Sirotek: První oběť (2022)

[5.5/10] Nenápadné pokračovanie, ktoré som ani nepostrehol, že je vo výrobe. Prvý diel je v rámci svojho žánru vydarený kúsok, o čom svedčí aj hodnotenie na čsfd v červených číslach a aj mne sa ten film dosť páčil. Toto pokračovanie potenciál určite malo, film začína dobrým úvodom, na začiatok poteší aj trošku krvavých scén no a potom už sa už začíname venovať hlavnej časti príbehu, začiatky našej malej "hrdinky". Herečka svojím výkonom nesklamala, ale neišla z nej taká zlá energia ako v jednotke, môže zato aj príbeh, ktorý nieje čistá kópia svojho predchodcu. Čo je samozrejme dobre, že to je nieje úplne robené cez šablónu, určité prvky sú tam to je jasné. Tvorcovia sa s tým mohli vyhrať ale lepšie, úvod je naozaj dobrý ale následné rozprávanie príbehu je ako na horskej dráhe, raz to má grády a inokedy je to nuda. Atmosférovo to je také suchšie, vrážd nieje veľa, vizuál skôr priemerný a ostatní herci okrem malej Ester, tak neviem neviem. Z filmu mám zmiešané pocity, na jedno pozretie horor okej, ale nemuselo toto pokračovanie vôbec vziknúť.

28 dní děsu (2022) (pořad)

[5/10] Podobné námety mám rád, Netflix vie dobre točiť dokumenty a podobné veci, ale toto mi prišlo zdĺhavé a nie moc strašidelné. Cením nápad, ale prevedenie mohlo byť záživenejšie.

Pod rouškou temnoty (2022)

[3/10] Dosť nepodarený film, ale chápem, aj takéto akčné výlevy sa dali čakať v kariére Liama Neesona. Je to stále sympaták, ale to je jediné kvôli čomu sa dal ten film dopozerať, aj ked to bola minimálne z polovice stereotyp a dosť aj nuda. Akčné scény obyčajné, taká béčková produkcia, ktorá síce nevyzerá vizuálne zle, bohužiaľ obsahovo a spracovaním to je už niečo iné.

Monstrum (2022) (seriál)

[7.5/10] Tento príbeh je pre mna niečím novým a som rád, že som si tento seriál pozrel a dozvedel sa niečo nové. Spracovanie je výborné, Netflix málokedy sklame svojím podaním príbehom, režisérsky zvládnuté dobre, herci hrajú dosť dobre, hlavne predstaviteľ Jeffa a aj ostatné vedľajšie postavy sú dobré. Brutality som čakal o dosť viacej, nato ako sa ľudia vyjadrujú, som myslel že v každej časti budú chuťovky ako napríklad v saw sériach. Ale seriál nestavia na týchto veciach, stavia na príbehu ktorý je dobre rozrozprávaný, od úvodu až do konca vytvárajú tvorcovia skvelú amotsféru, ktorá je niekedy až nepríjemne hustá. Škoda posledných dielov, tam som mal pocit že sa to spomalilo tempo, oveľa viac ma to bavilo do tej 6/7 časti, ked sa venovali životu Jeffa, myslím si že aj tam niekde dosiahol seriál svoj "vrchol". Každopádne dobrý seriál, ktorý ma bavil.

Brahms: Chlapec 2 (2020)

[6/10] Náhodne objavené pokračovanie na Netflixe. Prvá časť nieje môj oblúbenec, no v rámci žánru je to celkom dobré. Dvojku som zapal bez akýchkoľvek očakávaní, ale môžem povedať, že som sa pri pozeraní nenudil. Príbeh je jednoduchý, chvalabohu to nieje úplný kopirák prvej časti, je tu pár zaujímavých zložiek, ktoré film obzvláštnujú a aj v rámci histórie vzniku Brahmsa sa dozvieme niečo viac. Vizuál okej, herci v rámci možností bez problémov, atmosféra síce nieje taká ako v jednotke, ale nieje to úplne suché. Samozrejme, že to mohlo byť lepšie, ale ked som to pustil bez očakávaní, tak o to lepšie. Pobavilo, ale na viac pozretí to asi nieje.

Top Gun: Maverick (2022)

[9/10] Pre mňa film ktorého som sa nevedel dočkať, ale dal som tomuto počinu šancu na striebornom plátne a som rád, že som tak učinil. TOP GUN je "TOP" vo väčšine aspektoch a môžem povedať, že parádnu akciu ako tu, som dlho v kine nevidel. Príbehovo jednoduchá vec, ktoré ale oldschool diváci a milovníci 90s majú radi, ked je to dobre natočené tak nieje očom. Herecký ambasál je obsadený dobre, Cruise je klasik v roli, ktorá mu sedí ako ušitá, vedľajšie postavy splnajú to čo majú, pozerá sa na nich dobre, niesú to tí klasický otravní teenegari, ako to v dosť podobných filmoch býva. Tipujem že po viacerích pozretiach tento film ocením ešte viac, ale aj tak ho hodnotím výborne, je to ukážková jazda, ktorej nechýba nič, má absolútne všetko, v roku 2022 sa niečo podobné len tak nevidí.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

