré zasiahla celý svet pri natáčaní siedmej časti. Ale siedma časť je dotočená a je tu. Bolo jasné že táto časť bude niečím iná - tým, že Paul Walker sa rozlúči so starou gardou, tak je nespočetne vela ludí zvedavý ako s tým filmári vysporiadali. K tomu sa dostanem neskôr. Výborným bodom v tomto filme je obsadenie hlavného záporáka - Jason Statham ako "big bad brother". Už v prvej scéne zaujme a ani mu nato veľa netreba (kopec mrtvol). Film sa začína naozaj dobre a uberá sa správnym smerom. Nasledujú rodinné chvíľky, dialógy o tom ako niekto (ne)zvláda rodinný život (pre niekoho iba zbytočné kecy), až sa dostávame k samotnej pomste a lov sa môže začať. Spád filmu a tempo je v celku obdivuhodné, stopáž je dlhá a dlhšia ako v šestke, ale toto mi ubehlo rýchlejšie ako šestka. Akcia streda akciu, tempo je pomerne rýchle a mal som pocit ze sa až toľko nekecalo a hned´ sa išlo na vec. Po pár minutách vidíme skvelý fight Statham-Rock, najlepší súboj celého filmu. Plusom v akcií je, že sa tvorcovia rozhodli rozdať viacej kopancov. Obsadenie Tonyho Jaa bolo rozhodne prínosom, je tu v dvoch súbojoch, vidíme aj súboj Rodriguez-Rousey, Statham-Diesel, takže v tomto som spokojný. Dobré súboje, zaujímavá choreagrafia, dostatočná dravosť, tvrdosť a hlavne sú skvelo natočené. Bez zbytočných natahovačiek, James Wan sa dobre hrá s kamerou, nebojí sa ju otáčať pri chvatoch (Rock Bottom) atd´.Takisto aj v iných, veľkých a deštrukčných scénach James Wan ukazuje svoju šikovnosť, všetko je prehľadné, akčné, zbesilé a podfarbené hudbou od Tylera. Ano - prehnané a nereálne. V komentári pri šestke som písal že sa dalo cez to lahko preniesť. V tejto časti bolo viacej takých scén pri ktorých sa ľudia v kine smiali, ale ja som sa cez tie nereálnosti povzniesol, síce bolo toho viac ale ved´ o to im išlo, aby to znelo aj trochu sebaparodicky - Paul povie synovi autá nelietajú a potom padajú z oblohy. Nieje to veľkým mínusom, ale trocha vážnosti by filmu neuškodilo. Ale inak som maximálne s akciou spokojný, všetko je tak ako má byť, havárie, súboje, výbuchy, sú tu lietadlá, vytrnutlníky a aj "predátor". Celkom dobrý fakt je to, že akcia je v dobrých prostrediach. Akcia vo fabrike, Abu Dabí, strmé útesy, nočné mesto. Lepšie ako Londýn ale slabšie ako Rio. Čo sa týka hercov, tak klasická dvojka Diesel a Walker, dobrí partáci, skvelí vodiči. Tyrese Gibson s Ludacrisom sú tou zabávnejšou častou partie, ale ide im to a majú pár vydarených hlášok a podarených scén. Jordana Brewster má vo filme malú úlohu(nič nečakané) a veľká škoda, že takisto aj The Rock. Jednoducho on je ten big hero, ktorý tam sedí skvelo, takže je to škoda. Ale ukázal sa v dobrom súboji a záveri sa objavil ako správny terminátor a záchranca. Michelle Rodriguez mi tiež sadla a celkom ma potešilo, ako to vyriešili s jej minulostou. Kurt Russell zahral skvelo, táto rola mu padla vhod. Nakoniec sám záporák Statham, ten si buduje rešpekt od začiatku. Postavu má skvelú a vie ju dobre "predať", jednoducho záporák ako vyšitý a a spolu s Rockom z pätky tvoria najlepšiu dvojichu záporákov. Ešte by som sa vrátil k Paulovi a k tomu jeho digitálnemu spracovaniu. Bolo to dobre spravené, pri niektorých scénach to bolo poznateľné ale nemám s tým najmenší problém. Dnešná technológia ide dopredu. Záver filmu pekne spravený, to treba vidieť. Ked´ to mám zhrnúť, siedma časť nám servíuje ingrediencie akcia-humor-rodina-akcia a to presne v takom štýle ako to máme radi. Veľký blockbuster, kvalitný akčný film a viac ako dôstojná rozlúčka s Paulom Walkerom. Na záver môjho komentáru zamyslenie, citát zo záverečnej piesne: " How could we not talk about family, when family´s all we got?" Diesel na konci povedal, že Paul bude navždy jeho bratom. Tak prečo točiť dalšie časti, tahať z toho prachy. Paul je po smrti a táto séria bola o nich dvoch. Lucas Black nemá nato byť rovnoceným parťáom Vina, Rock áno - ale ten je názoru že treba opustiť sériu na vrchole. Podla mna by táto séria mala skončiť takto ako je. Žiadne spinoffy a pokračovania. Názor by som zmenil iba v prípade že by som uvidel akčný krimi thriller bez prehnaností a to v kombinácií Diesel & Rock vs. Shaw´s brothers. Family is all we got..

