Sezóna zabíjení (2013)

Prvotné vojenské uvedenie do problematiky síce nestálo za veľa, ale nástup harmónie súžitia veterána a očarujúcej prírody mi teda ulahodilo. Niekoľko sekundový záber do tváre De Nira, bolo ako otvorenie knihy z ktorej môžte čítať, ktorá síce prezradila jeho vek, ale zároveň istú nespokojnosť. Príbeh dosť ležérne zaváňal jednoduchou pomstou a opakovaným prelínaním misiek váh z jednej strany na druhú o tom ktorý z dvojice má situáciu pod kontrolou. Týmto sa film stával bohužiaľ neatraktívnym a zároveň to bolo asi aj jeho najväčšou slabinou. Na druhej strane však Mark Steven ponúkol dobré a detailné sfilmovanie situácií spôsobujúcich bolesť ako v prípade, keď si Benjamin Ford cez ranu prevliekol drevený kolík. V tento moment kamera vôbec necúvla, nikto to nevystrihol a celé to bolo slušne odprezentované. Navyše ak si vezmete, že takmer celý film účinkujú len dvaja herci je to film hodný uznania. Po dlhšej dobe film držiaci sa pri zemi, nenáročný na efekty, ale za to účinne pôsobiaci a tak a sa prikláňam k 70%.

30 minut po půlnoci (2012)

Film z kategórie blbý začiatok, ale dobrý koniec. Filmy, ktoré zachytávajú život z arabských krajín a vŕtajú sa v tématike terorizmu veľmi nevyhľadávam a už vôbec nie, keď fenoménom sa stáva vyšetrovanie a politické "dôležité" diskutovanie na strane "spasiteľov" z USA. Presne týmto zaváňa úvod tejto drámy, ktorá otestovala herecké vlastnosti nezlomnej J. Chastain. Táto herečka znovu nechala na plátne kúsok seba, keď obetavo zvládla náročnú rolu tvrde pracujúcej agentky. Keďže podobných filmov je veľa, kladiem dôraz na čo najlepšiu identickosť prenesenú z krajín blízkeho východu do filmu, ktorá nesmie zanedbať ani jednú postavu, aby film nestratil na vážnosti. V tomto prípade identickosť bola dobrá, ale o to menej bolo kvality pri najnapínavejšej pasáži - útočná akcia na podozrivé sídlo. Voľba ponechať diváka, ktorý "prežíva" s vojenskou jednotkou každý pohyb opakovane niekoľko sekúnd bez obrazu, bolo ako streliť nevinného občana do kolena. Táto spomenutá voľba ma len uistila o celkovom hodnotení 50%.

Elysium (2013)

Len tak sa pohybovať s odisteným granátom v ruke po palube lietadla možno nie je obtiažne, ale dostať ho do polohy výbuchu aby poškodil len tvár jedného člena posádky to nedokáže hádam ani "kocúr v čižmách" a aby nebolo toho málo zasiahnutý protivník prežije. Týmto pohybovaním sa v medziach rozprávky poklesol film zas o niečo nižšie. Prvá polovica ešte má náznak istého tajuplného zauzlenia, ale s pribúdajúcimi minútami bublina úplne spľasne a koniec je jasnejší ako slnko pri východe. Matt Damon je len lákadlom, ktoré ma privolať záujem diváka, ale film nemá v sebe toľko zaujímavého, tajuplného a príťažlivého ako ponúka jeho obal. Výkony hercov sú priemerné, podanie akcie, tiež výrazne filmom neoplýva čo vedie moje hodnotenie k slabým 50%. Je to ako pekný pomaranč, ale bohužiaľ bez šťavy.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Po dlhej šnúre telenoviel a romantických príbehov sa objavil na našich obrazovkách seriál Teória veľkého tresku a tak som mu dal šancu. Vôbec som netušil, že vzbudí vo mne "závislosť" a teraz sa teším na každú novú časť. Samozrejme nie je to úplné dokonalé, ale moju pochvalu si to určite zaslúži. Čo ma teda tak teší? Teší ma, každé slovné K.O. zasadené egoistickému a "dokonalému" Sheldonovi. V skutočnosti by som sa s takým človekom nemal o čom baviť a za jeho povýšenosť by som ho určite odstrelil. Celé to zaváňa nefalšovaným a jednoduchým humorom, ktorý akoby bol skopírovaný z reality takýchto mladých ľudí. Tvorcovia si dali naozaj záležať na výbere postavách, vrátené kostýmov a tak svojím výzorom výborne dopĺňajú hrané scény. Tiež sa mi páči odzrkadlenie výhry nadradenosti prírody, ktorej velí mužská chuť po intímnom styku so ženou nad vedeckým bádaním v útrobách fyziky a nekonečného vesmíru. Najobľúbenejšia postava nie len kvôli sympatiám, ale aj kvôli hereckému výkonu ja samozrejme Penny (Kaley Cuoco). 80%