[5/1O] Dva pomerne vydarené Jurské svety, veľmi lákavý trailer na 3 pokračovanie, to mi dávalo ako takú istotu, že tento film sa vydarí, naneštastie opak je pravdou. Tretí Jurský svet už nemá svoje čaro, to sa vytratilo bohviekam a je smutné, že ani návrat pôvodných postáv nevyvolá také emócie, ako by človek čakal. Každopádne starí známi nesklamali a ich scény s tónmi z prvého Jurského parku je celkom pekná nostlagia. V čom film zlyháva je určite príbeh, nedokonalý, jednoduchý a dosť fádny. Vyskytne sa tu pár dobrých akčnejších momentov, ale tam to hasne. Je to celé také suché, bezemočné a bolo mi v podstate aj jedno ako to skončí, dej ma nedokázal vtiahnuť. Filmársky je film bez problémov, na veľkom plátne si človek užije vynikajúce spracovanie dinosaurov, ale nič viac, nič menej. Dosť smutné zakončenie série, ktoré malo obrovský potenciál, no štáb zabudol popri náročnom natáčaní nato hlavné a to je dychberúci príbeh, aj ked ani predošlé Jurské svety niesú scenáristické klenoty, ale v tomto prípade to bolo ešte slabšie. SK Dabing s prepáčením nahovno.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

[6/10] Ked´ som pri druhej časti kritizoval nevýrazný príbeh, tak by som nepovedal že táto časť bude dejovo ešte slabšia aj napriek tomu, že trailer ukazoval pravý opak. Ukážky ma dosť navnadili na Dumbledorove tajomstvá, v ktorých ale nieje ani odhalených toľko tajomstiev ako prezrádza názov a ani toľko Fanstastických zverov neuvidíme, ako hovorí titul filmu. Vo filme vidíme putovanie hlavných postáv, s ktorými som sa ani tu nedokázal úplne stotožniť, dostať sa im pod kožu, Mlok Scamander je síce dobrá postava, ale priestor a jeho dôležitosť v príbehu je oveľa väčšia, než to čo mu dali priestor tvorcovia. David Yates je skvelý režisér, ale už v tomto diely mi to prišlo všetko také okukané, bez toto "wow" momentu aj napriek tomu, že vidíme Rokfort a počujeme známe melódie z HP série, pekné nostalgické momenty, no mám pocit že film by sa kľudne zaobišiel aj bez nich. Dejová linka príbehu je hlavný problém filmu, celý čas sa deje niečo, načo sa dobre pozerá, ale je to v pomalom tempe bez poriadnej pointy a záver filmu išiel tempovo skôr dole vodou, pričom som čakal väčšia gradovanie príbehu. Hlavná dvojica hercov Law a Mikelsen je skvelá, stvárnenie Dumbledora mi prišlo bezproblémová a Grindelwald ako mocný černoknažník v podaní Mikelsena ma milo prekvapil, jeho predchodca Depp nieje moj veľký oblúbenec. Táto výmena mi prišla celkom fajn a konštatujem že veľmi dobre mu sadla táto úloha. Všetko je v podstate vo filme v celku fajn a bez nejakých veľkých nedostatkov. Hudba, herci, efekty, je to veľmi pekne natočené ale neviem sa zbaviť pocitu, že dejovo jednoducho poloprázdne a čo je ešte smutnejšie, že niekedy mi to prišlo až nasilu aj napriek tomu, že som obrovský fanúšik série HP. Ale návštevu kina neľutulujem, rád som uvidel čarodejnícky svet opäť, no  z dalšieho pokračovania (ak vôbec vznikne), nebudem mať radšej žiadne očakávania.

Baskin (2015)

[3/10] Tento horor vyzeral dosť sľubne a mohla z toho byť pekne krvavá jazda, miesto toto to bol ale veľmi slabý horor, bez poriadneho príbehu a s nezaujímavými postavami. Zbytočne dlhý úvod, kým sa začne niečo diať ubehlo dobrých 45 minút a ked konečne prišlo na krvavé scény tak síce brutalita bola dosť veľká, miestami odporné scény, ale bolo ich málo. Lahko zabudnuteľný horor, ktorý aspon vizuálne bol vcelku vydarený.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

[6/10] Texaskú horovú sériu mám celkom rád, aj ked nie všetky diely vyšli podľa mojich predstáv, napriek tomu som bol zvedavý aj na toto dalšie pokračovanie, ktoré  podľa traileru vyzeralo pomerne dobre. Pomerne dobre je dosť relatívny pojem, mňa osobne tento film bavil viac ako Leatherface 2017 a Texas Chainsaw 3D 2013. Film má krátku minutáž a tak tu nieje ani priestor na nudu, začiatok je taká klasika ako všetky predošlé filmy a potom sa dostáva na scénu náš oblúbený vrah, ktorý ked sa dostane k slovu, tak je sa načo pozerať. Veľmi ocenujem fakt vydarené hororové scény, kde je plno krvi a veľa dobrých záberov, o to tu núdza naozaj nieje. Atmosférovo to už bohužiaľ také nieje, je to také suchšie, postavám sa príliš ani nedá fandiť, návrat postavy z pôvodného masakru mi prišiel kontraproduktívny v snahe asi priniesť trocha nostalgie a naneštastie ani z vraha nejde taký rešpekt, ako predtým.  Keby to mám zhrnúť, lepší horor, ktorý ma bavil, ale že by sa mi vryl do pamäti a pustil by som si ho znova, to asi nie. Aj ked je tu veľa vrážd, niesú také nápadité a jednoducho sa nepodarilo tvorcom vytvoriť tú špinavú hororovu atmosféru, ktorá bola charakteristická pre pôvodné filmy do toho roku 2006.  No úvodné titulky z pohľadom na minulosť ma potešili. Možno ešte Leatherface nepovedal posledné slovo, necháme sa prekvapiť.