Grotesque (2009)

[5/10] Vyvraždovačka a nesmierne drsná, brutálna a nechutná. Naneštastie mimo hororových scén neskutočná nuda, takže iba 3* a priemerný výsledný dojem.

Noční běžec (2015)

[8/10] Po roku tu máme dalšiu akčnú "podívanú", spolupráca Jaume Collet-Serra a Liam Neeson. Ich predchádzajúce spolupráce hodnotím velmi pozitívne. Filmy Neznámy + Non Stop hodnotím na 4*, Nožného bežca takisto, no považujem ho za najlepší z tejto trojice ich spoluprác. Páči sa mi že aj tu je klasický akčný žánrový námet o pomste (pre niekoho dalšia nudná Neesonovka) ale zase budem opakovať- ako v niektorých mojich komentároch- že akční fanúšici by si mali vážiť že niekto točí takéto akčné filym ktoré majú správny old-school feeling. A preto som sa tešil na Run All night, skvelý Liam Neeson v hlavnej úlohe, akčná zápletka, kvalitný režisér. Príbeh sa dobre rozvíja už od začiatku, zoznamovanie postáv, no a ked sa začne zápletka tak je to rovnako dynamická jazda až do záveru, kde sa mierne spomalí tempo, čo ale rozhodne nieje veľké negatívum. Práve naopak, dodáva to tomu istú vážnosť a páčilo sa mi aj pomerne prekvapivé zakončenie filmu. Akčné scény boli výborné, nahánačka, strelba, bitky, všetko prehľadné, dostatočne drsné, slušné zábery kamier a nejaké tie perličky ako v záveri, alebo prechody kamier cez mesto. Ako som spomínal Neeson zase hrá skvelo, v takýchto úlohách mu to strašne sedí. Ed Harris tiež nesklamal, na filmového syna Joela Kinnamana sa dalo pozerať a dosť ma zaujal aj Common v úlohe cvičeného zabijaka. Takže ked si to zrniem, Nočný bežec zase oživuje akčný žáner, prináša osvedčenú kombináciu režiséra s hercom a naozaj kvalitnú akčnú old-school jazdu ktorú si zase rád pozriem. A nech vznikne takýchto filmov ešte čo najviac, lebo vždy ma to bude baviť a ked odíde táto generácia hercov, bojím sa že akčný záner bude o niečo chudobnejší. Tak neváhajte a bežte na Nočného bežca ;)

Smrtící zatykač (1990)

[6/10] Klasické akčné béčko s Van Dammom z 90tych rokov. Obyčajný old school príbeh o tom ako hlavný hrdina musí žiť vo väznici, aby odhlalil vraha. Je tu kopec akčných scén, bavilo ma to, Van Damme hrá dobre a zvyšok sa tiež dal. Dobrá oddychovka.