Práskač (2013)

Vidieť Dwayna Johnsona neopätovať údery pôsobí skutočne proti srsti, ale na druhej strane ukázal, že sa dokáže vysporiadať aj s náročnejším hereckým obsadením. Naposledy som jeho náročnejšie vystúpenie okúsil vo filme Gang v útoku, v ktorom ho zmietali city k športovému týmu, kde prvý krát úplne vynechal akčné parády tipu Rambo. Film, nie je veľmi kreatívny, ale napriek tomu jednoduchší príbeh slušne naberá na dramatickosti. Režisér ponúka nenáročné prevedenie, ale o to vyzývavejšie a hlbšie odhaľuje realitu a obtiažnosť riešiť komplikované situácie v dnešnom bláznivom svete. Neviem či by som dokázal urobiť to všetko aj ja? Pre svojho syna, ak by sa dostal do podobnej situácie. Položili ste si túto otázku aj vy? Vlastné seba obetovanie, ktoré v tomto prípade bolo jedným z odkazov veľmi dobre doplnila aj perfektná scéna kolízie kamiónu snímaná z pozície šoféra. Kúsky rozmetanej trávy naražajúce na čelné sklo pôsobili veľmi originálne a tak som sa priklonil k 70%.

Red 2 (2013)

Nevýrazné, chudokrvné bez výraznej chuti pobavenia. Bruce Willis ako nezlomný terč, ktorý túto povesť odštartoval vo filme Smrtonosná pasca, dnes už tak neprosperoval. Mal zopár skvelých zábleskov, ale najlepšie zásluhy a najkrajšie sólo patrilo starej Viktórií (H. Mirren), ktorá dokázala počas jazdy v športiaku odstreliť nejedného protivníka, či bez ťažkosti si poradiť v každej situácií - veď nakoniec zachránila Frankovi krk. Najväčšou slabinou príbehu je zapojenie priblblej postavy Sarah, ktorá po boku akčného Franka pôsobila ako "tupý špendlík". Scény tipu vylákať od zajatca utajené informácie bozkom takejto "starej metly" by neoslovili ani malého novorodenca. Slabý sexepíl spomenutej Sarah, však občas vystriedala celkom dobrá akcia a tak ma to občasne zaujalo. Za mňa 20%.

Pot a krev (2013)

Môj vzťah k fitnes je veľmi pozitívny a to nie len preto, že sa s ním niekoľko rokov zaoberám, ale hlavne preto, že ozaj udržuje človeka v dobrej kondícií. Toto nabúranie a znehodnotenie ľudí, ktorí trávia hodiny v posilovni vyznelo skôr ako výsmech. Výsmech v tom v zmysle, že ak máš svaly tak máš prázdno v hlave(aj keď nájdu sa aj taký jedinci, no čo už). Takýto štýl komédie, ktorý oplýva vysokým stupňom bizardnosti niekoho pobaví a niekoho odradí. Mňa teda odradil naozaj poriadne, keď som uvažoval nad predčasným vypnutím tohto filmu. Nie som žiadny zarytý katolík, ale takéto opakované utieranie si huby o Ježiša bolo prehnané. Na druhej strane som sa pár krát hlavne z počiatku pobavil, no nečakal som, že sa takto zvrhne. Okrem toho som si všimol aj výborne režisérsky momenty M. Baya, ale to nepomohlo filmu odvrátiť moje sklamanie. Je rozdiel medzi bláznivou komédiou, v ktorej celý čas beriete všetko s nadhľadom a filmom, ktorý prezentuje pasáže s plnou vážnosťou a pasáže s neprimeraným humorom. To som radšej mohol stupiť do hovna, možno by som mal aspoň šťastie v lotérií ako sa hovorí. 30%

