Opravdová kuráž (2010)

Neviem si predstaviť, aby muž oblečený v medvedej koži, putujúci s mŕtvolou mi mal ponúknuť stomatologické služby. Aj to bol jeden faktor vykresľujúci ťažký život a náročnosť vtedajšej doby. Ozaj dobre režisérsky spracovaný western bratov Ethana Coena a Joela Coena, ktorý sa tiež podpísali pod kultový film Táto krajina nie je pre starých. Tento raz to bolo o osude mladého dievčaťa s vrodeným obchodným duchom a silnou túžbou po spravodlivosti. Ostré dialógy striedali odvážne činy, na čele s výborným Jeffom Bridgesom. Každý výstrel akoby preletel priamo okolo mňa a tak som si vychutnával každú akčnú scénu, zahanbiť sa nedala ani výprava, ktorá tiež slušne sprevádzala celú dejovú líniu. 100 %

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Tomuto filmu som venoval pozornosť kvôli obľúbenej, sympatickej Megan Fox. Bolo to jedno z jej prvých obsadení, takže podaný herecký výkon vo vedľajšej úlohe bol primeraný k (ne)získaním skúsenostiam a mladému veku. Priemerný výkon Simona Pegga v roli anglického novinára, alebo "anglického buldoga" (na pohľad pekný pes s nevinným pohľadom, ktorý však veľmi slintá a jeho sliny prskajú na každú stranu až Vám to začne byť nepríjemné) film nepozdvihol. Napriek tomu našli sa aj pasáže kedy sa dalo pobaviť, scény vtipného charakteru (skandovanie na americkej party ako anglicky rowdies : England, England...) ako aj očakávaný romantický koniec.

Ukrutnost (2010)

Ako sa hovorí pod lampou je najväčšia tma. Tak to bolo aj v tomto filmovom príbehu o japonskej mafii Yakuza. Po hádzaní polien pod nohy a odstránenie menších šéfov jednotlivých klanov, ktorý by mohli byť potenciálnymi nástupcami predsedu (šéfa mafie) prichádza moment, keď ho zradí a zabije jeho najbližší a najmenej očakávaný ochranca. Celý film sa nesie v duchu jemnej hudby bez veľkých akčných scén typu " kung fu Jackieho Chana " a keď, už príde k mafiánskym praktikám a vyrovnávaniu si účtov tak to stojí za to. Nikto z hercov obzvlášť nezažiaril, ale žáner krimi a dráma bola naplnená.

Captain America: První Avenger (2011)

Captain America - " kríženec Indiana Jonesa a G.I. Joea " Je zaujímavé koľko filmov čerpá z histórie druhej svetovej vojny, z nemeckých vynálezov a technických vymoženosti, ktorými už vtedy disponovali. Celkový môj dojem 3 hviezdičky - 50 %. Pozitíva : slušné akčné efekty, ozajstné dobrodružstvo, Negatíva : prílišne vykreslený americký idealizmus, túžba po vojenskom hrdinovi na ktorom dokážu zarobiť a ovplyvniť myslenie ľudí a trocha natiahnuté s ukončením pre možné pokračovanie.

X-Men: První třída (2011)

Keďže v predchádzajúcich častiach, už bol odhalený stvoriteľ X - mena (Hugh Jackman) ako aj deštrukcia hniezda mutantov, čakal som, že táto časť by mohla objasniť jeho detstvo. Nič z toho sa nekonalo, nemalo to spojitosť s X-menon až na jeden záber, keď verbovali novú armádu, novú krv a Hugha Jackmana vykreslili ako ľahostajného alkoholika. Práve on bol stále ten kto bojoval proti zlým mutantom a viedol bitky do víťazného konca. Namiesto toho zjednotili teenegerskú skupinu, ktorá do kopy nič nedokázala. Nehovoriac o mutantke Angel, lietajúca vážka pľuvajúce ohnivé gule - tak to mi je už len mutant. Ale dajme tomu nech ide len o príbeh x klonovaných mutantov bez Hugh Jackman aj tak s ničím novým neprišiel, stále ten istý starý kolotoč, vzájomný boj mutntov a únik mutantov pred hrozbou ľudstva. Z chutne vyzerajúceho obloženého chlebíka so šunkou,syrom a olivami sa stal len chlebík s maslom.