Rohy (2013)

[6/10] Daniel Radcliffe opäť v hororovo ladenom filme. Hm, znelo to lákavo, trailer vyzeral dobre a samotná zápletka filmu podľa knižnej predlohy je čisto hororový žáner niečo nové. Či sa to niekomu bude páčiť alebo nie, treba uznať že filmári natočili kvalitný film. Alexandre Aja je skusený režisér, zvládol všetko na jednotku, aj ked tu nieje veľa horových scén kde by mohol ukázať svoje kvality. Je tu aj zaujímavá atmosféra, ktorú tvorí hlave príbeh. Ako som spomínal je iný, kombinuje drámu, horor aj thriller a sú tu aj nejaké fantasy prvky(napr. samotné rohy) . Vedel by som si film predstaviť kratší, s rýchlejším tempom, ale aj týmto štýlom ma to bavilo. Horns je vcelku iný, dobre natočený horor a hlavne celkom príjemná zmena.

Černobylské deníky (2012)

[3/10] Zo začiatku to vyzeralo celkom dobre, prostredie kde sa odohrala jadrová katastrofa vyzerá dobre, ale film naráža na základné problemy. Tínedžerov som čakal, škoda sympatického Juriho ktorý skonal ako prvý, ale kamera je fakt amatérska a rozstrasená, snaží sa zakryť malý rozpočet a slabé masky mutantov, ktorých ani vôbec nieje vidieť. Atmosféra nulová, lakačky skoro žiadne. Lacné, amatatérské a podpriemerne slabé. A to som si myslel, že film má dosť veľký potenciál.

Nakažení smrtí (2008)

[5/10] Obyčajný béčkový horor po všetkých stránkach, avšak s celkom dobrým námetom. Toto je typ hororu ktorý netreba brať príliš vážne a tak som sa na nom celkom pobavil. Pár slušných zabijackých scén a hlavný záporák Peter Stormare, na priemerné 3* to stačí.

Equalizer (2014)

[7/10] Po dlhšej dobe som sa rozhodol pozrieť si film s Denzelom Washingtonom a urobil som dobre, že som si vybral práve tento akčný filmy - Equalizer. Už podľa traileru to vyzeralo kvalitne a očakávania ktoré som mal, boli aj splnené. Režisér Antoine Fuqua je skúsený režisér a teraz natočil kvalitný akčný film, ktorý má zaujímavý príbeh a aj ked má stopáž dlhšiu ako klasické akčné filmy, stále si držal svoju úroveň. Príjemný úvod, zoznamovanie s postavami a potom sa to rozbehlo. Akciu stredajú rozhovory, akcie mohlo byť o niečo viac ale to nevadí, aj tá thrillerová stránka filmu sa vydarila, je tu aj slušná atmosféra, takže nemám problém. Páčili sa mi tie nekompromisné a tvrdé zabitia, bolo tu dosť krvy, dobré bitky, pohoda. Hlavný hrdina Denzel Washington zahral presne tak ako pre tento film bolo treba, nekompromisného chlapa ktorý si vybavuje účty a ruskí mafiáni sú tiež dobrí. Celkovo som dosť spokojný, vidno že Denzel má ešte čo ponúknuť a takisto vidno že aj akčný žáner stále žije.

Strážci Galaxie (2014)

[6.5/10] Nie každá komiksovka od Marvelu ma dokáže zaujať a baviť. Strážcovia Galaxie niesú ten prípad a bavili ma. Je to komiksový sci-fi blockbuster s množstvom efektov, akcie a s klasickým happy endom. Ja na takýchto filmoch, a konkrétne na tomto cením to, že mi je v podstate celý čas jedno kto sa s kým bije, ale aj tak ma to stále baví a nenudil som sa pri tom. Bude to tým, že aj ked som v postavách nenašiel hlbší význam(čo som v podstate ani nehladal:D) , sú to dobré komiskové postavy, najmä tí hlavní z ktorých bol TOP wrestler Bautista, ale ani zvyšok nieje zlý. Perfektne je prepracované aj celé to sci-fi univerzum, iné planéty, väzenia, mestá atd. Takže hodnotím na velmi dobré tri hviezdy, bol to presne taký typ filmu aký som očakával a som zvedavý na dvojku.

Sex Tape (2014)

[6/10] Další klasický počin medzi romanticko-erotickými komédiami. Ale tuto sú celkom sympatickí herci, trocha lepší príbeh a niektoré dobré, vydarené scény. Nič viac a nič menej - to je Sex Tape.