Plán útěku (2013)

Scéna, keď Arnold zobral do rúk zbraň z vrtuľníka mi veľmi pripomenula jeho účinkovanie vo filme Commando (rok 1985). Po toľkých rokoch takmer identická situácia vo mne vzbudila skvelý pocit. "Teraz im to Arni ukáže" pomyslel som si. Veľmi slušná akcia, pramení počas celého filmu a tak tiež myšlienka mať firmu, ktorá sa zaoberá testovaním vezenia mala niečo do seba. Herecké obsadenie Sly a Arnold dávalo jasne najavo, že ich dni ešte nie sú zrátané. Myslím, že je škoda tých dní čo Arnold strávil na stoličke guvernéra, pretože na filmovom plátne mu to svedčí oveľa lepšie. Trochu tu možno chýba lepšia prepracovanosť ako spomínajú niektorí uživátelia, ale ak nieste náročný a nesnoríte za každou drobnosťou tak si to takmer ani nevšimnete. Jednoducho akčné filmy ťažia z akcie, z obľúbených hrdinov, nezlomných záporakov a nie dôkladným opísaním, či silným dramatickým podaním. 70%

Zmizení (2013)

Viete si predstaviť čo by ste robili ak by Vám zmizlo vlastné dieťa? Hugh Jackman zahral nekompromisného a obetavého otca ozaj presvedčivo. Voľba nenáročného prevedenia filmu je však len klamlivou zásterkou v takticky presnom plánovaní tvorcov, pretože prichádzajúca a stupňujúca atmosféra prevalcovala každý menejcenný nedostatok. Podobný štýl preferoval aj C. Eastwood vo svojich filmoch, takže bolo fajn sledovať priamočiare reakcie jednotlivých postáv bez akého koľvek prifarbovania. Veľmi dobre bola zrealizovaná aj krimi zápletka, ktorá tajuplnými, postupnými krokmi ukázala nevšednosť obrátenia sa veriacej ženy. Nie je filmu čo vytýkať, takže dávam 90%.

Kapitán Phillips (2013)

Hodnota úspešnosti toho filmu 80% je podľa mňa tak akurát. Spracovanie a prevedenie filmu je ozaj na vysokej úrovni, keď režisér vynikajúco vystihol každé ideálne miesto na zachytenie dobrej snímky, hlavne obzvlášť v úzkom priestore záchranného člnu. Nefunguje tu však chlapská stránka napadnutého kapitána lode, ktorý ako ufňukané dieťa mrhá viacerými možnosťami ako vyviaznuť z rúk amatérskych pirátov. Jeho márnotratnosť a zúfalosť mi ozaj vadila, nehovoriac o momente, keď došlo k výmene kapitánov, že posádka lode nežiadala od zvyšných pirátov odhodiť zbrane pred nastúpením do člna. Nepotrebovali k tomu žiadnu odvahu, či hranie sa na akčných hrdinov, stačilo len trocha viac pohnúť rozumom. To naštartovalo zbytočné naťahovanie príbehu, ktorý sa navyše s príchodom "ospalej" americkej fotili začal ešte viac deformovať. Na záver niečo k T. Hanksovi, znovu výkon hodný možno aj oscara - ozaj presvedčivý, ale u neho to nie je novinkou, hlavne v takýchto emociálnych a napätých životných úlohách.

Lásky čas (2013)

Chýba Vám romantika? Tu ju máte. Chcete sa pobaviť? Nech sa páči. Toto je dôkazom skvele fungujúceho spojenia romantického biča, ktorý zasiahne nie jedno srdce a pravdovravných životných momentov či už s vtipnou, alebo s dramatickou príchuťou. Vynikajúco zapôsobil aj nápad cestovania v čase, ktorý bol originálny a skvele zapadol do príbehu. Rachel McAdams sa ukazuje veľmi dobre v týchto úlohách, keď po filme Manželský sľub, znovu obhájila prvenstvo v týchto náročných cestách osudu. Pri toľkých pozitívach sa však nájde aj negatívum a to vo forme dôveryhodnosti. Ťažko mi bolo veriť tomu, že 21 ročný chlapec a jeho priateľka z úvodu vyzerali stále rovnako aj po tak dlhej dobe, za ktorú dokázali splodiť tri deti. O niečo lepšia práca maskérov a ja by som sa určite priklonil ešte k lepšiemu hodnoteniu. Teraz idem ešte vyskúšať skriňu, či tiež nemám podobnú vlastnosť : ) 80%

Hra na hraně (2013)