Muž z oceli (2013)

Už úvodné "divadielko" odohrávajúce sa mimo našej galaxie mi prišlo strašne nezáživne. Nič to za to, povedal som si, hádam zvyšok filmu bude v lepšom svetle. Spočiatku to malo aj ten náznak, ale s pribúdajúcimi minútami povzbudivý vietor prestal fúkať do plachiet a film začal kopírovať dobré známu životnú cestu slávneho muža s S - kom na hrudi. Možno aj to, že som približne vedel čo bude nasledovať, odradilo moju pozornosť, ale hlavne to boli momenty v ktorých superman zvádzal boje s protivníkmi, ktorí po jednej rane preleteli stenami budov ako nôž cez maslo. Svojou rýchlosťou a silou devastovali obrovské plochy miest, z čoho som mal pocit, že už zrovnali so zemou celú Ameriku. Navyše okupácia miest mimozemskými plavidlami veľmi pripomínala scénu z filmu Avengers. Film mi nepriniesol nič originálne, to všetko čo dokázal superman, už ukázal podstatne lepší Hulk. Postava Jor - Ela, ktorú stvárnil R. Crowe, tiež vo mne vzbudila len samé pochybnosti a druhú polovicu filmu mi večný buchot a dookola servírovaná akcia dokonca začala prekážať. Film, ktorý si už viac krát určite nepozriem - slabších 50%.

Wolverine (2013)

Napriek jednoduchosti a nevýraznej veľkoleposti tejto časti X - mena, som si aj tak prišiel na svoje. Vôbec mi nevadila klasickejšia podoba, ktorá okrádala a potláčala akciu, či špeciálne triky a nevadilo mi ani to, že do popredia sa dostavali city, či miernejšie tempo. Oproti filmu X - men prvá trieda výborný postup vpred. Zatiaľ čo tam "Wolverin sedel, len na striedačke, teraz celý zápas skóroval". Jeho sólová existencia bez svorky menejcenných mutantov, mu dala toľko priestoru, koľko si jeho veľkolepá postava zaslúži. Jedna mutantka ako protipólna postava úplne stačila, snáď keby zviedli ešte vyrovnanejší boj, ale dobre to nahradil železný samuraj. Do poslednej chvíle som rozmýšľal nad tým kto ho ovláda a odhalenie bolo šokujúce. Pochváliť musím, ešte výborné prevedenie akcie (súboj na vlaku, atď.), ktorá aj keď bola rýchla, stále bola prehliadaná a tak dodala filmu hodnotné prilepšenie. Nezvyčajné, ale veľmi zaujímavé boli aj záverečné snímky v ktorých sa H. Jackman objavil detailne na celej obrazovke. Je to možno zvláštne, že to poviem práve ja, ale už začínam mať dosť komiksových postáv s neskutočnými vlastnosťami, prebiehajúcich sa ktorá je lepšia, pri ktorej sú lepšie špeciálne efekty a skôr inklinujem k preferovaniu čo najbližšej ľudskosti u týchto postáv. 90%

Machři 2 (2013)

Do obehu sa dostala ďalšia "Sandler cola", plná ostrých bubliniek, vyvolávajúcich u ľudí pobavenie, takže som po nej siahol aj ja. Chutila celkom dobre, ale nedala sa prehliadnuť toľko krát dookola obohraná a ľahkovážna pointa príbehu. Humor sa celý čas držal pri zemi, no prekvapilo ma herecké obsadenie, ktoré zastrešilo veľkú škálu známych hercov a taktiež snímky venované ženám do výstrihu. Dennis Dugan, už pár krát odpálil vysokoctený "homerun na ihrisku komédie", ale tento krát jeho produkovaný humor z prostredia všednej americkej rodiny, pôsobil dosť umelo. Prijal by som viac jednoduchosti, ako to býva v realite a sústredenie sa menší počet situácií, prípadne zameranie sa na jednu rodinu, pretože otvorenie toľkých ľudských pomerov, už nezvládol. No nič, napriek tomu jednorázový tréning senzačného chlapca s talentom na pozíciu rozohrávača a povzbudzujúce "tulenie mláďa" stálo za to. 40%