Den před krizí (2011)

Veľmi dlho varená a ťažko stráviteľná konverzačná kaša, s neprijemne tvrdými kúskami ovocia v podobe rôznych hypotéz a číselných kalkulácií. Začiatok nabral celkom slušne otáčky (prepustenie šéfa oddelenia, súčasná smrť psa a zistenie potenciálneho pádu firmy), no časom to upadlo do slovnej výmeny nadriadených a podriadených. Chýbalo mi tam hlavne viac emócií a lepšie vykreslenie charakteru jednotlivých osobností. Slabšie 2 hviezdičky.

Tunelové krysy (2008)

" Vojdi do do tunela a niet cesty späť ". Je neskutočné aký húževnatí a nezlomní sú vietnamský rákosníci, čo dokážu aby si zachránili vlastnú kožu. Vyhrabať niekoľko metrové tunely a vedieť sa v nich orientovať doslova ako hlodavce. Vrátim sa k filmu, vojnový žáner nie je práve môjmu srdcu najbližší, ale nájdu sa výnimky (Zachráňte vojaka Ryana, Smrť čaká všade) a tento sa zaradil k ním. Už prvé snímky naznačili, že pôjde o detailné spracovanie, čo veľmi obľubujem. Väčšina deja sa odohráva v tmavej úzkej komore tunela, pri malom množstve svetla (pripomenulo mi to prevedenie REC), ktoré pôsobilo magneticky na môj zaujatý, kovový pohľad. Najpôsobivejšia bola scéna, keď americký vojak musel s malým nožom rozštvrtiť mŕtve telo Vietnamca, aby mohol ďalej pokračovať v ceste von z prekliateho tunela. Našli sa aj slabšie momenty, ale napriek tomu a napriek nepopulárnosti režiséra, ktorý sa tento krát blysol s dobrými thrillerovými prvkami, na ktoré tak skoro nezabudnem dávam 80 %.

Intimní past (2011)

Ja som sa do tejto pasce chytil ako malá myš na veľký kúsok syra. Bez váhania som sa zakúsil do návnady v podobe Juliet Dermer (Hilary Swank - známej z Milion Dollar Baby či Prekliata noc) a nechal sa unášať napätím, ktoré sa stále stupňovalo. Nie raz som ostal so zatajením dychom, mlčky sledovať strhujúce scény vzniknuté medzi mladou bezbrannou lekárkou a psychický narušeným úchylom. Tento thriller mal ozaj viac pozitív a to v podobe výkonu hlavnej hrdinky, epikou príbehu a tiež výbornej práce s kamerou (snímanie cez zrkadlo, snímanie zo stropného pohľadu, vykreslenie rôznych otvorov, ktorými bola hlavná hrdinka sledovaná atď.) Myslím, že ten kto si prišiel na svoje v spomenutej Prekliatej noci nebude sklamaný ani tento krát. 85%

Půlnoc v Paříži (2011)

Akoby Owen Wilson vystúpil z tieňa béčko-vých komédii a konečne sa rozhodol ukázať, že sa dokáže adaptovať aj do náročnejšie pozície. V podstate na oko jednoduchý príbeh medzi snom (ilúziou) a skutočnosťou, priniesol celkom zaujímavé situácie. Je zaujímavé koľko veci a skutočnosti si ľudský rozum počas spánku premieta a spracováva až do takých detailov, že máte pocit že je to realita. Z tohto námetu sa dalo podľa mňa vyťažiť ešte viac.