Dvaja hezouni na jeden meter štvorcový sa očividne nezmestia, alebo inak povedané dvaja kohúti na jednom dvore hrabať nemôžu, to je bohužiaľ jasným a najsilnejším odkazom tohto filmu. Takéto sfilmovanie o ich vzájomnej konkurencii a získanie dominantnosti bolo bezduché a uskostlivé v každom smere, počnúc samotnou pútavosťou príbehu až po nezáživnú akciu, ktorá otriasla celým filmom. Ani slušné herecké obsadenie a ani namočenie sa do stále viac populárnej problematiky hrania pokru cez internet nepomohlo pozdvihnúť ťažký kríž, ktorý si zobrali producenti na svoje plecia. Celé to možno prirovnať k mešcu s peniazmi, ktorý jednoducho vysypete a činnosť vysypania je nezáživná a triviálna ako je aj tento podpriemerný film.40%

Příhody dráčka Soptíka (1975) (seriál)

To musí vidieť proste každý malý chlapec. Takéto rozprávky dnes už chýbajú, čo je trocha aj škoda, ale Dráčik je proste nezabudnuteľný.

Riddick (2013)

Výborná a myslím, že veľmi prospešná bola zmena pre Vin Diesela, vycúvať z nekonečného pokračovania Rýchle a zbesile a postaviť sa zoči voči nespútanému príbehu. Navyše, takáto forma sci-fi žánru mi vyhovuje, kde sa netočí všetko len vo vesmíre a kde filmom neoplýva prevažne umelá inteligencia a lesk vesmírnych lodí. Všetko dobre doplnili aj zvolené efekty a výzor jednotlivých živočíchov na vyprahnutej planéte. Celé to má aj skryté myšlienky ako napríklad verné priateľstvo psa a človeka, či pravdivý odkaz pre zatrpknutého otca. Jediným zaváhaním bolo obsadenie do týmu lovcov odmien mladého ašpiranta teológie, ktorý sa správal ako vyliahnuté kuriatko, ktoré o svete nič nevie a hrabe tam kde nemá. D.Twohy dokázal znovu zovrieť režisérsku päsť a rozpútať boj o život, v ktorom je každé rozhodnutie a moment nesmierne dôležité, presne tak ako vo filme Dokonalý únik. Mať doma dingo-donga, tak verím tomu, že ma nikto nevykradne : ) 80%

Carrie (2013)

Dlhšie som uvažoval nad týmto hodnotením no nakoniec som sa priklonil k 50%. Nepochybne Grace Moretz je dievča dvoch tvári, keď raz človeka dokáže vydesiť k smrti a na druhý krát si poviete aké milé dievčatko. Táto jej vlastnosť tu bola zachytená celkom dobre, ale kritické a nevyvážené bolo občasné aplikovanie horových scén do obyčajného scénara o hašterivých dievčatách v stredoškolskom veku. Pre mňa by to určite vyznelo lepšie ak by hororové scény boli produkované častejšie a formou aká sa objavila v prvých a posledných 15 minútach filmu. Mám pocit akoby producenti chceli vytvoriť "light horor" pre odvážnejších teenagerov.

Jen Bůh odpouští (2013)

Druhé brnkanie na strunu, ktorá sa otriasa v komornom priestore nezvyčajnej propagandy sa mi nezdalo až tak úspešné. Jednoduché kopírovanie fragmentov z originálneho filmu Drive nebolo až tak príťažlivé ako by si Winding mohol priať a očakávať. Odštartovanie vyznelo síce tajuplne a spracovanie dvoch udalostí v rovnakom časovom rozmedzí stálo za to, ale postupné zahrávanie sa s brutalitou, či voľbou do deja zatiahnuť obyčajnú ženu, ktorá naivne túži po pomste sa veľmi neosvedčilo. Čudoval som sa aj tomu, že psychický bombardovaný Julian sa nakoniec stal človekom, ktorý v sebe našiel citovú stránku. Samozrejme nedala sa nevšimnúť reč a výber hudby v jednotlivých momentoch, ktorá pôsobila niekedy adekvátne a niekdy zas nepriaznivo. Výborná bola zmena, keď postarší aziat vymenil meč za panvicu a atentátnika s ňou vytrieskal jedna radosť.Nakoniec som sa priklonil k 50%.

Bitva roku: Tým snů (2013)

V tomto žánri sa už vŕtal kade kto a toto krotenie búrlivých býkov v podobe frajerov z ulice mi neprišlo veľmi presvedčivé. Táto odozva na podobné tanečné filmy sa istým spôsobom líšila, keď chcela hlavne poukázať na osudové nešťastie bývalého trénera a celé to posadiť do dramatických tónov a bočným úmyslom sa stávalo tanečné vystúpenie. Nebola to ani poriadna dráma ani skvelé prezentovanie tanečného bumu na osvetlenom javisku. Konečný tanečný boj tiež nedostal uctihodné režisérske spracovanie, pretože vo finálnych rozstreloch boli zábery na tancujúcich príliš krátke a často striedané so zábermi do publika. Tým došlo k rozbitiu kompaktnosti tanca a k nepodstatnému emočnému snímaniu publika, ktorého reakcie by stačilo ponúknuť úplne na koniec. 40%